Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی‌ مقام‌های افغان از تلاش‌های امریکا برای تسریع روند صلح

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 14, 2021)

روزنامه واشنگتن پوست به نقل از مقام‌های افغان گزارش کرده است که فشار امریکا برای رسیدن به یک راه سیاسی در افغانستان شاید نتیجه معکوس دهد.

این گزارش میگوید که این فشار گفتگوهای صلح را بن بست مواجه میکند، حکومت منتخب افغان را تعضیف میکند و افغانستان را به عمق خشونت‌ها روبرو میکند.

بر اساس این گزارش امریکا تلاش میکند تا بر تیم‌های مذاکراتی حکومت و طالبان فشار اعظمی وارد کند تا در چند هفته به راه حل سیاسی دست یابند.

این گزارش افزوده است که مقام‌های افغان نگران استند که خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان باعث تکرار اشتباهات دهه ۹۰ خواهد شد.

یک مقام‌ افغانی به شرط افشا نشدن نام اش به واشنگتن پوست گفته است که سطح کنونی خشونت‌ها و توقف گفتگوهای میان حکومت و طالبان در دوحه برای شان قابل قبول نیست و همچنان با پالیسی بایدن که میخواهد روند صلح را سرعت ببخشد موافق نیست.

او در این باره گفته است که ” عواقب این سقوط دولت، نابودی ناگهانی و شدید شدن جنگ داخلی خواهد بود.”

او افزوده است که” حقیقت که در گذشته اتقاف افتاد، شاید دوباره اتفاق بیافتند.”

این مقام‎ افزوده است که تلاش کنونی امریکا که میخواهد روند صلح را سرعت ببخشد باعث تضعیت ارتش کشور میشود.

وی با اشاره به جنگ‌های داخلی دوران مجاهدین گفت که مجاهدین پس از سقوط حکومت نجیب الله میان خود جنگ‌های داخلی را آغاز کردند و در ادامه افزود که از بازگشت چنین وقت به هزینه نیروهای افغان نگران است.

نشانه‌های تسریع روند صلح افغانستان

واشنگتن پوست میگوید که امریکا میخواهد روند صلح افغانستان را سرعت ببخشد اما نشانه‌های وجود دارد که آن کشور حضور نظامی خود را در افغانستان تمدید کند.

امریکا میگوید که تصمیم نهایی در باره خروج سربازان امریکایی از افغانستان اخذ نشده است.

سخنگوی رییس جمهورغنی در یک مصاحبه با واشنگتن پوست گزارش‌های را رد کرده است که رییس جمهور غنی تحت یک فشار قوی برای رسیدن به صلح قرار دارد.

فاطمه مورچل، معاون سخنگوی رییس جمهور در این باره گفت:” اگر فشار وجود داشته باشد آن فشار از طرف مردم افغانستان است که هر روز ترور میشوند.”

طالبان نیز گفته است که تغیر در رویکرد امریکا بر گفتگوهای میان افغان‌ها تاثیر نخواهد کرد.

محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان، در این باره گفته است که ” فشار از طرف امریکا هیچ نتیجه نمی دهد. ما میدانیم که آنها در ۲۰ سال گذشته از فشارهای زیادی استفاده کرده است.”

نعیم به واشنگتن پوست گفته است که این گروه باور دارد که امریکا توافقنامه صلح را عملی میکند.

نعیم همچنان هشدار داده است که اگر این توافقنامه عملی نشود مسوولیت آن به دوش امریکا خواهد بود.

اما مقام‌های امریکایی بر تسریع روند صلح افغانستان تاکید میکند.

امریکایی‌ها باور دارند که برای رسیدن به یک راه حل سیاسی روند صلح افغانستان باید سرعت بخشیده شود.

این مقام‌ امریکایی گفته است که” بدیل این راه زیاد خطرناک خواهد بود.”

این در حالی است که انتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا در یک نامه به رییس جمهور غنی، رییس شورای مصالحه ملی و طالبان از تشکیل حکومت موقت سخن گفته است.

یک مقام افغان در باره نامه امریکا به رییس جمهور غنی گفته است که لحن این نامه قابل پیشبینی نبود و خواست‌های امریکا نیز تحمیل نخواهد شد.

قبل از این حکومت  افغان از امریکا خواسته بود تا توافقنامه دوحه را بررسی جدی کنند.

فاطمه گیلانی، عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، به واشنگتن پوست گفته است که “حکومت غنی در باره بررسی توافقنامه امریکا و طالبان منتظر یک معجزه از سوی امریکا بود.”

گیلانی همچنان افزوده است که رهبران افغان از فشار امریکا نگران نستند.

گیلانی افزوده است که این نامه امریکا به رییس جهمور غنی یک هشدار برای متحد شدن افغان‌ها است.

این گزارش همچنان افزوده است که واکنش‌ها به نامه وزیر خارجه امریکا در کابل نیز منفی به نظر میرسد و در آن نشانه از چراغ سبز وجود ندارد.

این گزارش می افزاید که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، از طرح جدید امریکا استقبال کرده است.

مجیب الرحمن رحیمی، سخنگوی عبدالله در این باره میگوید:” این یک نقطه مثبت است برای تقویت گفتگوهای میان افغان‌ها و روند صلح است. ما این اقدام را گام برای بی ثباتی افغانستان نمی دانیم بل یک گام برای پیشرفت میدانیم.”

این در حالی است که تقریبا دو پیش زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، پیشنهاد حکومت موقت را با رییس جمهور غنی، عبدالله عبدالله و دیگر سیاسیون شریک کرد اما تاکنون در مورد آن تصمیم گرفته نشده است.

تجارت

کار ساخت جاده ارتباطی افغانستان با چین ۱۵درصد پیش رفته است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

وزارت فواید عامه میگوید که کار ساخت و ساز گذرگاه بدخشان – چین ۱۵ درصد پیش رفته است.

این گذرگاه افغانستان را از ولسوالی واخان بدخشان با چین وصل می سازد. مسوولان در وزارت فواید عامه می گویند که این جاده نزدیک به پنجاه کیلومتر طول دارد و نقش آن در روند اقتصادی مهم پنداشته می شود.

وزارت فواید عامه در اعلامیه ای گفته است که این سرک جغلی که ۴۹.۷ کیلومتر طول دارد از منطقه بزهای گنبد خورد پامیر بدخشان شروع تا انتهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان امتداد دارد که تقریبا به مرز چین می رسد.

بر اساس اعلامیه: “این سرک نظر به پلان آینده دولت افغانستان بخشی از کوریدور (دهلیز) واخان را تشکیل می دهد که به واسطه آن افغانستان را چند گام دیگر به اتصال منطقه ای و سیاست اقتصاد محور نزدیک می کند.”

این وزارت گفته است که واخان یک منطقه کوهستانی در بدخشان است که قبلا به وسایل نقلیه دسترسی نداشت، “اما در حال حاضر وزارت فواید عامه اعماراین  سرک جغلی روی دست گرفته است تا در آینده به شکل اساسی اسفالت و یک راه ترانزیت با کشور چین باشد.”

در اعلامیه آمده است: “این سرک جغلی افغانستان و چین را با هم وصل می کند، توسط وزارت فواید عامه با هزینه بیشتر از ۳۶۹ میلیون افغانی با ۲۲ شورای محلی منعقد شده است که از بودجه ملی افغانستان تمویل می شود.”

اعلامیه افزوده است: “مسیر واخان نه تنها یک راه کوتاه میان چین و افغانستان است که از طریق آن مواد اولیه و محصولات داد و ستد می شود بلکه به گردشگران برای رسیدن به پارک ملی واخان نیز کمک می کند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا: داعش احتمالا در عقب حمله مرگبار بر مکتب دخترانه در کابل است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

وزارت خارجه امریکا روز گذشته (دوشنبه، ۲۰ ثور) گفته که گروه داعش احتمالا در حمله مرگبار بر یک مکتب در منطقه دشت برچی شهر کابل دست دارد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در یک نشست خبری گفته که برخی از نشانه‌های وجود دارد که داعش در عقب حمله مرگبار کابل است.

او در این باره گفت:” ما تاکنون بررسی میکنیم که کی مسوول است، مگر ما یادداشت کردیم که داعش مسوول چنین حملات بر جامعه شیعه در کابل در گذشته نیز بوده است.”

نید پرایس افزوده :” ما یادداشت کردیم که طالبان دست داشتن در این حمله رد کرده است و ما همچنان از اعلامیه آنان در باره آتش بس سه روزه در ایام عید استقبال میکنیم.”

وی افزود:” ما از طالبان و رهبران افغان میخواهیم تا وارد گفتگوهای جدی شوند تا مردم افغانستان یک آینده بدون هراس افگنی و خشونت داشته باشند.”

سخنگوی وزارت خارجه امریکا تاکید کرد که آن کشور تلاش میکند تا دست آوردهای دو دهه گذشته بشمول حقوق زنان، دختران و اقلیت‌ها در افغانستان حفظ شود.

او میگوید که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان این کشور را تنها نخواهد ماند.

نید پرایس میگوید که امریکا در باره رشد گروه داعش در افغانستان نگران است.

او در این باره گفت:” طوری که شما میدانید  ما در افغانستان حضور نظامی داشتیم تا بدانیم که از افغانستان دوباره  بر امریکا حمله طرح نشود… اما با خروج ما از افغانستان این هدف نیز برآورده میشود.”

وی همچنان گفت که وزارت خارجه امریکا در مورد برنامه ویزه مهاجرت ویژه توجه جدی کرده و برای این برنامه منابع را نیز تخصیص داده است.

این در حالی است  که روز شنبه گذشته سه انفجار پی در پی در نزدیکی یک مکتب در منطقه دشت برچی شهر کابل رخ داد که در نتیجه آن ۸۵ تن کشته شدند و ۱۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.

گزارش‌ها میگویند که بیشترین این قربانیان شاگردان مکتب استند.

این حمله واکنش‌های تند جهان را برانگیخته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امیدواری پاکستان به صلح پایدار در افغانستان پس از دیدار غنی و باجوا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

به اساس گزارش‌ها وزیر خارجه پاکستان امروز (سه شنبه، ۲۱ ثور) گفته که پس از دیدار جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش آن کشور با  رییس جمهور غنی آرزوها برای صلح پایدار در افغانستان افزایش یافته است.

 شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در یک نشست خبری گفته که جنرال باجوا با مقام‌های ارشد افغان در مورد روند صلح گفتگو کرده است.

 قریشی افزود:” پس از این دیدار آرزوها برای صلح پایدار در افغانستان افزایش یافته است. ما برای صلح و ثبات در کنار مردم افغانستان استیم.”

وزیر خارجه پاکستان می گوید که پس از خروج سربازان خارجی از افغانستان مسوولیت تامین امنیت را نیروهای افغان به عهده خواهند داشت.

او در این باره گفت:” پاکستان آرزو دارد تا یک افغانستان مرفه را ببیند.”

قریشی افزوده که گفتگوها یگانه راه حل میان طالبان و حکومت افغان است.

او میگوید ” صلح در افغانستان به نفع طالبان و حکومت افغان است.”

وزیر خارجه پاکستان افزوده که صلح نه تنها به نفع افغانستان بل به نفع پاکستان و کشورهای منطقه نیز است.

این درحالی است که در این اواخر نقش پاکستان در روند  صلح افغانستان مهم خوانده شده است.

در هفته گذشته منابع به رویترز تایید کرده بودند که پاکستان تلاش میکند تا طالبان را برای اشتراک در نشست استانبول تشویق کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است