Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش‌های متفاوت به بیرون شدن نیروهای امریکایی از پایگاه بگرام

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۰)

آخرین هواپیمای حامل نیروهای امریکایی از پایگاه نظامی بگرام، شب گذشته (شب شنبه ۱۱سرطان) حوالی ساعت یک پرواز کرد.

نیروهای ارتش در حال حاضر امنیت بیرون و داخل این پایگاه نظامی را به عهده گرفته اند.

اما مردم می‌گویند که امریکا با افغانستان پیمان امنیتی داشت اما افغانستان در حال جنگ را تنها گذاشت.

پس از این که نیروهای امریکایی پایگاه بگرام بیرون شدند، مردم می‌گویند که برخی تجهیزات این پایگاه از سوی باشنده گان محل تاراج شده است. در حالی که منابع می‌گویند، امریکا سه میلیون ساز و برگ نظامی و غیرنظامی را در این پایگاه جا گذاشته است.

پایگاه نظامی بگرام مرکز ۲۰ سال فرماندهی جنگ امریکا در افغانستان، امریکایی‌ها به گونه کامل ناوقت‌های شب شنبه این محل را ترک کرده اند، ۵ هواپیمایی ترانسپورتی با پرتاب فشنگ سفید یعنی ترک ساحه نظامی، از آنجا رفته اند.

بشرمل، باشنده بگرام – پروان گفت:” نامردانه افغانستان آمده بودند و نامردانه شب گذشته افغانستان را ترک کردند و فرار نمودند.”

رحمت‌الله، باشنده بگرام – پروان گفت:” ساعت یک بجه شب بود که طیاره‌های شان رفتند و بعد از ساعت یک شب خاموشی شد.”

اما در این مساحت بزرگ [پایگاه بگرام] چی بود؟

– یک فرودگاه نظامی با دو باند پرواز

– ۳ آشیانه بزرگ

– یک برج کنترل

– چندین ساختمان پشتیبانی

– و ۱۳۰هزار متر مربع فضای پرواز.

در این پایگاه سه رییس جمهوری پیشین امریکا سفر داشتند.

حالا که نیروهای امریکایی اینجا را ترک کرده اند، منابع می‌گویند، امریکا نزدیک به سه میلیون ساز و برگ نظامی و غیرنظامی را برای ارتش افغانستان سپرده است.

دراین پایگاه یک زندان نیز وجود دارد که در دو بلاک حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ زندانی که بیشتر اعضای طالبان است حضور دارند.

گفته می‌شود زندانی‌ها از گروه داعش، القاعده و حقانی هم به شمول زندانیان خارجی همچون عرب، پاکستانی، تاجیکستانی و چینی در بند اند.

محمد حنیف، سرباز ارتش گفت:” امریکایی‌ها شب رفته اند و فرار نموده اند اما چرا؟ چون این کشور از ما است و ما از آن نگهداری می‌کنیم.”

با بیرون شدن نظامیان امریکایی از این پایگاه نظامی، نگرانی از حملات طالبان برای تصرف این بخش هم بالا گرفته است.

دولت وزیری، نظامی پیشین گفت:” طالبان اگر بخواهند به زور افغانستان بیایند، مردم آنها را قبول نمی‌کنند.”

بازار معروف به بازار امریکایی ها در چند متری پایگاه نظامی بگرام تجهیزات باقی مانده از نیروهای امریکایی اینجا به فروش میرسد، و شاید تا چند روز دیگر دیگه خبری از این تجهیزات هم نباشد.

باشنده گان محل تایید می‌کنند که پس از خروج نظامیان امریکایی از پایگاه بگرام، برخی‌ها، دست به تاراج شماری از تجهیزات پایگاه زدند.

آمر آغا، باشنده بگرام – پروان گفت:” یک شماری از مردم بعضی اموال را چپاول کردند و فروختند.”

پایگاه نظامی بگرام که ۲۰سال پیش به هدف پیکار با هراس‌افگنی و محو القاعده تاسیس شد، اکنون نه القاعده محو شده، جنگ ادامه دارد و مذاکرات صلح هم تا کنون بی‌نتیجه بوده مردم می‌گویند، امریکایی‌ها افغانستان را در وسط جنگ رها کرده و رفتند.

رویداد های اخیر

بسته شدن راه‌های مواصلاتی در پی برف باری سنگین در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های وزارت فواید عامه می‌گویند که به دلیل بارش شدید برف راه‌های برخی مناطق دور دست کشور بسته شده است.

مسوولان می افزایند که وزارت فواید عامه تلاش می‌کنند تا با کاهش بارش برف، راه‌های مسدود شده را بازگشایی کنند.

به گفته‌ای مسوولان وزارت فواید عامه، شاهراه سالنگ به دلیل برف و طوفان به روی ترافیک اکنون مسدود است.

مقام‌ها می افزایند که شاهراه غور – هرات،  دایکندی – بامیان، سرک هرات – تورغندی و راه‌های برخی ولسوالی‌های بلخ، برخی از سرک‌ها در ولایات وردک، پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، بغلان و پکتیا به دلیل ریزش سنگین برف بسته است.

مولوی حمید الله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، در این باره گفت:” در آن ولایات که برف زیاد شده است در آنجا در کنار کارمندان فواید عامه با دیگر شرکت‌ها نیز قرارداد انجام دادیم. راه کابل و سروبی نیز بسته شده بود.”

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که وزارت فواید عامه باید هرچه زدوتر راه‌های مسدود شده را باز کند در غیر شمار زیاد وسایط نقلیه در مسیر‌ها و هوای سرد متفوف می مانند.

اعضای بخش خصوصی همچنان می‌گویند که باز کردن مسیرهای مواصلاتی باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که این مسیرها به طور منظم به مارکیت دست رسی داشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending