Connect with us

رویداد های اخیر

همایون همایون در اعتراض به عدم تطبیق فیصله کمیسیون حقیقت یاب مجلس را ترک کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 20, 2017)

فیصله کمیسیون حقیقت یاب و مصوبه مجلس نماینده گان در باره معرفی رئیس دبیر خانه این مجلس به دادستانی کل عملی نگردیده است.

پس از اعلام بررسی کمیسیون حقیقت یاب در باره فساد مجلس نماینده گان و مصوبه این مجلس، رئیس  مجلس نماینده گان مکلف به پرداخت بیش ازپنج میلیون افغانی، محرومیت معاون اول برای ده روز و پیشنهاد تعلیق سمت رئیس دبیرخانه و معرفی وی به داستانی کل تصمیم گرفته شد، اما معاون اول مجلس نماینده گان از حضور رئیس دبیر خانه این مجلس در نشست عمومی سخت انتقاد می کند.

همایون همایون، معاون اول مجلس نماینده گان می گوید این تخطی یک بار دیگر مجلس نماینده گان را با چالش مواجه میسازد و به رسم اعتراض به روز یکشنبه ریاست نشست عمومی مجلس را ترک کرد.

آقای همایون در مورد گفت: “شخصی که به سارنوالی معرفی شده که رئیس دارلانشأ است و مصوبه مجلس هم وجود دارد، اما وی در کرسی اش نشسته است و با موجودیت وی اجازه نمی دهم که اجندا به پیش برود و نمی گذارم که پارلمان مورد تمسخر قرار گیرد و این مصوبه را ما بر خود عملی کردیم.”

پس از این اظهارات معاون اول مجلس، ادامه نشست عمومی برای دقایقی متوقف شد.

درهمین حال رئیس کمیسیون حقیقت یاب مجلس نماینده گان می گوید که سارنوالی مکلف است تا به پرونده فساد این مجلس رسیده گی کند.

عرفان الله عرفان، منشی مجلس نماینده گان افزود: “این فیصله مصلحتی بود در ارتباط به دارالانشأ موارد مشکوک و خریداری های گزاف و مجموع دارالانشأ و بخش امنیتی و تدارکاتی است که دوسیه به سارنوالی فرستاده شده و صلاحیت تعلیق وظیفه رئیس دارالانشأ از صلاحیت های سارنوالی است که باید رسیده گی کند.”

گزارشگر: رفیع صدیقی

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ویژه

شمار مبتلایان کووید-۱۹ در جهان از مرز ۴۰ میلیون نفر گذشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 19, 2020)

شمار مبتلایان کووید-۱۹ در سراسر جهان از مرز ۴۰ میلیون نفر گذشت.

رویترز گزارش کرده است که با آغاز فصل زمستان در نیم کره شمالی، به نظر می‌رسد که شیوع کرونا دوباره شدت گرفته است.

 با این وجود کارشناسان معتقدند با توجه به کمبود در آزمایش و گزارش دهی احتمالی برخی کشورها ، تعداد واقعی هر دو مورد و مرگ و میرها بسیار بیشتر است.

متخصیصن میگویند که با توجه به امکانات محدود برای آزمایش و گزارش دهی در شماری از کشورهای جهان، آمار واقعی موارد ابتلا به کرونا و مرگ و میر بالا تر از آنچه ثبت شده، است.

یافته‌های رویترز نشان می دهد که سرعت همه گیری  در حال افزایش است. زیرا فقط ۳۲ روز طول کشید تا آمار کرونا از ۳۰ میلیون نفر به ۴۰ میلیون برسد، در حالی که از ۲۰ میلیون مبتلا تا ۳۰ میلیون نفر ۳۸ روز، از ده میلیون تا ۲۰ میلیون ۴۴ روز و از اوایل شیوع کرونا در ووهان چین سه ماه طول کشید تا شمار مبتلایان به ۱۰ میلیون نفر رسید.

ایالات متحده، هند و برازیل همچنان آسیب دیده ترین کشورها در جهان محسوب میشوند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان ملل متحد حمله غور را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 19, 2020)

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد امروز (دو شنبه، ۲۸میزان) حمله روز گذشته در ولایت غور که ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت را شدیدا محکوم کرد.

آقای گوترش در اعلامیه ای گفته است که وی “حمله بی‌رویه امروز (یکشنبه) بر یک فرماندهی پولیس در ولایت غور افغانستان؛ جایی که شمار غیرنظامی حضور داشتند، را محکوم میکنم.”

بر اساس اعلامیه سازمان ملل آمده است که گزارش های ابتدایی نشان می‌دهد حمله موتربمب دست کم جان ۱۳ نفر را گرفته و به شمول زنان و کودکان ده‌ها نفر دیگر زخم برداشته اند.

در اعلامیه آمده است: “کسانی که چنین جنایاتی را انجام می‌دهند باید پاسخ پس بدهند.”

منشی سازمان ملل عمیق ترین همدردی خود را به خانواده های قربانیان رویداد بیان و آرزوی شفا عاجل به زخمیان این حادثه را میکند.

بر اساس اعلامیه: “دبیر کل همدردی عمیق خویش را برای خانواده های قربانیان ابراز و آرزوی صحتمندی زخمی های این رویداد را کرده است.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خلیلزاد: سطح بلند خشونت روند صلح را تهدید می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 19, 2020)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان هشدار داده است که تداوم میزان بلند خشونت می‌تواند روند صلح و توافقنامه و این درک بنیادی را تهدید کند که راه حل نظامی وجود ندارد. 

اتهامات بی بُنیاد در مورد تخطی ها و بیانات تحریک کننده، سبب پیشرفت صلح نمی‌شود. به جای آن، ما باید بدنبال پیروی جدی از تمام مواد توافقنامه ایالات متحده – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان باشیم، و تعهد برای کاهش تدریجی خشونت را نادیده نگیریم.

آقای خلیلزاد در پاسخ به اعلامیه طالبان که نیروهای امریکایی را متهم به نقض توافق دوحه متهم کرد، گفته است که “اتهامات بی بنیاد در مورد تخطی ها و بیانات تحریک کننده، سبب پیشرفت صلح نمی‌شود.”

ساعاتی پس از نشر اعلامیه طالبان، نیروهای امریکایی پاسخ دادند که حملات هوایی آنان در مطابقت به توافق دوحه بوده است، زیرا آنان از نیروهای افغان که مورد حمله طالبان قرار گرفته بودند، حمایت کرده اند.

طالبان در اعلامیه نیروهای امریکایی را از ادامه حملات هوایی هشدار داده گفته است، “با تکرار اینگونه اعمال، مسوولیت عواقب آن به جهت امریکایی راجع میگردد.”

با این حال آقای خلیلزاد در یک سلسله تویت هایی گفته است: “اتهامات بی بنیاد در مورد تخطی ها و بیانات تحریک کننده، سبب پیشرفت صلح نمی‌شود. به جای آن، ما باید بدنبال پیروی جدی از تمام مواد توافقنامه ایالات متحده – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان باشیم، و تعهد برای کاهش تدریجی خشونت را نادیده نگیریم.”

آقای خلیلزاد افزوده است: “تداوم میزان بلند خشونت می‌تواند روند صلح و توافقنامه و این درک بنیادی را تهدید کند که راه حل نظامی وجود ندارد. باوجود آن که اخیراً بر ضرورت کاهش خشونت مجدداً تاکید شد، امروز میزان خشونت در افغانستان اندوهبار است.”

وی تاکید کرده است: “حملات طالبان بر هلمند و مرکز ولایت، حملات طالبان بر ضد نیروهای امنیتی افغان، و همچنان شکایت های طالبان از عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی افغان و حملات نیروهای ائتلاف سبب ملاقات اخیر در دوحه شد.”

خلیلزاد گفته است: “تمام جوانب بر کاهش حملات و بمباری ها و کاهش خشونت و تلفات، توافق ورزیدند. با آن که خشونت ها در هلمند کاهش یافته، میزان خشونت به صورت عمومی در کشور بلند است.”

وی تاکید کرده است: “توقع ما این بود و همین است که خشونت کاهش بیابد و همچنان کم بماند”.

خلیلزاد گفته است: “این در محراق توافقنامهٔ بود که ما آنرا امضا نمودیم، و در ارتباط با رهایی گروه های اخیر زندانیان بر آن بیشتر تاکید شد و به تازه گی تمام جوانب بر آن مجدداً تعهد ورزیدند که از تمام ابعاد این معامله پیروی شود.”

فرستاده ویژه امریکا در واکنش به حمله موتر بمب در غور گفته است: “خشونت از دیر زمانی افغان ها را عذاب داده و از شمار زیادی افغانها عزیزانشان را گرفته است. تراژیدی غور، آخرین نمونهٔ آنست.”

وی اظهار کرده است: “این باور که برای بردن امتیاز در میز مذاکرات باید خشونت را شدت بخشید، بسیار خطرناک است. این گونه یک روش می‌تواند که روند صلح را آسیب رسانیده و سبب تکرار محاسبات نادرست گذشتهٔ رهبران افغان شود.”

آقای خلیلزاد گفته است: “ما باید به حرف و محتوای آنچه که بر آن مذاکره شد و اخیرا بر آن تفاهم شد، پابند بمانیم، چون راه برای کاهش تلفات افغانها و نگهداشت یک فرصت تاریخی صلح را میسر می‌سازد، که نباید از دست برود.”.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending