Connect with us

اخبار ویژه

هشدار اندرابی از خروج زود هنگام نیروهای خارجی از افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۴, ۱۳۹۹)

مسعود اندرابی، وزیر امور داخله افغانستان، روز گذشته (شنبه، ۲۳ حوت) در یک گفتگو با اسوشیتید پرس گفته است خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان تلاش‌های جهانی برای مبارزه با هراس افگنی را بدتر خواهد کرد.

اندرابی گفته است طالبان با گروه القاعده روابط خود را حفظ کرده است.

او افزوده است که نیروهای امنیتی کشور با حمایت نیروها امریکایی بر داعش و دیگر گروه‌های که در افغانستان فعالیت میکنند فشار وارد کرده است.

این در حالی است که بر بنیاد توافقنامه امریکا و طالبان همه نیروهای خارجی باید تا ماه می افغانستان را ترک کنند، اما امریکا گفته است که این توافقنامه را بررسی میکند.

اندرابی همچنان پیشبینی انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، را در باره وضعیت امنیتی کشور که گفته بود شاید مناطق بدست طالبان سقوط کند به چالش کشید و گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور میتوانند خاک افغانستان را در اختیار داشته باشند اما به حمایت نیروهای خارجی نیاز دارد تا مناطق دور دست را کنترول کنند.

او در این باره به اسوشیتید پرس گفت:”نیروهای امنیتی افغان میتوانند از پایتخت، شهر‌ها و قلمرو که فعلا در اختیار ما است دفاع کنند.”

اندرابی افزود:” ما فکر میکنیم که نیروهای امنیتی افغان در سال روان به طالبان ثابت کردند که آنها نمی توانند قلمرو تحت تصرف داشته باشند.”

 وزیر داخله افزوده است که از شکایت باشنده‌گان شهر کابل آگاهی دارد، اما افزوده است که ۷۰ درصد از پولیس در درگیری‌های سنگین با طالبان مصروف استند و روزانه با بیشتر از ۱۰۰  حمله طالبان رو برو استند.

اندرابی افزوده است که در ماه گذشته ۴۰۰ تن را به اتهام دست داشتن در ترورهای هدفمند بازداشت کرده اند.

این در حالی است که در این اواخر خشونت‌ها به ویژه قتل‌های هدفمند افزایش یافته اند، اما کسی مسوولیت آن را به عهده نمی گیرد.

 بر اساس این گزارش افغانستان تاکنون به حمایت دوامدار جامعه جهانی، امریکا و سازمان ناتو در جنگ و صلح نیاز دارد.

به گفته‌ی اندرابی پولیس افغانستان در کنار درگیری‌های مسلحانه با کشت و تولید مواد مخدر نیز مبارزه میکنند.

او افزود که پس از تامین صلح در کشور پولیس مبارزه خود را با مواد مخدر سرعت خواهد داد و همچنان میزان جرایم جنایی نیز کاهش خواهد یافت.

اخبار ویژه

راه اندازی عملیات نظامی در قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۰)

تلویزیون دولتی قزاقستان روز گذشته (جمعه، ۱۷ جدی) گزارش کرده است که عملیات نظامی در شهر الماتا آغاز میشود.

این تلویزیون از باشنده‌گان الماتا خواسته تا از بیرون شدن جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده:” باشنده‌گان محترم الماتا! عملیات ضد تروریستی برای نابودی گروه‌های راه زن در الماتا در حال انجام است. هدف اصلی متوقف کردن تروریست‌ها و حفظ امنیت شهر است. اگر در محل زندگی شما فعالیت ضد تروریستی انجام می‌شود، توصیه می‌شود از کنار پنجره‌ها نزدیک نشوید یا در خیابان بیرون نروید. در مکانی امن پنهان شوید، کودکان یا بزرگ سالان را بدون نظارت رها نکنید.”

این درحالی است که از چند روز به این سو تظاهرات گسترده در پایتخت قزاقستان از بهر افزایش بهای مواد سوختی به خشونت کشانیده شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی روز گذشته پس از روزها خشونت، خیابان‌های شهر الماتا را تحت تصرف خود در آورده است.

محمد قاسم جوماروت توکایوف، رییس جمهور قزاقستان گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا برای سرکوب قیام سراسری تیراندازی کنند.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز روسیه صبح پنجشنبه( ۱۶ جدی) اولین نیروهای حافظ صلح خود را به قزاقستان اعزام کرد تا تظاهرات علیه حکومت آن کشور را کنترول کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۰)

دولت جاپان گفته که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ۱۰۹ میلیون دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک میکند.

وزارت خارجه جاپان امروز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در یک اعلامیه گفته که برای رسیده‌گی به نیازهای انسانی افغان‌ها در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان مستقیما به این کشورها کمک میکند.

اعلامیه افزوده:” دولت جاپان برای رسیده‌گی مستقیم به نیازهای بشردوستانه در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های صحی، غذا، تغذیه، حفاظت، آب و صحت، و همچنان بهبود معیشت به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش کمک خواهد کرد.”

این وزارت افزوده که این کمک‌ها توسط ۱۶ نهاد بین المللی برای بهبود وضعیت بشری افغان‌ها مصرف خواهند شد.

در اعلامیه آمده”دولت جاپان به حمایت و ایستادن در کنار مردم افغانستان ادامه خواهد داد و نقش فعالی برای تحقق ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.”

بر اساس معلومات وزارت خارجه جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان و متباقی به کشورهای همسایه اختصاس داده شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در فرانسه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فشار بر شفاخانه‌های فرانسه در چند هفته گذشته به گونه چشم گیر افزایش یافته زیرا فرانسه با موج پنجم ویروس کرونا روبرو است.

گزارش افزوده که بیشترین مبتلایان کسانی استند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

یک داکتر در شفاخانه امیل مولر فرانسه به رویترز گفته که از میان ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شفاخانه تنها سه تن آن واکسین کرونا دریافت کرده اند.

وی افزود:” شفاخانه مولر در حال حاضر با ظرفیت کامل آماده است زیرا مریضان در ۲۰ روز گذشته مراجعه کرده اند. هفتاد درصد از بیماران موارد مثبت کرونا را دارند.”

وزارت صحت عامه فرانسه  روز پنجشنبه گذشته گفته که در ۲۴  ساعت گذشته ۶۰۸۶۶ رویداد مثبت ویروس کرونا در سراسر آن کشور ثبت شده است.

یک نرس در فرانسه به رویترز گفته “امواج می‌آیند و به ما ضربه می‌زنند و هر چه بیشتر ادامه می‌یابد، خسته می‌شویم.”

این درحالی است که حکومت فرانسه هشدار داده که تا آغاز سال روان میلادی شیوع ویروس کرونا در آن کشور گسترده‌تر خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending