Connect with us

اخبار ساحوی

نمایندگان طالبان با مقامات ایرانی دیدار کردند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۱۰, ۱۳۹۷)

وزارت امور خارجه ایران تایید کرده است که نمایندگان طالبان با مقامات این کشور در تهران دیدار کرده اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز(دوشنبه، ۱۰ جدی) در یک کنفرانس خبری تلویزیونی گفت که روز گذشته نمایندگان سیاسی طالبان با هیات ایرانی به ریاست معاون سیاسی وزارت امور خارجه این کشور در تهران دیدار و گفتگوی کرده اند.

آقای قاسمی هدف از این گفتگو های را  یافتن راه حل برای دستیابی به صلح، ثبات و امنیت در افغانستان و منطقه عنوان کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران میگوید: “هدف اصلی این مذاکرات یافتن راهکار و یا زمینه های تسهیل کننده برای کمک و مساعدت به گفتگوهای بین گروه های افغانی و دولت این کشور برای پیشبرد روند صلح در افغانستان است.”

همچنان سخنگو وزارت امور خارجه این کشور تاکید می‌ورزد که ایران با توجه به مرزهای طولانی و پیشینه‌ی فرهنگی و تاریخی با افغانستان و نیز تمایل این کشور برای ایجاد ثبات در منطقه وارد گفتگو با طالبان شده است.

آقای قاسمی علاوه میکند: “ایران با توجه به مرزهای طولانی با افغانستان و پیشینه‌ی فرهنگی و تاریخی خودش و به عنوان نقش آفرین مهم در منطقه که صلح، ثبات و امنیت را برای منطقه جستجو میکند و پی‌میگیرد، این علاقمندی را داشت بعد از مذاکراتی که با دولت افغانستان بود؛ برای ورود به این داستان و انجام این مذاکرات که بتواند به سهم خودش نقش اساسی و مهم تری را برای ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان ایفا بکند.”

این در حالی است که تا چند روز دیگر برای  چهارمین بار نمایندگان امریکا و گروه طالبان در شهر جده‌ی عربستان سعودی دیدار میکنند، حکومت افغانستان می‌گوید هیاتی  در این نشست می‌فرستد، اما گروه طالبان گفته‌اند که با هیات حکومت افغانستان دیدار نخواهند کرد.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرایی میگوید: “عربستان به شمول دیگر کشورها باید از نفوذ شان بالای طالبان استفاده کنند، امیدواریم که نشست جده روزنه تازه برای آغاز گفتگوهای مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان باشیم.”

با این همه هرچند تاهنوز مشخص نیست که حکومت افغانستان در نشست جده با چه ترکیبی هیات می فرستد؛ اما شورای عالی صلح می خواهد که با توجه به نتیجه نشست ابوظبی یک هیات ازین شورا به نشست جده فرستاده شود.

گروه طالبان تا هنوز در مورد این دیدار چیزی نگفته اند.

اخبار ساحوی

نیروهای افغان حمله طالبان در غزنی را به عقب زدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از عقب زدن حملات طالبان در ولایت غزنی خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که روز گذشته طالبان  در ساحات «شالیز» و «عاشقوال» مربوط مرکز ولایت غزنی بالای نیروهای ملی دفاعی و امنیتی حمله کردند.

این حملات از سوی نیروهای افغان با شکست رو به رو گردید که در نتیجه ۸ طالب کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است. گروه طالبان نیز در پیوند به این رویداد تا هنوز ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که ظاهرا در روزهای پسین طالبان مسلح بر خلاف توافق دوحه با امریکا برای صلح افغانستان، حملات شان را در شماری از ولایت های کشور افزایش داده اند.

دو روز پیش طالبان مسلح حبیب الله، فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک این ولایت را با ماین کنار جاده ای کشتند. در ولایت قندهار نیز یک موتر مملو از مواد انفجاری را در فرماندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت این انفجار دادند که در نتیجه سه سرباز کشته و ۱۵ تن دیگر زخم برداشت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

دوازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

به شمول یک فرمانده دست کم ۱۲ جنگجوی طالبان در نتیجه درگیری با نیروهای افغان در ولایت پکتیا کشته شدند.

ایمل مومند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر به آریانانیوز میگوید که طالبان حوالی ساعت ۵ بامداد امروز بالای پاسگاه های نیروهای افغان در روستای شاه محمد ولسوالی زازی آریوب این ولایت حمله کردند.

به گفته مومند در این رویداد به شمول یک فرمانده طالبان به نام اباسین، ۱۰ جنگجوی این گروه کشته و هفت تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

آقای مومند می‌افزاید که در این رویداد به نیروهای افغان آسیبی نرسیده است.

در یک رویداد دیگر، شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای ارتش که در حال گزمه در ولسوالی سمکنی این ولایت بودند، حمله کردند.

آقای مومند میگوید که در این رویداد دو طالب مسلح به شمول یک شهروند پاکستانی کشته و دو تن دیگر شان زخمی شده اند.

سخنگوی طالبان گفته است که جنگجویان این گروه نیز تلفاتی به نیروهای افغان در ولسوالی زازی آریوب وارد کرده اند. او اما جزییات بیشتر در این مورد نداده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتربمب در قندهار؛ دو سرباز کشته و ۱۵ زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار موتر بمب در ولایت قندهار دست کم دو سرباز پولیس جان باخته و ۱۵تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامی از وی گرفته شود، به آریانانیوز گفته است که یک مازدا مملو از مواد انفجاری فرماهندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت قندهار را هدف قرار داد.

به گفته این منبع، این رویداد حوالی ساعت ۴ بامداد امروز رخ داده است. در همین حال باشندگان محل میگویند که ممکن آمار تلفات افزایش پیدا کند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است در این رویداد به شمول فرمانده پولیس این ولسوالی ۲۰ سرباز افغان جان باخته اند.

از سویی هم طالبان مسلح حبیب الله فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی را نیز آماج ماین کنار جاده ای قرار دادند که در نتیجه دو سرباز نیز با وی کشته شدند.

همزمان با شدت حمله‌های تهاجمی طالبان، برخی مقام‌های محلی می‌گویند، نیروهای دولتی از حالت دفاعی بیرون شده‌اند و عملیات‌های تهاجمی را ازسر گرفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending