Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی روسیه از بدتر شدن اوضاع امنیتی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۴۰۰)

وزیر دفاع روسیه امروز (پنجشنبه، ۷ اسد) هنگام دیدار با همتای تاجیکستانی اش گفته که پس از خروج عجولانه سربازان امریکایی از افغانستان وضعیت امنیتی افغانستان نگران کننده است.

سرگی شویکو، وزیر دفاع روسیه گفته  که گروه داعش در شمال افغانستان فعالیت‌های خود را گسترش داده است.

وی افزوده که مسکو تلاش می‌کند تا سربازان محلی تاجیکستان را برای جلوگیری از نفوذ گروه‌های هراس افگن ناشی از خاک افغانستان آموزش دهد.

سرگی شویگو در این باره گفته:” گذشته از این در بخش‌های از افغانستان ما می‌بینیم که این تحرکات در حالت آماده شدن است. ما بخاطر آماده‌گی نظامی هرچه در توان داشته باشیم انجام می‌دهیم.”

با این حال فرمانده نیروهای هوایی ایالات متحده امریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری “پی بی اس” ایجاد پایگاه نظامی در نزدیکی سرحد افغانستان در یکی از کشورهای آسیای میانه را سودمند خوانده است.

وی گفته که این پایگاه مصارف نظامی امریکا در امر مبارزه با هراس افگنی را کاهش می‌دهد.

جنرال چارلس براون، فرمانده نیروهای هوایی امریکا، در این باره گفت:” ایجاد پایگاه نظامی امریکا در نزدیکی شمال افغانستان، زمان بیشتری برای ما می‌دهد. این امر سبب کاهش مصارف نظامی ما می‌شود.”

از سوی هم جنرال دیوید پتریوس فرمانده پیشین نیروهای امریکایی در افغانستان خروج شتاب زده نیروهای امریکایی از افغانستان را نگران کننده خوانده و از بدتر شدن وضعیت افغانستان هشدار داده است.

پتریوس در این باره گفته”پایان دادن مشارکت امریکا در یک جنگ بی پایان، جنگ را پایان نمی‌دهد. خروج سربازان امریکایی از افغانستان پایان ماموریت نیست، من میترسم که این جنگ بدتر شود.”

این در حالیست که چین نیز از نفوذ گروه جنبش اسلامی ترکستان شرقی در افغانستان  ابراز نگرانی کرده است.

 پیکینگ گفته که گروه‌های اسلام گرا از طریق افغانستان وارد ایالت شینجین آن کشور خواهد شد.

رویداد های اخیر

هیئت امارت اسلامی با نماینده‌گان هفت موسسه خیریه ناروی دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

در حاشیه نشست اسلو، هیئت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزیر خارجه با مسوولین هفت موسسه خیریه ناروی در مورد وضعیت بشری افغانستان نشست برگزار کرده‌اند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه خارجه در رشته توییتی نگاشته که این نشست امروز (چهارشنبه۶ دلو) برگزار شده است.

این موسسات در دیدار با امیر خان متقی، به همکاری در زمینه صحت، آموزش، زراعت و مالداری، ماین‌پاکی و دیگر کمک‌های بشری تعهد کرده‌اند.

به گفته آقای بلخی دراین نشست آقای متقی امنیت موجود در افغانستان را فرصتی خوب دانست و در قسمت رسانیدن و توزیع کمک‌ها از همکاری کامل اطمینان داد.

اجلاس اسلو روز یک شنبه برگزار شد و روز سه‌شنبه، ۵ دلو پایان یافت. در روز نخست نماینده‌گان جامعه مدنی با امارت اسلامی دیدار کردند. در روز دوم نماینده‌گان کشورهای غربی با هیأت امارت اسلامی دیدار داشتند.

همچنان در روز سوم نشست‌های دوجانبه بین هیأت امارت اسلامی و نماینده‌گان کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending