Connect with us

رویداد های اخیر

نیروهای امریکایی پیش از موعد افغانستان را ترک می‌کنند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۰)

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در بیانیه ای برای کنگره این کشور می گوید که روند خروج به سرعت به پیش می رود و پیشتر از ماه سپتامبر تکمیل خواهد شد.

بیش از یک ماه پیش جو بایدن رییس جمهوری امریکا، اعلام کرد که نیروهای این کشور باید تا ماه سپتامبر افغانستان را به گونه کامل ترک کنند، اما حال وزیر دفاع ایالات متحده از تکمیل روند خروج نیرو های این کشور پیش از زمانبندی تعیین شده از افغانستان خبر می دهد.

آقای آستین میگوید: “من میفهمم که افغانستان در اولویت ذهن شما قرار دارد. طور که شما می فهمید که رییس جمهور بایدن حکم خروج نیروها را تا سپتامبر داده بود. امروز می توانم به شما گزارش دهم که روند خروج با سرعت بیشتری پیش می رود، در واقع کمی جلوتر از زمانبندی صورت می گیرد.”

همزمان با این رییس ستاد مشترک نیروهای امریکایی می گوید که به دنبال خروج نیروها، ممکن جان افرادی که سال ها با نیروهای امریکایی یا سفارت این کشور در افغانستان کار کرده اند در خطر باشد؛ ازین رو نیاز زمینه خارج کردن آنها را از افغاسنتان نیز فراهم می کند .

مارک میلی رییس ستاد مشترک نیروهای امریکایی میگوید: “ایمنی آنها ممکن است در معرض خطر باشد. و ما درک می کنیم که این یک وظیفه بسیار مهم است، اطمینان از وفادار ماندن به آنها و انجام آنچه که لازم است برای متیقین شدن از حفاظت آنها و در صورت لزوم، خارج کردن آنها از کشور بسیار مهم است.”

از سوی دیگر در حالیکه نبرد ها پس از اعلام خروخ نیروهای خارجی از افغانستان شدت گرفته است و روزانه ده‌ها قربانی از دو طرف جنگ می‌گیرد و گفتگوهای صلح هم به بن بست خورده است؛ پاکستان همسایه افغانستان از تلاش ها برای شکستن بن بست گفتگوهای صلح افغانستان خبر می دهد.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان میگوید:” ما به نقش خود برای صلح و ثبات در افغانستان ادامه خواهیم داد. پاکستان در حال حاضر همچنان در تلاش شکستاندن بن بست است. اما این یک مسوولیت مشترک است، نمی توان پاکستان را برای اختلاف های داخی که در افغانستان است مسوول دانست.”

در تازه ترین مورد فرماندهی مرکزی نیروهای ایالات متحده گفته است که روند خروج از افغانستان ۱۶ تا ۲۶ درصد تکمیل شده است.

رویداد های اخیر

ند پرایس: با خروج امریکا از افغانستان رهبران مستبد مثل پوتین جسورتر شده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان سبب جسورتر شدن رهبران مستبد در سراسر جهان همچون ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه شده است.

ندپرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا با ابراز این مطلب می‌گوید؛ پایان دادن جنگ در افغانستان به ایالات متحده این امکان را میدهد که برای رویا رویی با روسیه موضع استراتژیک بهتری داشته باشد.

از سوی هم امارت اسلامی می‌گوید؛ به منافع ملی افغانستان متعهد است و امارت اسلامی به عنوان یک حکومت مستقل و به اراده مردم ساخته شده است.

ندپرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا در جریان یک نشست خبری در مورد گفتگوهای جاری با روسیه که به نظر می‌رسید هرلحظه آماده حمله بر اوکراین است، می‌گوید؛ درک این که خروج از افغانستان چه ارتباطی با روسیه دارد برایم مشکل است.

آقای پرایس همچنان می‌افزاید؛ پایان دادن جنگ در افغانستان به ایالات متحده این امکان را میدهد که برای رویارویی با روسیه موضع استراتژیک بهتری داشته باشد.

ندپرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا دراین باره گفت:”درکش برای من سخت است که چگونه پایان دادن به یک تعهد نظامی ۲۰ ساله، مسئله ساز است. جایی که در آن ایالات متحده هر سال میلیاردها میلیارد دالر خرج می‌کرد، اگر هنوز به همان منوال بود، چگونه می‌توانستیم از لحاظ استراتژیک موقعیت بهتری داشته باشیم در برابر آنچه اکنون از فدراسیون روسیه می‌بینیم”

عقب نشینی امریکا و پشت کردن این کشور به افغانستان، با وجود این‌که هنوز در تلاش خروج هزاران متحد افغان خود از این کشور هستند بحث برانگیز است.

ندپرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا دراین باره گفت:” اولا ایالات متحده به افغانستان پشت نکرده است. هر کسی از آن برداشتی غیر از این واقعیت داشته باشد که ایالات متحده خود را برای مقابله با تهدیدها و فرصت‌هایی که اکنون با آن روبه‌رو هستیم آماده می‌کند، در عین حالی که به مشارکت و حمایت از مردم افغانستان ادامه می‌دهیم، دچار اشتباه در تحلیل شده است.”

از سوی هم امارت اسلامی می‌گوید؛ به منافع ملی افغانستان متعهد است و نظام جدید این کشور منافع مردمش را نظر می دارد.

بلال کریمی، سخنگوی امارت اسلامی دراین باره گفت:”امارت اسلامی منحیث یک حکومت مستقل و به اراده مردم ساخته شده است و به تمام مسایل که مربوط به افغانستان می‌شود رسیدگی مینماید یک مسله مشخص دیگر این است که امارت اسلامی به منافع ملی کشور متعهد می‌باشد.”

پس از خروج امریکا از افغانستان امارت اسلامی گفته بود باید جنگ در افغانستان سال‌ها پیش پایان پیدا می‌کرد و نیروهای خارجی افغانستان را ترک می‌گفتند اکنون هم کشورهای بیرونی باید در امور داخلی افغانستان مداخله نداشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیئت امارت اسلامی با نماینده‌گان هفت موسسه خیریه ناروی دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

در حاشیه نشست اسلو، هیئت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزیر خارجه با مسوولین هفت موسسه خیریه ناروی در مورد وضعیت بشری افغانستان نشست برگزار کرده‌اند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه خارجه در رشته توییتی نگاشته که این نشست امروز (چهارشنبه۶ دلو) برگزار شده است.

این موسسات در دیدار با امیر خان متقی، به همکاری در زمینه صحت، آموزش، زراعت و مالداری، ماین‌پاکی و دیگر کمک‌های بشری تعهد کرده‌اند.

به گفته آقای بلخی دراین نشست آقای متقی امنیت موجود در افغانستان را فرصتی خوب دانست و در قسمت رسانیدن و توزیع کمک‌ها از همکاری کامل اطمینان داد.

اجلاس اسلو روز یک شنبه برگزار شد و روز سه‌شنبه، ۵ دلو پایان یافت. در روز نخست نماینده‌گان جامعه مدنی با امارت اسلامی دیدار کردند. در روز دوم نماینده‌گان کشورهای غربی با هیأت امارت اسلامی دیدار داشتند.

همچنان در روز سوم نشست‌های دوجانبه بین هیأت امارت اسلامی و نماینده‌گان کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending