Connect with us

رویداد های اخیر

هیات بلندپایه امارت اسلامی افغانستان به ترکیه سفر کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه افغانستان میگوید که یک هیات بلندپایه امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه، به ترکیه سفر کرده است.

این وزارت می‌گوید که در جریان این سفر در باره روابط  دوجانبه، بهبود تجارت، کمک‌های بشردوستانه، مهاجرین و ترانسپورت هوایی گفتگو خواهد شد.

گفته می‌شود در این سفر متقی را ملا خیرالله خیرخواه سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، ملا عبدالحق وثیق رییس عمومی استخبارات، مولوی نورجلال جلالی معیین وزارت داخله، شیخ شهاب الدین دلاور، سهیل شاهین، و حاجی محمد ابراهیم از اعضای رهبری امارت اسلامی همرایی می‌کنند.

از سوی هم قرار است در روز‌های نزدیک، وزیران خارجه کشور های اسلامی برای گفتگو با مقام‌های امارت اسلامی وارد کابل شوند.

به اساس گزارش‌ها وزیران خارجه کشورهای اسلامی در جریان سفر شان به کابل با مقام‌های امارت اسلامی در مورد اجازه تحصیل دختران و این که ممنوعیت آموزش دختران در تخطی با اصول اسلامی است، صحبت کنند.

 لطیف نظری، استاد روابط بین الملل، در این باره گفت:” کشورهای اسلامی می‌خواهند که فصل جدید از روابط خود را با دولت جدید در افغانستان مورد برسی قرار بدهد سفر شماری از وزیران خارجه کشور‌های اسلامی به افغانستان می‌تواند در این راستا ارزیابی شود.”

قبل از  این مولود چاوش اوغلو٬ وزیر خارجه ترکیه گفته بود که وزیران خارجه کشورهای اسلامی برای سفر به کابل آماده‌گی نشان داده اند، اما آگاهان سفر وزیران خارجه کشورهای اسلامی را به کابل چیزی دیگر بیان می کنند.

سید اکبر آغا، رییس شورای راه نجات افغانستان، در این باره گفت:”کوشش از وزیران خارجه کشورها این است که می‌خواهند که یک حکومت همه شمول شکل بگیرد کوشش دارند که حقوق بشر رعایت شود و حقوق زنان باید مراعات شود اما این همه مراعت شده است می‌خواهند به دنیا بگویند ما تلاش کردیم امارت اسلامی به گفته‌های ما لبیک گفت فکر کنم طالبان جواب خوبی خواهند داشت و طالبان تشخیص خواهد کرد این موارد را.”

عبدالواحد حکیمی، کارشناس مسایل روبط بین الملل، در این باره گفت:”به نظر می‌رسد که اینبار ترکیه در رس این کشورها قرار گرفته و ترکیه تلاش می‌کند تا کشورهای اسلامی را وادار کند که در قسمت به رسمیت شناختن افغانستان یا امارت اسلامی نقش عمده بازی کند و همچنان کشورهای که سیاست هم سو با ترکیه داشته باشند.”

این درحالی است که شماری از کشورها با محدودیت کار زنان و تحصیل دختران در حکومت امارت اسلامی مخالفت نشان داده و گفته که باید امارت اسلامی، به حقوق بشر به ویژه زنان پابند باشند.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت غزنی بسته‌های مواد غذایی توزیع کرده اند.

به گفته‌ای مسوولان بنیاد بیات هدف این کمک‌ها دستگیری خانواده‌های نیازمند است.

مسوولان می افزایند که این کمک‌های شامل آرد، برنج و روغن میباشد و در شماری از ولایت‌های دیگر نیز توزیع خواهند شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” به سلسله کمک‌های بنیاد بیات در هرات ، مزار، بامیان ، ننگرهار، خوست و پکتیا اینبار به ولایت غزنی آمده ایم و این کمک‌ها به زودی به ولایت‌های دیگر نیز میرسند.”

بنیاد بیات می‌گوید که تلاش دارند تا این کمک‌های بشری را به ولایت‌های دیگر گسترش دهند.

در همین حال خانواده‌های نیازمند و مستحقین که این مواد خوراکی را بدست آورده از کمک‌های بنیاد بیات خرسند به نظر میرسند.

یک نیاز که کمک‌های بیات را در یافت کرده در این باره گفت:” ما از بنیاد بیات تشکری میکنیم که همراه ما آرد ، برنج و روغن کمک کرد و میخواهم که بیشتر همراه ما کمک کنند.”

یک دریافت کننده دیگر این کمک‌ها در این باره گفت:” از بنیاد بیات تشکر میکنم که در این فصل سرما همراه ما کمک کرد.”

یک باشنده دیگر غزنی در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار خوش استم این کمک که برای ما غریبا در این زمستان که انجام داد بسیار کار خوب شد اگر خداوند این‌ها را داد بار دیگر با ما کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسر کشور به افراد نیازمند و بی بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکاتب، مراکز صحی، مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان ملل برای کمک به مردم افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر کمک شده است.

این سازمان برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در جهان، فراخوان کمک بشری ۴۱ میلیارد دالر برای ۱۸۳ میلیون تن در کشورهای شد که مردم آن در منازعه و فقر به سر می‌برند.

مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمک‌های بشری این سازمان، می‌گوید که افغانستان در صدر کشورهای قرار دارد که ۲۸ میلیون نفر در آن به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

گریفیتس در این باره گفت:”ما هرگز افغانستان را ترک نکردیم و اکنون با برنامه پیش بینی شده برای سال ۲۰۲۲ سه بار، سه برابر برنامه سال ۲۰۲۱، به دلیل نیازها و شرایط مختلف که شما به خوبی می‌دانید، آنجا استیم.”

کمبود پول نقد در افغانستان از دیگر چالش‌های است که سازمان ملل تلاش دارد تا به آن رسیده گی کند.

مارتین گریفیتس در این باره گفت:” نبود پول نقد در افغانستان یک مانع بزرگ برای ارایه هرگونه خدمات است. امیدوارم آنرا تا آخر ماه جاری به دست بیاوریم.”

در همین حال رییس عملیاتی کمیته صلیب سرخ پس از سفر شش روزه اش به افغانستان می گوید که آنچه در افغانستان دیده است، شوکه شده است.

چدومینک ستیل هارت، رییس عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ، در این باره گفت:” در واقع یک بحران انسانی عظیم وجود دارد که در حال رخ دادن است، خانواده‌ها پولی برای گذاشتن غذا در بشقاب‌‌های شان ندارند، زمستان شروع شده است سردی هوا به زیر نقطه انجماد رسیده است و دیدن این تصویر وحشتناک است و اکنون به اقدام فوری نیاز است.”

نهادهای سازمان ملل درحالی از گسترش فقر و از هم پاشیدن  نظام اقتصادی افغانستان ابراز نگرانی میکنند که حکومت و مردم خواهان آزاد سازی ذخایر ارزی کشور از سوی امریکا استند و این  بحران را ناشی از منجمد ماندن پول‌های افغانستان میدانند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار ماین مقناطیسی در شهر کابل چهار زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در کابل تأیید می‌کند که چهار نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی صبح امروز (پنج شنبه ۱۱قوس) در چهارراهی سلیم کاروان حوزه چهارم شهر کابل زخمی شده‌اند.

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در تویتی گفته است که این زخمیان از محل انفجار صبح امروز به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این شفاخانه گفته است که در میان زخمیان یک کودک نیز شامل است.

براساس اعلام شفاخانه‌ی ایمرجنسی، این رویداد ناشی از انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ اما گفته است که این رویداد ناشی از انفجار یک حلقه ماین جاسازی‌شده در یک گلدان بوده است. او نیز ادعا کرده است که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولیت این رویداد را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این درحالی است که دو روز پیش نیز شهر کابل شاهد یک انفجار بود. در این انفجار که موتر حامل نیروهای امارت اسلامی را در سرک دارالامان هدف قرار داد، پنج تن به‌شمول نیروهای امارت اسلامی زخمی برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است