Connect with us

رویداد های اخیر

نهادهای حامی رسانه‌ها خواستار کمک سازمان ملل برای امنیت ژورنالیستان افغان شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۲, ۱۳۹۹)

کمیته حفاظت از ژورنالیستان افغان، سازمان حمایت از رسانه و سازمان گزارشگران بدون مرز امروز(شنبه، ۲۲ قوس) در یک نامه مشترک از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست که تا برای کاهش خشونت‌ها در برابر ژورنالستان در افغانستان اقدامات جدی انجام دهد.

 این در حالی است که در یک ماه گذشته چندین ژورنالیست و کارمند رسانه‌ها در کشور جان باختند.

این نهادها همچنان گفته است که گفتگوهای صلح در دوحه غیر منطقی و غیر قابل تحمل استند مگر اینکه هر دو طرف به حقوق اساسی مردم توجه کنند.

در این اعلامیه آمده است که ” رسانه‌های افغان و ژورنالیستان افغانستان بدلیل سقوط همه نهادهای بلند پایه به ویژه سازمان ملل متحد مستحق کمک این نهاد نیستند.”

اعلامیه افزوده است که “طالبان و دولت اسلامی داعش مسوول این قتل های ژورنالیستان و حمله بر رسانه استند.”

در این اعلامیه آمده است که ” حکومت افغانستان تلاش‌ها را براه انداخته است اما این تلاش‌ها کافی نیست که از تکرار این جرایم و پیگری عاملان آن جلوگیری کند.”

این اعلامیه گفته است که چگونگی  جنگ در افغانستان، ضعف حکومت در پیگری قضایا و افزایش خشونت‌ها و همچنان موجودیت تهدیدهای گروه‌های مسلح باعث شده اند که این نهادها از سازمان ملل کمک طلب کنند.

در همین حال، سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است که ” آزادی بیان و رسانه‌ها یکی از بزرگترین دست آوردهای افغانستان در دو دهه گذشته است. بدبختانه با بروز  مشکلات سیاسی و امنیتی این دست آورد آسیب پذیر شده است.”

این سازمان گفته است که از سال ۲۰۰۱ تا کنون ۱۰۰ ژورنالیست بشمول ۱۶ ژورنالیست خارجی در افغانستان کشته شدند و همچنان ۶۰ کارمند رسانه‌ها در افغانستان مورد حمله قرار گفته اند.

این نهادها همچنان هشدار داده اند که فرهنگ مصوونیت از مجازات باعث افزایش خشونت‌ها میشود.

تاکنون حکومت و سازمان ملل در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

رویداد های اخیر

Five wounded in Kabul explosion

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

At least five people including Islamic Emirate (IE) forces were wounded on Monday morning when a roadside mine detonated in PD7 along Darulaman Road.

The explosion took place at about 9.45am local time close to Habibia High School and the target appeared to have been a Hilux vehicle.

According to eyewitnesses, the explosion had been from a roadside mine and caused casualties.

Some eyewitnesses said the Hilux vehicle was being driven by IE forces at the time of the explosion.

An Ariana News reporter in the area said according to eyewitnesses at least five people were wounded in the explosion including IE forces.

Immediately after the explosion, IE forces cordoned off the area, and ambulances were seen arriving at the scene.

So far no group has claimed responsibility for the explosion but ISIS affiliates in Afghanistan (ISIS-K), known locally as Daesh, have been responsible for a number of explosions in Kabul in recent months.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

از سرگیری صادرات سنگ تالک افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

اعضای اتحادیه صنعت گران افغانستان میگویند که اخیرا ۵۰۰ تن تالک به تعدادی از کشورهای منطقه و جهان صادر کرده اند.

عبد الجبارصافی رییس اتحادیه صنعت کاران افغان میگوید: “در این اواخر افغانستان به کشورهای پاکستان، ترکیه، هند، چین، اسپانیا و بریتانیا صادر کرده است. صادرات آغاز شده  و ما میخواهیم صادرات را گسترش بدهیم.”

اعضای سکتور خصوصی می گویند که از استخراج غیرقانونی معادن در افغانستان جلوگیری شده است، اما اگر پالیسی های جدید استخراج معادن تدوین شود، سرمایه گذاری های بیشتری در این سکتور صورت خواهد گرفت.

آقای صافی می افزاید: “با آمدن امارت اسلامی در کشور، در شمار زیادی از مناطق از استخراج غیرقانونی و قاچاق جلوگیری صورت گرفته است. بنابرین در بخش های قانونی نیز باید تلاش هایی صورت بگیرد.”

از سوی هم آگاهان از امارت اسلامی می خواهند که روند جذب سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش معدن را گسترش دهد.

تاج محمد تلاش آگاه امور اقتصادی اقتصادی میگوید: “استخراج معادن میتواند اقتصاد افغاستان را به ثبات برساند. امیدواریم که امارت اسلامی در بخش سکتور خصوصی توجه جدی کند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شرکت لوازم آرایشی بریتانیایی حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود را مسدود کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

شرکت لوازم آرایشی بریتانیایی «لوش» اعلام کرده است که حساب‌های فیس‌بوک، اینستاگرام، تیک‌تاک و اسنپ‌چت خود را در سراسر جهان بسته کرده است.

این شرکت دلیل مسدود کردن حساب های اجتماعی اش را نگرانی‌ از آسیب‌های رسانه‌های اجتماعی عنوان کرده است.

مارک کنستانتین، رییس اجراییه این شرکت به روزنامه گاردین گفته است که «لوش» ۱۳میلیون دالر در پی مسدود کردن حساب هایش خساره خواهد دید. اما وی تاکید کرده است که با این حال خوشحال است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفته است:”همان‌طور که شواهد علیه تغییرات اقلیمی برای دهه‌ها نادیده گرفته و تحقیر شد، نگرانی‌ها در مورد تاثیرات جدی رسانه‌های اجتماعی هم اکنون تا حد زیادی نادیده گرفته می‌شوند.”

طبق گزارش گاردین، حساب‌های فیس‌بوک و اینستاگرام لوش در مجموع بیش از ده میلیون دنبال کننده داشتند.

کنستانتین به گاردین گفت:”ما در دوره کووید آب دیده تر شده‌ایم، این ما را نابود نخواهد کرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است