Connect with us

رویداد های اخیر

هند و اتحادیه اروپا خواهان آتش بس فوری در افغانستان شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 5, 2021)

اتحادیه اروپا و هند  در یک اعلامیه مشترک خواهان اعلام آتش بس فوری و ختم جنگ‌ها در افغانستان شده و گفته که توقف بدون قید و شرط درگیری‌ها برای ادامه گفتگوهای صلح مهم است.

جی شنکر، وزیر خارجه هند، و جوزپ بورل ، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حاشیه نشست هفت کشورهای صنعتی (G7) در لندن گفته که ” یک روند موفقانه صلح  از طالبان میخواهد که نیت نیک و تعهد جدی خود را برای راه حل سیاسی در افغانستان داشته باشد.”

هند و اتحادیه اروپا بار دیگر تاکید کرده که خاک افغانستان نباید به ضد کشورهای دیگر به ویژه هند و اتحادیه اروپا استفاده شود.

اتحادیه اروپا و هند همه فعالیت‌های هراس افگنانه را محکوم کرده و تعهد خود را بار دیگر از مبارزه در برابر هر نوع اعمال هراس افگنی تکرار کرده و در ادامه افزوده که افغانستان نباید به پناه‌گاه امن هراس افگنان مبدل شود.

هند و اتحادیه اروپا میگوید که در افغانستان به همکاری خود در مورد منافع مشترک، دیموکراسی، حقوق بشر و موضوعات منطقه‌ی و بین المللی ادامه میدهد و همچنان از تلاش‌های افغانستان برای تامین صلح، امنیت، خودکفایی حمایت میکنند.

آنها همچنان افزوده که از روند صلح افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت میکنند.

آنها در این باره افزوده که ” هر راه حل سیاسی در افغانستان باید از حقوق اساسی و آزادی‌های اساسی همه افغان‌ها بمشول زنان، جوانان، اقلیت‌ها، حفاظت کند و این راه حل سیاسی باید با درنظرداشت اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی ودست‌ آوردهای دو دهه گذشته در یک چارچوب دیموکراتیک صورت گیرد.”

جی شنکر و جوزپ بورل گفته که ادامه کمک‌های بین المللی به افغانستان مربوط به راه حل سیاسی و نتیجه آن میباشد.

آنها همچنان” سطح خشونت‌ها در برابر نیروهای ملی افغانستان، غیرنظامیان، قتل‌های هدفمند فعالان مدنی، اعضای رسانه‌ی و علمان را محکوم کرده اند.”

اتحادیه اروپا گفته که امنیت در افغانستان به نفع کشورهای منطقه است و از همین لحاظ از همسایه‌گان افغانستان خواسته تا  این کشور را در راه رسیدن به صلح و ختم جنگ‌ها کمک کنند.

اخبار ویژه

توافق سران ناتو روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

سران ناتو امروز (دوشنبه۲۴جورا) روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل، پس از پایان مأموریت نظامی این سازمان در افغانستان، توافق کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که شام امروز در پایان نشست سران ناتو، در یک نشست خبری در بروکسل سخن می‌زد، تاکید کرد که با پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان، پشتیبانی از افغانستان ادامه خواهد داشد.

آقای استولتنبرگ گفته است:” ادامه ما ماموریت پشتیبانی قاطع مان را پایان می‌دهم، اما پشتیبانی ما از افغانستان ادامه می‌یابد.”

وی افزوده است که همکاری ناتو با افغانستان متمرکز بر چهار بخش خواهد بود: حمایت مالی از نیروهای افغان، آموزش بیرون مرزی برای نیروهای افغان، حضور دوام‌دار غیرنظامی و حفظ زیربناهای مهم مانند میدان هوایی تا حضور دوام‌‎دار جامعه جهانی تامین شود.

اخیرا واگذاری تامین امنیت میدان‌هوایی کابل از سوی ترکیه پس از خروج نیروهای خارجی بحث برانگیز شده‌است.

قرار است اردوغان در حاشیه نشست امروز ناتو با جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، درباره این موضوع، بیشتر بحث کند.

اردوغان قبل از پرواز به بروکسل در میدان هوایی به خبرنگاران در این باره گفت: “امریکا به‌زودی افغانستان را ترک می‌کند. از لحظه‌یی که آنجا را ترک کردند، تنها کشور قابل اعتمادی که بتواند روند و وضعیت را در آنجا حفظ کند، به‌گونه آشکار آن ترکیه است.”

هفته گذشته، فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سینتکام) گزارش داده بود که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده‌است.

این درحالی است که گروه طالبان مخالفت شان را در برابر این تصمیم ترکیه ابراز کردند و دریک اعلامیه هشدار دادند حضور هیچ نیروی خارجی قابل پذیرش نیست و باید تمامی نیروهای خارجی مطابق توافقنامه از افغانستان بیرون شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صالح: ساحات سقوط داده شده به گورستان دسته‌جمعی طالبان تبدیل خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری هشدار داده است، راهی که طالبان برای سقوط ولسوالی ها پیموده اند، به «گورستان دسته جمهی» این گروه مبدل خواهد شد.

آقای صالح امروز در صفحه فیس بوک اش نوشت که در “بسا مناطق که اسمش را سقوط گذاشته اند طالب با ایجاد خط باریک پیشروی کرده است.”

وی گفته است: “آنهایی که جنگ با طالب را بلد اند میدانند که این خط باریک به گورستان دسته جمعی این گروه وحشت و جهل تبدیل خواهد گردید.”

این در حالی است که جنگجویان طالبان در یک ماه گذشته دست کم ۳۰ ولسوالی را تصرف کرده اند. در تازه ترین مورد، ولسوالی سید آباد ولایت سرپل، اوبه ولایت هرات و ولسوالی خان آباد ولایت قندز در ۲۴ ساعت گذشته به دست طالبان سقوط کرده است.

از سوی هم امرالله صالح تاکید کرده است که در روش و رفتار طالبان با مردم هیچ نوع تغییر نیامده “بلکه جاهل تر و وحشی تر شده اند.”

وی تاکید کرده است که مردم نباید فریب تبلیغات طالبان را خورند.

آقای صالح گفته است: “ایستاده گی در برابر طالب دفاع از ارزش ها و کرامت انسانی است. طالب هیچ پیامی به انسان این کشور غیر از درخواست اطاعت ندارد و تمکین به زندگی برده گونه ندارد.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این اظهارات آقای صالح چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ناتو در پی ایجاد یک پایگاه برای آموزش نیروهای افغان در قطر است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

ناتو در پی ایجاد یک پایگاه نظامی در قطر است تا پس از تکمیل روند خروج نظامیان خارجی، نیروهای افغان را در آنجا آموزش دهد.

گفته میشود که این اقدام ناتو بخشی از تعهدات این پیمان در قبال نیروهای افغان پس تکمیل روند خروج است.

این در حالی است که ناتو پس از نزدیک به دو دهه به ماموریت اش در افغانستان در ماه سپتامبر سال جاری پایان خواهد داد.

یک مقام ناتو که نخواسته نامی از وی برده شود، به رویترز گفته است: “ما در حال مذاکره هستیم تا یک پایگاه در قطر ایجاد کنیم تا یک زمینه آموزش برای اعضای ارشد نیروهای افغان فراهم کند.”

بخشی از ماموریت عمده حمایت قاطع آموزش و تجهییز نیروهای افغان در برابر طالبان بوده است.

این منبع دیگر گفته است: “ما پیشنهادی ارایه داده ایم اما این مقامات قطری اند که تصمیم بگیرند که آیا با استفاده ناتو از خاک خود به عنوان محل آموزش موافق اند یا خیر.”

یک دیپلومات مستقر در کابل نیز به رویترز گفته است “آوردن اعضای نیروی ویژه افغان به قطر برای حدود چهار تا شش هفته آموزش دقیق” تحت بحث است.

ناتو و حکومت افغانستان تا هنوز به طور رسمی در مورد این گزارش چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است