Connect with us

انتخابات ۹۸

نگرانی از احتمال بسته شدن برخی مراکز رای دهی به دلیل ناامنی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۸, ۱۳۹۷)

بیش از هفت هزار مرکز رای دهی برای انتخابات پیشرو نشانی شدند اما از این میان بیش از دو هزار مرکز به دلیل ناامنی بسته ماندند.

اکنون با اوج گرفتن ناامنی در شهر گردیز، میمنه، سرپل و چندین بخش دیگر کشور، نگرانی ها از احتمال بسته شدن برخی دیگر مرکز های رای دهی اوج گرفته است.

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید سقوط هر بخش از کشور به دست هراس افگنان، زمینه برگزاری انتخابات را در آن بخش ناممکن خواهد ساخت.

سید حفیظ الله هاشمی، دبیر کمیسیون مستقل انتخابات هشدار می دهد که اگر میزان ناامنی بالا بماند و بخش های دیگر به دست هراس افگنان سقوط کند، برخی مرکز های رای دهی در روز انتخابات بسته خواهند شد.

از عینک کمیسیون، هم اکنون در 32 ولسوالی افغانستان برگزاری انتخابات ازرهگذر چالش های امنیتی دشوار است و حتا در برخی بخش ها ناممکن.

نهادهای ناظر نیز وضعیت امنیتی را خوب نمی بینند. به باور آنان، شدت گرفتن ناامنی ها در این اواخر، شمار مرکز های رای دهی باز را در روز انتخابات کاهش خواهد داد.

نعیم ایوب زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می گوید: “اگر قرار باشد با این وضعیت ادامه بدهیم شاید برگزاری انتخابات ناممکن باشد اگر برگزار هم شود شاید انتخابات سرتاسری نباشد.”

موضوع تامین امنیت انتخابات یکی از اجندا های اصلی نشست های امنیتی همه روزه وزارت داخله شده اما ظاهراً شدت جنگ و افزایش ناامنی ها، سرتاسری بودن انتخابات پیشرو را به چالش خواهد کشید.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله می گوید: “تمام مرکز های رای دهی در وزارت داخله فهرست شده و تمام تدابیر امنیتی برای آنان هدایت داده شده است.”

در کنار مرکز های بسته به دلیل ناامنی، چالش های موجود در غزنی سبب شد تا انتخابات مجلس نمایندگان و شورا های ولسوالی ها در این ولایت برگزار نشود یعنی غزنی در پارلمان آینده هیچ نماینده نو نخواهد داشت و مردم اش محروم از حق رای دهی.

گزارشگر: باعث حیات

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

انتخابات ۹۸

سفر خلیلزاد به کابل برای روند صلح

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

توافق‌نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

واکنش‌ها به توافق سیاسی غنی و عبدالله

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

Trending