Connect with us

بی بی سی فارسی

واکنش‌ها‌ به ترور ایاز نیازی؛ از محکومیت گسترده تا بحث‌ها بر سر اظهارات قتل فرخنده

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۳۹۹)
ایاز نیازی

BBC
آقای نیازی از روحانیون با نفوذ افغانستان بود

ترور محمد ایاز نیازی، ملا امام مسجد محمدوزیر اکبر خان شهر کابل و از روحانیون با نفوذ افغانستان، با محکومیت و واکنش‌های گسترده‌ای از سوی مقام‌های داخلی و بیرونی و شهروندان افغان روبرو شده است.

او شب گذشته در پی انفجاری در مسجد جامع وزیر محمد اکبر خان در قلب منطقه دیپلمات‌نشین کابل نخست زخمی و بعدا جان باخت. در این انفجار یک نمازگذار دیگر نیز کشته و سه غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

ریاست جمهوری افغانستان یک هیات شش نفری را برای بررسی این حادثه تعیین کرده است.

ریاست این هیات را وزیر حج و اوقاف افغانستان به عهده دارد. در ترکیب این هیات، نمایندگان شورای سراسری علمای افغانستان، دادستانی کل، دفتر شورای امنیت ملی، وزارت داخله و ریاست عمومی امنیت ملی شامل اند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است. طالبان این رویداد را محکوم کرده و آن را “یک جنایت بزرگ” خواندند.

صالح: طالبان مخترع عمل زشت انفجار در مسجد هستند

اما امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در حساب فیس بوک خود نوشت که طالبان نمی‌توانند خود را از این جنایت تبرئه کنند.

او گفته: “طالب‌ها نمی‌توانند با نوشتن دو جمله خود را از این جنایت و ترور برائت دهند. طالب مخترع و آغازگر عمل زشت انفجار در مسجد، قتل عام علمای دین که بیرون از پاکستان درس خوانده‌اند، انتحار علیه شخصیت‎های قومی، سیاسی و علمی در کشور اند.”

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در ادامه نوشته که “دشمن را می‎شناسیم، هر چند در تلاش است شناسنامه سیاسی‌اش را گاه و ناگاه جعل کند.”

رئیس جمهور افغانستان و شماری از مقامات دولت در صفحات فیسبوک و توییتر خود درگذشت آقای نیازی را ضایعه جبران ناپذیر خوانده‌اند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، قبل از ظهر امروز چهارشنبه، ۱۴جوزا/ خرداد به بیمارستان محمد داوودخان رفت و به پیکر آقای نیازی ادای احترام کرد.

او این حمله را “تروریستی” خواند و گفت : “موصوف در اثر حمله شوم کسانی که نه از احکام دین مبین اسلام آگاهی دارند و نه عرف و دستور جامعه و حقوق افراد را می‌دانند، به شهادت رسید.”

https://www.facebook.com/AmrullahSaleh.Afg/posts/2928777980563755

رئیس جمهوری افغانستان بدون آنکه فرد یا گروه مشخصی را درین حادثه مسول بداند از طالبان خواست تا آتش‌بس هفته قبل را ادامه داده و “خود را از حرکات افراطی جدا سازند، تا به زودی مذاکرات صلح آغار شود.”

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، نیز درگذشت آقای نیازی را “ضایعه بزرگ و جبران ناپذیر” خوانده و از مرگ او ابراز تاسف کرده است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز ترور آقای نیازی را محکوم کرده و در فیسبوک‌اش نوشته که: “او همواره بر صلح، ثبات و پایان جنگ و خونریزی در کشور تاکید می‌ورزید.”

رئیس شورای عالی مصالحه ملی از نهادهای مسوول خواسته که درباره چگونگی کشته شدن آقای نیازی تحقیق کنند.

سفارت آمریکا در کابل نیز این حمله را محکوم کرده و ضمن ابراز همدردی با خانواده آقای نیازی گفته که “مسجد محل عبادت و عشق به خدا است، نه خشونت و مرگ!”

https://twitter.com/USAmbKabul/status/1268078272954449923?s=20

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز از حکومت خواسته که این حادثه را به گونه همه‌جانبه بررسی و با شناسایی عاملان، عدالت را بر آن‌ها اجرا کند.

این کمیسیون گفته که “حمله بر اماکن مذهبی‌ـ‌مردمی و کشتن مردم ملکی‌، نقض صریح حقوق بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ و مصداق ‌جنایت جنگی است.”

قتل زنجیره‌ای روحانیون؟

در طی دو دهه گذشته و در مناطق مختلف افغانستان شماری از عالمان دینی این کشور ترور شده‌اند. مرگ آقای نیازی بار دیگر نگرانی‌هایی را نزد دیگر عالمان دینی افغانستان به بار آورده است.

امین‌الدین مظفری، معاون وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان که موتر حامل او نیز چندی پیش هدف قرار گرفته بود، به بی بی سی گفته که “قتل زنجیره‌ای روحانیون” نگرانی‌ها را به بار آورده است.

شماری از عالمان دینی در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان نیز امروز با برگزاری نشستی، قتل آقای نیازی را محکوم و آن را “سازمان‌یافته” خواندند.

این عالمان دینی گفته‌اند که ادامه این وضعیت برای آن‌ها قابل قبول نیست و حکومت باید عاملان این ترورها را شناسایی و بدست عدالت بسپارد.

ایاز نیازی، از جمله چهره‌های مذهبی بحث برانگیز بود که از حملات داعش انتقاد می‌کرد و در عین حال حضور و حملات نیروهای خارجی بر مواضع ملکی (غیرنظامی) را در خطابه‌های خود به باد انتقاد می‌گرفت. این روحانی مذهبی از همین رو در میان برخی مردم به ویژه روشنفکران مذهبی- شهری از طرفدارانی برخوردار بود.

او در عین حال در برخی موارد از جمله کشته شدن فرخنده که پنج‌سال پیش در شهر کابل زجرکش شد، موضع‌گیری‎هایی داشت که آن زمان مورد انتقاد فعالان جامعه مدنی و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. حالا پس از مرگ او بار دیگر این دیدگاه‌ آقای نیازی در شبکه‌های اجتماعی بحث‌برانگیز شده است.

https://www.facebook.com/sakhidad.hatif/posts/10157490832389385

سخیداد هاتف در این مورد نوشته: مولوی نیازی را همان فکری کشت که او خود از مبلغانش بود. احترام به جان آدمی باید در بیرون از نظام‌ ِ عقیدتی بنا شود و مورد توافق قرار گیرد. مولوی نیازی، به همان‌سان که هزاران هم‌فکرش، برای آنانی که بیرون از نظام عقیدتی او می‌زیستند، امنیتی قایل نبود. به همین خاطر، وقتی شنید که فرخنده قرآن را آتش زده و در زیر مشت و لگد و سنگ ِ عوام متعصب به قتل رسیده و مرده‌اش به آتش کشیده شده، آن دختر بی‌نوا را سزاوار آن مرگ فجیع دانست.

به نوشته او، تنها پس از آن که معلوم شد فرخنده قرآن را آتش نزده (یعنی از نظام عقیدتی نیازی بیرون نرفته)، عذر خواست و عقب نشست.

فرشته بیگم نیز معتقد است که: هیچ دلیلی سخنان ایاز نیازی را در فاجعه قتل وحشیانه فرخنده توجیه نمی‌کند. ذهنیت سازی، وعظ‌ها و سخنان ایاز نیازی‌ها سبب شد که مردان خشمگین فرخنده را در وسط شهر آن‌گونه وحشیانه به قتل برسانند.

https://twitter.com/Sahar_fetrat/status/1267949262048038917?s=20

ایاز نیازی کی بود؟

محمد ایاز نیازی در سال ۱۳۴۳ خورشیدی در ولسوالی یمگان بدخشان زاده شد. او پس از پایان دوره‌ی مدرسه ابتدائیه در زادگاه خود برای فراگیری علوم اسلامی، راهی پاکستان شد و در دارالعلوم مرکزی دارالقراء پیشاور در بخش علوم شرعی و قرائت درس خواند.

آقای نیازی بعد راهی دانشگاه الازهر مصر شد و در آنجا در بخش اقتصاد اسلامی آموزش دید. او ماستری (فوق لیسانس) خود را در بخش اقتصاد اسلامی از همین دانشگاه بدست آورد و سپس در بخش روابط بین‌المللی از دیدگاه فقه اسلامی، سند دکترای گرفت.

آقای نیازی بر علاوه اینکه خطیب مسجد جامع وزیر اکبر خان، مهمترین مسجد از نظر جایگاه مذهبی – سیاسی در میان مساجد افغانستان بود ، از چند سال به این سو در دانشکده شرعیات دانشگاه کابل درس می‌داد. او همچنان از طریق برخی از تلویزیون‌های محلی افغانستان برنامه‌های دینی اجرا می‌کرد و به پرسش‌های مخاطبان پاسخ می‌گفت.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

مجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری در هفته گذشته (۲۷ ژوئن -۳ ژوئیه ۲۰۲۰) که در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
اعتراضات ضد نژادپرستی

Getty Images
در پی اعتراضات جهانی علیه نژادپرستی در برلین هم صدها نفر از تظاهرکنندگان در حمایت از برابری نژادی و ادای احترام به جورج فلوید که به دست پلیس در مینیاپولیس آمریکا کشته شد، شرکت کردند.
انفجار در ایران

Getty Images
سه شنبه کلینیک تخصصی پزشکی سینا اطهر در تهران، دچار انفجار و آتش‌سوزی شد و در اثر این حادثه دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۴ نفر مصدوم شدند. شدت انفجار به حدی بود که بعضی از خانه‌های اطراف را هم تخریب کرد.
هنگ کنگ

Getty Images
پلیس ضد شورش، معترض هنگ کنگی را بازداشت کرده است. بیست و سه سال پیش هنگ کنگ مستعمره سابق بریتانیا به چین واگذار شد. پکن وعده خودمختاری داد که به فرمول ‘یک کشور و دو سیستم’ شهرت پیدا کرد. اما حالا چین قانون جدیدی معرفی کرده که اعتراضات در این شهر را عملی مجرمانه به شمار می‌آورد و از سه سال تا حبس ابد مجازات در پی دارد. در اعتراض به این قانون، هزاران نفر به خیابانهای هنگ کنگ آمدند و دست کم ۱۸۰ نفر بارداشت شدند.
هجوم ملخ

Getty Images
هجوم ملخ به مزارع در پاکستان، کشاورزان سعی در ترساندن و فراری دادن ملخ‌ها دارند؛ از این حادثه را بعنوان بدترین طاعون ملخ در ۲۵ سال گذشته نام برده شده است.
کرونا

Reuters
کودکی با یک بادبادک به شکل شبح در دپوک، حومه جاکارتا.
کرونا

Reuters
مدرسه‌ای در تایلند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از صندوق‌های رأی قدیمی بعنوان پارتیشن استفاده کرده است.
کرونا

Getty Images
مردم پس از کم شدن محدودیت‌های ویروس کرونا در پراگ، بر یک میز ۵۰۰ متری روی پل چارلز ناهار خوردند.
کرونا

Getty Images
رقصندگان با ماسک صورت در حین تمرین باله در شهر باسکایی اسپانیایی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا.
کرونا

Getty Images
بازگشایی باغ وحش ادینبورگ پس از کاهش محدویت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

تمامی عکس‌ها شامل قوانین کپی رایت است.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

کانیه وست می‌گوید می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود؛ کارداشیان و ماسک حمایت کردند

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
کانی وست و کیم کارداشیان

Reuters
کانی وست و کیم کارداشیان از ثروتمندترین افراد مشهور جهان هستند

‌کانیه وست، رپر سرشناس آمریکایی، اعلام کرده که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، نامزد ورود به کاخ سفید شود.

آقای وست و همسرش کیم کارداشیان، از حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی بوده‌اند که در انتخابات ۲۰۲۰ هم نامزد جمهوری‌خواهان برای ماندن در کاخ سفید است.

کانیه وست با این کار، به رقابت با مردی می‌پردازد که در گذشته بارها او را ستوده و حمایت کرده است.

در میان کسانی که از تمایل کانیه وست به نامزدی در انتخابات حمایت کرده‌اند، نام دو چهره سرشناس دیده می‌شود؛ همسرش کیم کارداشیان و ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا، که در زیر توییت کانیه وست نوشته: “من کاملاً از تو حمایت می‌کنم.”‌

کانیه وست

Getty Images

وست که تاکنون ۲۱ بار برنده جایزه معتبر گرمی شده، در گذشته بارها از تمایلش برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سخن گفته است.

او در سال ۲۰۱۵ در مراسم جوایز موسیقی ام‌تی‌وی اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری پنج سال بعد (۲۰۲۰) نامزد شود، اما در نوامبر سال پیش در جریان یک مراسم دیگر گفت تصمیمش را به تعویق انداخته و می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شود.

معلوم نیست این بار آیا رسما برای این کار اقدام خواهد کرد یا نه؛ او برای نامزدی در انتخابات آمریکا، باید در کمیسیون فدرال انتخابات ثبت نام کند، اما نامش هنوز در دیتابیس این کمیسیون دیده نمی‌شود.

انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا در عمل بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی، از حزب جمهوریخواه و جو بایدن نامزد حزب دمکرات خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

ساروج خان، معروف به ‘مادر رقص بالیوود’ درگذشت

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)
Saroj Khan

Getty Images

نرملا‌ ناگ‌پال، معروف به ساروج خان، رقص‌پرداز پرآوازه بالیوود در سن ۷۱ سالگی در اثر ایست قلبی صبح روز جمعه درگذشت.

شاهرخ‌ خان، ابرستاره بالیوود از خانم ساروج خان به عنوان “نخستین استاد واقعی” خود یاد کرده است.

خانم خان در طول دوره کاریش رقص‌پردازی بیشتر از ۲۰۰۰ آهنگ را انجام داده است. او به عنوان “مادر رقص هند” شناخته می‌شد.

ساروج خان طرفداران زیادی در صنعت سینمای بالیوود و همچنین سینمای جنوب هند داشت.

هنرمندان معروف هند در نزدیک به چهار دهه گذشته، مانند سری‌دیوی، مادهوری دیکشیت، کرینا کاپور، کاترینا کیف و ده‌ها هنرمند دیگر با رقص‌پردازی‌های منحصر به فرد او به اوج شهرت رسیدند.

نخستین باری که هنر ساروج خان بر سر زبان‌ها آمد در سال ۱۹۸۶ و در فیلم سینمایی آقای هند (Mr India) در آهنگ “هوایی هوایی” با هنرنمایی سری دیوی ابرستاره هند بود.

کار دوم و بسیار معروف ساروج خان در سال ۱۹۸۸ در فیلم سینمایی تیزاب، با هنرنمایی مادهوری دیکیشت در آهنگ “ایک دو تین” او‌ را به هنرمندی ماندگار تبدیل کرد.

آخرین کار ساروج خان باز هم با مادهوری دیکشیت در فیلم “کلنک” در سال ۲۰۱۹ بود.

Bollywood choreographer Saroj Khan (L) hugs actress Madhuri Dixit.

Getty Images
ساروج خان در خردسالی وارد سینمای بالیوود شده بود

ساروج خان سه بار برنده جایزه معتبر ملی هند برای کارهایش از جمله رقص‌پردازی در فیلم “دیوداس” در سال ۲۰۰۳ شد. در کنار آن او‌ برنده جایزه‌های زیادی از سوی صنعت فیلم بالیوود هم‌ شد.

او دوبار ازدواج کرد و دو دختر و یک پسر دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending