Connect with us

خبرهای تازه

هشتاد درصد جمعیت افغانستان احتمالاً به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۳۹۹)

وزیر صحت عامه هشدار می‌دهد که، بربنیاد پیش‌بینی‌ها دست‌کم ۲۱۰هزار شهروند زیر مراقبت جدی قرار می‌گیرند و ۱۱۰ هزار تن در افغانستان به وسیله این بیماری از بین خواهند رفت.

تهدید ویروس کرونا یا بیماری همه‌گیر جهانی، در افغانستان رو به افزایش است که تاکنون ۴۲ رویداد مثبت این ویروس در سراسر کشور ثبت شده‌است؛ اما پیش‌بینی‌ها پیام خطرناکی دارند.

وزیر صحت عامه می‌گوید، تخمین زده شده که ۸۰ درصد جمعیت یا بیش از ۱۶میلیون شهروند در افغانستان به این بیماری مبتلا میشوند با پیامد ده‌ها هزار کشته.

وزیر صحت کشور فیروزالدین فیروز تاکید می‌ورزد که، اگر تجمع‌ها و عدم توجه به رهنمود‌های بهداشتی ادامه یابند، احتمال ابتلای ۸۰ درصد جمعیت به کووید-۱۹ حتمی خواهد شد.

وی افزوده است که “بیش از ۱۶میلیون شهروند مبتلا خواهند شد، ۶۶ درصد علایم نشان می‌دهند که ۸ میلیون می‌شود، از این میان ۷۰۰ هزار به شفاخانه مراجعه خواهند کرد، ۲۱۰هزار نفر به مراقبت جدی نیاز خواهند داشت و احتمال دارد ۱۱۰هزار نفر در افغانستان جان ببازند.”

وزیر صحت عامه هرچند فعلن روند شیوع کووید-۱۹ را در کنترل می‌بیند اما هشداری دارد؛ این‌که ادامه تجمعات افغانستان را به پیش‌بینی مبتلا شدن ۸۰ درصد جمعیت به کرونا می‌رساند.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه تاکید نموده که ” اگر بزکشی، محافل عروسی… ادامه یابد و اگر تجمعات ادامه یابد به همین مدل می‌رسیم.”

هرات با بیش‌ترین رقم افراد مبتلا به کرونا در خط نخست تهدید قرار دارد، هرچند بارها درخواست شده که این ولایت قرنطینه شود اما به تازه‌گی حکومت تصمیم گرفته تا سر از روز چهارشنبه محدودیت روزگردی را اجرایی کند و نگذارد تجمع بیش از دو نفر شکل بگیرد.

کابل هم زیر سایه کرونا، شهر با جمعیت چند میلیونی و با دو واقعه مثبت کووید-۱۹. با هشدارهای پیهم، تجمعات از شهر برداشته نشده اما وزیر صحت عامه می‌گوید تمام محل‌های تجمع به شمول هوتل‌ها، رستورانت‌ها، پارک‌ها، حوض‌ها، آموزشگاه‌ها و حمام‌ها باید بسته شوند.

هرچند تاکنون افغانستان شمار کم بیماران مبتلا به کرونا را دارد اما وزارت صحت از افزایش شمار مبتلایان در روز‌های پیش‌رو خبر می‌دهد.

همچنان به گفته حکومت، طالبان اجازه داده‌اند که پزشکان برای هماهنگی، کمک‌های بهداشتی و تشخیص بیماران به مناطق زیر حاکمیت آنان بروند.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending