Connect with us

بی بی سی فارسی

هفته هنر و فرهنگ؛ بی‌آب و برق در زندان، روز قلم، نمایش زندگی با تابوت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۴۰۰)

هفته‌ای که روز قلم بود و هم روز ادبیات کودکان و نوجوانان، همچنان با تیره‌تر شدن رنگ استان‌ها در نقشه کرونایی، سایه مرگ سنگین‌تر شد. بهشت زهرا بل بهشت بیشتر شهرها حالت فوق العاده گرفت. مردمی که گفته شده صبورتر از آنان در تجربه تاریخ نیست. از ساعت‌ها خاموشی برق – قطع اینترنت و قطع آب- و هم وعده‌های بی‌عمل در واکسیناسیون مردم به فریاد آمده بودند.

مردمانی دل در گرو مهر میهن، در همه جهان، با غصه و درد در شبکه‌های مجازی دیدند آن‌ها را که بی‌پروا شعار دادند، زنی که در خیابان لچک از سر برداشت فریاد زنان، پزشکی که فریاد کشید برق رفته، ۱۳ دقیقه با پنجه‌هایم بیمار را زنده نگاه داشتم، حالا درگذشت. مردان و زنانی که نیمه شب جلو اداره برق شهر، بی‌هیچ هراسی از عسس، پشیمان از خاطره‌های ۴۲ ساله. مردمی از گرمای ۴۰ تا ۵۰ درجه در خیابان می‌دویدند تا شاید بادی بوزد و صورت قرمز شده نوزادشان از چنگال مرگ رها شود. در شیراز بازیگرانی، تا نشان دهند که زندگانی باقی است، تابوتی سیاه را گرداندند و دف زدند.

کدام مردمیم در روز قلم

تصویر فریاد زن جان بر لب از یک فیلم کوتاه برآمده و طناز توسلی نقاش آن را روی تابلو ثبت کرده است. زن از گرما و بی‌آبی برآشفته، به خشم روسری از سر برداشته.

این روزها همه می‌پرسند جان به لب رسیدگان کدام مردم‌اند، آیا از طبقه‌ای مخصوص‌اند، آیا فرهنگی دیگر دارند، تحصیل کرده‌اند یا بی‌سواد، ساکن کلانشهرها هستند یا در روستاها بی ‌دادرس‌اند. اگر زندانی بندهای ویژه‌اند آیا به راستی سیاسی هستند، اگر بر سینه‌شان کارتی است که بر آن نوشته تشویش افکار عمومی آیا مردم در تشویش، متهم را چنین می‌شناسند اصلا. سهمیه و تدبیر آزادسازی قطره‌ای زندانیان، برای نشان دادن میزان داد و مروت در روسای جدید قوا چگونه است. آیا ربطی به دیدار آخر هفته ابراهیم رئیسی از جمکران دارد.

آیا اصلاحاتی که ادعا شد در سالیان اخیر در قوه قضاییه صورت پذیرفته، همین است که صدایش گهگاه به گوش می‌رسد. حکایت قرچک؟

گزارش رضا خندان در صفحه فیسبوک، خود حکایت نقل حال ماست. نوشته: دوشنبه‌ها روز ملاقات است. این هفته قرار بود نسرین به دلیل عفونتی که در زندان قرچک بدان دچار شده و همچنین مشکلات تنفسی و قلبی، به پزشکی قانونی اعزام شود. این را هم گفته باشم که در مورد زندانیان سیاسی، انداختن زندانی در پروسه‌ی بی‌انتها و بی‌نتیجه‌ی پزشکی قانونی، یعنی سرگرم کردن زندانی و درگیر کردن خانواده به امید واهی آزادی و یا مرخصی درمانی.

در ادامه دردنوشته این وکیل دعاوی آمده: چرا من اینجایم. چون به نسرین گفته بودند که به پزشکی قانونی شهرستان قرچک اعزام خواهد شد. از ۸ صبح تا ۱۱ آن جا منتظر ماندیم و خبری نشد. از اول پیدا بود که مثل همیشه دروغ گفته‌اند و او به جای دیگری برده‌اند. نه توانستیم او را ببینیم و نه در سالن ملاقات. نسرین ۵ ساعت تمام در ماشین قراضه‌ی زندان و پزشکی قانونی که برق نداشته، گرمای طاقت فرسایی را بدون نتیجه تحمل کرده بود. اجازه نداده بودند به ما خبر دهد تا اینهمه ساعت در گرمای آنجا منتظر نمانیم.

پس از ۶ ساعت دربدری و تحمل گرما، به خانه رسیدم، مهراوه مشغول امتحان پایان ترم دانشگاه؛ برق قطع شد. همه جا مانند شهرهای جنگ زده است؛ بدون شلیک بمب و موشک. ماههاست که فرزندانمان مادرشان را ندیده‌اند. زندان کثیف و مسیر طولانی قرچک و وضعیت فاجعه بار سالن ملاقات باعث شده که آنان نتوانند به ملاقات بروند.

و هیچ جای شکایت ندارد این نوشته: ۹ ماه پیش، نسرین به بهانه‌ این که اتهامش غیرسیاسی است به زندان قرچک منتقل شد، اما تسهیلات زندانیان عادی مانند مرخصی ماهیانه از او دریغ است و پرونده‌اش همچنان در دست نهادهای امنیتی و دادستانی، مثل همه زندانیان سیاسی. اداره‌ی زندانیان مانند برده‌داری است. زندانی را آدم حساب نمی‌کنند. هیچ حق و حقوقی برایشان قائل نیستند. حتی از ورود کتابچه‌ی آئین‌نامه سازمان زندان‌ها به بند جلوگیری می‌کنند، مبادا از حقوق‌شان آگاهی پیدا کنند.

جای نقد

علی میرفتاح که کرگدن مجله دلخواه او هم دیریست چاپ نشده، با عنوان جای نقد نوشت: “اعتراضات ۹۶ که اوج گرفت، مسوولان جمهوری اسلامی برای اولین‌بار حق اعتراض را به رسمیت شمردند و اگرچه فرمالیته، سعی کردند تمهیداتی بیندیشند بلکه صف معترضان از گروهی که رسانه‌های رسمی «اغتشاشگر»شان می‌نامیدند جدا شود. تمهیداتی که از مرحله «حرف» فراتر نرفت و چه در غائله بنزین و چه در قصه هواپیمای اوکراینی معترضان با همان چوبی رانده شدند که اغتشاشگران.”

نویسنده که سی سالی هست، یعنی از زمان مدرسه، پای جمهوری اسلامی محکم ایستاده است در ادامه مقاله به یاد آورده که: “زمانی شورای شهر تهران در صدد برآمد تا به تقلید از گوشه هاید پارک لندن، محلی را در تهران به اعتراض اختصاص دهد، گفتند هرکس از هرجا دل تنگی دارد می‌تواند به پارک «گفت‌وگو» برود و سر هر کس خواست فریاد بکشد. اما نوشتم این طرح در نطفه خفه می‌شود و راه به جایی نمی‌برد.جای اعتراض نه پارک است و نه کوه، نه بیابان. روزنامه‌ها و رادیو، تلویزیون و رسانه‌های جدید را برای همین ساخته‌اند که صدای منتقدان و معترضان شنیده شود.”

در ادامه مقاله روزنامه اعتماد آمده: “طی سالیان متمادی روزنامه‌ها را به زمین گرم نشانده‌ایم و بلایی سرشان آورده‌ایم که حتی از درج شمارگان‌شان شرم می‌کنند. نویسنده‌ها را به دست خودمان تار و مار کرده‌ایم، به خارج‌شان فرستاده‌ایم، افسرده‌حال‌شان کرده‌ایم، بعضی را به زندان و منفا [تبعید] فرستاده‌ایم، تجربه‌های‌شان را دودستی تقدیم رسانه‌های آن‌طرفی کرده‌ایم، حالا که روزنامه نزدیک است نفس‌های آخرش را بکشد و این صنعت به یک‌باره فراموش شود، یک باره به صرافت افتاده‌ایم که پنبه از گوش درآوریم؟”

کودک شویم

شرمین نادری صاحب قلم خوش به دل نیز در ستون هفتگی خود تصویری از هفته می‌دهد: تب گرمای تموز دارد شهر را می‌سوزاند، برق از ما فراری شده و گرما آمده که کارمان را یکسره کند لابد. کسی حوصله پیاده‌روی ندارد، کسی حوصله حرف زدن ندارد، کسی حوصله جواب دادن ندارد و من فراری از گرما و حال ملول اهالی شهر، به دنبال سایه و آبی خنک به سمت پارکی می‌پیچم و زیر درختی بلند که سایه انداخته روی نیمکتی می‌نشینم.

در بخش دیگری این صورتگر کلمه نوشته: می‌بینم کودکی ایستاده و ماسک صورتی‌اش را توی دست گرفته و آب می‌خورد از شیری و مادرش غر می‌زند که عجله کند. می‌گویم چه خوب ‌دلم برای بچه‌های توی پارک تنگ ‌شده بود و بچه می‌خندد و زن می‌گوید: دیوانه شده توی خانه، به درودیوار زده از تاریکی و بی‌برقی، گناه دارند این بچه‌ها.

بچه اما باز می‌خندد، انگار کل داستان درباره کسی دیگر باشد، خستگی و بی‌حوصلگی و بی‌برقی و گرما و حتی بی‌آبی سهم این بچه نباشد و آن ماسک راه نفسش را نبسته باشد.به خودم می‌گوید دارد در این لحظه نفس می‌کشد، ناچار دارد قابل‌ تحملش می‌کند و راه می‌افتم که پارک را از غرب تا شرق گز کنم و به همه بگویم پنج دقیقه کودک باشید، اگر می‌خواهید زنده بمانید.

نمایش زندگی

نمایش خیابانی زندگی هنوز در جریان است هفته گذشته دو روز توسط ۱۰۰ بازیگر، در خیابان‌های مرکزی و پرتردد شهر شیراز اجرا شد. در بخشی از این نمایش تابوتی سیاه در گردش بود، دختران و پسران سیه پوش و ماسک زده با عکس‌هایی از مردگان، دف‌زنان و ترانه‌خوان هم در گذر بودند.

بنا به گزارش ایسنا: هدف از اجرای این نمایش خیابانی این بود که به مردم نشان داده شود، کرونا بیش از یک سال زندگی‌ها را مختل و بسیاری از عزیزان ما را گرفتار کرده و برخی را از ما گرفته است. باید آن را جدی گرفت.

در ادامه آمده: این نمایش قصد دارد با زبان هنر به مردم بگوید که کرونا با کسی شوخی ندارد و تنها لحظه‌ای غفلت کافی است تا گرفتار شویم.

روز ملی ادبیات کودک و نوجوان

ایران عصر ویژه نامه‌ای برای روز ادبیات کودکان و نوجوان اختصاص داده و آن جا نوشته: “«ماهی سیاه کوچولو»، «سر و ته یک کرباس»، «آلیس در سرزمین عجایب»، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» و هزاران عنوان دیگر یادآور ادبیات کودک و نوجوان دوران کودکی نسل‌های بسیاری از ماست؛ نسلی که با برگ برگ کتاب‌های هوشنگ مرادی کرمانی، مهدی آذریزدی و صمد بهرنگی و غیره خاطره‌ها داریم. حالا دیگر سال‌ها از آن روزها گذشته و نسل نو در دنیای نوین امروزی سربرآوردند و تفاوت نوع سرگرمی‌هایشان با سرگرمی‌های پدران و مادرانشان از زمین است تا آسمان. در این دوران حتی قصه‌ و قصه‌گویی هم در حال فراموشی است.

به‌همین خاطر «آی ‌قصه» با ساخت شهری که ساکنانش عجیب و غریب هستند، توانسته قصه را در قالبی جدید به دنیای کودکان امروزی بازگرداند. حضور بیش از ۱۰۰ هزار کاربر فعال و در واقع خانواده در این پلتفرم و بازخوردها در شبکه‌های اجتماعی هم گواه این است که کودکان و نوجوانان امروزی با شهر آی‌قصه و ساکنان آن یعنی هاپ هاپ و کرگدنی به‌نام کرگدن و دایناماینا و آدام فاضیا … ارتباط برقرار کرده‌اند، البته در کنار این شهر، آی‌قصه با قصه‌های سریالی صوتی دیگر و برنامه‌های تصویری هم میهمان خانه‌های کودکان و نوجوانان شده است.”

اما قدردانی از مرکز آی قصه و فعالیت‌هایش زیان‌هایی هم داشته و آن ضایعه‌ای است برای طنزنویسی در ایران که از سال ۱۳۷۶ همزمان با تاسیس روزنامه‌های جدید و ایجاد فضای فرهنگی دیگرگون، نسلی ساخت و یافت که پوریا عالمی از آن جمله بود و دارای ستون‌های دایمی در روزنامه‌های امیدوار اصلاح طلب که با پایان آن دولت، چه بسیار از طنزپردازان که یا تبعید شدند و یا کسانی مانند پوریا عالمی به کاری بزرگ دست زدند و آی قصه آفریده شد.

نمایشی که نیمه شب هم دیدنی است

برخی روزنامه‌های اول هفته کوشیدند تا خبر از یک اجرای هنری – تاریخی ابتکاری بدهند، نوشتند “بستر مجازی” یا “اپ اجرا” که به نظر می‌رسد فهم را دشوار کرد. آسان آن‌که یک گروه هنرمند هفته پیش به کوی ارباب جمشید در قلب تهران رفته‌اند. در آن جا در هر نقطه و کنار هر در سرگذشت خیابان، آن در و آن دیوار، آن ارغوان و آن کوچه را بازگفته‌اند.

بازیگران و صداپیشه‌گان در مدت زمان یک ساعت، خیابان و خاطره‌ها و تاریخش را بازآفرینی کرده‌اند. حالا دوستداران، در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانند شرکت در این اجرای تعاملی را تجربه کنند. اپلیکیشن (همان اپ خودمان) را بر تلفن همراهش نصب می‌کنند و یک بستر مجازی فراهم می‌آید و می‌توانند در هر زمان که بخواهند در محل یعنی خیابان ارباب جمشید ظاهر شوند و با گذاشتن گوشی در گوش، تلفن همراه را به راه اندازند و یک مجموعه تاریخی را در محل اصلی خود بشنوند. انگار خیابان واقعی، میزانسن نمایشی است در گذر.

اَپ‌-اجرای “سیاره” توسط گروه هنری نوآر به سرپرستی هادی کمالی مقدم و مینا بزرگمهر طراحی شده. این زوج هنری- تئاتری و فیلمساز پیش از این نمایش‌های مختلفی را در مکان‌های نامتعارف با مخاطبان به اشتراک گذاشته‌اند، در تازه‌ترین فعالیت خود، به سراغ ابتکاری رفته‌اند که برای اهالی هنر، به ویژه تئاتر و شهرگردان در شرایط کرونایی و پساکرونایی جذاب و سرگرم کننده می‌تواند بود.

سیاره در اولین قدم، به سراغ خیابان ارباب جمشید رفته و داستان این خیابان را در روایتی تاریخی-نمایشی، توسط بازیگران و صداپیشه‌گان مختلف در مدت زمان یک ساعت بازآفرینی کرده است. جز بازیگران و صداپیشه‌گان که در نقش شخصیت‌های تاریخی حاضرند، هادی کمالی مقدم نیز راوی داستان خیابان است. همچنین این اجرا با صداهایی ماندگار هوشنگ ابتهاج (ه الف سایه) و زنده یاد خان‌بابا معتضدی همراه شده، سلیمان راستکار و اصغر همت نیز فرازهایی از قصه خود را در این خیابان روایت می‌کنند.

اَپ-اجرای سیاره از چهارشنبه پیش اجرای خود را در خیابان ارباب جمشید آغاز کرده است. این نمایش در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌تواند تجربه شود و افراد با یک بار خریدن بلیت می‌توانند حضور در این اجرای تعاملی را در ساعات دیگر نیز تجربه کنند.

کلاهخود طلایی بلژیکی

کارتونیست نام آشنا جواد تکجو در صفحه خود نوشت آدم‌ها دوست دارند خانواده باشند و توضیح داد که کارتون من میان ده نامزد نهایی فستیوال بین‌المللی کلاهخود طلایی بلژیک است که محکم و سرخوش در راه ارتباط قدم بر می‌دارند.

دو کارتون از تکجو که کلاهخود طلای بلژیکی بر سر گذاشتند تصویری مطرود از رویایی شیرین بودند مانده بر سینه دیوار، رابطه‌های قطع شده، ستون‌های بی‌حرکت، چراغ‌های خاموش و در یکی کودکان خلاق درمانده که این دستاورد جامعه تاریک ماست که نتوانسته خودش را با پدیده‌های نو ظهور تطبیق دهد، این پدیده ناشی از شکاف عمیق نسل‌هاست. رنگ را از خانواده می‌گیرد و ریسمان کلام بینشان را پاره می‌کند.

کارتون دوم تکجو نشان می‌دهد که تکنیک‌های صدساله در کارند اما نوجوان (اینترنت) پاسخ نمی‌دهد.

مطابق یک نظرسنجی از مناظره مدعیان ریاست جمهوری اخیر، بعد از آب و نان، راحت شدن دسترسی به اینترنت در صدر خواست‌های مردم بود. تا ده سال پیش هم چنین مطالبه در میان مردم جهان همه‌گیر نبود.

از چپ صادق سمیعی و ژیوان گاسپاریان

BBC
از چپ صادق سمیعی و ژیوان گاسپاریان

صادق سمیعی بانکدار ناشر رفت

صادق سمیعی از خاندان معتبر سمیعی اصالتا اهل گیلان که تحصیلکرده بانکداری و تجارت بود، از سال ۱۳۶۰ که کسی گمان نمی‌برد که بتوان دست به کاری فرهنگی زد، با تاسیس انتشارات کتابسرا وارد این صنعت شد و نمی‌توان گفت در این چهل سال کم اثر بود. تصمیم به ماندن در ایران و همزمان حضور در چند دفتر بازرگانی، بر بخش فرهنگ و به ویژه انتشارات اثرها نهاد.

او که در سال ۱۳۲۳ متولد شد از زمان پایان گرفتن تحصیلاتش، با توجه به تیزهوشی وی در شناخت اقتصاد جهانی و بانکداری ایران بزودی، یعنی از اواخر دهه چهل، موفق به تاسیس نمایندگی یک شرکت بزرگ و بین‌المللی بازرسی کالا (اس‌پی‌سی) شد و بعد از ۱۳۵۹نماینده انحصاری آن موسسه گشت.

تاسیس کتابسرا برای یک بانکدار، عجیب بود اما در سال ۱۳۶۰ ممکن گردید در حالی که یک چند قایم مقام بانک ایران و عرب و هم نماینده بانک بین‌المللی بی‌سی‌سی‌آ شد. با این همه توجه اصلی وی در این چهل سال معطوف کتاب و نشر و امور فرهنگی بود. تا این هفته که ناگهانی جهان را ترک گفت. از وی حدود ۳۰۰ عنوان کتاب باقی مانده که بخش عمده‌ای از آن ها پرفروش و محبوب بود و در بسیاری موارد او خود می‌توانست راه بگشاید و عقب ننشیند.

با ساز دلاویزش رفت

ژیوان چهره بین‌المللی شناخته شده بود اما برای ایرانیان شناخته شده‌تر شد از زمانی که در چند کنسرت همراه حسین علیزاده حاضر شد و با دودوک مشهورش در دل ایرانی‌ها هم نشست. آلبوم مشترکش با حسین علیزاده با نام “به تماشای آب‌های سپید” نامزد جایزه گرمی در رشته “بهترین موسیقی سنتی جهان” شد.

ژیوان گاسپاریان از نوازندگان و آهنگسازان سرشناس ساز دودوک در ۹۳سالگی ‌دار‌فانی را وداع گفت. او از دهه هشتاد میلادی با هنرمندان بزرگی چون برایان انو، پیتر گابریل، مایکل بروک، برایان می، لایونل ریچی و حسین علیزاده همکاری داشت و به عنوان نویسنده در آثاری چون “آخرین وسوسه مسیح”، “راه رفتن مرد مرده” و “گلادیاتور” نیز حضور داشت.

حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده شناخته شده موسیقی ایرانی که در پروژه “به تماشای آب‌های سپید” همکاری ویژه‌ای با ژیوان گاسپاریان نوازنده فقید دودوک داشته، به مناسبت درگذشت این هنرمند، دلنوشته‌ای را منتشر کرد و نوشت: ژیوان یک عمر چنان عاشقانه در سازش دمید، که تا ابد جادوی آن در دل عاشقان ماندنی است. او با ساز کوچکش چه لطیف پیام عشق و دوستی و صلح را به جهان هدیه داد. ساز دل او برتر از هر سلاح و قدرتی در جهان طنین‌انداز شد.

از هفته‌های پیشین:

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

روایت پرماجرای یک لوح اساطیری: «رویای گیلگمش» به عراق باز می‌گردد

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۰)

روز پنجشنبه آمریکا یک لوح گلی باستانی شامل بخشی از داستان موجودی نیمه الهی و فوق بشری را به عراق باز می‌گرداند.

این متن دینی ۳۶۰۰ ساله که به لوح «رویای گیلگمش» معروف است شامل بخشی از شعر سومری حماسه گیلگمش است. حماسه گیگمش یکی از قدیمی‌ترین آثار ادبی جهان است.

در جریان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ افرادی این لوح را از موزه عراق به غارت بردند.

طی ۳۰ سال گذشته، این اثر باستانی به شکل قاچاق و با اسناد جعلی بارها از کشورهای متعددی عبور کرد تا دو سال پیش در موزه‌ای در نزدیکی واشنگتن به نمایش گذاشته شد.

اما روز پنجشنبه در مراسمی در موسسه اسمیتسونین در واشنگتن رسما تحویل دولت عراق می‌شود تا سفر جدید و نهایی خود را به سرزمین مادری آغاز کند.

در ماه اوت، وزارت فرهنگ عراق اعلام کرد که در اقدامی کم‌سابقه، آمریکا روند بازگرداندن ۱۷ هزار قطعه باستانی و باارزش را به عراق آغاز کرده است

Getty Images
در ماه اوت، وزارت فرهنگ عراق اعلام کرد که در اقدامی کم‌سابقه، آمریکا روند بازگرداندن ۱۷ هزار قطعه باستانی و باارزش را به عراق آغاز کرده است

شعری حماسی

حماسه گیلگمش به عنوان کهن‌ترین شعر حماسی جهان شناخته شده و بخش‌هایی از آن در کتاب مقدس یهودیان انعکاس یافته است.

این لوح به زبان آکادی و به خط میخی روی لوحی سفالی نوشته شده است. این شیوه نگارش روی لوح خاک رس در هزاران سال پیش در منطقه بین‌النهرین مورد استفاده قرار داشت.

در سال ۱۸۳۵ کاوشگران دوازده لوح حاوی متن این حماسه را در کتابخانه آشور بانیپال، پادشاه باستانی آشور در شمال عراق کشف کردند و توانستند متن آن را بخوانند.

این حماسه حول ماجراهای گیلگمش، پادشاه اوروک – منطقه‌ای در جنوب عراق امروزی – شکل می‌گیرد. گلیگمش یک پادشاه واقعی بود که بین سال‌های ۲۸۰۰ تا ۲۵۰۰ پیش از میلاد بر این منطقه حکمرانی می‌کرد.

در این داستان گفته شده که شاه گیلگمش موجودی نیمه خدایی با قدرتی فوق بشری بوده که آن را از مادر به ارث برده بود.

شاه با همراهی دستیار خود، که حیوانات او را پرورش داده بودند، گاو آسمانی را که تجسم خشونت خدایان بود کشت و کوشید راز زندگی جاودانه را کشف کند.

در ماجرایی دیگر، او به عمق دریا شنا میکند تا گیاهی را که عمر جاودانه می‌بخشید به دست آورد، اما هنگام بازگشت، یک مار این گیاه را از او می رباید.

لوح «رویای گیلگمش» بخشی از این حماسه را بازگو می‌کند که در آن قهرمان داستان رویاهای خود را برای مادرش شرح می‌دهد و مادر در تعبیر این خواب می‌گوید که به زودی یک دوست و همراه جدید خواهد یافت.

مادر در مورد این همراه جدید می‌گوید: «قدرتش به اندازه تکه‌ای از سنگ نیرومند آسمان است … و چون او را ببینی، قلبت خواهد خندید.»

در ستون دیگری از لوح، زنی دوست گیلگمش را به چادر چوپانان می‌برد تا در آنجا با زنی همخوابه شود.

غارت اثر

در زمان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱، لوح رویای گیلگمش از موزه‌ای در عراق به سرقت رفت.

در مورد آنچه بعدا برای این اثر روی داد اطلاعات چندانی در دست نیست. تا سال ۲۰۰۳ که یک فروشنده آثار عتیقه آن را که پوشیده از غبار بود از یک فروشنده سکه در لندن خرید.

خریدار این لوح – که تقریبا به اندازه یک آیفون است – آن را با پست بین‌المللی و بدون اعلام رسمی محتوای بسته به عنوان یک اثر عتیقه به آمریکا فرستاد.

در ایالات متحده یک کارشناس خط میخی آن را به عنوان بخشی از حماسه گیلگمش تشخیص داد.

در سال ۲۰۰۷، خریدار قبلی آن را به خریدار دیگری فروخت و نامه‌ای غیرواقعی به او داد به این مضمون که این لوح را در سال ۱۹۸۱ همراه با مقادیری آثار برنزی در یک جعبه قدیمی خریداری کرده است.

این نوشته چند بار در حراج در کشورهای مختلف دست به دست شد تا اینکه در سال ۲۰۱۴ شرکت «هابی لابی» که شرکتی با اخلاقیات مسیحی و فعال در زمینه خرید و فروش آثار هنری و دستی است، آن را به طور خصوصی خرید.

این شرکت بیش از یک میلیون و ۶۷۰ هزار دلار برای خرید این لوح پرداخت و آن را به طور آشکار در «موزه انجیل» متعلق به این شرکت در واشنگتن به نمایش گذاشت.

مناقشه

در سال ۲۰۱۷ ، شرکت «هابی لابی» به خاطر برچسب گذاری اشتباه بر هزاران اثر هنری عراقی که توسط موزه شرکت خریداری شده بود، میلیون‌ها دلار جریمه شد.

این آثار از طریق امارات متحده عربی و اسرائیل به ایالات متحده قاچاق شده بودند. در حالیکه روی برچسب جعلی بسته‌بندی آنها نوشته شده بود که حاوی «کاشی و سرامیک» هستند.

«هابی لابی» در آن زمان در بیانیه‌ای اعلام کرد از آنجا که در زمینه خرید این نوع اقلام تجربه قبلی نداشته و پیچیدگی این نوع خریدها را درک نمی‌کرده «مرتکب اشتباهات تاسف آوری» شده است.

در همان سال، سرپرست موزه انجیل متعلق به شرکت «هابی لابی» به تحقیق در مورد منشاء لوح «رویای گیلگمش» پرداخت و به دولت عراق اطلاع داد که این لوح را در اختیار دارد.

با طرح شک و تردید در مورد مبدا این لوح، موزه انجیل علیه موسسه حراجی کریستی که ترتیب فروش آن را داده بود، شکایت کرد و گفت که کریستی اطلاعات نادرستی را در مورد این لوح در اختیار هابی لابی قرار داده است. موسسه کریستی هرگونه اطلاع از ورود غیرقانونی ای لوح را تکذیب می‌کند.

بازگشت

این لوح در سال ۲۰۱۹ توسط ماموران آمریکایی در موزه انجیل شناسایی شد و در ماه ژوئیه یک قاضی فدرال آمریکا دستور بازگشت آن به عراق صادر را کرد.

این لوح یکی از ۱۷ هزار اثر باستانی غارت شده از عراق است که ایالات متحده موافقت کرده آنها را به عراق تحویل دهد.

آدری آزولای، مدیرکل سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد – یونسکو – در واکنش به این موضوع گفت: «با بازگرداندن این اشیاء که به شکلی غیرقانونی معامله شده، مقامات ایالات متحده و عراق امکان آن را به مردم عراق می‌دهند تا دوباره با صفحه‌ای از تاریخ خود ارتباط برقرار کنند.»

او افزود: «بازگشت این اثر به محل اولیه آن یک پیروزی بزرگ برای کسانی است که میراث ملت‌ها را مثله می‌کنند و سپس عواید آن را برای ترویج خشونت و تامین تروریسم به کار می‌برند.»

این لوح پس از ورود به عراق، در موزه ملی در بغداد به نمایش گذاشته می‌شود تا رویاهای شاه گیلگمش، پادشاه اسطوره‌ای، در کنار خانه اصلی او حفظ شود.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

نتفلیکس حقوق تمام آثار خالق چارلی و کارخانه شکلات‌سازی را خرید

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۰)
رولد دال

Getty Images
کتاب‌های رولد دال به بیش از ۶۰ زبان دنیا از جمله فارسی ترجمه شده

شرکت نتفلیکس حقوق تمام آثار و کتاب‌های رولد دال، نویسنده کلاسیک و محبوب کودکان را از بازماندگان او خرید.

با این قرارداد نتفلیکس صاحب تمام آثار رولد دال از جمله چارلی و کارخانه شکلات‌سازی می‌شود و حق انتشار کتاب‌های این نویسنده و همین طور اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی را در دست خواهد داشت.

نتفلیکس، بزرگترین شرکت پخش آنلاین فیلم و سریال، قرار است چندین بازی و نمایش هم بر اساس شخصیت‌های داستان‌های رولد دال تهیه کند.

با این قرارداد شرکت “رولد دال استوری” که لوک کلی، نوه رولد دال مدیر آن است و تا الان در مالکیت خانواده و دیگر کارکنان شرکت بود، شاخه‌ای از کمپانی نتفلیکس خواهد شد.

هیچ یک از دو طرف مبلغ این قرارداد را فاش نکرده‌اند.

شرکت رولد دال استوری در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۶ میلیون پوند (معادل بیش از ۳۳ میلیون دلار) از فروش آثار این نویسنده درآمد کسب کرد.

آقای کلی و تد ساراندوس، رئیس نتفلیکس، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که دست به دست هم داده‌اند “تا شماری از محبوب‌ترین داستان‌های دنیا را به شیوه‌های نوین به نسل فعلی و آتی علاقه‌مندان” عرضه کنند.

در حال حاضر در مجموع ۱۹ اثر تلویزیونی، سینمایی، نمایشی و دیگر گونه‌های اجرای زنده از آثار رولد دال در حال تولید است.

رولد دال که بود؟

رولد دال در کنار کوئینتن بلیک

BBC
رولد دال در کنار کوئینتن بلیک، تصویرگر کتاب‌هایش در سال ۱۹۸۳

رولد دال، اهل ولز و با تبار نروژی، در جنگ جهانی دوم خلبان جنگنده و بعد از آن مدتی دیپلمات بود.

بعد از این تجربه‌ها دست به قلم شد و خلق رمان، داستان کوتاه، شعر و فیلمنامه را شروع کرد.

در طول دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ میلادی به نویسنده پرفروش و محبوب کودکان تبدیل شد و بسیاری از آثار او در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی اقتباس شد.

گفتگوی نوجوان ايرانی با تصويرگر کتاب های رولد دال

رولد دال در سال ۱۹۹۰ در سن ۷۴ سالگی درگذشت. آثار او به ۶۵ زبان از جمله فارسی ترجمه شده و حدود ۳۰۰ میلیون جلد از کتاب‌های او در دنیا فروش رفته است.

علاوه بر چارلی و کارخانه شکلات‌سازی کتاب‌های جیمز و هلوی غول‌پیکر، آقای روباه شگفت‌انگیز، ماتیلدا و انگشت جادویی از جمله آثار دیگر رولد دال هستند که به فارسی هم ترجمه شده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

هفته هنر و فرهنگ؛ همصدایی با همسایه همزبان ، که یار از یار می ترسد، دو فیلم کرد موفق

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۰)
هفته هنر و فرهنگ

BBC

درهفته انتظار، همسایگان شبیه شدند. هنرمندان و فرهنگیان هر دو سرزمین زیر تیغ و نگاه، زنان هر دو سو، ایستاده چشم در چشم تحجر. یکسو خواننده رپ در زندان، در سوی دیگر ده ها زن هنرمند و ادیب و فرهنگی، وحشت زده و نگران در اندیشه مهاجرت، در راه.

هر خوش صدایی در افغانستان یک باری این آواز را خوانده است: “کوچه خالی، خانه خالی، جام خالی، سفره خالی …” در همین ترانه می خوانند به تاکید که: “یار از یار می ترسد… غنچه های گشنه از گلزار می ترسد… شهسوار از جاده هموار می ترسد… طبیب از دیدن بیمار می ترسد”.

و طرفه آن که جهان، درست از همین زاویه، گاه چند زن ایرانی و افغانستانی را در کنار دشمنانشان قرار می دهد، مانند فهرست چهره های اثرگذار سال مجله تایم، نسرین ستوده و ابراهیم رییسی. در جشنواره های جهانی فیلم هایی هستند با همین مضمون. در المپیک هم دردها برملا بود حتی در نقش لباس هایشان. اینک زنان تهرانی و کابلی در فهرست قهرمانان مهاجر افزون می شوند. بزودی زنان و مردانی که بر تابعیتشان یکی افزوده شده، ایرانی – آمریکایی، افغانستانی – کانادایی، بیش از امروز شناخته می شوند. آن ها مدال های افتخار را به خانه امروزشان می برند اما به صدایی دیگر می خوانند و می رقصند.

همین هفته اعلام شد که پدر و مادر بابک خرمدین، هنرمند تئاتر که او را کشتند و تکه تکه کردند، از قصاص رهیدند و پدر، دست ها را به علامت پیروزی بالا گرفت. به همان قانونی که طالب ها هم از آن دم می زنند.

در خبرها بود که توماج صالحی، خواننده رپ توسط ۱۲ مامور امنیتی بازداشت شده، دایی او ضمن انتشار خبر دستگیری توماج گفت: “توماج نه کنشگر سیاسی و نه برانداز است. او صدای مردمان کف خیابان است، صدایی که هر لحظه از گلوی دختران و پسران، زنان و مردان ایران فریاد می‌شود.”

انتهای کوچه خوشبختی

هنرستان دخترانه سوره که تعطیل شد، اول کسی چیزی نگفت اما بعد چندان که ده ها کارتون درباره دخترکان و مدرسه شان کشیده شد، خبر به دام تکذیب افتاد. یکی از هنرورزان مدرسه نیمه شبی را در کوچه خوشبختی زیر چراغ برق و تابلو مدرسه رقصید. یکی هم آمده بود و ضبط کرد. منتشر شد، مدیران باز تکذیب کردند. تا وزیر جدید برسد.

وزیر چند روز بعد پاکت را گشود، اما میوه درون آن خوردنی نبود. و بعد رییس سازمان تبلیغات اسلامی وارد شد، ابتدا گفت خانم ها در ساحت هنر عناصر مهم و غیرقابل حذفی هستند و پس از آن تاکید کرد: “مجموعه دوستان مدیریتی هنرستان سوره احساس کرده اند که دست کم برای امروز و شرایط حاضر در تامین مقاصد عالی فرهنگی در رشته بازیگری تئاتر دختران ضعیف هستند و در ارائه خدمات بایسته در این رشته کسری هایی دارند، بنابراین به صورت طبیعی تصمیم گرفتند که این رشته را تعطیل کنند. اتفاقی که رخ داد، کاملا طبیعی بود”.

الهام یاری بازیگر سینما و تئاتر که فارغ التحصیل همین مدرسه است نوشت: “سال ها قبل در این هنرستان، دختران هنرهای نمایشی، وجب به وجب تاریخ هنر و ادبیات ایران و جهان را گشتند. روح های سرگردان بزرگان جهان را زنده کردند. اوفلیا را زیستند، مده آ را به نمایش درآوردند و از این جهان یاد گرفتند که باید مانند انتیگونه برای شرف و خانواده بجنگند، باید همچون سونیا و نینا ایستادگی کنند و باید مانند پرومته در برابر ظلم بایستند”.

به نوشته این هنرمند: “هنرستان سوره، انتهای بن بست خوشبختی است، اما چشمه خوشبختی برای دخترانی که تنها خواسته شان تحصیل در رشته نمایش بود، حسابی خشک شده. دیگر از بن بست خوشبختی هم صدای خنده نمی آید”.

روزنامه مستقل، خبر اعتراض الهام یاری را با تیتر چرا تئاتر دختران را تعطیل کردید، مگر طالبان است؟ بهاره افشاری و ریحانه پارسا هنرپیشگان سینما هم که فارغ التحصیل مدرسه دخترانه سوره هستند.

چنان که ماه پیش اعلام گشت که ۸۰ مدرسه دخترانه در شهر جلال آباد، مرکز ولایت و شماری از شهرهای همجوار آن تعطیل شدند. این مدارس در حالی تعطیل شدند که تنها یک امتحان از امتحانات آخر سال تحصیلی دانش‌آموزان باقی مانده بود. همان زمان نوشتند: “دانش‌آموزان دختر در ۸۰ مدرسه تعطیل شده، حدود ۱۵۰ هزار نفر است”.

عکاسان در میان افغانها

هر گاه در گوشه هایی از جهان شعله ای روشن است یا مردمی نومید و گرسنه باشند، عکاسی و خبرنگاران شغلی خطرناک، سخت و جان برکف می شود. قاعده قدیمی جهان همیشه در آشوب.

این هفته مجید سعیدی عکاس خبری صاحب نام و زندان دیده، باز سه هفته ای دستگیر شد که چرا در مناطق مرزی مشغول عکسبرداری بوده است.

منطقه مرزی ایران و ترکیه، حالا که هزاران نفر افغان را در خود دارد، ترکیه هم دیوارهایی به سبک دیوارهای ترامپ در مرز با مکزیک ساخته است. اردوگاه مردمانی ترسیده و نومید، کنار آن دیوار پیداست که چقدر صحنه ساز است و به نقطه تمرکز عکاس خبرنگار نزدیک. اما سعیدی دستگیر شد چرا که گفتند منطقه ممنوعه است و عکاسی اجازه می‌خواست.

اطرافیان سعیدی گفته بودند، مجوزهای لازم برای عکس‌برداری از اردوگاه پناهجویان افغان گرفته شده بود. این عکاس ایرانی سالها در افغانستان فعالیت داشته و تصاویر او شش سال پیش برنده جایزه فستیوال “فوتو ریپور‌تر” فرانسه شده بود. اما رفت به زندان و سه هفته بعد اجازه یافت که آزاد شود تا خبرش کنند.

آن سوی مرز، یعنی در هرات و کنار مرز افغانستان با همسایگان شمالی، کاوه کاظمی عکاس ایرانی با سابقه که، تازه از گرفتن عکس های دست اول از مکزیک و دیوارهای ترامپ فراغ شده، مشغول کار است. دولت اسلامی ورقه و مجوزی هم به او داده. اما همین خطرها و مشکلات را حل می کند. اما کاظمی خبره کار است و رد شدن از سدهای اعتقادی را خوب می داند. خوب می داند که نباید زیاد در کار لشکر ارشاد دقیق شود. به ویژه اگر خانمی هم در صحنه باشد.

عکسی که کاوه کاظمی در صفحه اینستاگرام خود گذاشته دوربین وی را نشان می دهد که از طالبان لباس نو کرده در صحن مزار خواجه عبدالله انصاری است. و مقامات محلی جلو دوربین کاظمی با لباس های نویی که برایش رسیده، ژستی گرفته اند.

اما در همین چند هفته ای که از تخلیه افغانستان توسط نیروهای آمریکا و ظهور حکومت اسلامی طالبانی می گذرد، در همان هرات طنزگویی را کشتند، تا نشان دهند که شوخی سرشان نمی شود. هنوز از تعداد کشته شدگان مشغول کار در ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی خبری نیست.

در همین احوال بر اساس اخباری که می رسد چند گروه از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی در اطراف افغانستان، مشغول تهیه فیلم های مستند هستند. فیلم هایی که چندتایشان پخش شده و انتقاد بینندگان را در پی آورده است

خبرنگاران و عکاسان حاضر در افغانستان، با همه احتیاطی که به کار می گیرند، و همه ملاحظاتی که طالب ها نشان داده اند، اما از حاصل کار خود چندان راضی نیستند. چنان که خبرنگار روزنامه فرهیختگان که هفته پیش توانست فیلمی کوتاه از تئاتر طالبان بگیرد، توضیحی درباره موضوع نمایش، نقش طالب های تفنگ در دست در نمایش نداده است.

دو فیلم کرد و موفق

از آمار بلیت های فروخته شده سینماها، در ماه جاری برمی آید که فروش فیلم درخت گردو به حدود یک میلیارد تومان رسیده و در بالاترین رتبه است. در همان زمان فیلم زالاوا که همراه با درخت گردو از موفق ترین فیلم های جشنواره سینمایی تهران بود، در نگاه منقدان سینما جهان موفقیت های زیادی کسب کرده و نظر نشریات معتبر سینمایی را نیز به خود کشانده. حکایت هر دو فیلم از کرد های ایرانی می گوید.

درخت گردو که به کارگردانی محمدحسین مهدویان سال گذشته فیلمبرداری شد، با موضوعی دردناک و در عین حال تاثیرگذار همراه است که اساس آن در دو موقعیت زمانی می گذرد. اول زمانی که ارتش عراق بر سر مردم سردشت بمب شیمیایی می ریزد و موقعیت دوم زمانی که قهرمان فیلم (با بازی پیمان مویدی) که فرزندان و عزیزان خود از دست داده، در دادگاهی در آلمان سخن می گوید. او عملا دادگاه را به شدت تحت تاثیر قرارداده. در پایان وقت، وقتی رییس دادگاه می گوید عجب این که با این همه صدمه و آسیب هنوز امیدوار هستید، رو به رییس دادگاه می گوید ما کردها جز امیدواری چیزی نداریم.

فیلم درخت گردو از سوی منقدین حرفه ای با انتقادی روبرو شده و آن را نسبت به فیلم های پیشین مهدویان ضعیف توضیف کرده اند. اما منقدان داخلی و خارجی همه بر نقش پیمان مویدی تاکید کرده اند که به تنهایی توانست، در هر دو موقعیت فیلم بازی درجه یکی نشان دهد.

اما زالاوا که برخی از حاضران در جشنواره بین المللی ونیز آن را شبیه به ساخته های عباس کیارستمی دیده اند، بیش از پیام و اثرگذاری درخت گردو، به شرایط امروز جهان مربوط است و از نظر فلسفی تفکر برانگیزست به ظاهر در روستای زالاوا که در منطقه ای کوهستانی در ایران واقع است در سال ۱۹۷۸ (همزمان با آغاز امواج شورش های منجر به انقلاب و تاسیس جمهوری اسلامی) رخ می دهد و باورهای علمی را در برابر خرافات قرار می دهد.

آیسا سایمون منقد نشریه معتبر ورایتی، درباره قصه فیلم که در روستایی کردستانی می گذرد نوشته: “موجودی ناشناخته در روستاست که موجب وحشت اهلی می شود، ماموران پاسگاه برای برقراری امنیت و حل معضلات به میدان می آیند اما ثابت می شود که دستبند و اسلحه نمی تواند اجنه را دستگیر کند.”

نویسنده حتی احتمال می دهد که قصه، به نوعی به شرایط موجود و حواشی مقاومت ها دربرابر واکسیناسیون علیه ویروس کرونا نیز اشاره دارد.

زالاوا اولین فیلم بلند سینمایی است توسط ارسلان امیری شاخته شده و در نخسیتن حضور خود در میدان رقابت های جهانی سربلند بیرون می آید. فیلم عنوان بهترین فیلم منقدان سینما را در جشنواره معتبر ونیز به دست آورد. یک شرکت دانمارکی توزیع این فیلم در سطح جهان را به عهده گرفته و دور نیست که فیلم در اروپا به نمایش درآید.

یک نمایشگاه نو

در هفته ای که گذشت نمایشگاهی با عنوان انسان بودن در گالری پروژه های آران برپا بود. در این نمایشگاه مجسمه ها و چیدمان های سارا توانا جمع بود. حادثه ای که در نگاه اول شوخی به نظر می رسید ولی با نگاه بیشتر جدی می شد.

توانا در گفت‌وگو با هنرآنلاين درباره شكل‌گيري اين مجموعه گفت: “اين آثار در طول چند سال شكل گرفته و اجزاي آن جداجدا ساخته شده‌اند. برايم اهميت داشت كه اين قطعات به چه شكلی در فضا چيدمان می‌شوند و به همين دليل آنها را به گونه‌ای ساختم كه قابل تفكيك و در عين حال به هم مرتبط باشند. ايده اوليه اين مجموعه از داستان زوال فرشته اثر يوكيو می‌شيما آمد”.

به گفته وی: “در بخشي از داستان درباره يك موش صحبت می‌شود كه تصور می‌كند گربه است. من سعي كردم اين مفهوم را گسترده‌تر كنم بعضي از موجودات پاهاي‌شان بريده شده و بعضي هنوز پا دارند. مي‌خواستم بگويم آن كساني كه پا دارند هنوز اين فرصت را دارند كه از اين مهلكه فرار كنند اما آنها كه پای‌شان بريده شده است ديگر امكان فرار ندارند. با اين حال پاهايی كه بريده شده نيز به سمتی میروند يا بخش‌هايی از آنها رشد كرده است، يعنی حتی بريدن اين پاها هم باعث نشده است آنها از رفتن به سمتی كه آرزوي آن را دارند باز بمانند.”

نمایشگاه انسان بودن ۱۲ شهریورماه افتتاح شده، تا دو هفته. در بروشور نمایشگاه نازیلا نوع بشری نوشته: “این هیبریدهای افلیج، نا-دان و نا-بلد هستند، با این وجود آنها می خواهند بخشی از دایره زندگی باشند، در چرخه آن شرکت کنند، لباس و کفش بپوشند و به ضیافت بروند و در نهایت تأیید شوند.برای این نیم انسان- نیم غیرانسانهای پرشور، پوچ بودن موقعیت به خودی خود یک موقعیت است”.

به نوشته این منقد: “تک تک قطعات این مجموعه ساخته دست هنرمند است و توجه دقیق او به جزئیات و زیبایی رنگ ها، انکار زشتی و پلشتی است است که ما در زندگی روزمره خود با آن محاصره شده ایم. در قدرت این فرم ها و در توازن آنها بلوغ هنرمندی دیده میشود که با خیره شدن به تاریکی نوید تسکین و امید به ادامه مسیر را می دهد.”

نقش همسر در آخرین دم

چند نقاشی ۱۲۷ ساله، سالم مانده در انبار کاخ گلستان، حالا نمایش داده می شود. مردی از همسرش به عنوان سوژه و مانکن استفاده کرده. چند هفته بعد نقاش به تیر میرزا رضا نامی اهل رفسنجان کشته شده. یکی از خدمتکاران بعد از قتل شاه در زیر این نقش نوشته “این پرده را در سنه ۱۳۱۳ هجری قمری شاه شهید به دست مبارک ساخته و ناتمام مانده است.”

حالا در یک گوشه از کاخ گلستان نقاشی‌ها و طراحی‌های ناصرالدین شاه در نمایشگاهی مجازی رونمایی شد. بیشتر طراحی‌ها سیاه‌قلم بوده و در میان آن‌ها، چند تابلو رنگ روغن و آبرنگ. پرتره درباریان، زنان حرمسرا، شکارها و طبیعت، از جمله مشق و طرح‌های به‌جامانده از ناصرالدین شاه است.

در گزارش ایسنا آمده: “ویژگی این تصاویر، سوای هنر و استعداد شاه قاجار، حاشیه‌نگاری و دست‌خطی است که در کنار هر اثر به جا گذاشته و خلاصه وضعیتی را از شرایط آن طراحی، تاریخ و موقعیت جغرافیای آن ثبت کرده است.”

شاعری ثابت که رفت

شاعران شهرهای دور از مرکز، بیشتر از مرکزنشینان در دل مردم شهرشان جا دارند. هر شهر تاریخ ادبیات می گوید که در طول قرن ها همیشه شاعر و موجب فخرایالت و مردمانی بوده اند. چنان که در همین هفته کسی در حوزه کرمانشاه بی خبر نیست که شاعری که دیرینه سال برای همان مردم سرود و خواند.

علی لیمویی شاعر برجسته کرمانشاهی بود کتاب‌های واژه‌نامک گویش کرمانشاهی، هفتاد و هفت غزل عرفانی، تشنه‌ی یار، شهر من کرمانشاه، در حلقه عشاق، یاد قدیما …، کرمانشاه شهر بی‌ستون و ترانه‌های ترنم پس از یک سال تحمل رنج و درد، با سکته مغزی درگذشت.

این شاعر در سال ۱۳۱۶ در کرمانشاه متولد شد، بعد از پایان تحصیلات، در اداره ثبت اسناد و املاک شهرش استخدام و در سال ۱۳۷۴ بازنشسته شد. از جوانی با ذوق و استعدادی که داشت سرایش شعر در قالب‌های گوناگون قصیده، غزل، مثنوی، دوبیتی و رباعی را با ۲ زبان کردی کرمانشاهی و فارسی کرمانشاهی آغاز کرد.

این فعال ادبیات بومی کرمانشاهی با تخلص ثابت کرمانشاهی زیست، چنان که هم امسال یکی از دبیران و ادبیان شهر حجت‌اله مولایی فر، کتابی با عنوان دلبر شیرین زوان ( شیرین زبان) تدارک دید که به شرح حال و معرفی آثار علی لیمویی (ثابت کرمانشاهی) اختصاص دارد.

کارتون هفته

فیروزه مظفری

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است