Connect with us

اخبار ویژه

هند در یک روز نزدیک به ده هزار مورد مبتلا به کووید-۱۹ را ثبت نموده

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۱, ۱۳۹۹)

وزارت صحت هند از ثبت ۹۹۸۵ مورد مثبت کرونا و ۲۷۴ مورد فوتی در یک روز خبر می دهد.

این در حالیست که کشور هند در حال برداشتن محدودیت های قرنطین است.

رستورانت ها، فروشگاه های بزرگ و اماکن دینی در اکثر ایالت های کشور هند بعد از قرنطین دو ماهه در حال بازگشایی هستند.

معلومات می افزاید که حکومت خدمات راه آهن و پرواز های داخلی را به صورت محدودی دوباره به حالت اول برگردانیده و به دکاکین و فابریکه های تولیدی هم اجازه ی فعالیت را داده است.

اما مترو ها، هوتل ها، مکاتب و دانشگاه ها هنوز هم در سرتاسر هند بسته است.

تعداد مبتلایان ویروس کرونا در هند به ۲۷۶۵۸۳ تن رسیده است که در رده ی پنجم جهانی از نگاه آمار قرار دارد.

از این میان، تا کنون ۷۷۴۵  نفر در آن کشور جان باخته اند.

اخبار ویژه

عامل انتحاری با موتر بمب بر زندان ننگرهار یک پزشک هندی بوده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

مقام های هندی گفته اند که از میان سه تبعه این کشور که متهم به دست داشتن در حمله روز یکشنبه بر زندان ولایت ننگرهار اند، یکی از آنان پزشک بوده است.

رسانه های هندی به نقل از استخبارات این کشور گزارش کرده اند که این پزشک موتر مملو از مواد انفجاری را در ورودی زندان ننگرهار انفجار داده است.

به گفته هندوستان تایمز، داکتر ایجاس کلوکیتیا پوراییل یک عضو گروه داعش بوده که در فهرت تحت تعقیب آژانس تحقیقات ملی هند (NIA) قرار داشت.

پوراییل پس از آن شناسایی شد که داعش عکسی از یازده مهاجم بر زندان ننگرهار را منتشر کرد.

بر اساس گزارش، پوراییل تنها شهروند هندی از میان مهاجمان است که چهره اش در عکس های گروه داعش قابل دید است. دو تبعه دیگر هند ماسک پوشیده اند.

آژانس تحقیقات ملی هند، پوراییل را جز فراری های تحت تعقیب عنوان کرده است.

پوراییل در سال ۲۰۱۶ میلادی به اتهام توطئه جنایی، انجام فعالیت های غیرقانونی و عضویت و پشتیبانی داعش، تحت تعقیب قرار گرفت.

رفیله خانم پوراییل نیز در ۲۰۱۶ با کودک خوردسالش هند را به مقصد ننگرهار ترک کرد تا به گروه داعش بپیوندد.

گفته میشود که رفیله هم اکنون با پسر پنج ساله و یک کودک نوزادش در زندان کابل به سر می‌برد.

هندوستان تایمز گفته است که رفیله همراه با ۲۴ تبعه هندی دیگر در ماه نوامبر پارسال بازداشت شد.

پس از حمله خونین بالای زندان ننگرهار داعش در پیامی گفت که این حمله توسط یازده نفر به شمول چهار تاجیک، سه شهروند هند، سه افغان و یک پاکستانی انجام شده است.

این حمله شامگاه روز یکشنبه به وقوع پیوست که در جریان ۱۸ ساعت درگیری صدها نفر از میان ۱۷۰۰ زندانی موفق به فرار شدند.

روز گذشته یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان تایید کرد که ۸۰۰ که شمار زیاد آن داعشی اند، هنوز هم فراری اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

انفجار در بیروت؛ ۷۸ کشته و هزاران زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

در پی انفجار مهیب روز سه‌شنبه که بیروت پایتخت لبنان را تکان داد، دست کم ۷۸ نفر کشته و نزدیک به ۴۰۰۰ نفر دیگر زخم برداشته اند. گروه امداد هنوز هم به دنبال نجات یافتگان این رویداد زیر آوارها را جستجو میکند.

رویترز گزارش کرده است که این انفجار در انبارهای مواد انفجاری در بندر بیروت رخ داده که قدرتمندترین انفجار در طی سالهای پسین بوده است.

میشل عون رییس جمهوری لنبان گفته است که ۲۷۵۰ تن امونیم نایتریت که در کود کیمیاوی و بمب ها استفاده می شود، از مدت شش سال در بندر بدون اقدامات ایمنی ذخیره شده بود، آقای عون گفت که این “غیرقابل قبول” است.

آقای عون امروز چهارشنبه، جلسه اضطراری کابینه در این مورد تشکلیل داد.

تا هنوز مقام های بیروت علیت این انفجار را روشن نکرده اند. یک منبع به رسانه های محلی گفته است که این رویداد در جریان جوشکاری که روی سوراخی در انبار انجام می‌شد، رخ داده است.

جورج کتانی رییس صلیب سرخ لبنان گفته است که آنچه را که ما شاهد ایم یک «فاجعه» است زیرا در هر گوشه ای قربانیان افتاده اند.

تا ساعت ها بعد از انفجار آسمان بیروت از شعله های این انفجار روشن بود و آجیرهای امبولانس نیز شنیده میشد.

این انفجار خاطرات جنگ داخلی سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ میلادی را زنده کرد. زمانی که لبنان شاهد راکت پراکنی های شدید، انفجار موترمب و حملات هوایی اسراییل بود. شماری از باشندگان بیروت تصور کردند که زمین لرزه ای به قوع پیوسته است.

افراد خاک آلود، زخمی و ناله کنان در خیابان ها در جستجوی بستگان شان می پرداختند.

هدا بارودی یک طراح در بیروت گفته است: “این انفجار مرا چندین متر دور پرت کرد. من مبهوت و پر از خون شده بودم. این مرا به یاد انفجار دیگری كه در مقابل سفارت امریكا در سال ۱۹۸۳ شاهد آن بودم ، انداخت.”

حسان دیاب نخست وزیر لبنان گفته است که عاملان این رویداد را مجازات خواهند کرد.

در همین حال سفارت امریکا در بیروت از احتمال پخش گازهای سمی هشدار داده و از مردم خواسته است که در خانه های شان بمانند.

حسان دیاب میگوید: “شماری از مردم ناپدید اند. مردم از بخش اضطرار سراغ عزیزان خویش را میگیرند. عملیات جستجو در شب دشوار است زیرا برق قطع است.”

آقای دیاب گفته است ۷۸ تن کشته و نزدیک به ۴۰۰۰ نفر زخمی شده اند.

تصاویری که از این رویداد به رسانه های اجتماعی منتشر شده نشان میدهد که شدت انفجار به حدی بوده است که در فاصله دو کیلومتر از محل رویداد افراد را به زمین زده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ترمپ: تا ماه نوامبر نیروهای امریکایی در افغانستان را به ۴ تا ۵ هزار نفر می‌رسانیم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا گفته است که شمار سربازانش در افغانستان را تا انتخابات ماه نوامبر این کشور به ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر کاهش خواهد داد.

آقای ترمپ در گفتگویی با یک رسانه امریکایی گفته است که به زودی شمار سربازان امریکایی در افغانستان تا حدود ۴۰۰۰ نفر کاهش خواهد یافت

آقای ترمپ گفته است: “ما خیلی زود نیروهای خود را از ۸۰۰۰ به ۴۰۰۰ در افغانستان کاهش خواهیم داد. ما حالا در حال مذاکره هستیم میخواهیم تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا این تصمیم را اتخاذ کنیم.”

رییس جمهوری امریکا گفته است که نیروهای این کشور برای ۱۹ سال در افغانستان بوده و حالا زمان خروج رسیده است.

با آنکه آقای ترمپ تاریخ دقیقی در مورد خرج از افغانستان نگفته است اما تاکید کرده که در روز انتخابات ریاست جمهوری این کشور، “بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سرباز” در افغانستان باقی خواهد ماند.

آقای ترمپ در مورد ادعاها مبنی بر حمایت تسلیهاتی روسیه از طالبان گفته که وی این مورد را شنیده است که هیچگاهی روی میزکاری اش نرسیده است تا در مورد آن تصمیمی اتخاذ کند.

وی افزوده است که روسیه هیچ کاری در افغانستان ندارد. شوروی سابق نیز بخاطر مداخله در افغانستان از هم پاشید.

آقای ترمپ گفته است: “آخرین کاری که روسیه خواهد کرد مداخله در افغانستان است. آنها قبلا این کار را کرده اند که کارساز نبود.”

این در حالی است که گزارش ها مبنی بر این که روسیه به گروه های وابسته به طالبان پاداش میدهد تا سربازان امریکایی در افغانستان را بکشند، در ماه جون همگانی شد.

همزمان با این نماینده غیر نظامی ناتو در افغانستان خواهان آغاز بی درنگ مذاکرات میان افغانان است و می‌گوید: باید طرف های درگیر از فرصت پیش آمده استفاده کنند.

استیفانو پونتیکوروو فرستاده ملکی ناتو میگوید: ” ما از آتش بس عید استقبال می کنیم و آرزو داریم که برای رسیدن به صلح ممد واقع شود. ما یک فرصت بی نظیری داریم که ما را به یک صلح دوامدار و با ثبات برساند و آن گفتگوهای میان افغانان است مردم افغانستان خواهان صلح هستند و آنها کسانی را که سد راه صلح قرار میگیرند نه می بخشند و نه فراموش می کنند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending