Connect with us

تجارت

نگرانی اعضای مجلس از وجود فساد در مصرف بودجه انکشافی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 5, 2021)

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان امروز (دوشنبه، ۱۶ حمل) میگویند که در بودجه ملی چپاول آشکار ادامه دارد و این کار خیانت بزرگ در حق مردم است.

 اعضای مجلس می افزایند که وزارت مالیه به تمامی وزارت‌ها مکتوب فرستاده تا کار پروژه‌های انکشافی را توقف کنند.

این در حالی است که بودجه سال روان مالی پس از تنش‌ها میان حکومت و ولسی جرگه تایید شد.

غلام حسین ناصری، عضو مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”چور آشکار در بودجه ملی جریان دارد و در روز روشن در مقابل چشم میلیون‌ها انسان بودجه چور می شود.”

مخدوم عبدال الله محمدی، عضو دیگر مجلس نماینده گان، در این باره میگوید:” وزارت مالیه به تمام وزارت‌ها خبر داده تا زمانی که تعهد این وزارت نباشد پروژه‌ها را عملی نمی توانند و وزارت مالیه از وزارت غیرقانونی است که از سوی سرپرست اداره میشود و امضای وی مشروعیت ندارد.”

الله گل مجاهد، عضو مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” ما بودجه ۱۴۰۰ کردیم اما پروژه های سال ۹۹ به چهارده صد انتقال داده شد و حال سرپرست وزارت مالیه به وزارت فواید عامه مکتوب داده که بالای پروژه‌های انکشافی کار نکنید و عملکرد احتمال دارد تا پول‌ها را به خارج انتقال دهند.”

درهمین حال رییس مجلس نماینده گان می گوید که برای عملی شدن بودجه ملی نظارت این مجلس بیشتر می شود.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” در مورد تطبیق بودجه ملی کمیسیون مربوطه دقت و نظارت جدی کند و انکشاف متوازن یک اصل قانون است و باید مورد احترام قرار بگیرد  و عدم توازن در پروژه‌های انکشافی بی عدالتی است و پروژه کوتل خیرخانه نباید سیاسی شود.”

اما وزارت مالیه می گوید که با درنظرداشت کسر بودجه و مصرف موثر بودجه ملی مکتوب به وزارت ها فرستاده شده است.

رفیع تابع، رییس نشرات وزارت مالیه، در این باره گفت:”ما با کسر بودجه مواجه می باشیم بنا برای ایجاد دسپلین مالی و اولویت بندی پروژه‌های ملی و مصرف موثر بودجه ملی این مکتوب صادر شده است.”

با این حال نماینده‌گان مجلس تاکید می ورزند که در بودجه ملی حقوق تمامی مردم افغانستان باید تمثیل شود و هر گونه فساد در مصرف بودجه انکشافی خیانت آشکار است.

تجارت

بانک انکشاف آسیایی: رشد اقتصادی افغانستان در سال روان ۳ درصد خواهد بود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 28, 2021)

بانک انکشاف آسیایی در گزارش تازه خود تخمین زده است که رشد اقتصادی افغانستان در سال روان و آینده میلادی بین ۳ تا ۴ درصد خواهد بود.

این بانک میگوید که افغانستان با وجود چالش ها و مشکلاتی که دارد رشد ناخالص اقتصادی ۳ درصدی در سال روان خواهد داشت.

مسوولان در این بانک می گویند که برای سال ۲۰۲۲ میلادی نیز پیش بینی شده است که رشد اقتصادی افغانستان ۴ درصد باشد.

در گزارش این نهاد آمده است که تورم در سال ۲۰۲۰ به ۵.۶ درصد افزایش یافته است، در حالیکه این رقم در ۲۰۱۹ تا ۲.۳ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش موفق شدن روند صلح افغانسنتان، مبارزه با فساد و بدتر نشدن وضعیت امنیتی، نقش مهم در رشد اقتصادی خواهد داشت.

نرندرا سینگرو رییس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان میگوید: “ما امیدواریم که بی باوری به وضعیت روان سیاسی خاتمه یابد و روند صلح به کامیابی برسد تا زمینه رشد اقتصادی در افغانستان تقویت شود.”

در همین حال آگاهان اقتصادی می گویند که حکومت افغانستان هنوز هم با چالش هایی از جمله مبارزه با فساد اداری، برای رشد اقتصادی روبرو است که باید به آن توجه کند.

بانک انکشاف آسیایی در حالی رقم ۳ درصد رشد اقتصادی را برای افغانستان در سال روان پیش بینی کرده است ک پیش از این بانک جهانی در یک گزارش تخمین زده بود که رشد اقتصادی افغانستان در سال روان میلادی، ۱ درصد خواهد بود و اگر ویروس کرونا کمرنگ شود، رشد اقتصادی در۲۰۲۲، ۳-  درصد خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

۳۸ مرکز پروسس زعفران در سراسر کشور ساخته میشود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 27, 2021)

وزارت زراعت مالداری و آبیاری کشور میگوید که در سال روان خورشیدی ۳۸ مرکز پروسس زعفران در هفت ولایت کشور ساخته خواهد شد.

این وزارت می افزاید که این مراکز در ولایت‌های هرات، غزنی، سرپل، کندز، بلخ، فاریاب و دایکندی ساخته میشود.

وزارت زراعت افزوده است که ” ساخت این مراکز به افزایش محصولایت، کیفیت و ارزش‌ زعفران کمک می‌کند. زعفران از مهم‌ترین محصولات صادراتی افغانستان به شمار می‌رود.”

این در حالی است که یک کیلو زعفران در بازارهای جهانی به ارزش ۱۰۰۰ دالر امریکایی فروخته میشود.

به باور آگاهان زعفران برای کشت کوکنار بهترین بدیل شمرده میشود که در این واخر کشت آن در افغانستان افزایش یافته است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افزایش حاصلات چهارمغز: سال گذشته ۱۴۸۷۷ متریک تن برداشت شده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 26, 2021)

وزارت زراعت آبیاری و مالداری میگوید که در سال گذشته حاصلات چهارمغز در سراسر کشور به ۱۴۸۷۷ متریک تن رسیده است.

به اساس آمار وزارت زراعت ۵۲۰۶ هکتار زمین تحت پوشش درخت‌های چهارمغز در ۲۸ ولایت کشور قرار دارد.

به اساس آمار این  وزارت بدخشان با برداشت ۴۴۶۴ متریک‌تُن چهارمغز در جایگاه اول،کاپیسا با برداشت ۲۵۲۰ متریک‌تُن در جایگاه دوم، پروان با ۱۵۷۵ متریک‌تُن در جایگاه سوم، بغلان با ۸۰۳ متریک‌تُن در جایگاه چهارم از عمده‌ترین تولیدکنندگان چهارمغز بشمار میروند.

این وزارت می افزاید که آب‌وهوای مناسب، بارندگی‌های به موقع و حمایت از باغداران باعث افزایش تولیدات چهارمغز شده است.

وزارت زراعت میگوید که ” کابل، نورستان، تخار، پنجشیر، کنر، پکتیا، میدان وردک و دایکندی نیز بستری مناسب و مساعدی برای تولید و رشد چهارمغز دارند.”

درخت چهار مغز تقریبا در سراسر افغانستان ولی در ساحات کوهستانی و ریگی  رشد و نمو میکند.

این وزارت می افزاید که ” از چوب چهارمغز نیز در صنعت کار گرفته می‌شود و حتی از گل و پوست هسته چهارمغز به‌شکل آیودین در طبابت یونانی استفاده می‌شود. میوه یا هسته آن سرشار از ویتامین A وB است و به‌صورت خشک و تازه از میوه آن استفاده می‌شود.”

تا حال چندین نوع چهارمغز در سراسر کشور شناسایی شده که مشهورترین آن کاغذی، کورک و عاقلی می‌باشد.

این وزارت میگوید که “مغز چهارمغز دارای ۷۶درصد روغن، ۲۲درصد پروتین و مقداری کاربوهایدریت‌ها و هم‌چنان کمی ویتامین‌های A-B-E در میوه‌های خام و ویتامین C وجود دارد که ارزش آن را بالا می‌برد.”

چهارمغز یکی از میوه‌های با ارزش و مهمی است که فواید زیاد داشته و استفاده از آن در زمستان با دیگر میوه‌های بیشتر رواج دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است