Connect with us

رویداد های اخیر

هیات مذاکره کننده حکومت تا دو روز دیگر به دوحه می‌رود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۳۹۹)

منابع درحکومت افغانستان تایید می کنند که تا شش روز دیگر گفتگوهای رو در رو با طالبان در دوحه آغاز می شود.

هیات مذاکره کننده حکومت به رهبری معصوم ستانکزی به روز دوشنبه آزمایش کرونا از بهر رفتن به دوحه داده و گفته می شود که قرار است چهارشنبه کابل را به مقصد قطر ترک کند.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه میگوید: “رهایی زندانیان هم صورت میگیرد و اکنون طالبان باید آمادگی نشان بدهند.”

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز میگوید که هیات افغان “آمادگی کامل برای شروع مذاکرات دارد.”

در همین حال بی بی سی گزارش داده است که در میان ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان که قرار است رها شوند، ۴۰ شهروند خارجی به شول پاکستانی و ازبیکستانی استند.

بر بنیاد این گزارش ۱۴۴ تن دیگر این زندانیان ساکنان ولایت قندهار استند که بیشتر شان توسط جنرال رازق فرمانده پیشین قندهار بازداشت شده بودند.

اما پیشتر کمیسیون برگزاری جرگه شامل بودن اتباع خارجی در میان این زندانیان را رد کرده بود.

معصوم ستانکزی رییس کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح گفته بود: “اگر اتباع خارجی باشند، رهایی شان مهال است وهیچ مطرح نیست”.

در همین حال سیداکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان میگوید: “طالبان بعد از رهایی ۴۰۰ زندانی وارد گفتگوها می شوند و امکان پذیر نیست تا در روزهای محدود صورت گیرد و چالش ها وجود دارد و نمایندگان واقعی ملت نیز با هیات یک جا شود و طالبان برای اعتماد سازی پروسه آتش بس را اعلام می کنند.”

در همین حال هیات مذاکره کننده صلح حکومت می گوید که پس از رهایی چهار صد زندانی طالب، این گروه بی درنگ وارد مذاکرات شوند.

غلام فاروق مجروح عضو هیات مذاکره کننده صلح میگوید: “هیات تمامی آمادگی ها را دارد و با اجندای مشخص با طالبان رو در رو گفتگو می کنیم و جانب مقابل هم هرچه زودتر آمادگی نشان دهد تا مذاکرات آغاز شود.”

در همین حال دیدبان حمایت از رسانه های آزاد افغانستان تاکید می ورزد که تمامی تصمیم گیری های صلح باید به مردم واضع باشد تا مشروعیت مردمی پیدا کند.

مجیب خلوتگر رییس دیدبان حمایت از رسانه های آزاد میگوید: “تمامی فیصله های که صورت می گیرد مردم باید در جریان آن قرار بگیرند تا مشروعیت مردمی پیدا کند و هرگونه فیصله های پنهانی در مخالفت با خواست مردم قرار دارد و این موضوع باید جدی گرفته شود.”

اخبار ویژه

سه متهم در پیوند به لت و کوب دو خانم در کابل به دادستانی کل معرفی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله یک منسوب نیروهای امنیتی که هفته گذشته دو خانم را در یکی از جاده های کابل مورد لت و کوب قرار داد و دو پولیس را که نظاره‌گر این رویداد بودند، را به دادستانی کل معرفی کرده است.

وزارت امور داخله در اعلامیه ای گفته است که ریاست عمومی کشف و مبارزه با جرایم این وزارت، “پس از بررسی قضیه، یک منسوب نیروهای امنیتی را که در قضیه مقصر اصلی بود و دو منسوب پولیس که در زمینه جلوگیری وقوع این قضیه سهل انگاری و بی‌مسوولیتی نموده بودند را شناسائی و با دوسیه‌های شان، جهت بررسی قضیه به سارنوالی معرفی نموده‌اند.”

هفته گذشته یک منسوب نیروهای امنیتی دو خانم را در حضور پولیس مورد لت کوب قرار داد که تصاویر آن در رسانه های اجتماعی منتشر و با واکنش تند فعالان حقوق بشر و مردم مواجه شد.

در تصاویر دیده میشود که دو سرباز و شماری از مردم در اطرف نظاره‌گر این رویداد اند.

این در حالی است که همزمان با گفتگوهای صلح میان مذاکره کنندگان حکومت و طالبان در دوحه نگرانی ها در مورد حفظ و تقویت حقوق زنان و به طور کلی حقوق بشر در افغانستان افزایش یافته است.

در همین حال مدافعان حقوق بشر و رهبران جهان میخواهند که دستاوردهای ۱۹ سال پسین افغانستان در مذاکرات صلح حفظ شود.

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

تیک‌تاک بیش از ۱۰۰ میلیون ویدیو کاربران خود را حذف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شرکت تیک‌تاک در شش ماه اول سال جاری بیش از ۱۰۴ میلیون ویدویو کاربران خود را به دلیل نقض قوانین حذف کرده است.

از این میان ۳۷ میلیون دیدیو آن مربود به شهروندان هند بوده و حدود ۱۰ میلیون دیگر مربوط امریکا است.

تیک تاک گفته است که این شمار ویدیوها کمتر از یک درصد ویدیوهای آپلود شده در این برنامه بوده است.

این شرکت در گزارشی گفته است که ۹۶.۴ درصد از این کلیپ ها قبل از اینکه کاربری آنها را گزارش کند، حذف شده است و ۹۰.۳ درصد آنها هم هیچ بازدیدی نداشته است.

 الگوریتم های سرویس ۱۰ میلیون از این کلیپ ها را به طور خودکار حذف کرده است.

این شرکت در ویبسایت اش نوشته است: “در نتیجه شیوع ویروس کرونا، ما بیشتر به فناوری متکی بودیم تا محتوای متخلف را در بازارهایی مانند هند، برازیل و پاکستان شناسایی و حذف کنیم.”

شیوه های کنترول محتوای تیک تاک همیشه موثر نبوده است. در اوایل این ماه، این شرکت تلاش میکرد تا جلو پخش یک ویدیو وحشتناک را بگیرد که در آن نشان میداد مردی با اسلحه خودکشی میکند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

حکومت چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شورای اقتصادی و کابینه کشور چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرده است.

لیمه خرم رییس پالیسی عامه و خصوصی وزارت مالیه میگوید که این پروژه ها به ارزش ۱۶۰ میلیون دالر تطبیق میشود.

خانم خرم میگوید: “یک پروژه تولید برق بادی با ظرفیت ۲۵ میگاوات، یک پروژه تولید برق آفتابی با ظرفیت ۴۰ میگاوات در مزارشریف و یک پروژه تولید برق آفتابی دیگر با ظرفیت ۲۵ میگاوات در هرات و یک پروژه آفتابی به ظرفیت ۲۰ میگاوات بالای بند برق نغلو در کابل نصب خواهد شد.”

وی افزوده است که این پروژه ها به صورت مشترک از سوی حکومت و بخش خصوصی تطبیق خواهد شد.

این در حالی است که ماه گذشته یک قرارداری میان حکومت افغانستان و یک شرکت اماراتی برای تولید ۳۰۰۰ میگاوات برق آفتابی به امضا رسید.

افغانستان هم اکنون ۲۰۰۰ میگاوات برق برای روشنایی خانه ها و راه اندازی فابریکه ها نیاز دارد که بیشتر از کشور های همسایه وارد میشود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending