Connect with us

رویداد های اخیر

نگرش: روند ثبت نام رای دهنده گان در هرات

Ariana News

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

شکایت مردم از کمبود دارو در بیمارستان افغان-جاپان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

پایوازان در بیمارستان افغان جاپان یکی از بیمارستان‌های کووید-۱۹ در کابل ـ دارو برای بیمار شان را از بیرون خریداری می کنند.

این پایوازان می‌گویند که در این بیمارستان در حال حاضر تنها امکانات صحی در اختیار قرار دادن یک بالون آکسیجن به بیمار است که آنهم در زمان استفاده از سوی خود پایوازان برای بیمار تنظیم می شود.

احمد ظاهر سلطانی رییس این بیمارستان می‌گوید: وضعیت را مدیریت می کند و همه چیز را برای رضامندی بیماران و پایوازن انجام می دهند.

آمار در شمار مبتلایان کم شده است ولی امار مرگ و میر هنوز هم بلند است. بر بنیاد آمار وزارت صحت در ۲۴ ساعت گذشته ۳۴ بیمار کووید–۱۹ در کشور جان باخته اند، ۲۳۹ واقعه مثبت را هم ثبت کرده اند.

آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا نزد وزارت صحت تا کنون ۳۳۱۹۰ واقعه ثبت است. از این میان ۸۹۸ نفر تا کنون جان باخته اند و بیش از 20 هزار نفر هم صحت یاب شده اند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

دیدبان شفافیت: میلیون‌ها دالر از درآمدهای گمرک‌های افغانستان حیف و میل می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

یافته های دیدبان شفافیت افغانستان نشان می‌دهد که کارمندان آلوده با فساد گمرک‌ها، زورمندان محلی و چهره‌هایی در دولت درآمدهای گمرک‌ها را حیف و میل می‌کنند.

بر بنیاد یافته‌های مقام‌های محلی ده محموله با یک نمبر پلیت موتر از این گمرک بدون محصول کشیده می‌شود و روزانه نزدیک به صد محموله هم محصول نمی‌شوند.

غلام هاشم، عضو شورای ولایتی ولایت هرات میگوید: “ده موتر بار با یک نمبر پلیت و یک برنامه از گمرک کشیده می شود. موترهای اضافه تناژ تا صد موتر روزانه، تانکرهای تیل اضافه تناژ از گمرک کشیده می‌شد.”

سرپرست گمرک اسلام قلعه‌ هم بر فساد گسترده در این گمرک مهر تایید می‌زند.

مصطفی حکیمی، سرپرست گمرک هرات میگوید: “تهدیدات زورمندان و مافیا به حدی زیاد است که کار قانونی صد فیصد نمی تواند آنجا بشود، کار بالای کارمندان به زور اجرا می شود و حتی برخی کارمندان به شمول مدیر منابع بشری لت و کوب شده اند.”

والی هرات می‌گوید، از سه میلیون افغانی محصول یک محموله، تنها ۳۰ هزار افغانی محصول پرداخته می‌شود.

احمد وحید قتالی، والی هرات گفته است: “در هفت موتر تشریح شده، هفت آن ها بار غیرقانونی، اضافه بار، تزویر و تغییر جنس در این‌ها هویداست.”

یافته‌های دید‌بان شفافیت افغانستان از گمرک‌ها حاکی از حیف و میل میلیون ها دالر عواید گمرکی است.

ناصر تیموری، پژوهشگر این نهاد میگوید: “سالانه میلیون ها دالر از عواید گمرکی افغانستان در اثر این که افراد آلوده با فساد در گمرکات وجود دارد و مداخله زورمندان محلی و افراد داخل دولت استند، حیف و میل می شود.”

وزارت مالیه نیز وجود فساد در گمرک ها را تایید کرده است.

شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه میگوید: “مساله فساد در این شک نیست که موجود است اما ارقامی که ارایه شده منتظر استیم که والی صاحب دریافت های خود را با ما شریک کند تا بدانیم که والی صاحب بر اساس کدام بررسی به این ارقام دست یافته است.”

دیدبان شفافیت می‌گوید، تقرری‌های غیرشفاف و غیررقابتی در گمرک‌ها، این ساختار را فسادزا ساخته‌ است.

فرید احمد، سخنگوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری میگوید: “تاکنون تمام استخدام ها در گمرک ها از سوی وزارت مالیه صورت گرفته و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری هیچ نقشی نداشته است. اما به دستور رییس جمهور قرار است پست های گمرک‌ها به رقابت آزاد گذاشته شوند.”

وزارت مالیه هرچند می‌گوید با گذاشتن اسکنرها در گمرک‌ها برای فسادزایی کار شده اما منابع می‌گویند در برخی گمرک‌ها اسنکرها از بهر معافیت محصول، غیرفعال نگهداشته می‌شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

برگزاری نشست صلح برای تقویت اجماع منطقه‎ای در کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

حکومت افغانستان نشستی را در پیوند به تقویت اجماع منطقهای برای روند صلح افغانستان در کابل برگزار کرد.

در این نشست نمایندگان ۱۹ کشور و سازمان های بین المللی به شمول ملل متحد و سازمان همکاری‌های اسلامی به روز دوشنبه در کابل برگزار شد.

این نشست ویدیویی را که محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه رهبری می‌کرد، عصر امروز با سخنرانی محمد اشرف غنی رییس جمهوری، آغاز شد.

مسوولان در وزارت خارجه می‌گویند که این نشست به هدف تقویت اجماع منطقه‌ای برگزار شد و در آن، در باره کاهش خشونت‌ها، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، رسیدن به آتش‌بس و رهایی زندانیان طالبان صحبت شده است.

این در حالی است که دبیر کل سازمان همکاری های اسلامی از تمام طرف های جنگ در افغانستان خواست تا خویشتنداری کرده و تلاش های خود برای دستیابی به صلح را بیشتر کنند.

گمانه زنی ها برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی در حالی است که جنگ میان دو طرف شدت گرفته است و میزان خشونت ها افزایش رفته است.

طالبان رهایی زندانیان شان را برای آغاز مذاکرات صلح میان افغانان که در آن روی آتش بس توافق خواهد شد، شرط گذاشته اند. دولت هم رها سازی کل اسیران دولتی از نزد طالبان را در برابر رهایی زندانیان این گروه پیش شرط کرده است.

حکومت افغانستان اما میگوید که رهایی چهره های مشخص زندانیان طالب که این گروه بر رهایی آنها پافشاری دارد امکان پذیر نیست.

بر بنیاد آخرین آمار حکومت در ۲۴ ساعت گذشته طالبان در ۶ ولایت ۳۶ حمله تهاجمی بر نیروهای افغان داشته اند. در کنار شدت گیری حملات دیده شود که اجماع منطقه یی و پا در میانی نهادهای  بین المللی همچون سازمان ملل متحد و سازمان همکاری های اسلامی موفق خواهد شد دو طرف را به میز مذاکره بکشاند یا خیر.

 

به خواندن ادامه دهید

Trending