Connect with us

اخبار ویژه

نگرانی‌ها از دست کم گرفتن قدرت القاعده در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 17, 2020)

ادموند فیتون-براون، هماهنگ کننده تیم نظارت سازمان ملل متحد از داعش، القاعده و طالبان روز جمعه هشدار داد که اعضای ارشد و صدها جنگجوی القاعده هنوز هم در افغانستان حضور دارند.

آقای براون در سخنرانی مجازی در مورد آینده افغانستان گفت: “ایمن الظواهری [رهبر القاعده] همچنان با طالبان ارتباط دارد. طالبان در جریان مذاکره با امریکا به صورت مرتب با القاعده مشوره می‌کرده اند و آنان تضمین های غیر رسمی برای ارج روابط تاریخی با القاعده را ارایه می‌داده اند.

با این حال این مغایر با توافق نامه امریکا و طالبان که در ماه فبروری در دوحه امضا شد است که در این توافق آمده است که طالبان باید همه روابط خود را با گروه های تروریستی، از جمله القاعده قطع کنند.

هشدار فیتون-براون جدید نیست زیرا گزارش سازمان ملل در ماه جولای اعلام کرد این گروه “به طور مخفیانه در ۱۲ ولایت افغانستان فعال است” و احتمالا فرماندهی ۴۰۰ تا ۶۰۰ جنگنده را دارد.

در همین مقامات افغان ادعاها مبنی بر وجود تهدید القاعده در کشور را رد کرده اند. ضیا سراج سرپرست امنیت ملی در ماه می گفته است: “طالبان سعی می کنند بیش از گذشته از این گروه ها و سازمان ها در جنگ در افغانستان استفاده کنند.”

صدای امریکا گزارش داده است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد در مورد حمایت مسلحانه اضافی از گروه القاعده در شبه قاره هند (AQIS) هشدار داده است. گفته میشود که این گروه ها ۱۵۰ تا ۲۰۰ جنگجوی در ولایت های نیمروز، هلمند و قندهار حضور دارند.

در این گزارش آمده است كه در حالی كه مقامات ضد هراس افگنی جهانی و افغانستان میگویند که تهدیدها رو رشد است. این در حالی است شماری از مقام های امریکایی و افغان میگویند که القاعده در حال محو شدن است.

مایک پومپیو وزیر امور خارجه اخیرا گفته است “کمتر از ۲۰۰ جنگجوی القاعده در افغانستان باقی مانده است.” در حالی که کریستوفر میلر  مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم چند روز بعد در شهادت کتبی خود به کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان امریکا گفت که حضور القاعده در این کشور به ده‌ها جنگحوی کاهش یافته است.

اخبار ویژه

قرارداد یک نوجوان افغان با باشگاه میلبورن رنیگدز آسترالیا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

نور احمد نوجوان افغان قراردادی با باشگاه میلبورن رنیگدز آسترالیا به امضا رسانده است و قرار است وی در لیگ کرکت «بیگ‌ باش» برای این تیم بازی کند.

میلبورن رنیگدز در اوایل این هفته با محمد نبی بازی کن تیم ملی کشور نیز دوباره قرار امضا کرد و این باشگاه امروز اعلام کرد که نور احمد ۱۵ ساله از کابل با این تیم می‌پیوند.

مایکل کلینگر مربی تیم رنیگدز گفته است: “ما بیش از یک سال است که نوراحمد را از نزدیک زیر نظر داریم و اگرچه او در مراحل اولیه کار حرفه ای خود قرار دارد؛ او یک چشم انداز هیجان انگیز است و چند ترفند دارد که کار را برای بتمن ها (توب‌زن) سخت می کند.”

احمد توپ انداز چب دست است که در سراسر جهان مورد ستایش زیادی قرار گرفته است.

احمد در اوایل سال جاری قراردادی در لیگ برتر کارایب بست و در سال ۲۰۱۹ با هدایت محمد نبی یک جام T20 را نیز از آن خود کرد.

آقای نبی گفته است: “طرفداران رنیگدز و پیروان بیگ باش ممکن است در این مرحله چیز زیادی در مورد نور نداشته باشند اما من می توانم به شما بگویم، او یک استعداد بسیار هیجان انگیز است که احساس می کنم آینده درخشانی خواهد داشت.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دیدار خلیلزاد و ملابرادر در مورد افزایش خشونت در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شب گذشته با ملا عبدالغنی برادر معاون گروه طالبان در دوحه دیدار و در مورد روند صلح افغانستان به شمول کاهش خشونت در کشور گفتگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد و جنرال سکات میلر با ملا غنی برادر و اعضای دفتر سیاسی طالبان روی عامل‌های افزایش خشونت‌ها گفتگو کرده اند.

دفتر سیاسی طالبان در دوحه می‌گوید، عملیات شبانه بر زندانیان آزاد شده این گروه و حمله های هوایی و عملیات در برابر گروه، دلیل‌های افزایش بلند رفتن سطح حملات طالبان است.

این دفتر گفته، با زلمی خلیل‌زاد روی بیرون شدن نام‌های طالبان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل هم گفگو شده است.

در همین حال وزارت خارجه امریکا گفته، زلمی خلیل‌زاد سعی می‌ورزد که با وارد کردن فشار بر هییت‌های مذاکره کننده در دوحه، به گونه فوری از افزایش خشونت‌ها جلوگیری شود و طرف‌ها به یک توافق فوری روی کاهش خشونت‌ها نیاز دارند.

از سوی هم زلمی خلیل‌زاد در واکنش به بلند رفتن خشونت‌ها در افغانستان هشدار داده که دریچه توافق سیاسی برای همیشه باز نخواهد ماند.

آقای خلیلزاد در سلسله تویت هایی گفته است: “دریچه دستیابی به یک تفاهم سیاسی برای ابد باز نخواهد ماند.”

به گفته آقای خلیلزاد: “سختگیری و رد نمودن ترک دشمنی، تعامل با دیگر شهروندان، و توافق بر یک فرمول همکاری/رقابت سیاسی مبانی جنگ جاری اند.”

فرستاده ویژه امریکا تاکید کرده است که قربانی اصلی خشونت های فعلی در کشور، غیرنظامیان اند.

آقای خلیلزاد گفته است: “شمار زیادی از افغان ها می‌میرند، و تخریبکاران منطقه برای امیال نامشروع شان از افغانها همانند باروت مرمی استفاده می‌کنند. خونریزی باید توقف یابد.”

وی افزوده است: “افغان ها باید به جای ویرانی به سوی انکشاف، ثبات به جای هرج و مرج، بخشایش به عوض انتقامجوی، و مصلحت به عوض انعطاف ناپذیری گام بردارند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

باجوا: پاکستان و افغانستان از عهده هرج و مرج بر نمی‌آیند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان روز چهارشنبه گفت که افغانستان و پاکستان از عهده خطر بی قانونی و هرج و مرج برنمی آیند؛ زیرا چنین وضعیتی عواقب فاجعه باری را برای هر دو کشور به همراه خواهد داشت.

آقای باجوا هنگام بازدید از بیمارستانی در پشاور برای عیادت از قربانیان بمب گذاری روز سه‌شنبه در مدرسه ای که دست کم هفت نفر از جمله کودکان را کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر را زخمی کرد، گفت که پناهندگان افغان در پاکستان باید در مورد عناصر نامطلوب احتیاط کنند تا آنها خواسته یا ناخواسته در فعالیت های هراس افگنانه مورد استفاده قرار نگیرند.

رییس ستاد ارتش پاکستان افزوده است که این کشور همیشه خواستار صلح در افغانستان بوده است و برای تامین صلح و ثبات در افغانستان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد ورزید.

آقای باجوا همچنان گفته است که افغانستان و پاکستان در دو دهه پسین با هراس افگنی مواجه بوده اما صلح در هر دو کشور با هم گره خورده است.

پولیس پاکستان تایید کرده است که انفجار روز سه‌شنبه هنگامی اتفاق افتاد که یک عالم برجسته مذهبی این کشور در سالن اصلی مدرسه جامع زبیریه صنف ویژه ای آموزش‌های اسلامی برگزار کرده بود.

مقامات این کشور گفته اند که در این رویداد شماری از افغان ها که در این مدرسه مصروف آموزش بوده نیز زخمی شده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending