Connect with us

اخبار ساحوی

نیروهای افغان نقطه ی ستراتیژیکی را در مهمند دره ننگرهارتحت تسلط درآوردند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۴, ۱۳۹۹)

بزرگ ترین گذرگاه مخفی مرزی انتقالات سلاح، مهمات، مواد انفجاری گروه جیش محمد، لشکر طیبه و دیگر گروه های هراس افگن در ولسوالی مهمند دره ننگرهار،  پس از دو دهه در نبرد چند روزه در اداره ی  نیروهای تحت الحمایه امنیت ملی قرار گرفت.

فرمانده تحت الحمایه امنیت ملی در ولایت ننگرهار می گوید که مانند این دره چندین گذرگاه دیگر در نقطه صفری مرز بین افغانستان و پاکستان وجود دارد، که هنوز هم به روی هراس افگنان فعال است.

نیروهای امنیتی می گویند که پس از هشت روز جنگ نفس گیر توانسته اند گذرگاه غورکی را در ولسوالی مهمند دره ننگرهار از اداره ی گروه های هراس افگن بیرون کنند.

به گفته ی نیروهای امنیتی این دره که در نقطه ی صفری مرز با پاکستان قرار دارد، گذرگاه انتقالات گروه های هراس افگن بود.

ملک دهقان فرمانده محلی تحت الحمایه امنیت ملی می گوید که از دست دادن دوباره این گذرگاه برای حکومت گران تر از پیش خواهد بود.

گزارشگر آریانا نیوز پس از ۳ ساعت سفر در روستای غورکی ولسوالی مهمند دره به نقطه صفری مرزمیان افغانستان و پاکستان، جاییکه چند روز پیش تحت حاکمیت گروه جیش محمد و لشکرطیبه بود، رسیده و با تعدادی از ساکنین محل صحبت داشته است.

باشنده گان محل می گویند که گروه های هراس افگن رفت و آمد و انتقالات شان را توسط اسپ ها و قاطرها انجام میدادند.

نیروهای ارتش و پولیس مرزی در این دره می گویند که گروه های گوناگون که شهروندان پاکستانی بودند با آنان سال ها در این روستا جنگیده اند.

پس از توافق نامه صلح میان آمریکایی ها و طالبان در قطر، حالا گروه های داعش، القاعده، جیش محمد و سایر گروه های تروریستی در برابر نیروهای افغان می جنگند.

دیده شود که بعد از گفتگوهای صلح میان طالبان و حکومت افغانستان، با این گروه ها چگونه کنار خواهد آمد.

اخبار ساحوی

غنی حمله بر معاون شورای ولایتی پکتیا را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای حمله بر ایوب غروال معاون شورای ولایتی پکتیا را که صبح امروز در شهر گردیز در یک سوقصد جان باخت، را شدیدا محکوم کرد.

در اعلامیه ارک آمده است که رییس جمهور غنی یک بار دیگر از طالبان خواست که آتش بس بشری، سرتاسری و دایمی را که همانا خواست مردم، حکومت افغانستان و جامعه جهانی است، بپذیرند.

وی همچنان “به ارگان های مربوطه بخاطر بررسی همه جانبه رویداد و شناسایی و مجازات عاملین آن، هدایت داد و با تاکید گفت که مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما در برابر تروریستان و جنایتکاران ادامه خواهد داشت.”

مقام های ولایت پکتیا گفته اند که آقای غروال حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز در شهر گردیز که در حال رفتن به سوی دانشگاه گردیز بود، مورد حمله قرار گرفت.

وی در این رویداد جراحت شدید برداشت که بعدا در بیمارستان جان داد.

حمله بر غروال در ادامه حملات هدفمند بالای چهره های شناخته شده و مقام های حکومتی است.

اوایل این ماه امرالله صالح و معاون اول ریاست جمهوری نیز در کابل مورد سوقصد قرار گرفت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در ننگرهار ۲۰ تن از نیروهای امنیتی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای چند پاسگاه نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار دست کم ۲۰ نفر از نیروهای افغان جان باخته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آریانانیوز گفته است که شب گذشته شمار زیاد از جنگجویان طالبان بالای پاسگاه های امنیتی در ولسوالی های خوگیانی، حصارک و شیرزاد حمله کردند که با مقاومت نیروهای افغان مواجه شد.

به گفته آقای خوگیانی در نتیجه درگیری میان دو طرف دست کم ۲۰ تن از نیروهای افغان به شمول ۱۲ سرباز پولیس، سه پولیس محلی و پنج نفر از خیزش های مردمی جان باخته و سی تن دیگر زخم برداشته اند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است. به گفته وی در این رویداد دست کم سی جنگجوی طالبان کشته و شمار زیاد دیگر آنان نیز زخمی شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که مذاکرات میان افغان ها برای یافتن راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

روز سه شنبه نمایندگان حکومت و طالبان اولین نشست رودررو شان را برگزار کردند که روی اصول کار و تقسیم اوقات نسشت های بعدی به توافق رسیدند.

معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده حکومت در این نشست از طالبان خواست که دست از خشونت بردارند.

آقای ستانکزی گفت: “مهم‌ترین اولویت مردم افغانستان توقف خون ریزی در کشور است.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله طالبان در ولسوالی آبشار پنجشیر

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۱۸, ۱۳۹۹)

طالبان مسلح بالای روستای قلعه‌تری ولسوالی آبشار ولایت پنجشیر حمله کرده و سه فرد ملکی را به گروگان گرفته اند.

مقام های محلی پنجشیر میگویند که این حمله ساعت ۱۱ پیش از چاشت امروز انجام شده است و طالبان اکنون در روستا حضور دارند.

منصور عنابی سخنگوی والی پنجشیر می‌گوید که تلاش ها برای رهایی گروگانان از چنگ طالبان ادامه دارند و نیروهای امنیتی به محل اعزام شده اند.

در همین حال طالبان ادعا میکنند که آنان یک پاسگاه نیروهای امنیتی را تصرف و سه سرباز را نیز به اسارت گرفته اند.

طالبان دو روز پیش نیز گفته بود که چندین پاسگاه نیروهای افغان را در ولسوالی پریان این ولایت تصرف کرده بودند که در نتیجه پنج تن از نیروهای امنیتی جان باخته و یک نفر دیگر آنان زخم برداشت.

این در حالی است که امروز شهروندان کشور از ۱۹مین سالیاد جان باختن احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور یادبود به عمل آوردند.

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه، امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری و اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی با گذاشتن اکلیل گل در پای منار مقاومت در کابل از آقای مسعود یاد بود به عمل آوردند.

به خواندن ادامه دهید

Trending