Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی خلبان افغان پس از آن که خواست پناهندگی‌اش از سوی امریکا رد شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

محمد نعیم اسدی، یک خلبان نیروی هوایی افغانستان که جان امریکایی‌ها را نجات داده بود، حالا مجبور شده است خود را از شر طالبان پنهان کند.

ارتش امریکا با یک تغییر جهت ناگهانی، درخواست ماه گذشته پناهندگی این خلبان به امریکا را رد کرد.

اسدی، ۳۲ ساله، به شبکه خبری استارز و استریپس که این خبر از منتشر کرد، گفته است که: “دیگر نه راه عقب دارم نه هم راه به پیش، زیرا به من اجازه ندادند.»

شبکه استارز و استریپس به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهند پنتاگون ابتدا درخواست آقای اسدی را پذیرفته است. بر اساس گزارش‌ها، این خلبان بیشتر از بقیه افراد نیروی هوایی افغانستان، جنگویان طالبان را به هلاکت رسانده است و در تابستان امسال در حفاظت از خلبان امریکایی سقوط کرده در شمال افغانستان، نقش داشته است.

یک سخنگوی پنتاگون، در بیانیه‌ای به این شبکه گفته است که: «مقام‌ها مربوطه تصمیم گرفته‌اند که وزارت دفاع نمی‌تواند از این درخواست حمایت کند.»

در نامه‌ای به امریکایی، وکیل اسدی ، کیمبرلی موتلی گفته است که وی “بسیار نگران است” و اگر به ارتش افغانستان تحویل شود، زندانی می شود و از خانواده اش جدا می شود.

موتلی در نامه خود افزوده است که: ” کاملاً واضح است که دولت افغانستان نمی تواند از خانواده اسدی در برابر طالبان محافظت کند (یا نمی کند). “آنها ظرفیت و توانایی ندارند.”

از ماه گذشته به این طرف ، اسدی و خانواده‌اش تحت حمایت ارتش امریكا زندگی می كردند ، به گفته‌ی اسدی بعد از ظهر روز یكشنبه ، افسران نظامی امریكا و افغانستان به وی گفتند كه اگر به نیروی هوایی افغانستان ملحق نشود، مجبور به ترك پایگاه می‌شود.

در همین حال، وزارت دفاع افغانستان گفته است که از اسدی حفاظت خواهند نمود، اما اسدی می گوید که وی در توانایی و تمایل دولت افغانستان برای محافظت از وی درست درحالی که کشور شاهد موج از ترورهای طالبان است شک دارد.

اسدی به همراه همسر و دختر چهار ساله‌ خود، پس از دریافت پیام‌های تهدید به مرگ خانواده، از اداره امنیت کشور ویزای «عفو ویژه منافع عمومی» درخواست کرد که به طور موقت به آنها اجازه می‌دهد در امریکا بمانند؛ به این امید که برای پناهنده‌گی درخواست کنند. بر اساس این گزارش، پس از آن که مقام‌ها ارشد پنتاگون دریافتند که بدون اجازه آنها با درخواست او موافقت شده است، ویزای او را باطل کردند.

این اقدام پنتاگون، وکیل مدافعان این خلبان را که معتقد است با شرافت در جنگ به امریکایی‌ها کمک کرده است، به خشم آورد.

برایان پی مک‌آلیستر، خلبان پیشین ارتش که مشاور اسدی بود، به “خط و ستار” گفت: «این خانواده با نیت خوب به امریکا سفر کردند، با رعایت روال قانونی و مجوزهای لازم. حالا چه کسی واقعا مسوول است و به آنها اجازه می‌دهد به امریکا بیایند تا مردم از آنها استقبال و مراقبت کنند؟»

اسدی روزی یک شنبه به استارز و استریپس گفت: “برای من بسیار ترسناک است. همسرم ، او نیز می‌داند. او بسیار ناراحت است، صبحانه نخورد. دیشب نخوابیدیم این وضعیت بسیار بدی است.”

این خلبان افغان تنها کسی نیست که با تغییر ناگهانی وضعیت مهاجرت مواجه شده است. تعداد زیادی از مترجمانی که در جنگ به نیروهای امریکایی کمک می‌کردند، پس از دستور سال ۲۰۱۷ رییس‌جمهوری مبنی بر منع سفرهای ورودی از اکثر کشورهای اسلامی، سال‌ها است که در وضعیت نامشخص قانونی به سر می‌برند.

رویداد های اخیر

صدمین سالگرد روابط سیاسی افغانستان و ترکیه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

از صدمین سالگرد تاسیس روابط سیاسی میان کابل و انقره  طی مراسمی در وزارت خارجه با حضور دیپلوماتان هر دو کشور بزرگ داشت شد.

 دراین مراسم وزیر خارجه نقش ترکیه را در روند صلح کشور برجسته میداند.

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان در این باره میگوید: “صلح در افغانستان امروز به یک هدف مشترک مبدل شده است…به همین دلیل ما از ملت بزرگ ترکیه می‌خواهیم که برای رسیدن به صلح دایمی همکاری‌های مخلصانه شان را ادامه دهند، صلحی که اراده‌ی مردم را منعکس کند و کشورهای منطقه و جهان در مورد آن اجماع داشته باشند.”

سفیر ترکیه در کابل در این باره میگوید: ” ترکیه همواره با افغانستان همکار بوده و همکار می ماند؛ نیرو های ترکیه برای تامین امنیت افغان‌ها جان باخته اند. ما می‌خواهم پروسه صلح به موفقیت برسد، مردم افغانستان خواستار صلح بوده و صلح عادلانه باید در افغانستان تامین شود.”

درهمین حال وزیر خارجه ترکیه برپشتیبانی از روند صلح افغانستان اطمینان میدهد.

مولوت چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره، میگوید:” ترکیه و افغانستان در امر مباره با پدیده‌ی هراس افگنی همکاری مشترک دارند و این فرصت را نباید از دست بدهند ما تلاش کردیم که همواره افغاستان را در بخش‌های نظامی، صحی، تعلیم و تربیه کمک کنیم.”

افغانستان درسال ۱۹۲۱ میلادی یعنی صد سال پیش درچنین روزی با به امضاء رسانیدن پیمان اتفاق، حکومت انقره را به رسمیت شناخت و از آن به بعد روابط سیاسی میان دو کشور تا اکنون ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی و خلیلزاد روی گام‌های بعدی روند صلح افغانستان گفتگو کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

ریاست جمهوری میگوید که رییس جمهور غنی امروز (دوشنبه ۱۱ حوت) با زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در مورد روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده اند.

ارگ میگوید که در این دیدار زلمی خلیلزاد به غنی اطمینان داده است که امریکا در روند صلح افغانستان نقش موثر بازی خواهد کرد.

ارگ میگوید که در این دیدار بر تسریع روند صلح افغانستان نیز تاکید شد.

ریاست جمهوری افزوده است که ” خلیلزاد از  اجماع داخلی و دیپلوماسی منطقوی و بین المللی برای پروسۀ صلح ابراز خرسندی کرد.”

در همین حال، خلیلزاد بامداد امروز با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز در مورد روند صلح و گام‌های بعدی در این روند دیدار کرد.

عبدالله میگوید که در این دیدار بار دیگر “بر قطع فوری خشونت‌ها و تسریع روند صلح افغانستان تاکید شده است.”

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌ها زلمی خلیلزاد با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، نیز به گونه آنلاین در مورد روند صلح افغانستان و راه بیرون رفت از بحران کنونی در کشور گفتکو کرده است.

در ادامه این دیدارها خلیلزاد با حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور نیز دیدار کرده است.

در خبرنامه دفتر آقای کرزی آمده ‌است که در این دیدار دو طرف روی روند صلح گفتگو کردند.

در این دیدار کرزی بر پایان خشوت‌ها در کشور تاکید کرده و افزوده است که صلح خواست و حق هر فرد در افغانستان  است.

این در حالی است که وزارت خارجه امریکا میگوید که همزمان با سفر خلیلزاد به منطقه گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا از سرگرفته میشود.

وزارت خارجه امریکا در یک اعلامیه گفته است که “زلمی خلیلزاد  در مورد گام‌های بعدی با جمهوری اسلامی، رهبران افغان و نماینده‌گان طالبان و همچنان با کشورهای منطقه که منافع شان در صلح دوامدار، راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع نهفته است بحث خواهد کرد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا گفتگوهای صلح با طالبان از سر می‌گیرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان امروز (دوشنبه، ۱۱ حوت) در کابل با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در مورد روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

عبدالله عبدالله، در یک تویت گفته است که با زلمی خلیل‌زاد و هیات همراه اش دیدار کره است.

او افزوده است که:” در این دیدار در باره روند صلح افغانستان، گفتگوهای دوحه، بازنگری توافق‌نامه صلح از سوی امریکا و گام‌های بعدی در روند صلح افغانستان بحث شده است.”

عبدالله می‌گوید که در این دیدار بار دیگر “بر قطع فوری خشونت‌ها و تسریع روند صلح افغانستان تاکید شده است.”

از سوی دیگر، وزارت خارجه امریکا می‌گوید که همزمان با سفر خلیل‌زاد به منطقه گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا از سرگرفته می‌شود.

وزارت خارجه امریکا در یک اعلامیه گفته است که: “زلمی خلیل‌زاد در مورد گام‌های بعدی با جمهوری اسلامی، رهبران افغان و نماینده‌گان طالبان و همچنان با کشورهای منطقه که منافع شان در صلح دوامدار، راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع نهفته است بحث خواهد کرد.”

این در حالی است که جویایدن، رییس جمهور امریکا بعد از آغاز کارش در قصر سفید گفته بود که توافق‌نام دوحه را بررسی می‌کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است