Connect with us

تجارت

نگرانی زنان متشبث از نبود بازار در کشور برای خریداری تولیدات آنان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 5, 2019)

شماری از بانوان متشبث می‌گویند که از یک سال بدین‌سو، سرمایه گذاری‌های آنان با چالش‌های جدی مواجه شده است.

به باور این بانوان تجارت پیشه، حکومت و نهادهای مسوول مصروف برنامه‌های سیاسی و رقابت‌های انتخاباتی اند و میلیون‌ها دالری را که این بانوان صرف ایجاد تجارت شان کرده‌اند با خطر نابودی رو به رو است.

 این بانوان می‌گویند که اگر وضعیت به همین گونه ادامه یابد فرصت‌های کاری را که برای هزاران تن مهیا کرده‌اند از بین خواهد رفت.

حفیظه یک تن کارگر دریکی از مراکز ایجاد شده صنعتی از سوی یک بانوی تجارت پیشه می‌گوید: “درهمین شب و روز، بازار بیخی ضعیف شده، تقاضا در مارکیت نیست، من از باشندگان کشور میخواهم تا از صنایع کشور استفاده کنند که زمینه ایجاد کار به شهروندان کشور گردد.”

با این حال، مریم پوپل، رییس یکی از مرکزهای صنعت خیاطی در کشور می‌گوید که از ۱۵ سال به این‌سو، صدها بانو با وی مصروف کار بودند اما حالا، آنان وظایف خود را ترک کرده اند، خانم پوپل، می‎افزاید که اگر مشکل بازار برای تولیدات این مرکز حل نشود، به‌زودی این مرکز بسته خواهد شد.

خانم پوپل، بیان می‌دارد: “روز به روز متاسفانه چیزی‌که اینان را متضرر می‌سازد، نبود مارکیت مستدام و مارکیت ضعیف می‌باشد.”

با این حال، مسسولان در وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که برای رشد تشبثات بانوان روی راهبرد تازه ای کار می‌کنند که با تکمیل شدن و تطبیق آن این بخش رشد خواهد کرد.

ظهیرالدین شیرزاد، معین این وزارت ابراز میدارد: نظر به اهمیت که زنان متشبث در کشور دارند، استراتیژی انکشاف تشبثات کوچک و متوسط زنان، برنامه ملی اولویت انکشاف سکتور خصوصی، طرزالعمل پارک های صنعتی برای تشبثات کوچک، متوسط و زنان، طرزالعمل، توزیع زمین در شهرک صنعتی قالین میتواند این بانوان را کمک کند.”

نگرانی زنان متشبث در حالی ابراز می‌گردد، که اخیراٌ اتاق‌های تجارت از بیرون کشیده شدن سرمایه‌ها از سوی سرمایه گذاران در کشور و انتقال آن به شمار دیگر از کشورهای آسیایی تاسف‌بار خوانده شده بود و مسوولان در این نهاد حکومت را از بهر بی‌پروا بودن به این موضوع مورد انتفاد قرار داده بودند.

تجارت

روند چیدن گل زعفران در ولایت هلمند آغاز شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 25, 2020)

مقام‌های محلی ولایت هلمند می‌گویند که به منظور ترویج کشت زعفران در این ولایت ۱۲ مزرعه‌ی نمایشی برای دهقانان ایجاد گردیده بود که اکنون زمان برداشت گل‌‌های آن است.

زلمی الکو، رییس زراعت ولایت هلمند می‌گوید: ” کشت زعفران در هلمند موفقانه بود، من امید دارم که این کشت در هلمند توسعه یابد.”

آقای الکو می‌گوید که ۱۲ مزرعه‌ی نمایشی را در هلمند، به منظور ترویج کشت زعفران ایجاد کرده بود و هم‌چنان به مستفید شونده‌گان این مزرعه‌های نمایشی، وسایل مورد نیاز شان نیز توزیع شده است.

رییس زراعت هلمند می‌گوید که افزایش عواید دهقانان با استفاده از کشت زعفران، از هدف‌های اساسی ساخت این مزرعه‌های نمایشی است.

آقای الکو افزود که اقلیم هلمند برای کشت زعفران مناسب است و زعفران دراین ولایت در دوفصل حاصل می دهد.

این مقام‌ها ابراز امیدواری کرده اند که این کشت در هلمند توسعه یابد و از طریق کشت زعفران بتوانند کشت کوکنار را دراین ولایت ازمیان بردارند.

به گفته‌ی مقام‌های محلی سال گذشته نیز در هلمند ۱۵ مزرعه‌ی نمایشی زعفران ساخته شده بود که حاصلات قناعت ‌بخش از آن به دست آمد.

مقام‌ها افزودند که یک کیلو گرام زعفران در داخل سه هزار دالر، در منطقه تا شش هزار دالر و در بازارهای جهان هفت تا هشت هزار دالر فروخته می‌شود که دهقان از کشت زعفران سود بیشتر می‌برند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

هند سد شاه توت کابل را می‌سازد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 24, 2020)

وزیر امور خارجه هند در نشست ژنو اعلام کرد که کشورش سد شاه‌توت در کابل را می‌سازد.

وی که در نشست ژنو سخنرانی می کرد گفته است که سد شاه‌توت به تأمین آب ساکنان کابل کمک خواهد کرد.

وی می‌گوید که :” خوشحالم که امروز توافق نامه‌ای را با افغانستان برای ساخت سد شاه‌توت که آب آشامیدنی برای دو میلیون نفر از ساکنان کابل فراهم می کند، اعلام کنم.”

وی همچنین گفت هند فاز چهارم از یک برنامه توسعه جامعه با تأثیرات بالا را در افغانستان آغاز خواهد کرد که شامل ۱۵۰ پروژه به ارزش ۸۰ میلیون دلار است.

وی اظهار داشت هند برای صلح و توسعه در افغانستان سرمایه گذاری هنگفتی کرده است.

وی همچنان گفته است که کشورش خواستار آتش بس فوری و همه جانبه است.

وی در ادامه گفت”ما بدین باور هستیم که روند صلح باید توسط افغان‌ها، به مالکیت افغان‌ها و به رهبری افغان‍‌ها باشد.”

بربنیاد اطلاعات وزارت انرژی و آب، کارهای ساختمانی بند شاه توت که ۲۳۶میلیون دالر هزینه برمی‌دارند، و با بهره برداری از بند شاه توت، ۱۴۶میلیون مترمکعب آب در آن ذخیره خواهد شد که در کنار فراهم شدن آب آشامیدنی برای دو میلیون تن از باشنده گان پایتخت، آب آبیاری بیش از چهارصد هکتار زمین نیز فراهم خواهد شد.

 مطالعات فنی و اقتصادی و نیز طراحی بند شاتوت در سال ۲۰۱۲ به پایان رسیده است.

هند پس از زمان سقوط رژیم طالبان در بازسازی افغانستان نقش عمده‌ای داشته و بیش از ۲ میلیارد دلار در پروژه‌های مختلف بازسازی و زیربنایی سرمایه گذاری کرده است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

ازبیکستان پروازهایش را به افغانستان از سر می‌گیرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 17, 2020)

ریاست جمهوری ازبیکستان در یک فرمان گفته است که ازبیکستان میخواهد تجارت دوجانبه را با افغانستان تا سال ۲۰۲۳ میلادی به ارزش دو میلیارد دالر امریکایی افزایش دهد.

دراین فرمان همچنان آمده است که پروازهای مستقیم میان افغانستان و ازبیکستان نیز در سال آینده میلادی آغاز خواهند شد.

بر بنیاد گزارش‌ها پروازهای مستقیم میان کابل-تاشکند و تاشکند- مزارشریف در ماه جنوری سال آینده آغاز خواهند شد.

در این فرمان آمده است که ازبیکستان خواهان تسریع پروژهای خط آهن و لین‌های انتقال دهنده برق به افغانستان است.

ازبیکستان با ساده سازی مراحل کمرگی خواهان انتقال مواد ترانزیت از مرزهای افغانستان است.

این کشور همچنان پلان دارد تا بهای سیمنت، آهن، گاز و مواد خوراکی از قبیل گندم، تخم و سبزیجات را که به افغانستان صارد میکند را کاهش دهد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending