Connect with us

رویداد های اخیر

هشدار سیگار از پیامد‌های خروج هزاران پیمانکار خارجی از افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۲, ۱۳۹۹)

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار از خروج هزاران پیمانکار دفاعی خارجی از افغانستان خبر می‌دهد.

جان سپکو، بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان هشدار می‌دهد که این خروج می‌تواند برای نهادهای امنیتی افغانستان ویران‌گرتر از خروج سربازان امریکایی باشد.

بازرس ویژه امریکا برای بازسای افغانستان می‌گوید، اگر نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند و مذاکرات صلح ناکام بماند، طالبان در زمان خیلی کوتاه می‌توانند به دروازه‌های کابل برسند.

جان سپکو تاکید می‌ورزد که بی ثباتی بیشتر افغانستان، منافع ملی امریکا را هم به خطر خواهد انداخت.

جان سپکو در نشست مجازی مرکز مطالعات راهبردی و جهانی در واشنگتن می‌گوید، بربنیاد توافق‌نامه امریکا و طالبان، تمام نیروهای امریکایی و کارمندان غیردیپلماتیک به شمول پیمانکاران دفاعی افغانستان تا اول ماه می باید افغانستان را ترک کنند؛ آنچه که به گفته او، برای نهادهای امنیتی افغانستان ویران‌گر تمام خواهد شد.

وی دراین باره گفت:” کمبود کارمندان آموزش دیده و خروج سربازان امریکایی و پیمانکاران تاثیری منفی بر نیروهای امنیتی افغانستان خواهد داشت، و در صورت بی‌ثباتی بیشتر افغانستان منافع ملی امریکا را هم به خطر خواهد انداخت.”

بازرس ویژه امریکا می‌گوید ثبات افغانستان زیر تهدید جدی قرار دارد، اما با خروج نیروها و پیمان کاران، ثبات افغانستان نادیده گرفته می‌شود؛ چرا که از عینک سیگر، دولت افغانستان تکیه سنگینی بر این پیمانکاران و آموزش دهنده‌گان دارد.

آقای، گفت:” افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر به کمک‌های خارجی متکی است. اگر پشتیبانی از افغانستان گرفته شود، نیروهای خارجی خارج شوند و مذاکرات صلح ناکام بماند، طالبان به زودی به دروازه‌های کابل خواهند رسید.”

در کابل نیز برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان باور دارند که خروج پیمان کاران از افغانستان تاثیر منفی بر نهادهای امنیتی خواهد گذاشت.

آگاهان نظامی هم باور دارند که بدون پشتیبانی نیروهای خارجی، نبرد نیروهای دولتی با طالبان سخت تر خواهد شد.

این درحالی است که سیگر در یافته‌های تازه خود هم گفته است که توانایی نیروهای افغانستان در مبارزه با شورشیان کاهش یافته است و دلیل‌های آن هم استخدام افراد بی‌تجربه و تلفات نظامیان گفته شده است. وزارت دفاع حاضر نشد در این باره چیزی بگوید.

رویداد های اخیر

کمک بنیاد بیات به صدها خانواده‌ نیازمند در میدان وردک

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

به ادامه کمک‌های زمستانی بنیاد بیات یک محموله بزرگ این کمک‌ها برای صدها خانواده نیازمند در ولایت میدان وردک توزیع شد.

مسولان بنیاد بیات می‌گویند که این مساعدت‌های زمستانی که شامل آرد، روغن و برنج میباشد به خانواده‌های مستحق و نیازمند توزیع شده است.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” در ادامه کمک‌های زمستانی بنیاد بیات که همه ساله در موقع سرما و زمستان از طرف بنیاد بیات توزیع می‌شود و قبلا در ولایات مختلف ما این پروگرام را داشتیم ما توزیع کردیم امروز هم در ولایت میدان وردک بر یک تعداد از مستحقین که قبلا سروی شده اند مواد آوردیم توزیع میکنیم این مواد شامل آرد، برنج و روغن می‌شود و این کمک‌ها انشاالله در دیگر ولایت‌های باقی مانده نیز به مستحقین توزیع خواهد شد.”

در همین حال کسانی که از این بسته‌های کمکی مستفید شده اند، از دیگر نهادهای مدد رسان نیز میخواهند که در چنین اوضاع دشوار دست نیازمندان را بیگرند.

یک در یافت کننده کمک در این باره گفت:” در این فصل زمستان که مردم همه فقیر و بیچاره استند برای ما کمک کرده اند تشکر میکنیم و میخواهیم که باز هم برای ما کمک کنند.”

دریافت کننده دیگر در این باره گفت:” ما مردم بسیار بیچاره و در مانده استیم تا حال هیچ کمکی صورت نگرفته بود و از بنیاد بیات تشکر میکنیم که ما را در این اوضاع دشوار کمک کرده است.”

دریافت کننده دیگر افزود:” در این زمستان سرد همرای کمک کرده اند بسیار متشکریم و میخواهیم که به کمک‌های شان برای ما ادامه بدهند تا ما از این وضعیت دشوار بیرون شویم.”

این مساعدت ها در حالی برای نیازمندان صورت میگیرد که بیکاری و افزایش قیمت مواد غذایی در این سرمای سنگین؛ بیشتر دامنگیر مردم شده و خانواده های زیادی با آن روبرو استند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار ریاست استخبارات امارت اسلامی به رسانه‌ها

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی افغانستان امروز در یک اعلامیه از رسانه‎‌ها خواسته تا از نشر خبرهای بی اساس و شایعات خودداری نمایند.

این ریاست گفته که یکتعداد از چهره‌ها برای بدست آوردن تابعیت کشورهای خارجی به ارزش‌های ملی و اسلامی توهین میکنند.

در اعلامیه آمده” یک‌تعداد از چهره‌ها، برای به‌دست آوردن تابعیت از کشورهای غربی، می‌خواهند به ارزش‌های اسلامی و افغانی توهین نمایند، با وارد ساختن اتهامات بی اساس بالای نیروهای امنیتی  می‌خواهند برای خود کیس ساخته و به خارج بروند.”

 اعلامیه افزوده” با تأسف که عده‌ی از رسانه‌ها نیز بلندگوی این‌چنین افراد گردیده است.”

ریاست استخبارات گفته که “توهین به مقدسات و شعائر بعد ازین برای مردم قابل تحمل نبوده.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

جوبایدن بار دیگر از خروج نیروهای اش از افغانستان دفاع کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

جوبایدن، رییس جمهور امریکا، میگوید که  هیچ کس نمی‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند.

بایدن که به مناسبت یک ساله‌گی حضور اش در کاخ سفید امریکا به عنوان رییس جمهور امریکا در یک نشست خبری سخنرانی می‌کرد، گفت که پس از ۲۰ سال حضور امریکا در افغانستان هیچ راهی آسانی برای خروج وجود نداشت.

او در این باره گفت:” اگر فکر می‌کنید کسی می‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند، دست خود را بلند کنید.”

بایدن همچنان میگوید اگر نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج نمی‌کرد، باید نیروهای بیش‌تر می‌فرستاد.

وی با ابراز ناراحتی از وضعیت جاری افغانستان می افزاید که امریکا نمی‌تواند هر مشکلی را در جهان حل کند.

بایدن افزود:” پرسش این بود که آیا من هم‌چنان به خرج کردن آن مقدار پول در هفته در افغانستان ادامه می‌دادم؛ زیرا می‌دانستم که این آیده که بتوانم موفق شوم، به غیر از فرستادن کیسه‌های جسد بیشتر به خانه، بسیار غیرعادی بود.”

در همین حال امارت اسلامی می‌گوید که افغانستان یک کشور متحد است و موضوعات داخلی کشور به خارجیان متعلق نیست.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” ایالات متحده امریکا با همه پالیسی‌ها و استراتیژی‌های خود در افغانستان ناکام شده، قضایای داخلی افغانستان دیگر به آنها ارتباط نمیگیرد اینجا دولت و ملت است که سرنوشت افغانستان به آنها تعلق دارد و به مداخله دیگران نیاز نیست افغانستان واحد و متعهد میماند.”

این درحالی است که در دو دهه گذشته، عملیات تحت رهبری ایالات متحده در خاک افغانستان سبب کشته شدن بیش از ۳۰ هزار غیرنظامی و بیش از ۶۰ هزار زخمی شده است.

در این مدت  حدود ۱۱ میلیون نفر مجبور به ترک کشور شدند.

عزیز رفیعی، رییس پشین مجتمع جامعه مدنی، در این مورد گفت:” دیپلوماسی آینده افغانستان از یک دید ملی در افغانستان و یک دید فراگیر در افغانستان مطرح شود تا ما بتوانیم با این چالش‌ها و با این مصیبت وارده و مبارزه بسیار قاطعانه به عنوان یک ملت انجام بدهیم.”

این اظهارات جوبایدن در حالی صورت می‌گیرد که خروج امریکا و متحدان اش از افغانستان از عوامل اصلی سقوط نظام پیشین دانسته می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending