Connect with us

رویداد های اخیر

هیات اعزامی: چرخبال ارتش در بهسود وردک توسط راکت رهبری شده ضد تانک سقوط شده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۴۰۰)

یافته‌های هیات اعزامی مجلس نماینده‌گان در پیوند به سقوط چرخ بال ارتش در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک نشان میدهد که آن چرخ بال توسط راکت رهبری شده سقوط داده شده است.

به  اساس این یافته‌‎ها این راکت رهبری شده ساخت روسیه بوده و کشورهای چین و ایران کاپی آن را ساخته و ساحه مذکور نیز در آن زمان زیر نفوذ افراد وابسته به علی پور بوده است.

این در حالی است که حدود یک  قبل یک چرخ بال ارتش در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک آماج قرار گرفت و هشت نظامی به شمول چهار خلبان در آن جان باختند.

مجلس نماینده‌گان پس از سقوط چرخبال هیات را برای چگونه گی سقوط آن چرخبال به ولسوالی بهسود فرستاد.

در گزارش هیات اعزامی این مجلس آمده:

۱- آن چرخبال توسط راکت‌های معمولی نه بل توسط راکت رهبری شده ضد تانگ که ساخت روسیه است و کاپی آن را چین و ایران ساخته اند هدف قرار داده شده است.

۲- در شب رویداد روشنی مهتاب صفر بوده و تنها راکت رهبری شده می تواند به هدف برسد.

۳- محل اصابت راکت دودکش چرخبال بوده که نشان میدهد، راکت حرارت یا امواج صدا را دنبال کرده است.

۴- در گذشته این نوع راکت‌ها در سقوط چرخبال‌های نیروهای هوایی استفاده شده است.

۵- منطقه که از آن به چرخبال شلیک شده است در آن زمان تحت تصرف افراد وابسته به علیپور بوده است.

۶- خلبان‌های این رویداد از بهترین‌های نیروهای هوایی بودند که در ماموریت‌های دشوار بالا مرغاب بادغیس، و نشست در بام بیمارستان چهار صد بستر شرکت داشتند.

علی اکبری جمشیدی، عضو هیات اعزامی مجلس نماینده گان به ولسوالی بهسود، در این باره گفت:” تلاش ما این بود تا حقایق در باره چگونه گی سقوط چرخ بال برملا شود و در این گزارش موارد به گونه بسیار دقیق بررسی شده است.”

اما شماری از نماینده‌گان مجلس تاکید می ورزند که تا کنون مشخص نشده که این راکت رهبری شده ازسوی علی شلیک شده یا خیر

احمد شاه رمضان، یک عضو مجلس نماینده گان،در این مورد گفت:”آماج قرار دادن چرخ بال توسط راکت رهبری شده از توان علی پور نیست و این قسم راکت‌ها را هم در اختیار ندارد.”

شگوفه نورزی، یک عضو مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”ما خواستار وضاحت بیشتر در باره سقوط چرخ بال استیم و روی گزارش باید بحث‌های بیشتر شود و قرار است در نشست‌های بعدی این بحث بیشتر شود تا سرنخ اصلی در باره چگونه گی چرخ بال پیدا شود.”

هر چند فرمانده علی پور از سوی مسوولان امنیتی متهم به سقوط چرخ بال شد و پس از این رویداد عملیات گسترده در ولسوالی بهسود میدان وردک راه اندازی شد، اما نیروهای امنیتی نتوانستند تا این فرمانده مسلح غیر مسوول را بازداشت نمایند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی افغانستان: کشورهای اسلامی در به رسمیت شناختن ما پیشقدم شوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

ملا محمد حسن آخند رییس الوزرای افغانستان از کشور های اسلامی می خواهد که در به رسمیت شناختن امارت اسلامی پیشقدم شوند.

ملا محمد حسن آخند که امروز در نشست یک روزه اقتصادی در ارگ  شرکت داشت گفت: “چرا دنیا ما را به رسمیت نمی شناسد. حکومت اشرف غنی را شناختند که حکومت اش در فساد نام دارد و مقام دوم را در جهان دارد. ما که فساد را ختم کردیم و امنیت را تامین کردیم اما ما را نمی شناسند.”

رییس الوزرا تاکید می کند که عدم به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان و ادامه تحریم های اقتصادی از سوی جامعه جهانی شهروندان افغانسان را دامن گیر مشکلات زیادی ساخته است. وی در همین حال از سرمایه گذاران خارجی می خواهد که در افغانستان سرمایه گذاری کنند و در شرایط دشوار فعلی مردم افغانستان را یاری کنند.

ملا محمد حسن آخند افزود: “حالا تمام شرایط برای سرمایه گذاری در افغانستان مساعد شده است. اما عدم به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی روحیه سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری در افغانستان تضعیف ساخته است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا به ارزش بيش از۳۰۰ ميليون دالر پروژه‌های بشردوستانه را در افغانستان راه اندازی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا بسته جدید کمک با افغانستان را اعلام کرده. این کمک که بیش از ۲۶۸ میلیون یورو است، برای نیازمندان در افغانستان و پروژه‌های مختلف در بخش صحت و معارف مصرف خواهد شد.

اتحادیه اروپا در خبرنامۀ که شب گذشته (سه‌شنبه۲۸ جدی) نشر کرد، گفت که این کمک از طریق صندوق کودکان ملل متحد “یونیسف”، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اداره توسعه‌یی ملل متحد، سازمان جهانی صحت و برنامه جهانی غذا با مستحقین و نیازمندان شریک ساخته خواهد شد.

بر اساس خبرنامه، بخش بزرگ این کمک که ۱۸۶ میلیون یورو را در بر می‌گیرد، در ۷ پروژه در بخش‌های صحت، معیشت و معارف مصرف خواهد شد.

برای معلمان افغان هم کمک‌های اضطراری در این بسته مالی در نظر گرفته شده.

این کمک حدود ۱۹۴ هزار معلم را تحت پوشش قرار می‌دهد و برای دو ماه زمستان، به هر معلم ماهانه ۹۰ یورو پرداخته می‌شود.

برای آموزش دختران و پسران، برنامه جهانی غذا به همکاری یونیسف، کمک‌های غذایی را فراهم خواهد کرد و با خانواده‌های شاگردان دختر، کمک نقدی خواهد شد اما به شرطی که آنها به آموزش در مکتب‌ها حاضر شوند.

از سوی دیگر جونا ارپلینین کمیشنر بخش مشارکت بین‌المللی در اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت، این اتحادیه اصولی دارد که بر اساس آن، هیچ‌کسی نباید در جهان عقب مانده باشد.

او افزوده که اتحادیه اروپا در بخش تحصیل و آموزش دختران در افغانستان متعهد است و از گذشته هم تعهد کرده که نمی‌گذارد افغان‌ها به عقب برگردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رسانه‌های ایرانی: امارت اسلامی بند کمال خان را بسمت ایران باز کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ایرانی از بازشدن آب بند کمال‌خان در ولایت نیمروز در بستر رود هیرمند و جاری شدن آن به سوی ایران گزارش داده‌اند.

به نقل از این رسانه‌ها امارت اسلامی روزگذشته (سه‌شنبه ۲۸ جدی) دریچه‌های سد کمال‌خان را به سمت ایران باز کردند و آب هیرمند به سوی هامون حرکت کرد.

این رسانه‌ها گزارش کرده اند که رهاسازی آب بند کمال‌خان بر اساس رایزنی‌ها بین مقام‌های ایران و سرپرست حکومت افغانستان صورت گرفته است.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان در این باره گفته است:”مراتب تقدیر خود را به‌پاس وفای به عهدی که مقام‌های امارت اسلامی در رهاسازی حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از بند کمال‌خان انجام دادند، اعلام‌ می‌دارم.”

وی افزود:” ان‌شاءالله در پرتو عنایات الهی شرایطی برای سازندگی کشور مظلوم افغانستان فراهم شود و شاهد شکوفایی و آبادانی افغانستان مظلوم باشیم. امیدواریم دو ملت ایران و افغانستان در تعامل و سازندگی این کشور همکاری شایسته‌ای داشته باشند.”

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ایرنا، چندی پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسید، حقابه ایران کاملآ مشخص است.
بند کمال‌خان در ۹۵ کیلومتری شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در ولسوالی چهاربرجک واقع شده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین در سفری به ولایت نیمروز، بند کمال‌خان را افتتاح کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending