Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی امریکا از افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا شام روز گذشته (سه شنبه ۱۳اسد) درگفتگویی تیلفونی با رییس جمهور غنی نگرانی‌اش را از افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان ابراز کرده است و بار دیگر از تداوم حمایت‌های کشورش از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اطمینان داد و بر نقش امریکا در تسریع روند صلح افغانستان، تاکید ورزیده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که دراین صحبت تیلفونی دو طرف در خصوص روابط میان دو کشور و تداوم همکاری ایالات متحده امریکا با افغانستان در عرصه‌های مختلف، بحث و تبادل نظر نمودند.

در پایان ارگ ریاست جمهور افزوده است، که همچنان در این تماس تیلفونی رییس جمهور غنی و وزیر امور خارجه امریکا در مورد مسایل منطقوی و نقش کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان، صحبت کردند.

دراین اواخر گروه طالبان حملات تهاجمی شان ار افزایش و ده‌ها ولسوالی را از کنترل نیروهای دولتی بیرون کردند.

این درحالی است که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است که، یکی از نگرانی‌ها درباره افغانستان، سقوط این کشور به ورطه جنگ داخلی است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است:” اگر آنها (طالبان) به دنبال مغایرت با گفته‌های خود باشند، آنگاه از منظر جهانی منزوی می‌شوند. یکی از نگرانی‌های بسیار در این مورد این است که درگیری‌ها در افغانستان به جنگ داخلی تبدیل شود.”

پرایس همچنین افزوده است:” انفجار موتر بمب گذاری شده در پی تیراندازی‌های گسترده در کابل که روز سه شنبه در نزدیکی منطقه سبز رخ داد، باعث کشته شدن هشت غیرنظامی شد. این حمله تمامی نشانه‌های حملات طالبان را که در هفته‌های اخیر شاهدش بودیم، در خود دارد.”

شورای امنیت سازمان ملل نیز حمله اخیر به نیروهای سازمان ملل را محکوم کرد، نگرانی شدید خود را بابت سطح بالای خشونت در افغانستان در پی اقدامات طالبان ابراز داشت و خواستار کاهش سریع خشونت‌ها شد.

این شورا همچنین از طالبان و دولت کابل خواست تا به صورت معناداری در روند صلحی متعلق به افغان‌ها و با رهبری آنها که جامع و کامل است، شرکت کنند.

زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا در امور افغانستان نیز گفته است، طالبان و دولت کابل از مذاکرات دوحه بسیار دور افتاده‌اند چون شبه‌نظامیان می‌خواهند در هر دولتی در افغانستان قدرت بیشتری داشته باشند.

رویداد های اخیر

پوتین در نشست گروه ۲۰ به گونه مجازی شرکت میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کرملین یا کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) در یک اعلامیه گفته که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور در نشست گروه‌ ۲۰  به گونه مجازی شرکت خواهد کرد.

کرملین گفته که پوتین در این باره با صدراعظم ایتالیا صحبت تلیفونی کرده است.

در اعلامیه کرملین آمده که در این صحبت در باره وضعیت افغانستان و روابط دوجانبه روسیه و ایتالیا نیز گفتگو شده است.

این درحالی است که قبل از این ایالات متحده امریکا گفته بود که در نشست مسکو در باره افغانستان شرکت نخواهد کرد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت:” ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم. ترویکای توسعه یافته یک فارمت  موثر و حیاتی است. ما تلاش میکنیم در آیند در این فارمت شرکت کنیم، اما حالا در حالتی نیستیم که در این نشست شرکت کنیم.”

قبل از این ضمیرکابلوف، نماینده فوق العاده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که کشور اش با حضور هیات امارت اسلامی و نمایندگان پاکستان و چین در باره افغانستان نشست برگزار میکند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست شورای وزیران در باره مسایل مهم برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ میزان) نشست شورای وزیران را به رهبری ملا محمد حسن آخند، صدراعظم کشور برگزار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه گفته است که در این نشست ملا عبدالسلام حنفی، معاون ملا حسن، گزارش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را به مجلس ارایه کرد.

در کنار حنفی، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در باره سفرهای خارجی‌اش معلومات داد.

مجاهد افزوده که در این نشست یک هیات تشکیل شد که در باره بازسازی دوکان‌های جاده نادر پشتون و استخراج معادن بررسی کند و یک پلان را برای تاییدی به صدراعظم بفرستد.

در این نشست همچنان به وزارت تحصیلات عالی دستور داده شد که در باره معیاری ساختن تحصیلات عالی اقدامات نمایند و همچنان پوهنتون‌های شخصی را مکف نمایند تا جواز رسمی گرفته و به فعالیت خود ادامه بدهند.

کابینه همچنان به کمیسیون‌های مربوطه دستور داده تا فعالیت موسسات را بررسی نمایند و فعالیت های این موسسات باید مطابق به منافع کشور باشد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

درحالی که هشدارها از فاجعه انسانی در زمستان آینده در افغانستان افزایش یافته است، هند گفته است که پلان دارد مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کند.

درحال حاضر هند ارسال ۵۰هزار متریک تن گندم و کمک‌های صحی را به افغانستان ارزیابی می‌کند.

گزارش‌ها افزوده که هند برای انتقال این کمک‌ها از طریق پاکستان به افغانستان به تاییدی این کشور نیاز دارد.

این درحالی است که قبل از این نریندرا مودی، صدراعظم هند، خواهان کمک‌های فوری و بدون مانع به مردم افغانستان شده بود.

مودی که در نشست گروه ۲۰ سخنرانی می‌کرد گفت که افغان‌ها با هند احساس دوستی دارند و مردم هند درد افغان‌ها را درک می‌کنند که با گرسنگی و سوء تغذی شدن مواجه اند.

درهمین حال، برنامه جهانی غذای سازمان ملل قبل از این گفته بود که با هند در تماس است تا برای افغانستان گندم مساعدت کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است