Connect with us

رویداد های اخیر

هیات حکومت به رهبری عبدالله در نشست مسکو شرکت می‌کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۶, ۱۳۹۹)

یک هیات ۱۶ نفری به رهبری عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در نشست مسکو شرکت خواهد کرد.

شورای عالی مصالحه ملی میگوید که این هیات قرار است فردا کابل را به قصد مسکو ترک کند.

این در حالی است که روسیه از حکومت، طالبان و شماری از کشورهای خارجی که در روند صلح افغانستان دخیل اند برای نشست مسکو که قرار است در ۱۸ مارچ برگزار شود، دعوت کرده است.

چهرهای همچون عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، حامد کرزی رییس جمهوری پیشین، مارشال عبدالرشید دوستم معاون پیشین رییس چمهوری، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان، محمد کریم خلیلی معاون پیشین رییس جمهوری، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، عنایت الله بابر فرهمند معاون شورای عالی مصالحه ملی، معصوم ستانکزی رییس هیات گفتگو کننده صلح افغانستان، نادر نادری، عبدالمتین بیک و حبیبه سرابی اعضای هیات گفتگو کننده صلح افغانستان، سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح، محمد علم ایزدیار معاون مجلس سنا، عبدالله خنجانی معاون وزارت دولت در امور صلح، عبدالستار خواصی، و غیرت بهیر اعضای حزب اسلامی، ۱۶ فردی اند که به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان، به ریاست عبدالله عبدالله در این نشست شرکت می کنند.

مجیب رحمان رحیمی مشاور شورای عالی مصالحه ملی میگوید: “هیات جمهوری اسلامی افغانستان، به رهبری دکتور عبدالله عبدالله، در نشست مسکو در مورد صلح افغانستان اشتراک می کنند و از موضع واحد جمهوری اسلامی افغانستان نمایندگی می کنند.”

با این حال شماری از آگاهان نشست مسکو برای آینده افغانستان را مهم و سرنوشت ساز می‌دانند.

علی احمد عثمانی عضو پیشین کابینه میگوید: “برای نخستین بار، اجندا های مهم و اصلی در این نشست مطرح خواهد شد، زیرا تصمیم گیر های اصلی در مورد روند صلح افغانستان در این نشست شرکت می کنند.”

لطیف پدرام رییس حزب کنگره ملی افغانستان میگوید: “دوتا مساله در مورد حکومت انتقالی و اینکه ریاست دولت انتقالی را کی به پیش ببرد، بدون شک این مسایل است، اما این در نشست عمومی نه بلکه در عقب درهای بسته صورت می گیرد.”

گروه طالبان هم اعلام کرده اند که هیات ده نفری این گروه به ریاست ملا غنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در این نشست شرکت خواهند کرد.

قرار است پس از نشست مسکو، نشستی بزرگتر از آن باره آینده افغانستان با مدیریت سازمان ملل در کشور ترکیه برگزار شود.

رویداد های اخیر

پاکستان: خاک افغانستان هنوز هم علیه اسلام‌آباد استفاده می‌شود؛ کابل رد می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان روزگذشته (پنج شنبه، ۷دلو) ادعا کرده است که کشورش هنوز هم از سوی افغانستان آسیب پذیر است.

یوسف تاکید کرده است که طالبان پاکستانی سال‌ها می‌شود از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند.

اما امارت اسلامی اما هموار تاکید کرده است که خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و به هیچ گروهی اجازه داده نمی‌شود تا در برابر کشورهای همسایه و منطقه از قلمرو کشور تهدید خلق کند.

پاکستان که همواره متهم به حمایت از گروه های تروریستی در خاک افغانستان بوده است حالا ادعای آسیب پذیر بودن ازخاک افغانستان را کرده است.

مشاور امنیت ملی پاکستان که در یک جلسه روابط خارجی پارلمان کشورش صحبت می‌کرد گفته که پاکستان همیشه از سوی افغانستان آسیب پذیر بوده است.

این مقام ارشد دولت پاکستان همچنان می‌گوید که طالبان پاکستانی سال‌ها می شود از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند.

وی گفته است که:”طالبان پاکستانی از سال‌ها به این سو از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده کرده اند، حضور طالبان پاکستانی در خاک افغانستان را نمی‌توان یک شبه پایان داد. و هیچ جای شک نیست که گروه‌های دهشت افگن ضد پاکستان در داخل افغانستان فعالیت دارند.”

امارت اسلامی اما هموار تاکید کرده است که خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و به هیچ گروهی اجازه داده نمی‌شود تا در برابر کشورهای همسایه و منطقه از قلمرو کشور تهدید خلق کند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی دراین باره می‌گوید که:”امارت اسلامی با تمام کشورهای منطقه روابط خوب و حسنه دارد و ما نمیخواهیم که از سوی فغانستان علیه هیچ کشور تهدید واقع شود.”

مشاور امنیت ملی پاکستان در حالی از تهدیدها از خاک افغانستان صحبت می‌کند که این کشور در بیست سال گذشته متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی بر علیه افغانستان بوده است.

ولی فروزان، آگاه بین‌المللی دراین می‌گوید که:”گروه‌های تروریستان در پاکستان پرورش یافته است و حالا این گروه‌ها روابط شان را با پاکستان تغیر کرده است و اکنون برای خود کشورش تهدید شده است.”

این در حالیست که اخیراً تحریک طالبان پاکستانی با پا در میانی امارت اسلامی به آتش بس یک ماه دست یافته بودند و اکنون گزارش‌های از مذاکرات مخفیانه حکومت پاکستان با تحریک طالبان پاکستانی نشر شده و بر اساس این گزارش‌ها، نمایندگان دو طرف در اوایل ماه جاری میلادی چند بار در ولایت خوست با هم ملاقات کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

توافق ترکیه، قطر و امارت اسلامی در باره مدیریت میدان هوایی کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که ترکیه، قطر و امارت اسلامی افغانستان روی “چند موضوع مهم” در باره مدیریت میدان هوایی کابل به توافق رسیده اند.

وزارت خارجه قطر در یک اعلامیه گفته” هیئت‌های دولت قطر، جمهوری ترکیه و دولت موقت افغانستان روز پنجشنبه در دوحه نشست سه جانبه ای را در مورد مدیریت و بهره برداری میدان هوایی بین المللی کابل به پایان رساندند.”

اعلامیه افزوده که آنها” در باره چندین موضوع کلیدی در مورد نحوه مدیریت و راه اندازی میدان هوایی به توافق رسیدند.”

وزارت خارجه قطر افزوده که هفته آینده نیز در این باره گفتگو خواهند کرد.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان نیروهای خارجی هنگام خروج بخش‌های این میدان را تخریب کرده اند.

قبل از این گزارش شده بود که ترکیه و قطر در باره مدیریت میدان هوایی کابل به توافق رسیده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خدمات ملی بس در کابل و ولایات از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

مسوولان ریاست تصدی ملی بس میگویند که پس از توقف زیادی خدمات ملی بس را در کابل و شماری از شهرهای دیگر از سرگرفته است.

به گفته‌ای مسوولان این تصدی ۱۰۰ ملی بس را در شهر کابل و ۳۲ ملی بس دیگر را در هرات، بلخ، ننگرهار، لغمان، پروان و پکتیا فعال کرده اند.

بس‌های شهر کابل در مسیر ده افغانان – سرای شمالی،  کوته سنگی – سینمای پامیر،  شهرک خراسان – پل خشتی و کارته نو – سینمای پامیر فعالیت می کنند.

محمد ایوب محمدی، رییس ریاست ملی بس، در این باره گفت:” بسیار وقت زیاد میشد که این بس‌ها خراب بود و در شهر کابل در چند مسیر به فعالیت آغاز کرده و در آینده هم این فعالیت‌ها ما ادامه دارد و به ولایات هم کار میکنیم.”

مردم از این اقدام تصدی ملی بس استقبال می‌ کنند و امیدوارند که بیشتر مشکلات ترانسپورتی‌ شان با فعالیت دوباره این بس‌ها حل شود.

زکریا، باشنده کابل، در این باره گفت:” در این وضعیت خراب و بد اقتصادی این یک گام مثبت است و باید این چنین یک کار میشد و در زندگی مردم سهولیت ایجاد شود.”

عنایت الله، باشنده دیگری کابل افزود:” قبلا این ریاست این موترها را به اجاره میداد و موتر را خراب میساختند اما حالا باید به یک مدیریت خوب میدادند و باید کار مردم خوب پیش برود.”

در همین حال مسوولان شاروالی کابل از پاکسازی موانع در جاده‌های شهر خبر داده و می‌گویند که تلاش‌های شان برای بهبود وضعیت شهری ادامه دارد.

نعمت الله بارکزی، سخنگوی شاروالی کابل، در این باره گفت:”ما در هماهنگی وزارت داخله بیشترین مکان‌ها را و مسیرها را پاک سازی کردیم و بیشتر این مکان‌ها از ۹۰ فیصد است و سرک‌های فرعی شامل آن میباشد.”

این درحالی است که بیشتر شهروندان کابل از بلند بودن کرایه تکسی در شهر شکایت میکنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending