Connect with us

خبرهای تازه

نمایندگان مجلس: قانون ثبت احوال نفوس غیر قانونی است و باید ملغی شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۳۹۶)

شماری از نمایندگان مجلس کشور با گرد آوری بیش از ۱۱۵ امضا قانون ثبت احوال نفوس را که قبلا از سوی کمیته مختلط شورای ملی مورد تایید قرار گرفته بود، غیر قانونی خوانده و خواستار لغو این قانون شدند.

بعضی از این نمایندگان ادعا میکنند که بسیاری از موارد قانونی برای سرنوشت این قانونی نادیده گرفته شده و فیصله کمیته مختلط شورای ملی در مورد آن غیر قانونی بوده است.

میرداد نجرابی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان در این مورد اظهار داشت: ” قانون ثبت احوال نفوس نافذ بود، اما رییس جمهور بار دیگر فرمان صادر گرد تا برخی از ماده های این قانون تعدیل شود و این فرمان از سوی مجلس رد شد. در کمیته مختلط اعضای جلسه تمام اش حاضر نبودند و فیصله غیر قانونی صورت گرفت”.

احمد بهزاد، نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان وضع قوانین را از صلاحیت های این مجلس میداند و در مورد فرمان رییس جمهور گفت: ” قانون ثبت احوال نفوس در سال ۱۳۹۳ تصویب و توشیح شده بود و فرمان رییس جمهور در مغایرت با قانون با پیشنهاد تعدیل، پیشنهاد شد که چالش های زیادی را به میان آورد.”

برخی از نمایندگان این مجلس هشدار میدهند که اگر قانون ثبت احوال نفوس ملغا نشود، مسئولیت عواقب ناگوار آن به دوش حکومت خواهد بود.

فوزیه کوفی، نماینده مردم بدخشان در مجلس نمایندگان در این مورد تصریح کرد: ” ما خواهان فوریت بحث هستیم. این موضوع باید شامل اجندا میشد که تا کنون نگردیده است. قانون ثبت احوال نفوس به دلیل فوق قانون ملغا و قانون قبلی باید عملی گردد، در غیر آن هرگونه عواقب آن به دوش حکومت خواهد بود.”

براساس قانون که در سال ۱۳۹۳ از سوی مجلس نمایندگان تصویب و سپس توسط رییس جمهور توشیح شده بود، ملت (کلمه افغان) و ملیت (قومیت) باید تنها در دیتابیس ثبت میشد.

اما براساس قانون که به تازگی در یک جلسه مختلط شورای ملی تایید و جنجالی شده است، ملت (کلمه افغان) و ملیت (قومیت) باید در تذکره الکترونیکی نیز ذکر شوند.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است