Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی وزارت خارجه افغانستان از ادامه اظهارات غیرمسلکی وزیر داخله پاکستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 21, 2021)

وزارت امور خارجه افغانستان امروز چهارشنبه (۳۰سرطان) دریک اعلامیه یک‌بار دیگر نگرانی شدید خود را در مورد ادامه اظهارات غیرمسلکی وزیر داخلهه پاکستان در پیوند به قضیه ربودن دختر سفیر افغانستان در اسلام‌آباد ابراز کرده است.

دراعلامیه وزارت خارجه آمده است که :”در حالی‌که روند تحقیق هنوز تکمیل نگردیده است و مجرمان بازداشت نگردیده اند، ادامه اظهارات یکجانبه و پیش‌داوری‌های غیرمسلکی شفافیت تحقیقات را زیر سوال برده و سبب افزایش بی‌اعتمادی خواهد شد.”

دراعلامیه همچنان آمده است که شکنجه روحی و جسمی بانو سلسله علی‌خیل در گزارش‌ شفاخانه‌ها به‌صورت واضح درج گردیده است. ما انتظار داریم تا قبل از تکمیل تحقیقات، از پیش‌داوری‌های غیرمسلکی خودداری شود و در عوض همه تلاش‌ها در راستای دستیابی به مدارک و تکمیل روند تحقیقات و همچنان بازداشت و محاکمه عاملان قضیه معطوف گردد.”

در اعلامیه آمده است که وزارت امور خارجه افغانستان متعهد به همکاری همه‌جانبه در روند تحقیق از طریق همکاری هیأت‌های دو طرف می‌باشد.

اعلامیه افزوده است که:” ما امیدواریم تا دلایل وقوع حادثه و نتایج بررسی‌ها، بر مبنای یافته‌های هیأت‌های دو کشور، به زودی تکمیل و اعلام گردد.”

این درحالی است که شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان، روز گذشته ( سه‌شنبه ۲۹ سرطان) در یک نشست خبری گفته است که، بر اساس تحقیق آنها هیچ‌گونه شواهدی به دست نیامده که نشان دهد، این رویداد آدم‌ربایی بوده است.

به گفته وزیر داخله پاکستان، سلسله علی‌خیل دختر نجیب‌الله علی‌خیل سفیر افغانستان در اسلام آباد، پس از بیرون شدن از خانه، هر لحظه از انترنت استفاده می‌کرده.

او گفته هدف از این حادثه فقط “بدنام سازی” پاکستان بوده است.

وزیر داخله پاکستان افزوده که بانو علی‌خیل هنگامی که از خانه بیرون شده، چهار مرتبه موترهای تکسی را تبدیل کرده و در این جریان، به جز راننده‌ها هیچ‌کس دیگری در داخل موتر حضور نداشته.

رویداد های اخیر

حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات؛ یک نگهبان جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

سازمان ملل متحد تایید میکند که دفتر این نهاد در ولایت هرات مورد حمله قرار گرفته است.

این نهاد امروز(جمعه، ۸ اسد) در اعلامیه ای با محکوم کردن این حمله گفته است که در این رویداد یک نگهبان دفتر سازمان ملل در هرات جان باخته و یک نفر دیگر زخم برداشته است.

دفتر سازمان ملل در ولسوالی گذره ولایت هرات موقعیت دارد.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “بخش ورودی محوطه سازمان ملل متحد، که به گونه واضح به نام مکان سازمان ملل متحد علامه گذاری شده بود، توسط عناصر ضد دولت مورد هدف قرار گرفت.”

نواحی اطراف شهر هرات که ساختمان سازمان ملل متحد در آن موقعیت دارد، امروز شاهد درگیری بین طالبان و نیروهای دولتی بوده است.

سازمان ملل گفته است که این نهاد به گونه عاجل در تلاش ایجاد یک تصویر کامل از این حمله است و به همین منظور با طرفهای درگیر در تماس است.

در همین حال دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است: ” این حمله علیه سازمان ملل متحد اسفناک است و ما آن را به شدت محکوم می کنیم.”

خانم لاینز افزوده است: “در قدم نخست ما به خانواده کارمند کشته شده تسلیت عرض مینماییم و برای مجروحین آرزوی صحتمندی عاجل داریم.”

در اعلامیه آمده است: “در این حادثه، که محل ورودی با فیر هاوان و شلیک گلوله مورد حمله قرار گرفت، به کارکنان سازمان ملل آسیب نرسیده است.”

خانم دیبرا لاینز که رییس یوناما نیز است گفت: “عاملان این حمله باید شناسایی و به پاسخگویی کشانده شوند.”

این نهاد گفته است که حملات علیه کارکنان ملکی سازمان ملل متحد و دفاتر آنان بر اساس قوانین بین المللی ممنوع است و ممکن است جنایت جنگی پنداشته شود.

بر اساس اعلامیه: “سازمان ملل متحد در افغانستان یک نهاد ملکی بوده که بر حمایت از تلاش های صلح، ارتقاء حقوق همه افغان ها و ارائه کمک های بشردوستانه و انکشافی تمرکز دارد.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

ادامه آتش سوزی‌ها در ترکیه جان چهار تن را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

ادامه آتش سوزی‌ها در جنگل‌های جنوب ترکیه برای سومین روز پی‌هم جان چهار تن را گرفته است.

در نتیجه این آتش سوزی صد‌ها جریب زمین و جنگلات از بین رفته است.

به گفته‌ی مقام‌ها این آتش سوزی باعث بیجا شدن شماری زیادی از خانواده‌ها نیز شده است.

بکر پاکدمیرلی، وزیر زراعت و جنگلات ترکیه، در این باره گفت:” در حال حاضر پیشرفت‌های برای مهار آتش سوزی صورت گرفته است، اما نمی‌توانیم بگویم که به گونه کامل آتش سوزی را زیر کنترول در آورده ایم، اما ما به نظارت خود ادامه می‌دهیم. “

وزیر زراعت و جنگلات ترکیه می‌گوید که نیاز به تدابیر بیشتر برای مهار این اتش سوزی‌ها است.

پاکدمیرلی افزود:”در مورد آتش سوزی‌ها در آینده نزدیک ما نباتاتی را غرس می‌کنیم در صورتیکه باران‌ها آغاز شود از آن تا حدی جلوگیری کرده بتوانیم.”

این در حالی است که در چند هفته‌ای اخیر ترکیه به دلیل شرایط نامساعد جوی با مجموعه‌ای از حوادث طبیعی از جمله آتش ‌سوزی و سرازیر شدن  سیلاب‌ها مواجه است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عملیات در تخار؛ ۲۰ روستا از وجود طالبان پاکسازی شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

وزارت امور داخله امروز (جمعه، ۸ اسد) میگوید که در نتیجه عملیات مشترک نیروهای  افغان بیشتر از ۲۰ روستا از وجود طالبان در شهر تالقان پاکسازی شده اند.

این وزارت در یک اعلامیه گفته که  نیروهای افغان و خیزش‌های مردمی بامداد امروز در شهر تالقان عملیات پاکسازی راه اندازی کردند.

این عملیات در نواحی اول و چهارم شهر تالقان راه اندازی شده است.

وزارت داخله افزوده در جریان این عملیات ده‌ها طالب کشته و زخمی شده اند.

مقام‌های امنیتی میگویند که جنگجویان طالبان شب گذشته بر روستاهای قره پرچو، ابدال، سلاخی قشلاق ،خسکپه و چوب بور حمله کردند.

مقام‌ها می افزایند که در حملات متقابل نیروهای امنیتی ۱۳ جنگجوی طالبان کشته شده و ۱۶ تن دیگر زخم برداشتند.

منابع به آریانانیوز تایید میکنند که در این درگیری‌ها سه تن از اعضای خیزش‌های مردمی نیز جان باختند.

در همین حال، پولیس تخار به آریانانیوز میگوید که در جریان این عملیات چهار جنگجوی طالب بازداشت شده اند.

طالبان تاکنون در این باره رسانه‌ها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است