Connect with us

جهان

هشدار ارغندیوال: هیچ کس به شمول حکمتیار حق تصمیم در مورد حزب اسلامی را ندارد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۵, ۱۳۹۶)

حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال می گوید که هیچ کس به شمول گلبدین حکمتیار حق ندارد در رابطه به رهبری و اعضای این حزب تصمیم بگیرد.

شورای اجرایی این حزب به رهبری ارغندیوال اظهار نموده است که حزب اسلامی، حزب مستقل و ثبت شده  وزارت عدلیه است و گلبدین حکمتیار عضویت آنرا ندارد.

عبدالجبار شلگری، عضو شواری اجرایی حزب اسلامی به رهبری ارغندیوال گفت: “زمانی که یک کس رهبری یک نهاد را داشته باشد، مگر ممکن است که  کسی از بیرون بیاید و در مورد عزل و یا اخراج تصمیم بگیرد؟ این فیصله را بر بنیاد قانون و اصول حزب نمی دانیم.”

اما اعضای حزب اسلامی به رهبری گلبدالدین حکمتیار ادعا میکنند که حکومت با گلبدین حکمتیار زیرنام امیر حزب اسلامی توافقنامه صلح امضا کرده است.

حکمت الله حکمت، عضومطبوعاتی حزب اسلامی به رهبری حکمتیار تصریح نمود: “رییس جمهور صاحب به این ارتباط زیر عنوان حزب اسلامی با انجنیر صاحب حکمتیار گفتگو کرده و توافقنامه 25 ماده ای را امضا کرده است. این توافقنامه به ولسی جرگه رفته است.”

در دو روز پیهم رییس اجرایی هم در همایش های حزب اسلامی را به رهبری ارغندیوال یاد کرده است.

به گفته  یک عضو شورای اجرایی حزب اسلامی، ارغندیوال هنگام مخالفت گلبدین حکمتیار با حکومت، حزب اسلامی را از سوی خالد فاروقی در وزارت عدلیه ثبت کرده است که پس از او ارغندیوال، رییس این حزب معرفی شده و اکنون این حزب به نام وی در وزارت عدلیه ثبت است.

اخبار ویژه

ارتش لبنان بیش از یک تن مواد آتش‌بازی در بندر بیروت کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارتش لبنان گفته است که در جریان عملیات جستجو در بندر بیروت که ماه گذشته انفجار سهمگینی در آن صورت گرفت، ۱.۳ تن مواد آتش‌زا (مواد آتش‌بازی) کشف کرده است.

ارتش این کشور در اعلامیه ای گفته است در هنگام عملیات جستجو در بندر بیروت۱۳۲۰ کیلوگرم مواد آتش‌بازی در ۱۲۰ جعبه در یک انبار کشف شد. اعلامیه افزوده است که ارتش تمام این مواد را از بین برده است.

در اعلامیه ارتش آمده است: “به عنوان بخشی از کارهای بازرسی که واحدهای ارتش در بندر بیروت انجام می دهند، ۱۳۲۰ کیلوگرم مواد آتش بازی در ۱۲۰ جعبه در یکی از هنگرها پیدا شده است.”

اعلامیه افزوده است: “متخصصان ارتش به طور فوری مواد را از ساحه که مربوط به ارتش میشود، پاکسازی کردند.”

 ماه گذشته انفجار مهیبی در بندر بیروت رخ داده که در نتیجه ۱۹۰ نفر کشته و ده‌ها هزار تن دیگر نیز آواره شده اند.

علت این انفجار انباشت و نگهداری نامناسب ۲۷۵۰ تن آمونیوم نایتریت اعلام شده بود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ترمپ: طالبان قاطع و باهوش اند اما امریکا نمی‌تواند نقش پولیس را در افغانستان بازی کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا طالبان را سرسخت، هوشیار و زیرک توصیف کرد و گفت که امریکا با این گروه بسیار خوب تعامل می‌کند.

آقای ترمپ تاکید کرد که نیروهایی امریکایی از افغانستان در برابر عملی شدن برخی موارد مشخص در توافق دوحه بیرون خواهند شد.

رییس جمهوری امریکا گفته است: “به زودی تا چند هفته دیگر شمار سربازان ما را در افغانستان به چهار هزار یا کمتر از چهار هزار کاهش خواهیم داد. و پس از آن تصمیم نهایی را بعدا خواهیم گرفت.  ما با طالبان بسیار خوب توافق می کنیم. آنها بسیار سر سخت، هوشیار و تیز هستند. اما شما می فهمید که ۱۹ سال میشود، حتی آنها هم از جنگ خسته شده اند.”

امریکا که میلیاردها دالر را در مبارزه با طالبان و دیگر گروه های تندرو در افغانستان هزینه کرد، امروزه قصد رفتن دارد، زیرا به گفته رییس جمهوری این کشور، دیگر نمی‌خواهد نیروهایش در افغانستان نقش پولیس را ایفا کند، اما بیرون شدن از افغانستان هم مشروط است.

آقای ترمپ میگوید:” ما با طالبان گفتگوهای خوبی داریم، طوری که شما آن را شنیده اید و آن علنی نیز بود. به زودی ما شمار سربازان خود را به کمتر از چهار هزار می رسانیم و از آنجا خارج خواهیم شد با درک اینکه یک سری چیز های مشخصی باید انجام شوند.”

در همین حال هم‌پیمانان امریکا شبیه ناتو هم چشم به نتیجه‌ی مذاکرات صلح افغانستان دارند؛ با امیدواری و این باور که درباره حضور و یا ترک افغانستان نظر به شرایط تصمیم بگیرند.

استوارت پیچ، رییس کمیته نظامی ناتو میگوید: “ما به ادامه همکاری های خود در افغانستان تاکید می کنیم. ادامه ماموریت ناتو در چهارچوب حمایت قاطع همچنان وابسته به شرایط است. برای این که از روند صلح حمایت کرده باشیم شمار سربازان خود را به حدود ۱۲ هزار کاهش داده ایم.”

در این میان، پاکستان می‌گوید، نقش خود را در پیش‌برد مذاکرات صلح افغانستان بازی کرده و اکنون فرمان دست رهبران افغانستان است.

زاهد حفیظ چوهدری سخنگوی وزارت خارجه پاکستان میگوید: “ما امیدواریم که تمام طرف ها به تعهدات خود عمل کنند. تمام دستاوردها را حفظ کنند و به توافق بیرون شده از مذاکرات دست یابند.”

اکنون مذاکرات صلح افغانستان در دوحه که روی سرنوشت سیاسی کشور تصمیم خواهد گرفت، جریان دارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

متهم شدن شش افغان به آتش‌زدن اردوگاه موریا در یونان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۳۹۹)

شش جوان افغان به شمول دو خردسال در پیوند به آتش سوزی هفته گذشته در اردوگاه پناهجویان «موریا» در جزیره لسبوس یونان متهم شناخته شده اند و قرار است محاکمه شوند.

خبرگزاری آتن گزارش کرده است که متهمان شهروندان افغانستان اند و همگی ۲۰ سال و زیر۲۰ سال سن دارند که در چند روز گذشته بازداشت شده اند.

مقام های یونانی از اول اصرار داشتند که این آتش‌سوزی عمدی بوده است.

امروز، چهارشنبه ۲۶ سنبله، نیز در پی یک آتش سوزی در نزدیکی اردوگاه محلی در جزیره ساموس که بیش از ۴۷۰۰ نفر در آن زندگی می کنند، ۱۳ مهاجر بازداشت شدند.

بیشتر آنان رها شده اند اما سه نفر همچنان تحت بازجویی قرار دارند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending