Connect with us

رویداد های اخیر

نگرش: چگونگی موثریت برنامه های جنگ و صلح حکومت

Ariana News

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

ناتو خواستار حل فوری موضوع آزادی زندانیان شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

ناتو از حکومت افغانستان و طالبان خواسته است تا هرچه زودتر مانع فرا راه روند رهایی زندانیان را بردارند تا وارد مذاکرات میان افغان ها شوند.

ناتو با نشر اعلامیه ای گفته است: “یک روند صلح به رهبری و مالکیت افغان ها برای پیدا کردن راه حل سیاسی که منتج به ختم چندین دهه جنگ شود، تنها راه برای صلح و امنیت پایدار برای مردم افغانستان است.”

این نهاد گفته است كه به مساعد کردن یک محیط سودمند برای رسیدن افغانستان به این هدف متعهد است.

در اعلامیه ناتو آمده است: ” ما از همه طرف ها می خواهیم تا مسایل باقی مانده که هنوز مانع شروع مذاکرات فراگیر میان افغان ها میشود، هرچه زودتر حل و فصل شوند.”

بر اساس این اعلامیه، “سطح فعلی خشونت – به ویژه در اثر حملات طالبان علیه نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان، همچنان غیرقابل قبول است و باعث بی ثباتی و تضعیف اعتماد در روند صلح می شود.”

این نهاد با اشاره به آتش‌بس عید سال ۲۰۱۸ میلادی و هفته‌ی کاهش که منجر به امضای توافق‌نامه میان امریکا و طالبان و نشر اعلامیه مشترک امریکا و حکومت افغانستان شد، میگوید که همه طرف ها باید اراده و ظرفیت سیاسی را برای متوقف کردن جنگ نشان دهند.

در این بیانیه تصریح شده است که با توجه به تاثیر کووید-۱۹، “ما تاکید بر خواست سازمان ملل متحد از طالبان برای موافقت با آتش بس بشردوستانه داریم که بر همه طرف ها اعمال می شود. هر دو طرف همچنین باید فورا مسایل مربوط به آزادی زندانیان را حل کنند.”

این نهاد گفته است که حضور نظامی ناتو و ماموریت قاطع در افغانستان مشروط است.

در اعلامیه آمده است: “ما مشاوره خود را ادامه خواهیم داد و در صورت فراهم شدن شرایط، حضور نظامی خود را برای پشتیبانی از روند صلح تنظیم خواهیم کرد که با توافق امریکا و طالبان و اعلامیه مشترک امریکا و افغانستان آغاز شده است.”

اعلامیه افزوده است: ” ما از حکومت و طالبان میخواهیم که به تعهدات خویش به شمول آغاز مذاکرات میان افغان ها و تضمین برای پناه ندادن هراس افگنان در خاک افغانستان، عمل کنند.”

در مورد حملات پسین طالبان بر نیروهای افغان، ناتو گفته است که “حملات فجیع علیه غیرنظامیان، از جمله زنان ، کودکان ، اعضای جامعه مدنی ، شخصیت های مذهبی و کارمندان مراقبت های بهداشتی در سراسر افغانستان ، تاکید بر ضرورت انجام این تعهدات حیاتی است.”

در پایان این بیانیه آمده است كه ناتو مجددا بر تعهد همیشگی خود به افغانستان ، مردم افغانستان و نیروهای امنیتی افغانستان از طریق ماموریت پشتیبانی قاطع تاکید می كند.

این در حالی است که اختلاف ها بر سر رهایی حدود ۶۰۰ زندانی طالبان که به گفته حکومت در حملات خونین دست دارند پابرجاست.

اگرچه آزادی زندانیان هر دو طرف صورت گرفته است، دولت افغانستان گفته است که نمی خواهد برخی از زندانیان را به دلایل امنیتی آزاد کند و متحدان غربی آن نیز اعتراض دارند که برخی از آنها آزاد شده اند.

امریکا و طالبان در ماه فبروری سال روان میلادی توافق برجسته ای مبنی بر خروج نیروهای امریکایی در ازای تضمین های امنیتی طالبان امضا کردند.

طالبان نیز توافق کردند که با حکومت افغانستان به عنوان یکی از طرف های اصلی وارد مذاکره شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار رییس جمهور غنی با جنرال مک کینزی در مورد صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور، روز گذشته با جنرال مک کینزی رییس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد.

ارگ در اعلامیه ای گفته است که در این دیدار هر دوجانب در مورد روند صلح افغانستان، وضعیت امنیتی، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و تقویت هرچه بیشتر مشارکت امنیتی، بحث و تبادل نظر کردند.

جنرال مک کینزی به رییس جمهوری اطمینان داده است که حمایت و همکاری امریکا از صلح، پیشرفت و تامین امنیت افغانستان همچنان پابرجاست.

 

آقای مک کینزی گفته است: “ما در کنار شما قرار داریم تا افغانستان دوباره به مکان امن برای هراس افگنی مبدل نشود.”

رییس جمهوری نیز ضمن سپاسگذاری از امریکا برای تقویت بیشتر مشارکت امنیتی گفته است که صلح خواست اساسی مردم افغانستان و از اولویت مهم حکومت است و طالبان باید از جنگ و خشونت دست بکشند.

این درحالی است که مک کینزی در ماه جون سال روان میلادی گفته بود که بر اساس توافق با طالبان ارتش تعداد كل سربازان امریکایی در افغانستان به حدود ۸۶۰۰ نفر رسیده است.

وی در آن زمان گفته بود: “ما همچنین توافق كردیم كه در می ۲۰۲۱، اگر شرایط مهیا شود، آماده ایم سربازان مان را صفر کنیم.”

اما این جنرال امریکایی تاکید کرده بود که این شرایط بستگی به این دارد كه امریکا مطمین شود كه از که از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدانش حمله ای صورت نمیگیرد.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ثبت ۱۳۵ مورد جدید ویروس کرونا در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۳۹۹)

وزارت صحت می‌گوید که در ۲۴ساعت گذشته ۱۳۵ مورد مثبت ویروس کرونا در کشور به ثبت رسیده است که کابل با ۵۱ نفر در صدر بیشترین آمار مبتلایان به کووید۱۹ قرار دارد.

بر بنیاد آمار وزارت صحت در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۵ مورد مثبت کرونا در کشور به ثبت رسیده است که ۵۱ نفر در کابل، ۳۷ نفر در هرات، ۱۶ نفر در غور، ۹ نفر در لوگر، ۹ نفر در بلخ، ۴ نفر در کندز، ۳ نفر در بغلان، ۳ نفر در لغمان، ۲ نفر در تخار و ۱ نفر در کنر، به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

وزارت صحت، گفته است که با ثبت این موارد، شمار مجموعی مبتلایان به کرونا در افغانستان، به ۳۴۷۴۰ نفر رسیده است.

معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت میگوید: ” در جریان ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۵ مورد مثبت ویروس کرونا، در افغانستان شناسایی شده است.”

این وزارت، افزوده است که در جریان ۲۴ ساعت گذشته، ۲۴ نفر جان باخته اند و شمار فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا، به ۱۰۶۲ نفر رسیده است.

بر اساس معلومات وزارت صحت  در یک شبانه‌روز گذشته، ۲۷۹ فرد مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته اند که شمار بهبود یافتگان، به ۲۱۴۵۴ نفر رسیده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending