Connect with us

خبرهای تازه

نگرانی مجلس سنا از سقوط معدن لاجورد کران و منجان به دست طالبان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۸)

با سقوط ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان به دست طالبان، معدن لاجورد واقع در این ولسوالی منبع تمویل برای این گروه گردیده است.

شماری از نماینده‌گان مردم بدخشان در مجلس سنا، با ابراز این مطلب می‌گویند که اگر حکومت برای حفظ منابع زیرزمینی اقدام جدی نکند، پیامدهای ناگواری را به دنبال خواهد داشت.

پس از آن که گروه طالبان به ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان حمله کردند و اداره این ولسوالی را به دست گرفتند، این کار انتقاد اعضای این مجلس را برانگیخته است. آنان می گویند که حال این گروه میتواند معدن لاجوردی که در این ولسوالی قرار دارد  منبع تمویل شان قرار دهند.

کامل بیک حسینی، یک عضو مجلس سنا از بدخشان می‌گوید: “ولسوالی کران و منجان به تصرف مخالفین درآمده و معدن لاجورد در این ولسوالی قرار دارد که طالبان برعلاوه تصرف ولسوالی حالا می‌توانند از معدن لاجورد برای تمویل شان استفاده کنند.”

همچنان، گلالی اکبری، عضو دیگر این مجلس، اظهار می‌دارد: “ولسوالی کران و منجان بدخشان شب گذشته در پی درگیری‌ها و نرسیدن کمک به نیروهای امنیتی به دست طالبان سقوط کرده است و نیروهای امنیتی باید هرچه عاجل برای بازپس‌گیری این ولسوالی اقدام کنند زیرا ولسوالی خاش نیز سقوط خواهد کرد.”

درهمین حال، فضل‌هادی مسم‌لیار، رئیس مجلس سنا، از نهادهای امنیتی می‌خواهد تا عملیات شان را برای بازپس‌گیری این ولسوالی بی درنگ آغاز کنند.

آقای مسلمیار میگوید: “سقوط ولسوالی کران و منجان نگران کننده است و از نهاد های امنیتی می خواهیم تا برای تامین امنیت ولسوالی ها و واپس گیری این ولسوالی اقدام کند در غیر آن چالش ها دراین ولایت بیشتر خواهد شد.”

این در حالی است که گروه طالبان شب گذشته بالای ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان حمله کردند و معدن لاجورد این ولایت را به تصرف خود در آوردند. پیش از این نیز نگرانی‌های وجود داشت که مخالفان مسلح دولت بخش اعظم از مصارف جنگی شان را با استفاده درآمد از معادن کشور به دست می‌آورند. 

گزارشگر: رفیع صدیقی

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending