Connect with us

اخبار ویژه

نگهبانان یوگاندایی پایگاه عملیاتی فینتی ننگرهار به کرونا مبتلا شده اند

Ariana News

منتشر شده

 در

US Army
(Last Updated On: آگوست 25, 2020)

بیشترین نگهبانان یوگاندایی که مشغول تامین امنیت درب ورودی پایگاه عملیاتی «فینتی» در نزدیکی جلال آباد ولایت ننگرهار بودند، به کرونا مصاب شده اند.

یک روزنامه نظامی امریکایی روز سه‌شنبه گزارش کرده است که این افراد که حدود ۳۰۰ نفر اند برای شرکت امنیتی Triple Canopy کار می‌کرده اند. گفته میشود که این سربازان پایگاه فینتی را ترک کرده اند.

این گزارش به نقل از تارا كوچلین یک وكیل امریكایی كه نماینده برخی از این نگهبانان گفته است: “شیوع این بیماری در فنتی بسیار گسترده بود، و اکثریت قریب به اتفاق آنها مثبت آزمایش شدند.”

در همین حال ماموریت حمایت قاطع گفته است که امنیت پایگاه های ناتو در سراسر کشور تامین است.

حمایت قاطع تا هنوز نگفته است که چه تعداد سرباز و پیمان‌کارهای این نهاد به کرونا مبتلا شده اند.

با افزایش سطح خشونت ها در کشور و نیز داشتن سیستم بهداشت شکننده، افغانستان برای مهار کرونا تلاش کرده است. بر اساس یک بررسی که در اوایل این ماه صورت گرفت، ده میلیون افغان به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده اند.

روزنامه ستار و سترایپ امریکایی گزارش کرده است که این نگهبانان هنوزم در افغانستان اند و منتظر اند به یوگاندا برگردانده شوند.

از سوی هم با آنکه مرزهای یوگاندا به دلیل شیوع کرونا مسدود است، اما شرکت امنیتی با دولت های امریکا، افغانستان و یوگاندا برای انتقال این سربازان کار میکنند.

 ماموریت قاطع در اعلامیه گفته است: “همه گیری جهانی کووید-۱۹ باعث شده که شماری از کشورها مرزهای خود را ببندند که توانایی ما را در امر کمک به نمایندگان پیمانکاری برای بازگشت کارمندان محدود می کنند.”

یکی از نگهبانان که نخواسته نامی از وی گرفته شود به روزنامه امریکایی گفته است که آنان ماه ها پیش به مافوق های خود هشدار داده بودند که در معرض خطر قرار دارند زیرا آنان تلاشی های بدنی را انجام میداده اند.

به گفته وی در این راستا هیچ اقدامی صورت نگرفت تا اینکه شرکت امنیتی متوجه شد که نگهبانان به کرونا مبتلا شده اند.

اخبار ویژه

حکومت در ۳۱ ولایت کشور قیود شب گردی اعلام کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 24, 2021)

وزارت امور داخله  میگوید که به هدف جلوگیری از افزایش تحرکات طالبان در ۳۱ ولایت کشور قیود شب گردی اعلام کرده است.

 مقام ها می‌گویند که این اقدام در ولایت های نا امن روی دست گرفته شده است.

به گفته مسوولان این قیود به جز از ولایت های کابل، ننگرهار و پنجشیر در ۳۱ ولایت دیگر، از ساعت ۱۰ شب تا ۴ صبح عملی خواهد شد و در این مدت به مردم اجازه گشت و گذار داده نمی‌شود.

ضیا ضیا، معاون سخنگوی وزارت داخله، در این باره گفت:” بر اساس فیصله مقام‌های امنیتی در ۳۱ ولایت کشور قیود شب گردی اعلام شده است. این اقدام به منظور جلوگیری تحرکات طالبان برداشته شده است.”

همزمان با این شماری از باشندگان ولایت‌های شمالی از افزایش حملات طالبان پس از روزهای عید خبر میدهند.

شماری از فعالان مدنی در کاپیسا می‌گویند که به دلیل درگیری میان نیروهای دولتی و طالبان بیشتر باشنده‌گان ولسوالی‌های نجراب، اله سای و تگاب آواره شده اند.

شمیلا مشعل، فعال مدنی، در این باره گفت:” از اثر جنگ‌ها در کاپیسا بیشتر باشنده‌گان ولسولای‌های تگاب، نجراب و اله سای آواره شده اند. ما خواستار توجه جدی حکومت مرکزی به این خانواده ها استیم.”

در کنار این در غزنی، میدان وردک، تخار، کندز، بدخشان، کنر، لغمان، هرات، هلمند و نیمروز نیز در شبانه روز گذشته از نبردهای سنگین گزارش شده است.

با این همه وزارت دفاع ملی گفته که در شبانه روز گذشته ۲۶۲ طالب در بخش های از کشور کشته شده و ۱۷۶ تن دیگر شان زخمی شده اند.

طالبان اما در این مورد چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جنرال میلر از سمت اش به عنوان فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو رسما کنار میرود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 12, 2021)

رسانه‌های امریکایی گزارش کرده است که جنرال سکات میلر، فرمانده کل نیروهای امریکایی و ناتو امروز (دوشنبه، ۲۱ سرطان)  در یک اقدامی که پایان ماموریت نظامی امریکا در افغانستان را نشان بدهد از سمت اش کنار خواهد رفت.

 رسانه ای بی سی امریکا گزارش کرده است که جنرال میلر از سال ۲۰۱۸ تاکنون در افغانستان بحیث فرمانده کل نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان وظیفه اجرا کرده بود و قرار است امروز قدرت را به فرانک مکنزی تسلیم کند.

به اساس این گزارش جنرال فرانک مکنزی، قبل از این در باره افغانستان و کشورهای همسایه اختیار داشته است.

گزارش افزوده که قرار است که جنرال مکنزی از امریکا و دوحه افغانستان را کنترول کند.

به اساس این گزارش میلر قرار است به تقاعد سوق شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

بایدن: ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا اخیر اگست پایان خواهد یافت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 9, 2021)

جوبایدن، رییس جمهور امریکا، شب گذشته (پنجشنبه، ۱۷ سرطان) گفته که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا اخیر ماه اگست سال روان میلادی به گونه رسمی به پایان می‌رسد.  

به باور بایدن افغانستان دیگر به امریکا از رهگذر هراس افگنی تهدید به شمار نمی‌رود.

بایدن افزود:” می‌خواهم واضح بگویم که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا اخیر اگست ادامه پیدا خواهد کرد. ما افراد و ظرفیت‌ها خود را در افغانستان باقی خواهیم گذاشت. ما بعضی از صلاحیت‌ها خود را باقی خواهیم گذاشت که گاه وقت بتوانیم به واسطه آن عملیات انجام بدهیم. “

رییس جمهور امریکا می‌گوید امریکا به افغانستان برای ملت سازی نرفته بود.

وی در این باره افزود:” ما به افغانستان برای ملت سازی نرفتیم. و این تنها حق و مسوولیت خود افغان هاست که در مورد آینده شان و اینکه چگونه می‌خواهند کشور شان را به پیش ببرند تصمیم بگیرند.”

رییس جمهور امریکا از رهبران افغانستان می‌خواهد که متحد شوند و در راستای آینده ای حرکت کنند که خواست مردم افغانستان باشد.

بایدن می افزاید:” ما اعضای از نظامیان خود را داریم که والدین شان ۲۰ سال پیش در افغانستان جنگ کرده اند می‌خواهید اولاد‌ها یا نواسه‌های آنها را هم بفرستید. می‌خواهید بچه‌ها و دختران خود تان را هم بفرستید؟ من نسل دیگری امریکایی را بدون توقع منطقی برای جنگ افغانستان نمی فرستم.”

بایدن تجهیز و اموزش نیرو های افغان را در ۲۰ سال گذشته با همکاری متحدان واشنگتن یک دست اورد می‌ داند و می افزاید که طالبان توانایی شکست این نیروها را ندارد.

وی در این مورد میگوید” سوال احمقانه است که آیا من به طالبان اعتماد دارم؟ نخیر اما بر ظرفیت‌های نیروهای افغان اعتماد دارم که بهتر آموزش دیده اند، بهتر تجهیز شده اند و در بخش راه اندازی جنگ شایسته استند. “

رییس جمهور امریکا یک بار دیگر بر ادامه حضور دیپلوماتیک و ادامه کمک‌های نظامی و بشردوستانه به افغانستان تاکید کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است