Connect with us

رویداد های اخیر

هشدار غنی از احتمال مبدل شدن افغانستان به پناهگاه امن هراس افگنان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژانویه 11, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور هشدار می‌دهد که در صورت رفتن نظام به سوی خرابی، هراس افگنی جهانی در افغانستان لانه می‌گیرد.

آقای غنی تاکید می‌ورزد که بدون نقش فعال دیپلماسی امریکا و اروپا، تلاش برای بهبود وضعیت در منطقه به نتیجه نمی‌رسد.

آقای غنی میگوید: “بدون ما اگر خدا ناکرده، اگر ما به خرابی رفتیم تروریزم جهانی در اینجا لانه می گیرد بعد دیگر کسی روز خوش نخواهد دید.”

رییس جمهوری باور دارد که اجماع جهانی برای صلح با هدف های همچون حاکمیت ملی، مردم سالاری و وحدت ملی شکل گرفته است؛ اما در این میان نقش آفرینی دیپلماسی امریکا و منطقه مهم‌تر است.

غنی میگوید: “بدون نقش فعال دیپلماسی امریکا و اروپا، منطقه به نتیجه نمی رسد؛ بنابرین به کار هم در منطقه نیاز دارید هم در جهان.”

در همین حال در دوحه، هم‌اکنون گفتگوهای صلح متمرکز بر توحید و ترتیب اجندای مذاکرات است؛ اما تاکنون طرف‌های مذاکره در باره این که چه مواردی در اجندا پیشنهاد شده و آیا موضوعات مشترک برای رایزنی روشن شده یا خیر، چیزی نمی‌گویند.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی میگوید: “در مورد ترتیب و توحید اجندا با طرف مقابل بحث را آغاز کرده و امیدواریم در این دور به یک نتیجه مطلوب برسیم.”

در کابل اما، همزمان با زمزمه ایجاد حکومت موقت، در مجلس نمایند‌گان با شکل‌گیری حکومت بدیل جمهوریت از سوی برخی نمایندگان، صدای مخالفت بلند شده است.

کلپ… میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان

“پارلمان به عنوان مظهر اراده مردم افغانستان روند صلح دوحه را تعقیب می کند، در برابر هرگونه معامله که خلاف ارزش های اسلامی و مردم سالاری باشد خواهد، ایستاد.”

هییت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان با اولویت آتش بس برای مذاکره به دوحه رفته است؛ اما طالبان ظاهرن، گفت‌وگو روی نظام آینده سیاسی را اولویت می‌دانند. در این میان، برخی اعضای هییت مذاکره‌کننده طالبان به ویژه رییس هییت آن‌ها از بهر پیش‌برد مذاکرات به دوحه نرسیده اند.

رویداد های اخیر

صدمین سالگرد روابط سیاسی افغانستان و ترکیه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

از صدمین سالگرد تاسیس روابط سیاسی میان کابل و انقره  طی مراسمی در وزارت خارجه با حضور دیپلوماتان هر دو کشور بزرگ داشت شد.

 دراین مراسم وزیر خارجه نقش ترکیه را در روند صلح کشور برجسته میداند.

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان در این باره میگوید: “صلح در افغانستان امروز به یک هدف مشترک مبدل شده است…به همین دلیل ما از ملت بزرگ ترکیه می‌خواهیم که برای رسیدن به صلح دایمی همکاری‌های مخلصانه شان را ادامه دهند، صلحی که اراده‌ی مردم را منعکس کند و کشورهای منطقه و جهان در مورد آن اجماع داشته باشند.”

سفیر ترکیه در کابل در این باره میگوید: ” ترکیه همواره با افغانستان همکار بوده و همکار می ماند؛ نیرو های ترکیه برای تامین امنیت افغان‌ها جان باخته اند. ما می‌خواهم پروسه صلح به موفقیت برسد، مردم افغانستان خواستار صلح بوده و صلح عادلانه باید در افغانستان تامین شود.”

درهمین حال وزیر خارجه ترکیه برپشتیبانی از روند صلح افغانستان اطمینان میدهد.

مولوت چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره، میگوید:” ترکیه و افغانستان در امر مباره با پدیده‌ی هراس افگنی همکاری مشترک دارند و این فرصت را نباید از دست بدهند ما تلاش کردیم که همواره افغاستان را در بخش‌های نظامی، صحی، تعلیم و تربیه کمک کنیم.”

افغانستان درسال ۱۹۲۱ میلادی یعنی صد سال پیش درچنین روزی با به امضاء رسانیدن پیمان اتفاق، حکومت انقره را به رسمیت شناخت و از آن به بعد روابط سیاسی میان دو کشور تا اکنون ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی و خلیلزاد روی گام‌های بعدی روند صلح افغانستان گفتگو کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

ریاست جمهوری میگوید که رییس جمهور غنی امروز (دوشنبه ۱۱ حوت) با زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در مورد روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده اند.

ارگ میگوید که در این دیدار زلمی خلیلزاد به غنی اطمینان داده است که امریکا در روند صلح افغانستان نقش موثر بازی خواهد کرد.

ارگ میگوید که در این دیدار بر تسریع روند صلح افغانستان نیز تاکید شد.

ریاست جمهوری افزوده است که ” خلیلزاد از  اجماع داخلی و دیپلوماسی منطقوی و بین المللی برای پروسۀ صلح ابراز خرسندی کرد.”

در همین حال، خلیلزاد بامداد امروز با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز در مورد روند صلح و گام‌های بعدی در این روند دیدار کرد.

عبدالله میگوید که در این دیدار بار دیگر “بر قطع فوری خشونت‌ها و تسریع روند صلح افغانستان تاکید شده است.”

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌ها زلمی خلیلزاد با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، نیز به گونه آنلاین در مورد روند صلح افغانستان و راه بیرون رفت از بحران کنونی در کشور گفتکو کرده است.

در ادامه این دیدارها خلیلزاد با حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور نیز دیدار کرده است.

در خبرنامه دفتر آقای کرزی آمده ‌است که در این دیدار دو طرف روی روند صلح گفتگو کردند.

در این دیدار کرزی بر پایان خشوت‌ها در کشور تاکید کرده و افزوده است که صلح خواست و حق هر فرد در افغانستان  است.

این در حالی است که وزارت خارجه امریکا میگوید که همزمان با سفر خلیلزاد به منطقه گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا از سرگرفته میشود.

وزارت خارجه امریکا در یک اعلامیه گفته است که “زلمی خلیلزاد  در مورد گام‌های بعدی با جمهوری اسلامی، رهبران افغان و نماینده‌گان طالبان و همچنان با کشورهای منطقه که منافع شان در صلح دوامدار، راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع نهفته است بحث خواهد کرد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا گفتگوهای صلح با طالبان از سر می‌گیرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان امروز (دوشنبه، ۱۱ حوت) در کابل با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در مورد روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

عبدالله عبدالله، در یک تویت گفته است که با زلمی خلیل‌زاد و هیات همراه اش دیدار کره است.

او افزوده است که:” در این دیدار در باره روند صلح افغانستان، گفتگوهای دوحه، بازنگری توافق‌نامه صلح از سوی امریکا و گام‌های بعدی در روند صلح افغانستان بحث شده است.”

عبدالله می‌گوید که در این دیدار بار دیگر “بر قطع فوری خشونت‌ها و تسریع روند صلح افغانستان تاکید شده است.”

از سوی دیگر، وزارت خارجه امریکا می‌گوید که همزمان با سفر خلیل‌زاد به منطقه گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا از سرگرفته می‌شود.

وزارت خارجه امریکا در یک اعلامیه گفته است که: “زلمی خلیل‌زاد در مورد گام‌های بعدی با جمهوری اسلامی، رهبران افغان و نماینده‌گان طالبان و همچنان با کشورهای منطقه که منافع شان در صلح دوامدار، راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع نهفته است بحث خواهد کرد.”

این در حالی است که جویایدن، رییس جمهور امریکا بعد از آغاز کارش در قصر سفید گفته بود که توافق‌نام دوحه را بررسی می‌کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است