Connect with us

رویداد های اخیر

هیات امریکا در نشست دوحه از هیات امارت اسلامی خواسته تا از حقوق افغان‌ها حفاظت کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امریکا پس از نشست دو روزهٔ هیات عالیرتبه ایالات متحده با هیات امارت اسلامی در دوحه، پایتخت قطر،‌ از رهبران این گروه خواست تا از حقوق همه افغان‌ها محافظت کند، بر تعهد خود مبنی بر عفو عمومی عمل کند و اقدامات بیشتر را برای تشکیل حکومت همه‌شمول روی دست بگیرد.

همزمان با این امارت اسلامی‌ می‌گوید، نمایندگان دولت افغانستان جدا از امریکا با اتحادیه اروپا هم دیدار داشته که موارد همچون وضعیت امنیتی و اقتصادی کنونی افغانستان محور بحث بوده است.

امارت اسلامی پس از ۲۰ سال به قدرت برگشت، برگشتی که نظاماش هنوز رنگ و بوی رسمی به خودش نگرفته است، مقام‌های دیپلوماتیک افغان در دوحه چند روز است تلاش می کنند تا امریکا و متحدانش را برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی افغانستان متقاعد سازد.

امریکا ظاهرن پیشنهادات تازه‌ای را با امارت اسلامی مطرح کرده است. درشت ترین آن مبارزه با گروه‌های دهشت افگن به ویژه داعش است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که:”تامس وست، نمایندهٔ خاص ایالات متحده برای افغانستان، در راس یک هیات عالیرتبهٔ امریکا در روز‌های ۲۹ و ۳۰ نوامبر، در دوحه، پایتخت قطر، روی مسایل مختلف از جمله مبارزه بر ضد گروه‌های دهشت افگنی مانند القاعده و داعش‌-خراسان با هیات طالبان گفتگو کرد.”

وزارت خارجه اما، گفتگوهای دو جناح در دوحه را مثبت خوانده و گفته است که طرفین روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بشری، صحی، تعلیمی، امنیتی و کمک‌رسانی برای نیازمندان در افغانستان بحث کردند.

نشست های که با اتحادیه اروپا هم صورت گرفته است.

سهیل شاهین، عضو دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر می‌گوید که:”هیات ما با اتحادیه اروپا دو ملاقات داشت و در مورد امنیت، وضعیت اقتصادی، وضعیت کنونی، کمک‌های بشردوستانه و همچنین روابط بین امارت اسلامی افغانستان و اتحادیه اروپا بحث و تبادل نظر شد. دیدارها مثبت بود.”

گذر امن شهروندان امریکایی، افغان هایی که در جریان دو دهه گذشته با ایالات متحده همکاری کردند،‌ تامین حقوق زنان، دختران و اقلیت‌های از سایر مسایل بوده است که هیات ایالات متحده بر اهمیت آن تاکید کرده است.

سازمان ملل هم از امارت اسلامی می‌خواهد بر تعهدات‌اش در قبال جهان و این سازمان پابند بماند.

استیفان دوژاریک، سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد گفت:”در گزارشی در مورد افغانستان، طالبان (امارت اسلامی) گفته بود که هیچ انتقامی وجود نخواهد داشت و عفو برای مقامات امنیتی وجود خواهد داشت. از آنجایی که طالبان (امارت اسلامی) واکنش سازمان ملل را به عهده گرفتند، من فکر می‌کنم این گزارش بسیار نگران کننده است، ما انتظار داریم که مقامات از حقوق بشر همه از جمله روند قانونی حمایت کنند.”

هیات ایالات متحد همچنین از اظهارات رهبران امارت اسلامی و حمایت آنان از تحصیل دختران در سطوح مختلف یادآوری کرده و از هیات دولت افغانستان خواسته است تا این تعهد خود را در سراسر افغانستان عملی کنند.

رویداد های اخیر

پاکستان: خاک افغانستان هنوز هم علیه اسلام‌آباد استفاده می‌شود؛ کابل رد می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان روزگذشته (پنج شنبه، ۷دلو) ادعا کرده است که کشورش هنوز هم از سوی افغانستان آسیب پذیر است.

یوسف تاکید کرده است که طالبان پاکستانی سال‌ها می‌شود از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند.

اما امارت اسلامی اما هموار تاکید کرده است که خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و به هیچ گروهی اجازه داده نمی‌شود تا در برابر کشورهای همسایه و منطقه از قلمرو کشور تهدید خلق کند.

پاکستان که همواره متهم به حمایت از گروه های تروریستی در خاک افغانستان بوده است حالا ادعای آسیب پذیر بودن ازخاک افغانستان را کرده است.

مشاور امنیت ملی پاکستان که در یک جلسه روابط خارجی پارلمان کشورش صحبت می‌کرد گفته که پاکستان همیشه از سوی افغانستان آسیب پذیر بوده است.

این مقام ارشد دولت پاکستان همچنان می‌گوید که طالبان پاکستانی سال‌ها می شود از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند.

وی گفته است که:”طالبان پاکستانی از سال‌ها به این سو از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده کرده اند، حضور طالبان پاکستانی در خاک افغانستان را نمی‌توان یک شبه پایان داد. و هیچ جای شک نیست که گروه‌های دهشت افگن ضد پاکستان در داخل افغانستان فعالیت دارند.”

امارت اسلامی اما هموار تاکید کرده است که خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و به هیچ گروهی اجازه داده نمی‌شود تا در برابر کشورهای همسایه و منطقه از قلمرو کشور تهدید خلق کند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی دراین باره می‌گوید که:”امارت اسلامی با تمام کشورهای منطقه روابط خوب و حسنه دارد و ما نمیخواهیم که از سوی فغانستان علیه هیچ کشور تهدید واقع شود.”

مشاور امنیت ملی پاکستان در حالی از تهدیدها از خاک افغانستان صحبت می‌کند که این کشور در بیست سال گذشته متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی بر علیه افغانستان بوده است.

ولی فروزان، آگاه بین‌المللی دراین می‌گوید که:”گروه‌های تروریستان در پاکستان پرورش یافته است و حالا این گروه‌ها روابط شان را با پاکستان تغیر کرده است و اکنون برای خود کشورش تهدید شده است.”

این در حالیست که اخیراً تحریک طالبان پاکستانی با پا در میانی امارت اسلامی به آتش بس یک ماه دست یافته بودند و اکنون گزارش‌های از مذاکرات مخفیانه حکومت پاکستان با تحریک طالبان پاکستانی نشر شده و بر اساس این گزارش‌ها، نمایندگان دو طرف در اوایل ماه جاری میلادی چند بار در ولایت خوست با هم ملاقات کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

توافق ترکیه، قطر و امارت اسلامی در باره مدیریت میدان هوایی کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که ترکیه، قطر و امارت اسلامی افغانستان روی “چند موضوع مهم” در باره مدیریت میدان هوایی کابل به توافق رسیده اند.

وزارت خارجه قطر در یک اعلامیه گفته” هیئت‌های دولت قطر، جمهوری ترکیه و دولت موقت افغانستان روز پنجشنبه در دوحه نشست سه جانبه ای را در مورد مدیریت و بهره برداری میدان هوایی بین المللی کابل به پایان رساندند.”

اعلامیه افزوده که آنها” در باره چندین موضوع کلیدی در مورد نحوه مدیریت و راه اندازی میدان هوایی به توافق رسیدند.”

وزارت خارجه قطر افزوده که هفته آینده نیز در این باره گفتگو خواهند کرد.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان نیروهای خارجی هنگام خروج بخش‌های این میدان را تخریب کرده اند.

قبل از این گزارش شده بود که ترکیه و قطر در باره مدیریت میدان هوایی کابل به توافق رسیده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خدمات ملی بس در کابل و ولایات از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

مسوولان ریاست تصدی ملی بس میگویند که پس از توقف زیادی خدمات ملی بس را در کابل و شماری از شهرهای دیگر از سرگرفته است.

به گفته‌ای مسوولان این تصدی ۱۰۰ ملی بس را در شهر کابل و ۳۲ ملی بس دیگر را در هرات، بلخ، ننگرهار، لغمان، پروان و پکتیا فعال کرده اند.

بس‌های شهر کابل در مسیر ده افغانان – سرای شمالی،  کوته سنگی – سینمای پامیر،  شهرک خراسان – پل خشتی و کارته نو – سینمای پامیر فعالیت می کنند.

محمد ایوب محمدی، رییس ریاست ملی بس، در این باره گفت:” بسیار وقت زیاد میشد که این بس‌ها خراب بود و در شهر کابل در چند مسیر به فعالیت آغاز کرده و در آینده هم این فعالیت‌ها ما ادامه دارد و به ولایات هم کار میکنیم.”

مردم از این اقدام تصدی ملی بس استقبال می‌ کنند و امیدوارند که بیشتر مشکلات ترانسپورتی‌ شان با فعالیت دوباره این بس‌ها حل شود.

زکریا، باشنده کابل، در این باره گفت:” در این وضعیت خراب و بد اقتصادی این یک گام مثبت است و باید این چنین یک کار میشد و در زندگی مردم سهولیت ایجاد شود.”

عنایت الله، باشنده دیگری کابل افزود:” قبلا این ریاست این موترها را به اجاره میداد و موتر را خراب میساختند اما حالا باید به یک مدیریت خوب میدادند و باید کار مردم خوب پیش برود.”

در همین حال مسوولان شاروالی کابل از پاکسازی موانع در جاده‌های شهر خبر داده و می‌گویند که تلاش‌های شان برای بهبود وضعیت شهری ادامه دارد.

نعمت الله بارکزی، سخنگوی شاروالی کابل، در این باره گفت:”ما در هماهنگی وزارت داخله بیشترین مکان‌ها را و مسیرها را پاک سازی کردیم و بیشتر این مکان‌ها از ۹۰ فیصد است و سرک‌های فرعی شامل آن میباشد.”

این درحالی است که بیشتر شهروندان کابل از بلند بودن کرایه تکسی در شهر شکایت میکنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending