Connect with us

رویداد های اخیر

هشدار استخبارات امریکا از اوضاع افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۰)

آوریل هاینز، رییس استخبارات ملی امریکا، در هماهنگی با رهبران جامعه‌های استخباراتی روز گذشته ( سه شنبه، ۲۴ حمل) گزارش طبقه بندی نشده سالانه تهدیدها جهانی در برابر امریکا را به اعضای کانگرس آن کشور نشر کرد.

در این گزارش در باره افغانستان آمده است که ” ما ارزیابی میکنیم که چشم انداز برای توافق صلح در سال آیند کم خواهد ماند. طالبان احتمالا در میدان نبرد دست آورد خواهد داشت و حکومت افغان تلاش خواهد کرد تا با طالبان مقابله کند.”

در این گزارش آمده است که ” کابل همچنان در میدان نبرد با شکست رو برو است و طالبان مطمیین است که از راه نظامی پیروز میشوند.”

گزارش افزوده است که ” نیروهای افغان تلاش خواهند کرد تا شهرهای بزرگ  و دیگر پایگاه‌های حکومت را تحت کنترول داشته باشند. آنها همچنان در حالت دفاع قرار دارند و تلاش کرده اند تا مناطق دیگر را تصرف کنند و مناطق که در سال ۲۰۲۰ رها کرده اند حضور مجدد  داشته باشند.”

این گزارش میگوید که ” ایران در افغانستان موانع ایجاد خواهد کرد و عملکرد آن شاید باعث بی ثباتی شود.”

آوریل هاینز باور داد که ایران با طالبان و حکومت افغان روابط خود را حفظ کرده تا هنگام موقع از هر یک استفاده کند.

این گزارش افزوده است که ” ظاهرا ایران گفتگوهای صلح افغان را حمایت میکند، اما در باره حضور دراز مدت امریکا در افغانستان نگران است. در نتیجه ایران با هر دو طالبان و حکومت افغان روابط دارد تا هر نتیجه سیاسی مستفید شود.”

این در حالی است که جوبایدن، رییس جمهوری امریکا، گفته  همه سربازان امریکایی را تا تاریخ ۱۱ ماه سپتمبر از  افغانستان خارج میکند.

رویداد های اخیر

برگزاری نشست متحدین دفاعی ناتو درباره تغییر ماهیت جنگ

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

سازمان ناتو می‌گوید که ۳۰ تن از فرماندهان دفاعی این سازمان روز یک‌شنبه درآتن، مرکز یونان برای نشست خزانی کمیته نظامی ۲۰۲۱ گرد هم آمدند.

این سازمان گفته است که دستور کار کنفرانس پرچالش بود، اما ضروری بود تا کمیته نظامی بتواند راهنمایی فرماندهان استراتژیک و مشاوره به دبیرکل ناتو و شورای آتلانتیک شمالی ارائه دهد.

بر اساس اعلامیه منتشر شده از سوی ناتو، بحث‌ها بر عملیات، ماموریت‌ها و فعالیت‌های تحت رهبری ناتو و تهدیدها و چالش‌ها فراراه ناتو متمرکز بود.

در این اعلامیه آمده است که فرماندهان دفاعی در مورد ورود نیروهای نظامی به درس‌های آموخته شده ائتلاف که مشارکت این اتحادیه در افغانستان را ارزیابی می‌کند ، تبادل نظر کردند.

فرماندهان دفاعی تهدیدهای پایدار و چالش‌های دوران صلح را مورد بحث قرار دادند. آنها تأکید کردند که چگونه محیط ژئوپلیتیک در حال تغییر است و مرز بین صلح و بحران به طور فزاینده‌ای محو شده است. کمیته نظامی سپس در مورد تغییر ماهیت جنگ و چگونگی حفظ اتحاد با سرعت تغییرات تکنولوژیکی بحث کرد.

در آخرین جلسه روز فرماندهان ارتش، جنرال یانوش آدامچاک از کشور پولند را به عنوان مدیرکل بعدی ستاد نظامی بین المللی ناتو معرفی کردند.

قرار است وی در تابستان سال ۲۰۲۲ این مسوولیت را بدوش گیرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

درخشش ملی پوشان سنوکر افغانستان در بازی‌های جهانی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۰)

ملی پوشان سنوکر افغانستان، رقابت‌های جهانی را نیز با پیروزی آغاز کردند.

در نخستین روز از این بازی ها؛ رییس خان سنزی اولین بازی خود را با نتیجه‌ی قاطع پنج بر چهار برابر نماینده اکراین به برتری رسید.

سنزی همچنان در دومین رقابت اش پرقدرت ظاهر شد و توانست حریفی از عراق را با نتیجه‌ی مشابه از سر راه بردارد تا به مرحله‌ی ۳۲ بهترین گام بگذارد.

سنزی در این مرحله با سنوکر باز از بحرین رقابت خواهد کرد .

پس از نتایج درخشان سنزی، صالح محمد محمدی دیگر ملی پوش کشور وارد رقابت شد و در نخستین بازی خود با حساب پنج بر صفر، از سد سنوکرباز مصر گذشت و در دومین پیکار اما، در  برابر ورزشکاری از بلجیم پنج بر چهار شکست خورد.

محمدی قرار است در سومین رقابت خود برابر سنوکر باز از فلسطین برزمد.

رقابت های جهانی سنوکر با حضور ورزشکاران نزدیک به ۳۰ کشور به میزبانی دوحه قطر برگزار شده و تا ۲۲ ماه روان میلادی دامه خواهد یافت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نزاع بر سر زمین در پکتیا جان سه برادر را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۰)

در یک درگیری بالای زمین، در شهر گردیز ولایت پکتیا سه نفر از یک خانواده کشته شده اند و یک تن دیگر هم زخمی است.

مقام ها در پکتیا با تایید این رویداد می‌گویند؛ پس از درگیری لفظی میان دو خانواده در روستای شکرخیل این اتفاق رخ داده است.

به گفته مقام‌ها قربانیان این رویداد با هم برادر بوده اند.

مولوی همت آمر حوزه اول امنیتی شهر گردیز می گوید، سه تن از اعضای خانواده که این سه برادر کشته اند را در حالیکه مسلح بوده اند بازداشت کرده اند و نیروهای این حوزه امنیتی به دنبال بازداشت افراد باقی مانده اند.

در همین حال گفته می شود که چند روز پیش در ولسوالی زازی آریوب ولایت پکتیا نیز دو قبیله بالای زمین دعوا داشتند که آن دعوا هم به درگیری های فزیکی انجامید.

مردم از مقام ها و بزرگان قومی می خواهند که مشکلات همچون نزاع بالای زمین را در این ولایت از میان بردارند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است