Connect with us

رویداد های اخیر

نگرش: چگونگی روند ثبت نام رای دهنده گان، انتخابات و چالش ها در هرات

Ariana News

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

کرونا در افغانستان؛ در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲ نفر جان باختند و ۱۹۴ مورد جدید ثبت شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

وزارت صحت میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته در نتیجه بیماری کووید-۱۹ در افغانستان، ۲۲ تن جان باختند و ۱۹۴ مورد جدید کرونا به ثبت رسیده است.

بر اساس آمار این وزارت، ۱۵ مورد در کابل، ۵۷ مورد در هرات، ۱۱ نمونه در بلخ، ۲۳ مورد در تخار، ۳۲ مورد در دایکندی، ۱۲ مورد در بادغیس، ۵ مورد در پروان، ۵ رویداد در بدخشان، دو رویداد در کنر، ۱۱ مورد در غزنی، شش مورد در کندهار، شش مورد در میدان وردک، دو مورد در خوست، یک مورد در ننگرهار، یک مورد در لغمان و سه مورد در ولایت پنجشیر به ثبت رسیده است.

با این حساب شمار مبتلایان ویروس کووید-۱۹ در کشور به ۳۳۳۸۴ نفر رسیده است.

در همین حال ۲۲ بیمار کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته جان باخته اند که شمار کل جان باختگان به ۹۲۰ تن رسیده است.

بر بنیاد گفته های وزارت صحت عامه، ۴۹۵ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته شفایاب گردیده اند که با این شمار، تعداد کلی شفا یافتگان ویروس کرونا در کشور به ۲۰۱۵۱ تن رسیده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی از طالبان خواست انعطاف‌ پذیری نشان دهند و حملات شان را متوقف کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در نشست مشورتی تقویت اجماع برای صلح تاکید می کند که طالبان باید در راستای صلح از خود انعطاف‌ نشان دهند و با رعایت کامل آتش‌بس حملات‌شان را به گونه‌ی کامل قطع کنند.

این نشست با حضور ۱۹ نماینده کشورهای منطقه و جهان برای ایجاد اجماع منطقوی و بین المللی از بهر رسیدن به صلح در کابل برگزار شد.

رییس جمهوری افغانستان هر چند از تلاش های حکومت برای صلح خبر می دهد مگر طالبان را فاقد تعهد از بهر کاهش خشونت ها و آتش بس می داند.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه میگوید: “ما امید وار هستیم که همکاری های صادقانه ی پاکستان در زمینه ی آغاز میان افغانی مذاکرات مساعد باشد و ما به شکل مداوم از طریق منابع دیپلوماتیک این را نظارت می کنیم و از نتایجش خود را مطمین می سازیم.”

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز تاکید بر برداشتن موانع فرا راه گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان دارد و از جامعه بین المللی می خواهد که این روند را نظارت بکند.

از سویی هم گفته می شود که مذاکرات صلح میان افغانان با بن بست مواجه شده است و دلیل آن از سوی حکومت کار شکنی های طالبان عنوان شده است. اما آیا برگزاری این چنین نشست ها می تواند راه گشای چالش های فرا راه آغاز گفتگوهای میان افغانان شود؟

شکریه بارکزی سفیر پیشین افغانستان در ناروی گفته است: “هرگاه تک روی ها باشد و هر گاه تمکین نکردن ها باشد و هرگاه حرف نشنیدن ها باشد فکر می کنم اجماع منطقوی هم شاید ممکن نباشد.”

قرار است چند نشست دیگر هم با اشتراک‌ نمایندگان چندین کشور از جمله ایالات متحده امریکا و روسیه و همچنین سازمان‌های بین‌المللی مانند ملل متحد برگزار شود و نمایندگان کشور های پاکستان، هندوستان، ایران، چین، مصر و قطر نیز حضور خواهند داشت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حقوق بشر: هیچ تضمینی برای عدم برگشت زندانیان رها شده به میدان نبرد وجود ندارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، با نگرانی از شیوه ی آزاد سازی هزاران زندانی طالبان میگوید که هیچ تضمینی بر عدم برگشت دوباره این جنگجویان به میدان جنگ وجود ندارد.

هزاران زندانی طالب، هنگام آزادی، روی یک سند انگشت و امضا میگذارند تا بار دیگر به میدان جنگ بر نگردند. اما دیده میشود که این تضمین برای کمیسیون حقوق بشر افغانستان بسنده نیست. رییس این کمیسیون، تضمین های گرفته شده از این زندانیان را بسیار ضعیف می‌داند.

شهزاد اکبر رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان میگوید:”هیچ تضمینی وجود ندارد که این زندانیان بار دیگر به میدان جنگ بر نگردند”.

اما دیده میشود که فاصله، زندان تا میدان جنگ برای آزاد شدگان طالب کوتاه بوده است،

 به گفته مقام‌های امنیتی قاری روح الله یکی از زندانیان آزاد شده طالب، که پس از آزادی از زندان دوباره به جنگ برگشته بود در یک درگیری با نیروهای امنیتی در بزرگ‌راه کابل-جلال آباد زخمی شده و بیش از ده تن از زیردستانش کشته شده اند.

غلام حیدر رحمان‌زی رییس امنیت ملی لغمان گفته است: “قاری روح الله کسی بود که چندی پیش از محابس ما آزاد شده بود”.

اما سخنگوی گروه طالبان گزارش‌ها درباره حضور دوباره افراد آزاد شده ی شان به میدان جنگ را بی بنیاد و بهانه سازی در برابر آزادی زندانیان شان میداند.

منظور ستانکزی فرمانده ی امنیه لغمان گفته است: “نیروهای امنیتی که به آزادی اینها بی باور هستند دلیل اش همین است”.

رهایی پنج هزاز زندانیان طالب یکی از شرط های اصلی شروع مذاکرات میان افغانی تعیین شده است. نهادهای حقوق بشری آزادی این جنگجویان طالب را بدون ضمانت‌های قوی، خطرناک گفته اند. اما طالبان بارها تاکید ورزیده اند که بر توافق صلح با آمریکا پابند استند.

به خواندن ادامه دهید

Trending