Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی پاکستان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۳۹۹)

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان امروز (پنج شنبه ۷دلو) در دیدار با محمد عمر داوودزی، نماینده ويژه رییس جمهور غنی در امور پاکستان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

وی در دیدار با داودزی گفته است که کشورش به دنبال راه حل سیاسی در افغانستان است و همه طرف‌ها باید در روند صلح افغانستان مسوولیت پذیر باشند.

همچنان دراین دیدار قریشی گفته است که پاکستان خواهان یک راه حل سیاسی برای مسئله افغانستان از طریق یک فرایند گفتگوی جامع است.

همزمان با آغاز دوباره گفت‌وگوهای دوحه، مقام‌های حکومت افغانستان سفرهای شانرا به کشورهای منطقه آغاز کرده اند.

محمد عمر داودزی نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور پاکستان به اسلام آباد سفر کرده و با وزیر خارجه این کشور دیدار کرده است. وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که افزایش خشونت ها سبب نگرانی مقام‌های این کشور شده و مذاکرات صلح دوحه باید منتج به پایان خشونت‌ها در افغانستان شود.

در سوی دیگر ارتش پاکستان از احتمال ایجاد یک خلای سیاسی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

سخنگوی ارتش پاکستان در نشستی خبری گفته است که اسلام آباد از برگشت امارت طالبان در افغانستان پشتیبانی نمی‌کند.

همزمان با این محمد حنیف اتمر وزیر خارجه کشور به دعوت رسمی سرگی لاوروف همتای روسی‌اش وارد مسکو شده است. وزارت خارجه می‌گوید که این سفر به هدف تقویت اجماع منطقه‌ای در مورد صلح افغانستان، مبارزه با هراس‌افگنی و روابط دو جانبه صورت گرفته است.

ارتش پاکستان همچنان حکومت افغانستان را به حمایت از گروه‌هایی متهم کرده است که در پاکستان حملات هراس‌افگنی انجام می‌دهند. ادعای که بارها از سوی حکومت افغانستان بی‌بنیاد خوانده شده است.

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازگشایی بخش قونسلی سفارت عربستان در کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده است که بخش قونسلی سفارتخانه این کشور در کابل فعالیت خود را از سرگرفته است.

عربستان سعودی در ماه آگست پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان کارکنان نمایندگی دیپلماتیک خود را از این کشور خارج کرده بود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز در تویتی گفته است که:” تیم ۱۴ نفری دیپلماتیک سفارت عربستان سه‌شنبه ۹ قوس به کابل بازگشت و خدمات قونسلی را برای همه افغان‌ها آغاز کرد.”

وی همچنان گفته است که:” ما به آنها خوش آمدید میگوییم، از این اقدام نیک حکومت سعودی قدردانی میکنیم و آنرا آغازگر روابط خوب محسوب میکنیم.”

پیش از این رسانه‌های عربی اعلام کرده بودند که پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی در کابل و از سرگیری روابط دیپلماتیک با افغانستان، مقامات ریاض نیز تصمیم گرفتند تا فعالیت دیپلماتیک خود را در افغانستان از سر بگیرند.

پیش از این تاکاشی اوکاتا، سفیر جاپان برای افغانستان گفته بود که کشورش تصمیم دارد تا سفارت خود را در کابل پس از اطمینان از تامین امنیت آن بازگشایی کند.

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی امارت اسلامی در توییتی گفته بود که تاکاشی اوکاتا این مساله را در نشستی با عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس الوزرای افغانستان مطرح کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است