Connect with us

رویداد های اخیر

نهادهای حامی رسانه‌ها حکومت را در پیوند به بررسی ترور خبرنگاران به کوتاهی متهم میکنند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژانویه 16, 2021)

نهادهای پشتیبان رسانه‌ها در افغانستان حکومت را به کوتاهی در پیوند به بررسی پرونده‌های ترورهای خبرنگاران متهم می‌کنند.

این نهادها تایید می کنند که برخی از خبرنگاران به دلیل تهدید بالای امنیتی افغانستان را ترک کرده اند.

مجیب خلوتگر، رییس دیده بان رسانه‌های آزاد افغانستان، در این باره میگوید: “متاسفانه خشونت علیه خبرنگاران کاهش نیافته و یکی از دلایل اش هم بررسی نشدن پرونده‌های خبرنگاران است هرچند حکومت ادعا می‌کند که پرونده‌ها را بررسی کردند ولی یاد ما باشد تنها یک دوسیه انداختن به معنی بررسی نیست.”

عبدالسمع غیرتمل، مسوول هفته نامه اثر در کندهار، در این باره میگوید:”در جریان هفته‌های اخیر شمار از خبرنگاران زون غرب از بهر نبود امنیت و تهدید علیه خبرنگاران از وظیفه شان دست کشیدند و شماری هم کشور را ترک کردند.”

صمیم و حسیب از خبرنگاران اند که در شهر کابل فعالیت میکنند، اما میگویند که اگر وضعیت بهبود نیابد افغانستان را ترک خواهند کرد.

صمیم فیضی، در این باره گفت:”ما هروز با مشکلات دست پنجه نرم می‌کنیم حکومت اطلاعات را در دسترس ما قرار نمیدهد و تهدیدها هم در برابر ما بلند اگر به تامین امنیت جان ما توجه جدی صورت نگیرد مجبور استیم که کشور را ترک کنیم چون هیچ پرونده ترور خبرنگاران درست بررسی نشده”

حسیب صابری، خبرنگار دیگر، در این مورد میگوید:”هر روز بخاطر تهیه گزارش از دفتر که بیرون می‌شویم از اینکه تهدیدها بلند است این واسکت زریهی را می پوشیم تا اینکه از جان ما حفاظت کند.”

وزارت داخله می گوید که پرونده‌ها ترور خبرنگاران را بررسی میکند.

 طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، در این باره مگوید:”وزارت داخله از طریق مرکز هماهنگی رسیدگی به خشونت به تمامی پرونده‌های خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی در هماهنگی با مسولان رسانه‌ها می پردازد.”

این در حالی است که در سال گذشته میلادی دست کم ۱۱ خبرنگار در کشور جان باخته اند.

به تازه گی نهادهای امنیتی هم گفته اند که چندین مظنون را به ظن حمله بر جان خبرنگاران بازداشت کرده اند.

اخبار ساحوی

در حمله افراد مسلح ناشناس در غور سه عضو خانواده بسم‌الله عادل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 26, 2021)

سه عضو خانواده بسم‌الله عادل، مدیر مسوول پیشین رادیو صدای غور شب گذشته از سوی افراد مسلح ناشناس در ولایت غور به قتل رسیدند.

منابع میگویند شب گذشته شماری از افراد مسلح ناشناس بالای خانه آقای عادل حمله کردند که در نتیجه برادر وی زخم برداشت.

به گفته این منابع نیمه های شب گذشته خانواده آقای عادل قصد داشتند برادر آقای عادل به بیمارستان به چغچران مرکز این ولایت انتقال دهند که در هشت کیلومتری شهر، دوباره با کمین افراد مسلح ناشناس مواجه شدند.

در این رویداد سه تن از اعضای خانواده عادل – برادر، خواهر ۱۲ ساله و برادرزاده اش را کشتند و چهار نفر دیگر از اعضای خانواده وی را زخمی کردند.

تاکنون انگیزه این رویداد روشن نیست و گروهی نیز مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

دو ماه پیش بسم الله عادل خبرنگار محلی و مسوول رادیو صدای غور از سوی تفنگداران مسلح ترور شد، نزدیکان او ادعا می کنند که هر روز از سوی گروه های مسلح تهدید می شوند.

این در حالی است که در ماه های پسین قتل های هدفمند در سراسر کشور افزایش یافته است.

روز سه شنبه خلیل الله نرمگو، رییس پیشین اتحادیه خبرنگاران بغلان از سوی افراد مسلح در ساحه سرک پنج بغلان مرکزی ترور شد.

حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان یا «نی» گفته است که در ماه های پسین هشت خبرنگار به قتل رسیده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغانستان با شورای امنیت روی عملی شدن تحریم ها علیه طالبان کار می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 26, 2021)

افغانستان با شورای امنیت سازمان ملل روی عملی شدن تحریم ها بر طالبان کار می کند.

حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در نشست کمیته تحریم های شورای امنیت سازمان ملل می‌گوید که باید اطمینان حاصل گردد که تحریم ها برای جلوگیری از خشونت های طالبان کار گرفته می شوند.

مشاور شواری امنیت ملی افغانستان در این نشست می‌گوید که طالبان به خشونت های بی پیشینه در برابر حکومت و جامعه افغانستان رو آورده اند که به گفته او، در چنین وضعیت تحریم های سازمان ملل بر طالبان مهم است.

آقای محب می‌افزاید که افغانستان با شورای امنیت سازمان ملل روی عملی‌ شدن تحریم ها بر طالبان کار می کند. 

در همین حال صدیق صدیقی معین پالیسی و راهبردی وزارت امور داخله در نشست مجازی انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان می‌گوید که توافق‌نامه دوحه برای طالبان جایگاه برتر داده است.

 

آقای صدیق صدیقی گفته است: “ما حالا شاهد خشونت های تازه از سوی طالبان هستیم. در جریان مذاکرات در دوحه هیچ تغییری در عملکرد طالبان به وجود نیامده است و حضور طالبان در دوحه بیشتر به یک نمایش می‌ماند.”

در این میان رییس، جمهور غنی در یک گردهمایی در ارگ گفته است که نقشه راه صلح دولت افغانستان تنها مذاکرات با طالبان نیست، بلکه حکومت از جهان ضمانت می‌خواهد و هیچ کسی حق ندارد که در خاک افغانستان مداخله کند.

حسنا جلیل معاون وزارت امور زنان میگوید: “سطح خشونت ها افزایش یافته است روند صلح هیچ تاثیری در میزان کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان نداشته است، طالبان فکر می کند که برنده اند.”

هر چند شماری بر آوردن فشار نظامی از سوی دولت افغانستان از بهر تمکین گروه طالبان سخن می‌گویند اما شماری دیگر نیز این راهبرد را موثر ندانسته و تاکید دارند که در حال حاضر حکومت افغانستان ظرفیت فشار آوردن نظامی بر طالبان را ندارد.

دکتر آرین شریفی رییس پیشین ارزیابی تهدیدات دفتر شورای امنیت ملی میگوید: “جامعه جهانی، به ویژه ناتو، در حمایت از دولت افغانستان و در محکومیت آنچه طالبان انجام می دهند، موضع قوی نمی گیرند از نظر استراتژیک، تعهد بلند مدت نسبت به افغانستان به نفع ناتو است.”

پیشتر طالبان بارها از ایالات متحده امریکا، سازمان ملل، ناتو و دولت افغانستان متهم به تعهد شکنی و بی میلی نسبت به روند صلح افغانستان شده بودند و دوام خشونت ها از سوی این گروه را نمونه ای از تعهد شکنی این گروه گفته اند.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی: برای تحقق صلح در کشور نقشه راه داریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 26, 2021)

 اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روز پنج شنبه (۷حوت) در برنامه بحث ملی جوانان تحت عنوان “اعمار صلح، دولت سازی و بازار سازی” که در ارگ ریاست جمهموری برگزار شده بود گفته است که صلح آرزو نیست، بلکه یک هدف بوده و برای تحقق آن نقشۀ راه داریم.

آقای غنی گفته است که:”حق بنیادی یک جامعه زندگی در صلح می باشد و ۴۰ سال می‌شود که این حق از مردم افغانستان غصب شده است”.

رییس جمهور گفت که جمهوریت مهمترین مسئله بوده و قدرت از مردم است و به ارادۀ آنان از یک شخص به شخص دیگر انتقال می‌گردد.

 وی افزوده است که:” نقشۀ راه صلح ما تنها مذاکرات با طالبان نیست، بلکه ما از دنیا ضمانت می‌خواهیم و هیچ کسی حق ندارد که در خاک ما مداخله کند.”

رییس جمهور غنی همچنان گفته است که ماحول ملی، منطقوی و بین‌المللی برای صلح آماده است.

وی دراین باره گفته است که:” باید با تدبیر و دقت عمل کنیم، آرزوی بنیادی ما ختم خشونت ۴۰ ساله در کشور است و خشونت را به هر نامی که باشد دیگر اجازه نمی دهیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است