Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش‌ها به اظهارات اخیر وزیرخارجه امریکا در مورد کشته نشدن سربازان امریکایی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۱۴, ۱۳۹۹)

گفته‌های وزیر خارجه امریکا در مورد اینکه هیچ سرباز امریکایی در افغانستان در جریان یک سال گذشته کشته نشده، با واکنش‌هایی روبرو شده است.

ریاست جمهوری می‌گوید که این مسئله نمایانگر این است که طالبان اکنون در برابر مردم افغانستان می‌جنگند.

از توافق صلح امریکا با طالبان حالا نزدیک به یک سال می گذرد، ۲۹ ام فبروری ۲۰۲۰ میلادی، طالبان با امریکا توافق صلح امضا کردند. توافقی که انتظار میرفت پس از ان سطح خشونت‌ها در افغانستان کاهش یابد، قضیه بر عکس شده است.

وزیر خارجه امریکا گفته که در یک سال گذشته، هیج سرباز امریکایی در افغانستان کشته نشده است، و در حال حاضر نیاز نیست تا هزاران سرباز امریکایی در افغانستان باشد.

حکومت افغانستان در واکنش به این گفته‌های وزیر خارجه امریکا، طالبان را متهم به نبرد بر ضد مردم وحکومت افغانستان می‌کند.

دوخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که :”تلفاعت نظامیان خارجی به خاطر صفر شده است که حالا جنگ را نیروهای افغان به تنهایی به پیش می‌برند و طالبان متاسفانه بر ضد حکومت و مردم می‌جنگند.”

رییس مجلس سنا با کنایه به گروه طالبان تبریکی داده است که صدها نظامی و غیر نظامی افغان را کشته اند.

فضل هادی مسلم یار، رییس مجلس سنا می‌گوید که : به طالبان مبارک می‌گویم که در یک سال گذشته هیچ امریکایی کشته نشده، اما ده‌ها نظامیان افغان کشته شده اند.”

طالبان هموار دلیل اصلی جنگ شان را در برابر حکومت حضور نظامیان خارجی در میدان نبرد گفته اند،  اما حالا که نیروهای خارجی در میدان‌های نبرد حضور ندارند و بر بنیاد توافق قرار است از افغانستان خارچ شوند دلیل نبرد طالبان با نیروهای افغان چیست.؟

ولی فروزان، آگاه سیاسی در این باره می‌گوید که:” فعلا که آنها وارد یک توافقنامه با امریکا شدند می‌خواهند که نیروهای امنیتی افغان هم که همکارهای امریکا هستند از دید خود شان جنگ را ادامه بدهند.”

درهمین حال طالبان در صفحه تویترشان گفته اند که :”عدم حمله علیه نیروهای امریکایی بعد ازتوافقنامه دوحه، آشکار میسازد که امارت اسلامی به حیث جهت متعهد وعده های خود را عملی مینماید وازجهت مقابل همچنان میخواهد که تعهدات خود را عملی کند.”

این گروه در ادامه افزوده است که :” زمانی که با جهت‌های داخلی هم به نتیجه رسیدیم، همین گونه تعهدات را عملی خواهیم نمود.”

رویداد های اخیر

هیات امارت اسلامی برای اشتراک در نشست مسکو به روسیه رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

یک هیات بلندپایه امارت اسلامی افغانستان به رهبری ملا عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم افغانستان برای اشتراک در نشست مسکو در باره افغانستان به روسیه رسیده اند.

سفارت روسیه در کابل گفته که است قرار است امروز یک نشست بین‌المللی در باره وضعیت افغانستان برگزار شود.

دریک اعلامیه‌ای این سفارت آمده است که:” اعضای فارمت مسکو بشمول افغانستان، روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند، کشورهای آسیایی مرکزی و دیگر کشورها دعوت شده اند.”

خبرنامه همچنان افزده است که دراین نشست شرایط افغانستان، از جمله وضعیت سیاسی داخلی، ضرورت برای تامین بازسازی کشور پس از اختلافات به مفهوم وسیع، غور و بررسی خواهد شد.

قرار است ۱۱ کشور در این نشست شرکت کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پوتین در نشست گروه ۲۰ به گونه مجازی شرکت میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کرملین یا کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) در یک اعلامیه گفته که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور در نشست گروه‌ ۲۰  به گونه مجازی شرکت خواهد کرد.

کرملین گفته که پوتین در این باره با صدراعظم ایتالیا صحبت تلیفونی کرده است.

در اعلامیه کرملین آمده که در این صحبت در باره وضعیت افغانستان و روابط دوجانبه روسیه و ایتالیا نیز گفتگو شده است.

این درحالی است که قبل از این ایالات متحده امریکا گفته بود که در نشست مسکو در باره افغانستان شرکت نخواهد کرد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت:” ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم. ترویکای توسعه یافته یک فارمت  موثر و حیاتی است. ما تلاش میکنیم در آیند در این فارمت شرکت کنیم، اما حالا در حالتی نیستیم که در این نشست شرکت کنیم.”

قبل از این ضمیرکابلوف، نماینده فوق العاده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که کشور اش با حضور هیات امارت اسلامی و نمایندگان پاکستان و چین در باره افغانستان نشست برگزار میکند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست شورای وزیران در باره مسایل مهم برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ میزان) نشست شورای وزیران را به رهبری ملا محمد حسن آخند، صدراعظم کشور برگزار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه گفته است که در این نشست ملا عبدالسلام حنفی، معاون ملا حسن، گزارش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را به مجلس ارایه کرد.

در کنار حنفی، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در باره سفرهای خارجی‌اش معلومات داد.

مجاهد افزوده که در این نشست یک هیات تشکیل شد که در باره بازسازی دوکان‌های جاده نادر پشتون و استخراج معادن بررسی کند و یک پلان را برای تاییدی به صدراعظم بفرستد.

در این نشست همچنان به وزارت تحصیلات عالی دستور داده شد که در باره معیاری ساختن تحصیلات عالی اقدامات نمایند و همچنان پوهنتون‌های شخصی را مکف نمایند تا جواز رسمی گرفته و به فعالیت خود ادامه بدهند.

کابینه همچنان به کمیسیون‌های مربوطه دستور داده تا فعالیت موسسات را بررسی نمایند و فعالیت های این موسسات باید مطابق به منافع کشور باشد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است