Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش‌های تند به ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۷, ۱۴۰۰)

شماری از شهروندان کشور در واکنش به ربوده شدن  سلسله علی خیل، دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد پشت درب سفارت پاکستان در کابل دست به اعتراض زدند.

این اعتراض کنندگان پاکستان را به بی توجهی در تامین مصوونیت فامیل‌های دیپلومات‌های افغان در اسلام آباد متهم می‌کنند.

شینکی کروخیل، عضو مجلس نمایندگان، در این باره گفت:”من فکر می‌کنم که پاکستان باید این را بپذیرد که در مقابل سیاست ای اس ای کوتاه آمدند و به دیپلومات‌های افغانستان امنیت و مصوونیت داده نمی‌تواند بهتر این است که بی چارگی و ناتوانی خود را اعلام کند.”

فهیم کوهدامنی، فعال مدنی، در این باره گفت:” نه تنها از حکومت پاکستان می‌خواهیم که دست از جنایت بردارد بلکه از سازمان ملل و سازمان کشورهای اسلامی می‌خواهیم که از پاکستان بخواهد که دست مداخله به امور افغانستان دست بردارند. “

این اعتراض کنندگان خواهان رسیدگی جدی این قضیه از سوی وزارت خارجه افغانستان شده اند و از پاکستان نیز خواستند تا برای بازداشت عاملان این رویداد دست به کار شود.

 وزارت خارجه افغانستان هم در پیوند به این موضوع منصور احمد خان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده است.

محمد مرحون، فعال مدنی، در این باره گفت:”از دولت اسلامی افغانستان می خواهیم که به گونه جدی تمامی ارتباطات سیاسی خود را تا یک زمان نامعلوم قطع کند.”

ماریا طوطا خیل، اعتراض کننده، در این باره گفت:” امروز که ما در پشت درب پاکستان استیم یک اعتراض است مبنبی بر اینکه اگر شما در افغانستان در امنیت زندگی می‌کنید چرا افغان‌ها نتواند در کشور شما در امنیت زندگی کند.”

نخست وزیر عمران خان روز شنبه به وزیر داخله این کشور دستور داده که در ۴۸ ساعت عاملان این آدم ربایی را بازداشت کند.

شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان، می گوید که این افراد به زودی بازداشت خواهند شد.

شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان، در این باره گفت:”ما تصویرهای را داریم که نشان می‌دهد او از یک تاکسی در راولپندی پایان می‌شود و به مارکیت خریداری می‌رود. ما تمامی این تصویرها را به جهان نشان خواهیم داد اما پرسش اینجاست که چگونه از راولپندی به دامه آمده است”

وزارت خارجه پاکستان نیز این رویداد را محکوم کرده و  گفته پولیس این کشور تحقیقات جدی در این مورد را آغاز کرده است.

این درحالی است که روز گذشته وزارت خارجه افغانستان در یک اعلامیه گفت که بتاریخ ۲۵ سرطان بانو سلسله علی‌خیل دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد هنگام بازگشت به خانه توسط افراد نامعلوم  ربوده شده و مورد شکنجه شدید قرار گرفته است.

به گفته وزارت خارجه بانو علی‌خیل پس از رهایی از بند ربایندگان اکنون تحت مراقبت صحی در شفاخانه قرار دارد.

 کابل این اقدام “شنیع” را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده است”و مراتب عمیق نگرانی خویش را در مورد امنیت و مصونیت دیپلمات‌ها، اعضای خانواده‌های شان و کارمندان نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی افغانستان در پاکستان ابراز می‌نماید.”

در همین حال کابل از اسلام آباد خواست که برای امنیت دیپلومات های افغان اقدام های لازم و فوری روی دست بگیرد.

رویداد های اخیر

وزیر خارجه پاکستان در راس هیات بلندپایه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۹, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، در راس یک هیات بلندپایه دولتی برای گفتگوها با مقام‌های افغان امروز (پنجشنبه، ۲۹ میزان) به کابل رسید.

وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه گفته که قریشی با امیر متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان و دیگر مقام‌های افغان دیدار و گفتگو خواهد کرد.

در اعلامیه آمده در که در جریان این دیدار در باره روابط دوجانبه و توسعه همکاری‌ها در بخش‌های گوناگون بحث خواهد شد.

اعلامیه افزوده:” وزیر امور خارجه با استفاده از این فرصت دیدگاه پاکستان را در مورد مسایل صلح و ثبات منطقه به اشتراک می‌گذارد. پاکستان به عنوان یک همسایه برادر همیشه در کنار افغانستان بوده است.”

وزارت خارجه پاکستان افزوده که گذرگاها میان دو کشور برای تجارت و عبور و مرور تحت پروتوکول ویروس کرونا باز است.

این وزارت میگوید که تدابیر برای  تجارت وعبور و مرور افغان‌ها وضع شده است.

پاکستان افزوده که ” در ماه های اخیر، پاکستان کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های دیگری را در قالب مواد غذایی و دارو تهیه کرده است.”

اعلامیه افزوده:” سفر وزیر امور خارجه منعکس کننده سیاست ثابت پاکستان در حمایت از مردم برادر افغانستان، تقویت روابط تجارتی و اقتصادی دوجانبه و تسهیل ارتباطات نزدیک بین مردم است.”

تصاویر نشر شده نشان میدهد که جنرال فیض حمید، رییس پیشین استخبارات پاکستان نیز وارد کابل شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یک داکتر در هرات از چنگ اختطافگران آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که کارمندان بخش استخبارات در ولایت هرات یک داکتر را از چنگ اختطافگران آزاذ ساختند.

عبدالقیوم روحانی، والی هرات می‌گوید این داکتر یک هفته پیش در شهر هرات اختطاف شده بود که آدم ربایان او را به ولسوالی گذره این ولایت برده بودند.

به گفته والی در پیوند به این قضیه ۴تن بازداشت شدند که تحقیقات از نزد شان جریان دارد‌.

داکتر شراف‌الدین یک هفته پیش از شهر هرات ربوده شده بود.

والی هرات تاکید می‌کند که نیروهای امارت اسلامی به منظور ریشه‌کن کردن پدیده اختطاف تلاش می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حنفی در خطاب به نشست مسکو؛ امارت اسلامی یک حکومت مسوول است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

مولوی عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم افغانستان امروز(چهارشنبه، ۲۸ میزان) در نشست مسکو به جهانیان اطمینان داد که هیچ تهدیدی از افغانستان متوجه شان نخواهد بود.

مولوی حنفی گفت که امارت اسلامی یک حکومت با مسوولیت است.

او در این باره گفت:” به تمامی کشورهای جهان، منطقه به ویژه به همسایه‌های ما اطمینان می‌دهیم که وضع امنیتی افغانستان قابل اطمینان است و هیچ تهدیدی برای کشورهای دور و نزدیک در افغانستان وجود ندارد.”

وی افزود که افغان‌ها صاحب یک حکومت مسوول در برابر منافع ملی است.

او در این بار گفت:” حالا افغان‌ها صاحب یک حکومت مسوول، متعهد به منافع ملی، و حافظ آزادی سیاسی کشور خویش است. همچنان، حکومت فعلی به جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که به حیث یک حکومت مسوول تمامی مسوولیت‌های ملی و بین‌المللی اش را به خوبی درک می‌کند.”

مولوی حنفی همچنان افزوده که امارت اسلامی تلاش میکند تا به همه اقوام در حکومت جا بدهد.

او در  این باره گفت:” باید به یاد داشته باشیم، تحول اخیر، یک تحول انقلابی‌گونه بود. اما ما به مردم خود اطمینان می‌دهیم که پروسه اصلاحات در ساختار سیاسی کشور ادامه دارد. نباید فراموش کرد، که پروسه اصلاحات در نظام‌های سیاسی زمان‌گیر می‌باشد. اما عزم و اراده‌ی جدی در رهبری ما وجود دارد که حکومت جدید خدمات معیاری و سریع به مردم ما ارائه نماید. “

معاون صدراعظم افغانستان افزوده که حکومت گذشته با فساد روبرو بود و تا آخرین لحظه نتوانست این پدیده را از بین ببرد.

او در این باره گفت:” متأسفانه فساد در رژیم گذشته تمامی بخش‌های ساختار سیاسی را در بر گرفته بود و با وجود وعده‌های زیبا در مجامع بین‌المللی، تا آخرین لحظه رژیم قبلی، هیچ پیشرفتی در عرصه مبارزه با فساد اداری صورت نگرفت و سران نظام قبلی از هر فرصتی برای زراندوزی و حیف و میل کردن ثروت‌های ملی استفاده نمودند. ما حکومتی را به ارث بردیم که قرضدار همسایه‌ها بود. حتا ماه‌ها معاش مامورین را نیز نپرداخته بود.”

مولوی حنفی افزود:” حکومت جدید اسلامی، در مدت زمان کم ثابت ساخت که در امر مبارزه با فساد اداری و حکومتداری خوب خیلی جدی است و کم‌ترین مدارا در مقابل فساد وجود ندارد. ما درک می‌کنیم که مردم ما از جنگ‌های تحمیلی بیگانه‌ها، تحمیل ساختارهای سیاسی بیگانه و فساد گسترده به ستوه آمده‌بودند. این مسوولیت حکومت ما است تا برای مردم خویش مانند دیگر ملت‌های جهان خدمات خوب ارائه نماییم.”

آقای حنفی همچنان گفته است که در ۴۰ سال گذشته برای اولین بار حکومت در تمام افغانستان حاکمیت دارد.

او دراین باره گفت:” حکومت فعلی توانست پس از بیشتر از ۴۰ سال جنگ و ویرانی، برای نخستین بار حاکمیت نظام را بر تمامی بخش‌های کشور تضمین نماید. افغانستان اکنون ساختار سیاسی دارد که دارای سلسله مراتب واضح، قومانده واحد و یک‌دست می‌باشد. ما در افغانستان دیگر چیزی بنام جزیره‌های قدرت نداریم. “

مولوی حنفی از جامعه جهانی خواست تا امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد زیر تمامی عناصر یک دولت که عبارت از قلمرو، حکومت و حاکمیت است دارد.

او افزود که منزوی شدن امارت اسلامی به نفع جهان نیست.

معاون صدراعظم در این باره گفت:” مردم ما برای نخستین بار صاحب یک حکومت سرتاسری می‌شوند، توقع دارند که جامعه جهانی با حکومت شان تعامل رسمی داشته باشد. انزوای افغانستان به نفع هیچ جهت نیست. و این در گذشته نیز ثابت شده است. حکومت افغانستان آماده است که روی تمامی نگرانی‌های جامعه جهانی به تمام وضاحت، شفافیت و صراحت گفتگو نماید. “

مولوی حنفی می‌گوید که افغانستان اراده ندارد تا به کشورهای دیگر ضرر برساند یا در امور داخلی شان مداخله کند.

او در این باره گفت:” می‌خواهم یادآور شوم که مردم افغانستان به هیچ کشور و ملت جهان اراده‌ی ضرر رساندن را ندارد. ما به حیث یک ملت متمدن، دارای دین، فرهنگ و ارزش‌های عالی انسانی می‌خواهیم در یک فضای مسالمت‌آمیز زنده‌گی داشته‌باشیم. ما با کشورهای همسایه، منطقه وجهان  روابطی می‌خواهیم که بر اصل احترام‌گذاری به حاکمیت ملی و احترام متقابل استوار باشد.”

این درحالی است که مولوی حنفی در حاشیه نشست مسکو با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار و گفتگو کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، گفته که در این دیدار در باره روابط دو کشور، ثبات و آینده افغانستان بحث شده است.

از سوی دیگر چین از شرکت کنندگان نشست مسکو خواسته تا در بازسازی افغانستان با افغان‌ها کمک کنند.

چین همچنان گفته است که در امور داخلی افغانستان مداخله نخواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است