Connect with us

اخبار ساحوی

نگرانی شماری از قانون‌گذاران از افزایش ناامنی‌ها در ولایت‌های غربی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۸)

 نماینده‌گان مردم از ولایت‌های غربی در مجلس نماینده‌گان، از احتمال سقوط شمار زیاد از ولسوالی‌های این ولایت‌ها هشدار می‌دهند.

این نماینده‌گان تأکید می‌ورزند که حتی طالبان ایست‌های بازرسی در شهر فراه و در نزدیک مرکزهای ولایت‌های غربی دیگر  ایجاد کرده اند.

بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس می‌گوید: “تلاشی‌های طالبان در داخل شهر فراه وجود دارد و اگر کسی می‌گوید که این گپ دروغ است برود و خودش از مردم پرسان کند و اگر برنامه واگذاری ولایت‌ها به گروه طالبان است پس چرا سبب کشته شدن اولاد مردم می‌شوند.”

در همین حال، این نماینده‌گان اظهار می‌دارند که با درنظرداشت این وضعیت، مسئولان امنیتی انتظار رأی اعتماد اعضای مجلس را نباید داشته باشند.

نذیراحمد حنفی، نماینده مردم هرات در مجلس اظهار می‌دارد: “یک پیام به مسئولان امنیتی می‌گویم که این وضعیت کشور به ویژه حوزه غرب است و پیش از رأی  گرفتن و استیضاح شدن خود شان باید استعفا بدهند.”

از سویی هم، این ۳۰ نماینده مجلس از ولایت‌های حوزه غرب، نسبت به بدتر شدن وضعیت امنیتی و جان باختن نظامیان و غیرنظامیان روزانه ابراز نگرانی می‌کنند؛ این نماینده‌گان می‌گویند که تنها در یک هفته گذشته بیش از ۱۰۰ تن به شمول نظامیان در این بخش‌های از کشور جان‌های شان را از دست داده اند.

منورشاه بهادری، نماینده مردم هرات در مجلس می‌گوید: “ناامنی‌های حوزه غرب شدت پیدا کرده و در ولایت‌های هرات، فراه بادغیس و غور تحرکات دشمن هر روز بیشتر می‌شود و اکثر ولسوالی‌های ما رو به سقوط است و نیروهای امنیتی که نیاز به کمک دارند، هیچ کمکی به آنان نمی‌رسد.”

این گفته‌ها درحالی ابراز می‌شود که همزمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح ناامنی‌ها در بسیاری از ولایت‌های کشور شدت گرفته و همه روزه از مردم قربانی می‌گیرد.

گزارشگر: رفیع صدیقی

اخبار ساحوی

آغاز کار استخراج یک معدن زغال سنگ در ولایت غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

اداره محلی غور کار استخراج یک معدن زغال سنگ در این ولایت را شروع کرده است.

مسوولان اداره معادن و پطرولیم غور می‌گویند این معدن به یک شرکت داخلی به قرارداد داده شده است و قرار است روزانه تا ۵۰ تُن استخراج داشته باشد.

شرکت استخراج کننده بابت هر تُن ذغال سنگ ۲هزار ۴۰۰ افغانی به دولت می پردازد و در حال حاضر ده‌ها نفر مشغول کار شده اند.

واحدشهریار، مسوول شرکت استخراج ذغال سنگ غور می‌گوید که:”کار استخراج معدن زغال سنگ ولسوالی الایار ولایت غور موفقانه شروع شده است که این یک گام به سوی خودکفایی، پیشرفت و ترقی می باشد.”

عبدالحکیم حکمت، آمر اداره معادن و پطرولیم غور می‌گوید که:”درخواست تمام ادارات و مردم غور هم همین است که کار روی معادن ولایت غور شروع شود و استخراج گردد تا اینکه برای مردم ما کار و مصروفیت پیدا شود.”

غور از محروم ترین ولایت‌های کشور طی دو دهه اخیر بوده است، با وجود ده‌ها معدن مختلف در این ولایت، اما هیچ کاری برای استخراج معیاری معادن آن صورت نگرفته است.

مولوی رحمت‌الله امانی، نماینده مقام ولایت غور می‌گوید که:”در حدود هشتاد نوع معدن مختلف النوع در ولایت غور داریم که بیشتر این معادن در ولسوالی‌های تولک، شهرک، الایار و دولت یار قرار دارند.”

احمدالله لبیب، قوماندان امنیه غور می‌گوید که:”ما با تمام توان از امنیت راه‌ها، شرکت‌ها و معادن که در ولایت غور می‌باشند برای اینها اطمینان میدهیم.”

با شروع کار استخراج این معدن، صدها تن از باشندگان این ولایت به گونه مستقیم و غیرمستقیم صاحب کار شدند، غوری‌ها انتظار دارند که با استفاده از معادن این ولایت در قسمت سرک سازی‌ها، برنامه‌های انکشافی و توسعه‌یی درغور توجه شود.

عبدالخالق، باشنده غور دراین باره گفت:”خیلی خوشحال هستیم که کار این معدن شروع شد و ما مصروف کار شدیم، اما نیاز است که مشکلات ما مردم هم در نظر گرفته شود.”

محمدقربان، باشنده غور دراین باره گفت:” کار به داخل خانه ما مهیا شده و ما از این استفاده می‌کنیم، سرک‌های ما ساخته می‌شود و صاحب یک کار هم هستیم، در گذشته بچه‌های ما به معدن سنگ ذغال به ایران و پاکستان می‌رفتند.”

برعلاوه معدن زغال سنگ، در این ولایت مرکزی کشور معادن سُرب، طلا، سنگ مرمر، گچ و سیماب نیز وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار ماین در هرات جان دست کم ۷ نفر را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

در نتیجه انفجار ماین در ولایت هرات دست کم هفت نفر جان باخته و ۹ تن دیگر زخم برداشته اند.

قوماندانی پولیس هرات در اعلامیه ای گفته است که این انفجار حوالی ساحت ۶:۵۰ امشب در ساحه حاجی عباس مربوط ناحیه دوازدهم شهر هرات رخ داده است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات میگوید که ماین در تانکی یک موتر چسپانده شده بود که در پی انفجار آن موتر کاملا سوخته است.

عارف جلالی سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات تایید میکند که هفت کشته به شمول چهار زن و سه مرد و ۹ زخمی به شمول پنج زن و چهار مرد از این رویداد به این شفاخانه رسیده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending