Connect with us

اخبار ویژه

نیروهای امریکایی ادعای طالبان مبنی بر نقض توافق‌نامه دوحه را رد کردند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 18, 2020)

نیروهای امریکایی ادعای گروه طالبان مبنی بر نقض توافق دوحه از سوی این نیروهای در حملات هوایی در هلمند، را رد کرده و گفته است که حملات هوایی در هلمند و فراه تنها در دفاع از نیروهای افغان که مورد حملات طالبان قرار گرفته بودند، صورت گرفته است.

سانی لاگیت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان در یک سلسله تویت هایی گفته است: “ما ادعای طالبان مبنی بر نقض توافق نامه طالبان ایالات متحده را رد می کنیم. حملات هوایی امریكا در هلمند و فراه تنها در دفاع از نیروهای دفاعی و امنیتی افغان كه مورد حمله طالبان قرار گرفته اند، صورت گرفته است.”

آقای لاگیت تاکید کرده است: “این حملات هوایی در مطابقت با توافق امریکا و طالبان و اعلامیه مشترک با حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده است.”

به گفته سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان: “تمام دنیا شاهد حملات طالبان در هلمند اند؛ حملاتی که منجر به زخمی شدن و بی‌جا شدن هزاران افغان غیرنطامی بی‌گناه شده است. ما مجددا از همه طرفها میخواهیم که خشونت را کاهش دهند تا روند سیاسی (مذاکرات صلح) آغاز شود.”

بیانیه آقای لاگیت ساعاتی پس از اعلامیه طالبان که در آن نیروهای امریکایی را به نقض توافق دوحه متهم کردند و از ادامه حملات هوایی نیروهای امریکایی هشدار دادند.

طالبان امروز(یکشنبه، ۲۷ میزان) در صفحه تویترش نگاشته است: “پس از تحولات اخیر در ولایت هلمند، عساکر امریکایی با بمباردمانهای بی‌مورد سرپیچی‌های متعددی از پیمان دوحه کرده اند.”

توافق‌دوحه در ماه فبروری در پایتخت قطر به امضا رسید که بر اساس آن طالبان توافق کردند که بالای بزرگ شهرهای افغانستان حملات انجام نمی‌دهند.

اما طالبان گفته اند: “به اساس پیمان دوحه، عساکر امریکایی نمیتوانند به جز مناطق جنگی و اثنای جنگ، دیگر جاها را بمبارد کنند و کسی را هدف قرار دهند.”

طالبان تاکید کرده اند: “اما در چند روز اخیر، درون و دیگر طیارات امریکایی مناطق نهرسراج، خوشکاوه، باباجی ولایت هلمند، ساحات مالگیر و بند برق ولسوالی گرشک و مناطق مختلف ولسوالیهای سنگین، مارجه، ناوه و نادعلی را شب و روز بمباردمان کردهاند و همچنان در فراه و بعضی ولایات دیگر نیز بمباردمان داشته اند، که تخلف علنی و صریح از پیمان دوحه می باشد.”

در اعلامیه این گروه آمده است: “تمام محتویات پیمان دوحه بین امارت اسلامی و آمریکا واضح است، اما این چندمین بار است که جانب مقابل از پیمان سرپیچی میکند، دست به اعمال تحریک کننده زده و مناطق که در آنجا جنگ وجود ندارد را بمبارد میکند.”

این گروه تاکید کرده است که “با تکرار اینگونه اعمال، مسوولیت عواقب آن به جهت امریکایی راجع میگردد.”

اخبار ویژه

افغانستان در رده‌بندی جهانی هراس افگنی مقام نخست را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 26, 2020)

افغانستان همچنان در رده ‌بندی کشورهای قربانی هراس افگنی همچنان در جایگاه نخست قرار دارد.

در گزارش شاخص جهانی هراس افگنی ۲۰۲۰، سال گذشته از ۵۰ مرگبار ترین حملات هراس افگانه ۲۶ مورد آن در افغانستان رخ داده است.

در این گزارش آمده است با آنکه مرگ ناشی از حملات هراس افگنانه در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است، اما طالبان همچنان مرگبار ترین گروه «هراس افگن» شناخته شده است.

از هشت سال بدینسو، گزارش شاخص جهانی هراس افگنی سال یک بار توسط اتاق فکر برجسته موسسه اقتصاد و صلح (IEP) تدوین میشود و جامع ترین منبع را در مورد روند تروریسم جهانی ارایه می دهد.

در گزارش آمده است: “باید دیده شود که آیا گفتگوهای صلح در افغانستان تاثیر قابل توجهی بر فعالیت های هراس افگنی دارد یا خیر.”

بر اساس این گزارش، تاثیر اقتصادی جهانی هراس افگنی در سال ۲۰۱۹ به ۲۶.۴ میلیارد دالر امریکایی رسیده است که ۲۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش را نشان میدهد. اما افغانستان کشوری است بیشترین تاثیر اقتصادی معادل ۱۶.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی، را پذیرفته است.

بر اساس گزارش، ۸۰ درصد مرگ ناشی از حملات هراس افگنانه در ده کشور صورت گرفته است که ٤۱ درصد کل مرگ‌های ناشی از رویدادهای هراس افگنی در جهان رخ داده است.

در این حالی است که در سال ۲۰۱۸ تنها در افغانستان ۴۵ درصد مرگ‌های ناشی از رویدادهای هراس افگنی رخ داده بود.  

از مجموع ۱۳۸۲۶ قربانی هراس افگنی در سال ٢٠۱٩ در جهان، ٥٧٢٥ مورد قربانی در افغانستان ثبت شده است.

بر بنیاد گزارش شاخص جهانی الشباب، طالبان، دولت اسلامی موسوم به داعش و بوکو حرام به ترتیب چهار مرگ‌بارترین گروه در جهان بوده‌اند؛ یعنی طالبان در مقام دوم مرگبارترین گروه قرار دارد.

بر اساس این رده‌بندی، پس از افغانستان نیجریه بیشترین مرگ ناشی از رویدادهای هراس افگنی را داشته است.

گزارش کامل را اینجا دنبال کنید.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

مارادونا اسطورۀ فتبال جهان بر اثر حمله قلبی درگذشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 26, 2020)

دیگو مارادونا، اسطورۀ فتبال جهان و آرژانتین به عمر ۶۰ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.

مارادونا که چندی پیش نیز دچار عارضۀ مغزی شده و زیر عمل جراحی قرار گرفته بود، در نتیجۀ سکتۀ قلبی در منزلش در بوینس آیرس ارجنتاین، درگذشت.

بر بنیاد گزارش‌ها، داکتران پس از این رویداد در منزل مارادونا حضور یافتند، اما نتوانستند او را نجات دهند.

مارادونا در ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در بوینس آیرس ارجنتاین به دنیا آمد و ۱۷ سال داشت که پیراهن تیم ملی این کشور را، بر تن کرد.

او ۹۱ بازی ملی و ۳۴ گول نیز برای تیم ملی کشورش به ثبت رساند.

او در سال ۱۹۸۶ با تیم ارجنتاین قهرمان جام جهانی شد و در سال ۱۹۹۰ نیز به مقام نایب قهرمانی رسید.

دو بار قهرمانی در لیگ ایتالیا، یک قهرمانی در جام حذفی ایتالیا، یک قهرمانی در جام حذفی اسپانیا، از دیگر افتخارات مارادونا در دنیای فتبال است.

پس از تأیید شدن مرگ او، مردم در نزدیک خانه‌اش به جاده‌ها برای عزاداری برآمدند.

در پی مرگ او، حکومت ارجنتاین سه روز عزاداری اعلام کرده‌است.

آلبرتو فرناندز، رییس‌جمهور ارجنتاین در پیامی در صحفۀ تویترش نگاشته‌است: “شما (مارادونا) ما را به بالاترین نقطۀ جهان رساندید و ما را فوق‌العاده خوشحال کردید. تو از همه بزرگتر بودی. ممنون که با ما بودی دیگو.”

مارادونا در دوران جوانی، فتبال را با تیم بوکاجونیورز ارجنتاین آغاز کرد و پس از آن، به باشگاۀ بارسلونای اسپانیا پیوست و با این تیم به مقام قهرمانی جام حذفی اسپانیا رسید.

سپس او به تیم ناپولی ایتالیا پیوست و با این تیم دوبار در سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۹ به مقام قهرمانی لیگ ایتالیا رسید.

او در سال ۱۹۹۰ نیز به همراه این تیم، جام یوفا را فتح کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

پاکستان تیم ملی کرکت افغانستان را برای اولین بار دعوت کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 24, 2020)

مقام‌ها میگویند که کرکت بورد پاکستان تیم ملی کرکت افغانستان را برای بار اول به این کشور رسما دعوت کرده است.

این در حالی است که چند روز قبل عمران خان، نخست وزیر پاکستان به کابل آمد و با مقام‌های افغان در مورد روند صلح بحث و گفتگو کرد. 

وسیم خان، رییس اجرایی کرکت بورد پاکستان در این مورد میگوید: ” ما میخواهیم برای این سفر یک دروازه باز کنیم و اگر این سفر در سال ۲۰۲۱  نشد ما در سال ۲۰۲۲  یک دور مسابقات را پلان خواهیم کرد.”

او افزود: “مسابقات کرکت میان افغانستان و پاکستان  میتواند یک پیام دوستی و صلح را بین دو کشور به ارمغان بیاورد.”

این در حالی است که تیم ملی کرکت افغانستان در سال ۲۰۱۱ از پاکستان دیدار کرد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending