Connect with us

تجارت

نگرانی زنان متشبث از نبود بازار در کشور برای خریداری تولیدات آنان

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۳۹۸)

شماری از بانوان متشبث می‌گویند که از یک سال بدین‌سو، سرمایه گذاری‌های آنان با چالش‌های جدی مواجه شده است.

به باور این بانوان تجارت پیشه، حکومت و نهادهای مسوول مصروف برنامه‌های سیاسی و رقابت‌های انتخاباتی اند و میلیون‌ها دالری را که این بانوان صرف ایجاد تجارت شان کرده‌اند با خطر نابودی رو به رو است.

 این بانوان می‌گویند که اگر وضعیت به همین گونه ادامه یابد فرصت‌های کاری را که برای هزاران تن مهیا کرده‌اند از بین خواهد رفت.

حفیظه یک تن کارگر دریکی از مراکز ایجاد شده صنعتی از سوی یک بانوی تجارت پیشه می‌گوید: “درهمین شب و روز، بازار بیخی ضعیف شده، تقاضا در مارکیت نیست، من از باشندگان کشور میخواهم تا از صنایع کشور استفاده کنند که زمینه ایجاد کار به شهروندان کشور گردد.”

با این حال، مریم پوپل، رییس یکی از مرکزهای صنعت خیاطی در کشور می‌گوید که از ۱۵ سال به این‌سو، صدها بانو با وی مصروف کار بودند اما حالا، آنان وظایف خود را ترک کرده اند، خانم پوپل، می‎افزاید که اگر مشکل بازار برای تولیدات این مرکز حل نشود، به‌زودی این مرکز بسته خواهد شد.

خانم پوپل، بیان می‌دارد: “روز به روز متاسفانه چیزی‌که اینان را متضرر می‌سازد، نبود مارکیت مستدام و مارکیت ضعیف می‌باشد.”

با این حال، مسسولان در وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که برای رشد تشبثات بانوان روی راهبرد تازه ای کار می‌کنند که با تکمیل شدن و تطبیق آن این بخش رشد خواهد کرد.

ظهیرالدین شیرزاد، معین این وزارت ابراز میدارد: نظر به اهمیت که زنان متشبث در کشور دارند، استراتیژی انکشاف تشبثات کوچک و متوسط زنان، برنامه ملی اولویت انکشاف سکتور خصوصی، طرزالعمل پارک های صنعتی برای تشبثات کوچک، متوسط و زنان، طرزالعمل، توزیع زمین در شهرک صنعتی قالین میتواند این بانوان را کمک کند.”

نگرانی زنان متشبث در حالی ابراز می‌گردد، که اخیراٌ اتاق‌های تجارت از بیرون کشیده شدن سرمایه‌ها از سوی سرمایه گذاران در کشور و انتقال آن به شمار دیگر از کشورهای آسیایی تاسف‌بار خوانده شده بود و مسوولان در این نهاد حکومت را از بهر بی‌پروا بودن به این موضوع مورد انتفاد قرار داده بودند.

تجارت

پیامدهای کووید-۱۹؛ روند صادرات افغانستان در حال تعلیق قرار دارد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۳۹۹)

روند صادرات افغانستان به کشورهای دیگر که به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده و هنوز هم آغاز نشده است.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری حکومت را در این راستا به کم کاری متهم می‌سازد و می‌گوید که اگر راه های بازرگانی با کشورهای همسایه باز نشود، سکتور خصوصی میلیون ها دالر زیان خواهد کرد.

مسئولین درین نهاد می‌گویند چنانکه راه های بازرگانی با کشورهای همسایه پس از شیوع ویروس کرونا مسدود شده، حکومت نتوانسته راه های بدیل برای این چالش را دریابد.

از سوی دیگر، آگاهان، نبود ظرفیت کاری در وزارت تجارت و صنعت را سبب کاهش صادرات به کشور های دیگر میدانند.

آنان می‌گویند، مسئولین در این نهاد نتوانسته اند که یک پلان اساسی برای صادرات و سرمایه گذاری در کشور تنظیم کنند.

با شیوع ویروس کرونا در افغانستان، شماری از کشورها شامل ایران و پاکستان مرزهایش را با افغانستان مسدود کرد.

از همین رو، علاوه بر متوقف شدن صادرات افغانستان، قیمت های مواد اولیه در داخل کشور افزایش یافته است.

در همین حال، آگاهان و بازرگانان می‌گویند که حکومت باید راه های بدیل را برای صادرات و واردات جستجو کند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

رشد بی سابقه در حاصلات تربوز در ولایت فراه

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۳۹۹)

امسال حاصلات تربوز در ولایت فراه بیش از ۷۸۹ هزار تن خواهد بود.

وزارت زراعت و مالداری می‌گوید که این آمار شش درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

مسوولان در وزارت زراعت و مالداری می‌گویند: امسال حاصلات تربوز در ولایت فراه ۷۸۹ هزار و ۴۰۰ متریک تن خواهد بود. به گفته این مسوولان در سال روان در حدود ۱۹هزار هکتار زمین در ولایت میوه فراه تربوز کشت شده است.

در همین حال شماری از کشاورزان در ولایت فراه از نبود بازار برای محصولات تربوز در سال روان نگران اند. آنان می‌گویند که در صورت نبود بازار، محصولات شان از بین خواهد رفت.

اما شمار از کشاورزان در ولایت فراه می‌گویند اگر حکومت در بخش بازاریابی به محصولات تربوز در این ولایت کم توجهی کند، امسال نیز مانند سال گذشته محصولات شان از بین خواهد رفت.

مسوولان در اتاق تجارت و سرمایه گذاری با انتقاد از حکومت می‌گویند که وزارت تجارت باید قبلا برای محصولات داخلی بازاریاب می‌‎کرد. به گفته آنان بی توجهی حکومت سبب دلسردی کشاورزان برای تولید محصولات خواهد شد.

آنها می گویند که کشور های آسیای جنوبی بهترین بازار برای محصولات تربوز کشور دانسته می‌شود، اما ادعا دارند که پاکستان مانع صاردات این محصول به شماری از کشور ها شده است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

رشد ذخایر ناخالص بانک مرکزی افغانستان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۱, ۱۳۹۹)

سطح ذخایر ناخالص بانک مرکزی افغانستان برای نخستین بار به بیش از ۹ میلیارد دالر رسیده است.

مسوولان در این نهاد می‌گویند که با آنکه کمک‌های جهانی به افغانستان کاهش یافته، اما تلاش می‌کنند تا قدرت مالی این بانک را افزایش دهند.

آگاهان اقتصادی می‌گویند که تلاش های بانک مرکزی سبب جلب کمک‌های جهانی می‌شود.

مسوولان در بانک مرکزی افغانستان می‌گویند که برای نخستین بار توانسته اند سطح ذخایر ناخالص این نهاد را به بیش از ۹ میلیارد دالر افزایش دهند.

به گفته آنان، سال گذشته نیز حدود ۲۲ میلیارد افغانی از درک سرمایه گذاری‌ها در نهادهای مالی خارجی به ذخایر حکومت واریز شده بود.

آنها همچنان گفته اند: با آنکه شیوع ویروس کرونا سبب کاهش ارزش پول افغانی در برابر دالر شده است، اما تاکید دارند تا برنامه های موثر برای ثابت نگهداشتن ارزش پول افغانی روی دست گرفته شود.

آگاهان با استقبال از تقویت ذخایر ناخالص بانک مرکزی می‌گویند که تلاش های بانک مرکزی می‌تواند سبب جلب کمک‌های جهانی شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending