Connect with us

بی بی سی فارسی

هنر و فرهنگ هفته؛ سانسور گربه و کوچه‌های مهربان

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 27, 2020)

در هفته‌ای که فرهنگ و هنر در برابر کرونا و شرایط اقتصادی کشور به فریاد بود، مهر ماه یک ساعت طلبش را از فروردین پس گرفت. تابستان، در مقابل پاییز زانو زد، بی آن‌که ترانه‌های شاد و فیلم‌های بدرقه کلاس اولی‌ها توسط مادرشان، جایی دیده شود، ترانه‌های کودکانه پر کند فضای روز و شب را، بی آن‌که سال اولی‌ها اصلا در نظر آیند.

روزنامه‌ها خزان را با روایت هشتاد سالگی محمدرضا شجریان، زنده و بیدار کردند. بیش از ده ترانه و آواز به همین مناسب خوانده و در فضای مجازی پخش شد. شورای شهر به ندایی که از بالا رسید گذاشتن نام شجریان را بر یک بزرگراه، لغو کرد. جشنواره مطبوعات هم، مجازی شد. که اگر حقیقی می‌بود هم، شوری نمی‌داشت.

سه چهار کتاب خوب هم در این هفته منتشر شد، و خوانده شد. قصه‌ها و اشعار نسل نو، غمزده از تنهایی‌های کرونایی و دل سپرده به خزان تماشایی. بیش از این، تا سرما نرسیده و نمایش در فضای باز را به تعطیل نکشانده نمایش‌هایی، مطابق مقررات فاصله‌گذاری و قرنطینگی خوش درخشیدند. گرچه گربه بهنوش طباطبایی، کار دست “عشق در روزهای کرونایی” داد و یک اپیزود دیگر از نمایش پرید.

محمدرحمانیان در یکی از شب‌های اجرای تئاتر گفت اپیزود بهنوش طباطبایی و گربه‌اش ظاهرا به دلیل ایرادی که وزارت ارشاد گرفته، حذف شده است

BBC
محمدرحمانیان در یکی از شب‌های اجرای تئاتر گفت اپیزود بهنوش طباطبایی و گربه‌اش ظاهرا به دلیل ایرادی که وزارت ارشاد گرفته، حذف شده است

سهند ایرانمهر، در آخرین شب تابستان، این رباعی محمدرضا شفیعی کدکنی را وصف حال دید.

عمری‌، پیِ آرایشِ خورشید شدیم‌

آمد ظلماتِ عصر و نومید شدیم‌

دشوارترین‌ شکنجه‌ این‌ بود که‌ ما

یک‌ یک‌ به‌ درونِ خویش‌ تبعید شدیم

کتاب‌ها را چیدیم

در هفته‌ای که گذشت قصه کتاب، و پرواز کمک‌ها و کتاب‌های اهدایی از گوشه گوشه کشور برای تاسیس کتابخانه‌های روستایی، انگار با صدای بال فرشتگان همراه می‌شد و قصه‌ها و دردهای کرونایی را دور می‌زد و لبخند بر لب خوابزدگان می‌نشاند.

گلرخ نفیسی نقاش از اهدای یک نقاشی به بچه‌های روستای سلخ در جزیره قشم خبر داده.

گردانندگان کتابخانه‌ مادر، کودک و نوجوان سلخ در جزیره‌ قشم رویاهای بزرگی برای بچه‌های روستا دارند. حالا هم مشغول تکمیل این کتابخانه برای پانصد دانش‌آموز ساکن این روستا هستند.

نقاش لحظه‌های ماندگار نوشته: این تصویر را از روی یکی از عکس‌هایی که مرتضی نیک‌نهاد از یک غروب تابستان این کتابخانه و بچه‌هایش در سلخ گرفته بود کشیدم. کتابخانه به کتاب، قفسه، بازی‌های کمک‌ آموزشی ‌برای بچه‌ها احتیاج دارد.

در همین زمان که همه داشتند آدرس و ترتیب کمک به کتابخانه سلخ را بازنشر می کردند تا صدای خانم نفیسی به دیگران برسد. شرمین نادری نوشت: کتابخانه مدرسه سیدبار را جارو زدیم، موکت انداختیم، کتاب گردگیری کردیم بعد دانه دانه چیدیم، یک ردیف نشر افق شد و یک قفسه هم پر از کتاب‌های نشرهوپا و بعد هم اسماعیل کوچک گفت خاله کتابخانه امید خیلی تمیز شد، زود باش عکس بکش.

این تنها حرکات‌های مدنی و انسانی نیست که هنرمندان و نویسندگان و شاعران زن ایرانی انجام می‌دهند. چه زمانی که از تهران می‌کوبند و به سیدبار بلوچستان کتاب می‌برند و چه وقتی با فکرش می‌نویسند و با هر کلام نهال محبت و انساندوستی می‌نشانند، برای کتابخانه روستای سلخ که در بخش حرا از قشم قرار دارد.

کوچه‌های مهربان

پر معناتر از این تقارن، موجود نیست. درست در هفته‌ای که راه شورای شهر تهران برای اجرای مصوبه دو سال قبلش بسته شد، مصوبه‌ای که با ۱۶ رای مثبت از ۱۷ عضو به تصویب رسیده بود، سرانجام گفته شد که نه فرمانداری و نه شهردار تهران بلکه مقاماتی بالاتر با گذاشتن نام محمدرضا شجریان بر خیابانی در پایتخت مخالفت کرده‌اند و به نوشته رییس شورا مصوبه متوقف شده است. همان که قرار بود خیابان‌هایی به نام عزت‌الله انتظامی، محمدرضا شجریان، داوود رشیدی، محمدعلی کشاورز، غلامحسین امیرخانی و علی نصیریان نامگذاری شود. قبلا هم مرجعی با نامگذاری خیابانی به نام فروغ فرخزاد، هوشنگ ابتهاج (ه.ا. سایه) و سیمین دانشور هم مخالفت کرده بود.

ابوالفضل بانی در روزنامه اعتماد خطاب به اعضای شورای شهرتهران نوشت: اگر می‌دانستید که نمی‌توانید پای این مصوبه بمانید و حتی قدرت نامگذاری یک خیابان را در پایتخت ندارید، اصلا مصوبه صادر نمی‌کردید. هرچند نه مرحوم بازرگان نه خانم طالقانی و نه استاد بی‌بدیل آواز ایران نیازی به این نامگذاری ندارند. آنان در قلب تاریخ، سیاست و هنر این کشور ماندگارند.

نویسنده با تعجب نوشته است: آیا تهرانی که ۳۷۰ محله، ۲۸ هزار و ۲۰۸ کوچه، ۳۴۰ خیابان اصلی، ۲۳۵۱ خیابان فرعی، ۲۷۱ بلوار و ۱۱۸ میدان دارد و ۳۲ هزار بن‌بست، آیا جایی برای نام بازرگان، طالقانی و شجریان ندارد؟

اما درست در روزی که این همه افشا شد صدا و سیما با پخش فیلمی که از مرکز قزوین این سازمان رسیده بود خبر داد: در دینه کوه در الموت شرقی، روستایی با مسیر سخت و صعب العبور که ساکنان آن دارای روحی لطیف و سرشار از زندگی هستند، به خواست مردم نام مادرانشان را به کوچه‌ها داده‌اند.

لیلا، ایران، جهان افروز، نقره، خانم سلطان نام مادرانی است که روزگاری را در این روستا به سر کردند.

دینه کوه ۳۶ کوچه به نام زنانی است که بعضی از آن‌ها حالا دیگر میان ما نیستند، اما یادشان در این کوچه‌ها ماندگار شده است. قرارست ۲۰ کوچه دیگر در این روستا هم به نام زنان و مادران این روستا ثبت شود.

ایران

Getty Images
یاسمین نقدی، بالرین اصلی

بالرین ایرانی و کرونا

هشت ماه بعد از مقررات انگلستان برای مقابله با ویروس کرونا، و تعطیلی مراکز مختلف فرهنگی کشور، در حالی که موزه‌ها، نمایشخانه‌ها، حتی اجرای موسیقی کلاسیک هشدارها داده بودند، اما هر کدام از این رشته‌های پر اهمیت راهی یافتند جز باله که گمان می‌رفت هیچ راهی برای فاصله انداختن بین بالرین‌های صحنه وجود ندارد. در همین هفته مجله هنری ووگ بریتانیا در گزارشی با عنوان “چطور یک بالرین اصلی باله سلطنتی بر تعطیلی اجباری باله پیروز شد” خبر داد که باله سلطنتی هم راه چاره‌ای یافت. پیشرو این حرکت یاسمین نقدی بالرین اصلی رویال باله است، ۲۹ ساله بنا به‌گزارش‌ها از مادری بلژیکی و پدری ایرانی که در مصاحبه‌اش گفت: داشتیم اجرا می‌‌کردیم، در فرم بودیم که ناگهان خبر رسید تعطیل.

به گفته وی بالرین‌ها در تمامی این ماه‌ها در خانه‌شان، سخت‌ترین تمرین‌ها و ورزش‌ها را حفظ کرده بودند.

به این ترتیب مقرراتی وضع شد. بالرین‌ها در صحنه‌هایی که ناگزیر نزدیک به هم اجرا می‌شود با ماسک در صحنه هستند، در بقیه صحنه‌ها با فاصله بیشتر. اما تماشاگران مشتاق که بلیت‌هایشان را هشت ماه قبل خریده‌اند در تمام مدت باید ماسک داشته باشند.

یاسمین نقدی که اینک از مهم‌ترین بالرین‌های انگلستان است، مدرسه عالی رویال باله را گذرانده و از ۲۰۱۰ یعنی نوزده سالگی در این موسسه به کار مشغول شده و سرانجام به بالاترین حد رسیده، وقتی که ۲۴ ساله بوده است.

دنیای واقعی خودمان

باخبر شدیم که نمایشگاه مسخ در گالری باوان برپاست، از کجا؟ با نوشته مریم آموسا که: از وقتی عضو کتابخانه مدرسه شدم به غیر کتاب‌هایی که مامان برایم می‌خرید، هفته‌ای دو سه کتاب هم از مدرسه امانت می‌گرفتم. کلاس چهارم بودم که یک کتاب داستان علمی-تخیلی از مدرسه امانت گرفتم. اسم کتاب به یادم نمانده، اما چنان تاثیری بر من گذاشت که هنوز که هنوز است وقتی یادش می‌افتم نمی‌توانم از شرش خلاص شوم.

این نویسنده تاکید کرده: کتاب داستان آدم‌هایی بود که رو پیشانی‌شان یک مانیتور داشتند و هر فکری که می‌کردند روی این مانیتور نمایش داده می‌شد. موضوعی که موجب هرج و مرج در نظم جامعه شده بود و آدم‌ها بابت فکرهایی که در سر می‌پرورانند محاکمه می‌شدند. تصور این که آدم‌های دیگر فکر آدم را بخوانند و بابت فکرهایشان محاکمه شوند برایم بسیار هولناک بود و هست. همین فکر کردن به فکر نکردن چالش بزرگی شده بود و ترس بزرگی در جانم خیمه زده بود.

در آخر یادداشت خانم آموسا آمده: وقتی به نمایشگاه مسخ معصومه مهتدی رفتم، اثر تعاملی “زمانی که من هم یک اثر هنری بودم”، مرا سوار به ماشین زمان کرد و سی سال به عقب برد. کلمه‌ها روی پیشانی‌ام رژه می‌رفتند و آدم‌های دیگر، گویی می‌توانستند فکرهای مرا بخوانند. این اثر تعاملی برای من به نوعی دنیای واقعی امروز خودمان ایران را به نمایش گذاشت. آدم‌هایی که تنها بابت فکرهایشان محاکمه و سلاخی می‌شوند.

درگذشت یک استاد

برخی هنرمندان چندان که رخت برمی‌کشند، تازه به چشم عموم می‌نشینند. و از این هنرمندان و از این استادان در ایران- و شاید در مشرق زمین بسیارند. یکی از آنان ناهید سالیانی بود. مجسمه‌سازی پیش کسوت و استادی درخشان در ۸۴ سالگی به ضایعه‌ای، بلکه خطایی درگذشت.

ناهید سالیانی متولد ۱۳۱۵، استاد پیشین دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، عضو شورای هنری سازمان زیباسازی شهر تهران بود و داور بسیاری از فراخوان‌ها و رویدادهای مجسمه سازی کشور از جمله دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران و سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران.

او که سال‌ها پیش تدریس در دانشکده را رها کرد، اما حضور، کلام و رفتارش به خصوص برای جوانان و استادان فعلی مجسمه‌سازی آموزنده بود. نوعی پرهیز از خودنمایی در او بود که مانع از آن شد که جامعه هنری او را بشناسد، گرچه برای نسل پیشین یکی از آشنایان بود.

یکی از همزبانان و شاگردانش گفته است: اگرچه از درد زانو و مفاصل در رنج بود اما با انرژی و علاقه از زندگی و تحولات هنری و احوال هنرمندانی که با او در تماس بودند، می‌گفت و پی می‌گرفت، چنان که تنها چیزی که در تصور نمی‌آمد، مرگ بود.

عشق به جوانان هنرمند، علاقه وافر به مجسمه‌سازی، امید و انگیزه سرشار و شوق زندگی همواره در گفتار و رفتارش نمود داشت. او در چندسال اخیر به محل تولدش بندرانزلی برگشته بود و از معاشرت با هنرمندان گیلان خوشحال بود و با شوق از آن‌ها می‌گفت.

ناهید سالیانی در دانشکده هنرهای زیبا تهران تحصیلات خود را آغاز کرد و بعد از آن که مقام اول را با دریافت مدال درجه یک فرهنگ در سال ۱۳۳۸ به پایان رساند به فرانسه رفت و سالی بعد که برگشت استاد همان دانشکده شد. ولی همان یک سال وی را به اروپایی‌ها شناسانده بود به همین سبب، در سال‌های منتهی به انقلاب، در نمایشگاه‌های معتبری در ایتالیا، فرانسه و آمریکا شرکت داشت. وی در ایران هم نمایشگاه‌های بسیار گذاشت. داوری نمایشگاه‌هایی را چندین بینال و سینمار به عهده داشت.

زندگیش با تمام فروتنی و کار، چیزی کم نداشت تا کهولت و پایانی دردناک. چند ماه قبل در حادثه‌ای دستش شکست، اما شرایط ویژه کرونایی اجازه مداوای درست نمی‌داد و هنگامی به بیمارستانی در رشت مراجعه شد که عفونت در همه بدن چرخیده بود. در این مرحله به تهران انتقال یافت و علت نهایی مرگ را عفونت ریه نوشته‌اند.

چند سال پیش به دنبال مدت‌ها بی‌خبری، شهرداری تهران در پایان دوسالانه مجسمه سازی این شهر، از خانم سالیانی و لیلت طریان تجلیل به عمل آورد.

شاعرانی چه جوان

وزن دنیا، ماهنامه شعر دارد جای خالی شعر را در روی میز روزنامه فروشی‌ها پر می‌کند. هر شماره‌اش شاعران جوانی با شعرشان صف کشیده‌اند از هر استان چند تایی. غزل، رباعی، شعرآزاد، و خیلی‌هایشان ساز دیگر می‌زنند. هوای دیگری دارد در ادبیات معاصر وزیده می‌شود. از بخش شاعران خطه آذربایجان قطعه‌ای خواندیم از فرناز بنی شفیع (متولد ۶۳ تبریز):

وحشی چنان گرگ است چشمت، خوی دریدن دارد انگار

گرگی که تا پای غزالی، قصد دویدن دارد انگار

اصلاً از آن روزی که حوّا در روح و جانت ریشه کرده‌ست

دستت خیال میوه‌های ممنوعه چیدن دارد انگار

حرفی نداری تا بگویی، روی لبت مهر سکوت است

حتی زبانت مثل گوشت، میل شنیدن دارد انگار

این روسری را دربه‌در کن در بادها، زیرا که موهام

در بین انگشتان دستت، شوق وزیدن دارد انگار

تصویر هفته از فیروزه مظفری: زندانی بیمار و استوار

ایران

AFP
نسرین ستوده

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

بزرگداشت هفتصدضمین سالگرد تولد کمال خجندی در تاجیکستان

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: اکتبر 17, 2020)
کمال خجندی

BBC

در تاجیکستان از هفتصدمین سالگرد تولد کمال‌الدین مسعود خجندی، معروف به شیخ کمال و کمال خجندی، از عارفان و شاعران پارسی‌گوی قرن هشتم هجری تجلیل ‌کردند.

کمال خجندی که در تبریز ایران مدفون است، زاده شهر خجند تاجیکستان است. خجند شهری قدیمی در کنار رود سیحون یا همان سیردریا و یکی از مراکز علمی و فرهنگی در تاریخ و ادبیات فارسی بوده است.

ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ گروهی از فرهنگیان تاجیک به رهبری عبدالرحمان قادری، استاندار وقت سغد به ایران سفر کرده و مشتی از خاک تربت این شاعر و عارف را از تبریز به خجند آورده و در آرامگاه نمادینش، در باغ کمال خجندی گذاشته بودند.

به گفته دست‌اندرکاران جشن ۷۰۰ سالگی کمال خجندی، یک روز پیش مهمانان این جشن در پای مجسمه شیخ کمال گل گذاشتند، آرامگاه نمادین اورا زیارت کردند و از موزه شاعر بازدید به عمل آوردند.

کمال خجندی

BBC

به افتخار بزرگداشت ۷۰۰ مین سالگرد تولد کمال خجندی امروز (جمعه، ۱۶ اکتبر) در “کاخ رودکی”، در شهر خجند تحت عنوان “جایگاه کمال خجندی در ادبیات و فرهنگ شرق” همایشی بین‌المللی برگزار شد.

به نوشته رسانه‌های دولتی تاجیکستان، در این همایش امامعلی رحمان، رئیس جمهوری این کشور شرکت و سخنرانی کرده است.

آقای رحمان از کمال خجندی به عنوان “چهره تابناک شرق، شاعر آزاداندیش و متفکر برجسته تاجیک” نام برده است.

سال ۱۹۹۶ در تاجیکستان ۶۷۵-سالگی کمال خجندی را جشن گرفته بودند. بسیاری آن جشن را انگیزه‌ای برای آموزش و تحقیق کاملتر میراث کمال خجندی در تاجیکستان می‌دانند.

به گفته مسئولان فرهنگستان علوم تاجیکستان، طی این سالها پژوهشگران تاجیک نسخه‌های دستنویس دیوان کمال را از کتابخانه‌های بزرگ دنیا جمع آوردند.

دیوان اشعار کمال چندین بار به نشر رسیده، پیرامون زندگی و آثار او رساله و مقاله‌های زیادی تألیف شده است.

دو سال پیش حکومت تاجیکستان به یونسکو، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد بزرگداشت ۷۰۰-مین سالگرد تولد کمال خجندی را پیشنهاد داده بود.

کمال خجندی

BBC

امامعلی رحمان در سخنرانی‌اش در همایش امروز “جایگاه کمال خجندی در ادبیات و فرهنگ شرق” گفته که “این تشکیلات بانفوذ سال گذشته پیشنهاد ما را در خصوص برگزاری جشن ۷۰۰-سالگی ‌خواجه ‌ کمال جانبداری کرد. باعث افتخار است که این سنه فرخنده را در برابر ما جامعه علمی و فرهنگی بسیاری از کشورهای عالم تجلیل می‌کنند.”

آقای رحمان از همه محققانی که در سراسر جهان شخصیت و آثار این شاعر برجسته تاجیک را مورد تحقیق قرار داده و مقاله و رساله‌هایی نوشته‌اند، اظهار سپاس کرده است.

بعد از سخنرانی رئیس جمهوری تاجیکستان، پیام تصویری خانم اُدره آزولِه ، مدیرکل یونسکو و سالم بن محمد المالک، مدیر کل آیسسکو (سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ) را به افتخار بزرگداشت ۷۰۰-سالگی کمال خجندی و اهمیت ارج‌‌گذاری به چنین چهره‌های تاریخی نمایش دادند.

کمال خجندی

BBC

بعد از ظهر امروز همایش “جایگاه کمال خجندی در ادبیات و فرهنگ شرق” در دو بخش در دانشگاه دولتی خجند ادامه‌ داشته است. بخش اول به محیط علمی و ادبی زمان کمال خجندی و بخش دوم به نقش کمال خجندی در رشد ادبیات تاجیک اختصاص داشته است.

در همایش پژوهشگران در موضوع‌های “استقلال و زمینه‌های تصحیح بنیادی اشعار کمال خجندی”، “مکتب ادبی کمال خجندی”، “مهارت کمال خجندی در بیان مطلب”، “کمال خجندی و ادبیات ازبک”، “جایگاه کمال خجندی در برنامه و کتاب‌های درسی”، “مقام شاعری کمال خجندی در پژوهش اعلی‌خوان افصح‌زاد”، “ملاحظه‌های استاد عینی در باره کمال خجندی”، “نفوذ شعر کمال خجندی در ادبیات تاتار” و “‌اندیشه ملی و افکار وطن‌دوستی در اشعار کمال خجندی” سخنرانی کردند.

به افتخار جشن ۷۰۰-مین سالگرد کمال خجندی دانشگاه دولتی خجند سه کتاب نو منتشر کرده‌ است.

کمال خجندی

BBC

کتاب نخست با عنوان “یادکرد کمال خجندی” مطالبی را از پژوهشگران و محققان تاجیک و خارجی در باره روزگار و آثار کمال خجندی در بر گرفته است.

کتاب دوم به زبان روسی بوده و از پژوهش‌های انجام شده در روسیه در باره کمال خجندی و ترجمه آثار او در این کشور حکایت می‌کند. این کتاب را مطلوبه میرزایونوس و سبحان اعظم‌زاد، ادیبان تاجیک تهیه کرده‌اند.

کتاب دیگر “تحفه جان” نام داشته، زیر نظر شاعر مردمی تاجیکستان فرزانه خجندی به طبع رسیده است.

در این کتاب ۴۰ غزل کمال خجندی از جانب محققان بدرالدین مقصودف، روشن همراه، سعیدعمران سعیدف، تاجیبای سلطان و بهرام رحمت‌زاد شرح و تفسیر شده است.

پنج سال پیش در روزهای جشن نوروز در مرکز شهر خجند باغ کمال خجندی افتتاح شده بود. این باغ بخشی از مجموعه تاریخی و فرهنگی “قلعه خجند” است. مهمترین بخش‌های این باغ، آرامگاه نمادین کمال خجندی و تندیس برنزی و هفت متری اوست که آن را دوران رحمتف، مجسمه ساز تاجیک ساخته است.

همچنین سال ۲۰۱۵ حکومت تاجیکستان مؤسسه دولتی “مرکز علمی کمال خجندی”- را تأسیس کرده بود.

کمال خجندی

BBC

طی پنج سال فعالیت این مرکز بهترین نسخه‌های خطی دیوان شاعر جمع‌آوری و بر اساس این نسخه‌ها دیوان کمال خجندی از چاپ برآمد.

کمال نصر‌الله، شاعر مردمی تاجیکستان پس از مطالعه “دیوان کمال خجندی” در باره ویژگی‌های مقام شاعری کمال خجندی نوشته که “او در زمان بروز بلند شعر کلاسیکان ما- از رودکی تا مولوی و خصوصاً سعدی و حافظ توانست زبان، هنر، سبک، اسلوب و سیمای خاص ایجادی خود را بیافریند، در آن زمانی که اکثر شاعران دیواندار خیلی به همدیگر شباهت دارند. کمال خجندی یک شاعر هنرمند و ایجادکاری است که به شعر کلاسیکی ما با نفس‌های تازه خود نوگانیهای درخشانی وارد نموده، سطح هنری شعر را با ویژگی‌های خاص بالا برداشته است. این است که اعتراف کمال در کنار بزرگترین شاعران کلاسیک ما عدالت تاریخی و ادبی است که نمی‌توان انکار کرد.”

کمال خجندی

BBC

به گفته محققان هرچند قسمت اصلی میراث کمال خجندی تا کنون گردآوری شده و به دست خوانندگان آثارش رسیده است، اما نیاز به گردآوری، پژوهش و تحقیق و نشر آثار شاعر همچنان وجود داشته است.

مقامات تاجیک یکی از هدف‌های اساسی بزرگداشت چهره‌های معروف ادب و فرهنگ را به اذهان عمومی رسانیدن افکار سازنده و ‌اندیشه‌های تربیتگرانه آنها می‌دانند.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

‘خنده در تاریکی’ در آپارات

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: اکتبر 16, 2020)

این هفته در آپارات فیلم ‘خنده در تاریکی’ ساخته مژگان خالقی به نمایش در‌می‌آید. پس از آن آپارات با سرور رجایی، بازیگر پیش‌کسوت تئاتر، سینما و تلویزیون و فرید اسماعیل‌پور، پژوهش‌گر فیلم و مستندساز گفتگو خواهد کرد.

درباره فیلم

اصفهان مهد خیلی از هنرها است. اصفهانی‌ها به یک خصیصه دیگر هم شهره‌اند: نکته‌سنجی و شیرین سخنی. شاید همین ویژگی باعث شده که روزگاری نمایش و نمایش‌گری در این شهر رونق بگیرد. اصفهان پیشینه تئاتری و نمایشی درازی دارد که در عین غنی بودن، داستانی شبیه سرنوشت تئاتر در خیلی جاهای دیگر ایران را دارد. با این تفاوت که اصفهان هنرمندانی چون نصرت‌اله وحدت، رضا ارحام صدر و جهانگیر فروهر را هم پرورش داده است. چهره‌هایی به‌نام در عرصه بازیگری و فیلم‌سازی که پس از انقلاب هرکدام سرنوشتی متفاوت پیدا کردند. این هفته با فیلم خنده در تاریکی ساخته مژگان خالقی نگاهی می‌اندازیم به تاریخ تئاتر اصفهان.

ویژگی فیلم

خنده در تاریکی ساخته مژگان خالقی یک مستند پژوهشی، دقیق و جذاب و شسته‌‌رُفته درباره تئاتر اصفهان است. یکی از ویژگی‌های این فیلم پژوهش تاریخی و تصویری آن است که در کنار فیلم‌برداری از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ به طول انجامیده است. در این فیلم به فراز و فرودهای تئاتر اصفهان از سال ۱۲۶۷ هم‌زمان با ورود ارامنه به ایران تا زمان حال می‌پردازد. در این فیلم بسیاری از هنرمندان تئاتر و سینمای ایران و مورخین و مطلعین این هنر از جمله نصرت‌الله وحدت، علی رفیعی، کیومرث پوراحمد، پرویز ممنون، هوشنگ حریرچیان و ژاله رجایی، بهرام بیضایی و دیگران حضور دارند. یکی از راویان گفتار متن پرویز پورحسینی، بازیگر شناخته شده تئاتر، تلویزیون و سینمای ایران است. فیلم از تدوین، ریتم مناسبی برخوردار است.

درباره کارگردان

مژگان خالقی، بازیگر، مدرس و کارگردان تاتر متولد ۱۳۶۴ در اصفهان و دانش‌آموخته تئاتر دانشکده سینما تئاتر و دانشجوی دکتری مطالعات تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای تهران است. او فعالیت هنری خود را از کودکی آغاز کرده و در طی این سالها علاوه بر بازیگری و کارگردانی تئاتر و فیلم موفق به کسب جوایزی در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی در این زمینه‌ها شده است. از فیلم‌های دیگر او می‌توان به فیلم آخرین نوار آقای جعفر شکوفاو عصب سوختهو مستند فالش خانوادگیاشاره کرد.

درباره کارشناسان برنامه

سرور رجایی بازیگر پیش‌کسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ایران است. او ابتدا در دهه سی شمسی به همراه پدر و دو خواهرش با بازی در تئاتر فعالیت هنری خود را شروع کرد و سپس با بازی در فیلم مردی در قفس در سال ۱۳۴۴ ساخته نصرت‌الله وحدت پا به عرصه سینما گذاشت. او در کارنامه هنری خود هجده فیلم سینمایی قبل و بعد از انقلاب دارد. او در سریال‌های تلویزیونی هم به ایفای نقش پرداخته که بازی او در سریال خانه قمر خانم یکی از به‌یادماندنی‌ترین آنها است. او هم‌اکنون در انگلستان اقامت دارد. از دیگر کارهای سینمایی او می‌توان به این فیلم‌ها اشاره کرد:

از بلور خون (۱۳۷۱)، آخرین پرواز (۱۳۶۸)، مرگ پلنگ (۱۳۶۸)، نقص فنی (۱۳۵۵)، شوهر کرایه‌ای (۱۳۵۳)، خوشگذران (۱۳۵۲)، عیالوار (۱۳۵۲)، کی دسته گل به آب داده؟ (۱۳۵۲)، ناخدا (۱۳۵۲)، طغرل (۱۳۵۱)، یک اصفهانی در نیویورک (۱۳۵۱)، مردی در قفس (۱۳۴۴)

سرور رجایی بازیگر پیش‌کسوت تئاتر، سینما و تلویزیون

BBC
سرور رجایی بازیگر پیش‌کسوت تئاتر، سینما و تلویزیون

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تاکنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: ‘نوایی ‘، ‘ژنده پیل ‘، ‘نیمکت سنگی ‘، ‘آوریل بی‌رحم‌ترین ماه‌هاست ‘ و ‘نامه ایرانی ‘. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب ‘پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ‘ از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز و پژوهش‌گر سینما

BBC
فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز و پژوهش‌گر سینما

گفتگوی آپارات – فیلم خنده در تاریکی

گفتگوی آپارات با سرور رجایی بازیگر پیش‌کسوت تئاتر، سینما و تلویزیون و فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر سینما و مستندساز درباره فیلم ‘خنده در تاریکی’ ساخته مژگان خالقی را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۳۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴ ایران

سه‌شنبه ساعت۱۵:۳۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴ ایران

جمعه بعد ساعت ۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/bbcpersiantv

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

دیزنی هشداری تازه درباره محتوای نژاد پرستانه برخی از تولیداتش ارائه کرد

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: اکتبر 16, 2020)
کمپانی دیزنی

Getty Images
گربه های سیامی در انیمیشن “بانو و ولگرد” کلیشه های ضد آسیایی را تداوم بخشیدند

کمپانی فیلمسازی دیزنی با هدف تاکید بیشتر در مورد محتوای نژاد پرستانه برخی از تولیداتش، پیام تازه‌ای را در ابتدای این فیلم‌ها قرار داده است.

زمانی که قصد تماشای فیلم‌هایی نظیر دامبو، پیترپن و یا کتاب جنگل را دارید، در ابتدا هشداری درباره محتوای آنها ظاهر می‌شود.

در این هشدار گفته شده: “این برنامه شامل تصاویری منفی و یا بدرفتاری با مردم و یا فرهنگ هاست.”

“این کلیشه‌ها در آن زمان اشتباه بودند و اکنون هم اشتباه هستند.”

کمپانی دیزنی گفته: “ما می‌خواهیم تاثیر مضر محتوای آن را بپذیریم، از آن یاد بگیریم و برای ایجاد آینده‌ای فراگیرتر گفتگو کنیم.”

از جمله فیلم های دیگر تولیدی دیزنی که هشدار درباره محتوای آن داده شده انیمیشن “گربه‌های اشرافی ” است که گربه‌ای با “صورت زرد” را نشان می‌دهد که در حال نواختن پیانو با چوب هایی است که به جای قاشق و چنگال با آن غذا می‌خورند (چاپ استیک).

“پیترپن” هم فیلم دیگر دیزنی حاوی پیام هشدار است. فیلمی که در آن بومیان آمریکا توسط شروری نژاد پرست “پوست سرخ” نامیده می‌شوند.

“بانو و ولگرد” تولید سال ۱۹۵۵ دیزنی هم که دارای چندین مورد نژادپرستی و کلیشه های فرهنگی است، همین پیام هشدار را دارد.

حذف فیلم بربادرفته از پخش آنلاین به دلیل ‘محتوای نژادپرستانه’

شهردار بریستول، مجسمه تاجر برده را ‘توهین’ به مردم شهر دانست

اعتراض‌های آمریکا؛ ‘بزرگترین’ ناآرامی نژادی نیم قرن اخیر

کمپانی دیزنی اولین بار در نوامبر گذشته (۲۰۱۹) هشداری را درباره محتوای نژاد پرستانه به برخی از تولیداتش اضافه کرد که این پیام البته کوتاه‌تر بود.

در این پیام گفته شده بود که این فیلم براساس آن چه که در واقعیت بوده، خلق شده و ممکن است شامل تصاویر فرهنگی منسوخ شده‌ای باشد.

برخی از فیلم‌های تولید این کمپانی از جمله “ترانه جنوب” به دلیل محتوای کاملا نژاد پرستانه در دیزنی پلاس در دسترس نیستند.

کمپانی فیلمسازی برادران وارنر هم مدت‌هاست که در برخی از تولیدات انیمیشن خود هشدارهایی درباره “تعصبات قومی و نژادی” داده است.

در پیام هشدار این کمپانی آمده: “در حالی که این انیمیشن‌ها نمایانگر جامعه امروز نیستند، اما همانگونه که در ابتدا خلق شده‌اند، ارائه می‌شوند. چرا که در غیراین صورت ادعا می‌شود که این تعصبات هرگز وجود نداشته است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending