Connect with us

رویداد های اخیر

نمایندگی‌های دیپلوماتیک خارجی در کابل خواستار تامین آتش بس شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۸, ۱۴۰۰)

۱۵ نمایندگی دیپلوماتیک خارجی و ناتو در افغانستان امروز (دوشنبه۲۸سرطان) در یک اعلامیه مشترک خواستار توقف عملیات‌های نظامی طالبان در سراسر افغانستان شدند.

نمایندگی‌های سیاسی کشورهای آسترالیا، کانادا، جمهوری چک، دنمارک، هیئت اتحادیه اروپا، فنلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، کوریا، هالند، اسپانیا، سویدن، بریتانیا و ایالات متحده امریکا به اضافه پیمان ناتو در اعلامیه مشترک‌شان از طالبان خواسته اند تا آتش بس کنند.

این درحالی است که اخیر مقام‌های افغان و طالبان برای تامین آتش بس موفق به توافق نشدند.

این کشورها با اشاره به فرا رسیدن عید قربان گفته اند که:”طالبان در این عید قربان باید برای همیشه سلاح خود را به زمین بگذارند و تعهد خود را نسبت به روند صلح به جهانیان نشان دهند.”

پیش از این در چند عید گذشته گروه طالبان در جریان روزهای عید آتش بس اعلام کرده بودند. این بار نیز توقع می‌رفت که در دیدار هییت بلند رتبه افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه با نمایندگان طالبان در دوحه، چنین توافقی به دست بیاید. اما ظاهراً دو طرف در زمینه آتش به توافق نرسیده اند.

در اعلامیه روز دوشنبه نمایندگان‌های دیپلوماتیک مقیم کابل همچنین آمده است که:”حملات طالبان با ادعاهای آنها پیرامون حمایت از حل و فصل سیاسی منازعه از طریق مذاکره و روند صلح در دوحه کاملا در تناقض قرار دارد. این امر منجر به کشته شدن افغان‌های بیگناه از جمله ادامه قتل‌های هدفمند، آوارگی مردم ملکی، غارت و سوختاندن ساختمان‌ها، تخریب زیرساخت‌های حیاتی و متضرر شدن شبکه‌های ارتباطی شده است.”

همچنان این ۱۵ نمایندگی سیاسی افزوده اند:”… در ولسوالی‌هایی که توسط طالبان تصرف شده است، باشندگان محلی و ناظران همچنان از تلاش‌ها جهت سرکوب حقوق بشری زنان و دختران و تعطیلی رسانه‌های خصوصی و دولتی‌‌، به منظور پنهان سازی موارد نقض حقوق بشر و محدود ساختن آزادی بیان گزارش داده شده است.”

طالبان تاکنون در مورد این خواست آتش بس چیزی نگفته اند.

رویداد های اخیر

ابراز نگرانی امارت اسلامی افغانستان از ادامه تحریم های جامعه جهانی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی هشدار می دهد که ادامه تحریم های جامعه جهانی بر افغانستان سبب تقویت داعش در کشور خواهد شد.

سهیل شاهین نماینده معرفی شده دولت افغانستان به سازمان ملل در مصاحبه ای با یورو نیوز گفته است که ادامه تحریم های مالی و منجمد ماندن دارایی های افغانستان در امریکا مردم را دامنگیر فقر کرده و این کار زمینه سربازی گیری داعش، از شهروندان افغان مساعد ساخته است.

آقای شاهین گفته است: “تحریم ها به شکل گیری فقر و تشدید وضعیت کنونی بحران انسانی در کشور منجر شده است و همین زمینه را برای سرباز گیری داعش فراهم می کند و آنها از این وضعیت سود می برند.”

تحولات اخیر در کشور و آوازه های از رشد شاخه خراسان داعش در افغانستان، روسیه و کشورهای آسیایی میانه را وا داشته است که در مناطق مرزی با افغانستان مانورهای نظامی مشترکی را اجرا کنند.

به تازگی اوزبیکستان و قزاقستان یک مانور نظامی پنج روزه را در شهر سرحدی ترمز بگونه مشترک انجام دادند.

وزارت دفاع اوزبیکستان در اعلامیه ای گفته است: “بیش از ۱۰۰ سرباز در  مانورنظامی مشترک کشف و خنثی سازی باندهای مسلح در مناطق مرزی دو کشور شرکت کردند. در این  مانورنظامی علاوه بر وسایط زرهی و تجهیزات نظامی، از طیارات جنگی و هلیکوپترهای نظامی نیز استفاده شد.”

در همین حال لوی درستیز وزارت دفاع در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید کرده است که اردوی جدید افغانستان ثبات در کشور را تامین می کند و این اردو متکی به کمک های خارجی نخواهد بود.

قاری فصیح الدین بدخشانی لوی درستیز وزارت دفاع ملی گفته است:” نیروهای تازه ما از میان مردم و جریان ها و احزاب است و این نیروها به باور و عقیده اسلامی برای حراست از افغانستان آماده شده اند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شیایومی کارخانه‌ای با ظرفیت ۳۰۰ هزار موتر در سال می‌سازد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

شرکت شیایومی یکی از بزرگ ترین سازندگان تیلفون های هوشمند که به تازگی وارد صنعت موتر سازی شده است، کارخانه ای را می سازد که می تواند سالانه ۳۰۰ هزار موتر الکترونیکی تولید کند.

این غول فناوری چینی میخواهد که این کارخانه را در شهر پکن، پایتخت این کشور بسازد.

مقام های شیایومی گفته اند، انتظار میرود که این شرکت تا سال ۲۰۲۴ به تولید انبوهی از موتر های برقی برسد.

این در حالی است که این شرکت در ماه مارچ اعلام کرد که قصد دارد در جریان ده سال آینده حدود ده میلیارد دالر را روی تولید موتر های برقی سرمایه گذاری کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیات امارت اسلامی با مقام‌های قطری دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه با مسوولان و نماینده‌گان وزارت‌خانه‌ها و ادارات مختلف قطر دیدار و گفتگو کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه میگوید که این دیدار در وزارت خارجه قطر انجام شده است.

او افزوده که “در این نشست روی موضوعات سیاسی، بشری، اقتصادی و تعلیمی گفتگو شده است.”

به گفته‌ای بلخی مقام‌های قطری از ادامه‌ کمک‌های آن کشور به افغانسان اطمینان داده اند.

او گفته:” مقام‌های قطری اعلام کردند که در کنار افغان‌ها خواهند بود و کمک‌های خود را در دوره آینده ادامه خواهند داد.”

مقام‌های امارت اسلامی از کمک‌ها و نقش مثبت قطر در گفتگوهای صلح قدردانی کرده است.

این درحالی است که هیات امارت روز پنجشنبه گذشته برای گفتگو با نماینده‎گان کشورهای جهان به ویژه امریکا وارد قطر شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است