Connect with us

اخبار ساحوی

هشدار شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به حکومت

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۳۹۸)

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به روز دوشنبه، ۳۰ ثور، با هشدار به حکومت وحدت ملی می گویند که ادامۀ کار رهبران حکومت پس از اول جوزا با عواقب ناگوار در پی خواهد داشت.

با نزدیک شدن به اول جوزا، این نامزدان، بر بنیاد از مادۀ ۶۲  قانون اساسی، ادامۀ کار حکومت را پس از این تاریخ نامشروع می دانند و می گویند که در صورت به بحران رفتن کشور، رییس جمهور پاسخ‌گو خواهد بود.

به همین دلیل آنان از رییس جمهور و رییس اجرایی می خواهند تا پس از تاریخ متذکره از قدرت کنار بروند.

محمد حنیف اتمر، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که آنان از گزینه های فشار سیاسی از طریق انسجام ملی و استفاده از گزینه های قومی استفاده خواهند کرد و دست به اقدامات قانونی صلح آمیز خواهند زد.

احمد ولی مسعود یکی دیگر از این نامزدان می گوید، «این رهبران حکومت در پنج سال گذشته نتوانسته اند کاری برای مردم انجام دهند حتی که نتوانستند زمینه برگزاری انتخابات شفاف را فراهم کنند در پنج ماه باقی مانده نیز نمی توانند.»

عبدالطیف پدرام، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، می گوید که آقای غنی از امکانات دولتی برای کمپاین های انتخاباتی‌اش استفاده می کند. او می افزاید که تعیینات مدیریت شده از سوی آقای غنی، نشان دهندۀ این است که او به دنبال قدرت هستند.

در همین حال، قطعۀ تصویری از زمان نامزدی رییس جمهور غنی در انتخابات سال ۲۰۰۹ همگانی شده است که در آن آقای غنی رییس جمهور اسبق کشور، حامد کرزی را متوجه اول جوزا و مسوولیت هایش در برابر تطبیق قانون می سازد.

ارگ اما گفته های رییس جمهور غنی را در آن قطعۀ تصویری را به گونۀ دیگری شرح می دهد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید، «رییس جمهور قبل از نظر ستره محکمه در رابطه به تأخیر انتخابات صحبت کرده بود، پس از آن که ستره محکمه نظر خود را در آن وقت اعلام کرد، رییس جمهور به فیصله ستره محکمه تمکین نمود.»

دادگاه عالی پس از تفسیر ماده ۶۱ قانون اساسی مبنی بر ادامۀ کار رییس جمهور تا زمان برگزاری انتخابات و پایان نتایج آن تاکید ورزیده است؛ موردی‌که با واکنش های تند سیاسیون نامزدان انتخاباتی رو به رو شده است.

اخبار ساحوی

نگرانی ها مبنی بر شیوع بیماری محرقه – با علایم مشابه به کووید-۱۹

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)

شیوع بیماری فصلی محرقه در افغانستان، که علایم مشابه به ویروس کرونا را دارد، باعث نگرانی مردم و مسئولین صحی شده است.

در حالیکه بیماری کووید-۱۹ به شدت در میان مردم در حال گسترش است، خبرهای تکان دهنده از شیوع بیماری محرقه که علایم همچون ویروس کرونا را دارد، میان مردم در بسیاری ولایت های کشور، سبب نگرانی شده است.

باشندگان ولایات ننگرهار می‌گویند که این بیماری همانند  محرقه به شدت در میان مردم شیوع کرده و احتمال دارد در هر خانواده دو تا سه نفر مصاب باشند.

خبرنگار آریانانیوز در ننگرهار می‌گوید که بیشتر علایم این بیماری به گفته پزشکان شباهت زیاد با محرقه دارد و ممکن یک بیماری باشد که در گرما بیشتر رشد میکند.

در هملند و کابل نیز گفته میشود که محرقه در میان مردم شیوع یافته است، اما متخصصان در هلمند می‌گویند: این محرقه نه بکله همان ویروس کرونا است.

وزارت صحت عامه نیز از شیوع بیماری های دیگر فصلی که علایم مشابه به کرونا دارد، اظهار نگرانی می کند؛ وحید مجروح معین این وزارت می گوید که هیئتی به ننگرهار فرستاده شده تا از نزدیک موضوع را بررسی کند.

سازمان صحی جهان نیز پیش از این هشدار داده بود که متمرکز شدن بالای امر مبارزه با ویروس کرونا، باعث رشد برخی بیماری های دیگر می شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۱۱ هزار و ۱۷۳ مورد بالغ شد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

با ثبت ۵۹۱ مورد جدید ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمارمبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۱۱ هزار و ۱۷۳ مورد بالغ شد که کابل باثت ۳۹۰ مورد، در صدر فهرست قرار دارد.

وزارت صحت عامه می گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۹۱ مورد جدید ویروس کرونا را ثبت کرده است منجمله ۳۹۰ مورد آن از کابل گزارش گردیده و بقیه قرار ذیل میباشد:

هرات ۶۲، بلخ ۳۶، بادغیس ۲۱، ننگرهار ۱۸، کنر ۱۴، تخار ۱۴، جوزجان ۱۱، وردک ۷، پکتیا ۵، بغلان ۵، خوست ۳، پنجشیر ۲، غور ۲ و بامیان یک مورد تازه گزارش داده اند.

قابل یادهانی است که به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کووید-۱۹، محدودیت ها بر گشت و گذار در روزهای عید در شهر کابل جدی گرفته شده است.

از سوی هم عالمان دین با آنکه بر وضع محدودیت ها تاکید دارند اما از پولیس می خواهند تا با بیمار داران و دیگر کسانی که نیازمندی جدی دارند مدارا کنند.

نگرانی ها در حالی از افزایش شمار مبتلایان ویروس کرونا ابراز می شود که وزارت صحت عامه از نبود ظرفیت بستر بیشتر در شفاخانه افغان-جاپان خبر داده است. بر اساس معلومات این وزارت، قرار است سه شفاخانه دیگر مبارزه با ویروس کرونا در کابل گشایش یابد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نماز عید را طبق رهنمود وزارت‌های حج و اوقاف و صحت عامه ادا نمائید – علما

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۳۹۹)

عالمان دینی بغلان از باشندگان کشور می‌خواهند تا نماز عید را مطابق رهنمود وزارت‌های حج و اوقاف و صحت عامه کشور ادا نمایند.

این عالمان دینی در قطعه نامه‌ای از ملا امامان مساجد نیز خواسته اند که تبلیغ و خطبه های نماز عید را کوتاه و در پیوند به ختم جنگ، تحقق صلح و بیان رهنمودهای مبارزه با ویروس کرونا باشد.

آنها تدابیر وقایوی، چون ضد عفونی ساختن محل برگذاری نماز عید، خواندن نماز در فضای باز، مراعت کردن فاصله و استفاده از ماسک را حتمی دانسته و حضور اشخاص مصاب به کوید۱۹ را در صف نمازگذاران منع قرار داده اند.

همچنان آنان از مردم خواسته اند تا برای مبارزه با ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار آن، عید را در کنار خانواده های شان تجلیل و از تجمعات، روبوسی، آغوش گرفتن و دست دادن به گونه جدی خودداری نمایند.

در همین حال ریاست صحت عامه بغلان خبر میدهد که بیش از ۶۰ مسجد جامع در پلخمری که قرار است فردا یک‌شنبه در آن نماز عید برپا شود، ضدعفونی کرده و این کمپاین در تمام ساحات این ولایت ادامه دارد.

از سوی هم، فرمانده پولیس بغلان از تدابیر ویژه برای تامین امنیت مساجد، شهر و بزرگ راه های این ولایت خبر میدهد.

در کابل نیز، وزارت وزارت امور داخله گفته است که در روزهای عید محدودیت بر گشت و گذار نهایت جدی خواهد بود.

همچنان وزارت صحت عامه از مردم خواسته است كه در روزهای عید از رفتن به خانه های همدیگر خودداری كنند.

باید گفت که مقامات صحی همواره تاکید نموده اند که اگر مردم محدودیت های گشت و گذار را رعایت نکنند و توصیه های وزارت صحت را در نظر نگیرند، کشور با فاجعه ای سردچار خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending