Connect with us

رویداد های اخیر

وارد شدن تلفات سنگین به غیرنظامیان در یک ماه گذشته

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۰)

وزارت امور داخله می گوید که در نبردهای یک ماه گذشته میان نیروهای افغان و طالبان مسلح دست کم ۱۴۱ غیر نظامی جان باخته، ۳۱۱ تن دیگر زخم برداشته اند.

این وزارت افزوده است که طالبان ۶۳ تن دیگر را نیز به اسارت گرفته اند. اما طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این وزارت می افزاید که در این مدت ۱۲۶۵ طالب کشته شده و ۶۷۵ تن دیگر زخم برداشته اند.

در همین منابع محلی  به آریانانیوز تایید می‌کنند که در یک شبانه روز گذشته ولسوالی‌های سید‌آباد و چک میدان ولایت وردگ، معروف و غورک کندهار و رستاق تخار  پس از درگیری‌های شدید به ‌دست طالبان افتاده اند.

به گفته‌ی منابع در ولسوالی شورتپه بلخ جایی که عطا محمد نور برای سرکوب طالبان رفته است درگیری‌های شدید جریان دارد.

این در حالی است که نیروهای امنیتی و دفاعی ادعا میکنند که چندین ولسوالی را در سراسر کشور از اداره طالبان آزاد کرده اند.

منابع می افزایند که بزرگ‌راه نمبر یک در درب شهر غزنی تا میدان شهر نیز در اداره طالبان درآمده است.

با این همه، مقام‌های محلی کندز میگویند که در یک هفته گذشته ۲۹ تن در  نبردها جان باخته و  ۲۹۲ تن دیگر زخمی شده اند که بیشتر شان غیر نظامیان اند.

مقام‌های محلی کندز میگویند که در نبردهای یک هفته اخیر در این ولایت بیش از  ۷۰۰۰ خانواده آواره شده اند.

این آوارگان که در فضای باز در یک مکبت  زندگی میکنند، می گویند که تنها جان شان را نجات داده و  توانستند خود را به شهر کندز برسانند.

آنها از حکومت و نهادهای امداد رسان می‌خواهند که به وضعیت زندگی شان توجه کنند.

مسوولان محلی کندز می گویند که با ۱۵۰۰ خانواده در کندز کمک‌های بشری صورت گرفته است.

از سوی دیگر، طالبان در واکنش به حمله‌های هوایی نیروهایی امریکایی بر مواضع جنگ جویان این گروه گفته اند که حمله‌های تحریک آمیز امریکا را پاسخ خواهند داد.

به اساس آمار وزارت دفاع ملی، در پی درگیری متقابل در ۱۵ ولایت کشور، در یک شبانه روز گذشته، ۱۹۳ طالب کشته و ۱۱۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending