Connect with us

رویداد های اخیر

نشست وزیران خارجه ناتو: روند صلح افغانستان و خروج سربازان بحث خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 22, 2021)

نشست وزیران خارجه ناتو قرار است فردا ( سه شنبه، ۳ حمل) در بروکسل در باره مسایل مهم جهانی به ویژه روند صلح افغانستان برگزار شود.

پیش از آغاز این نشست دبیر کل این پیمان می گوید آنها به حمایت مالی شان از نیروهای افغان تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهند داد.

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو، در این باره گفت:” وزیران خارجه به مشوره روی وضیعت افغانستان و مشوره روی ارزیابی حضور نظامی ادامه خوداهند داد. گزینه‌های آسان نیست و در حال حاضر تمام گزینه‌ها باز است. وضیعت امنیتی دشوار است.”

ستولتبنرگ یک بار دیگر تصمیم روی خروج نیرو های خارجی از افغانستان را یک تصمیم دشوار گفت و تاکید کرد این تصمیم به گونه مشترک و با در نظرداشت شرایط در افغانستان گرفته خواهد شد.

ستولتنبرگ در این باره گفت:”تمام گزینه‌ها روی میز است و هیچ تصمیم نهایی گرفته نشده است. و متحدان ناتو از نزدیک مشوره می کنند.  ما به تعهد خود خواهیم ایستاد و به کمک مالی خود تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهیم داد….”

دبیر کل ناتو از طالبان نیز می خواهد که خشونت‌ها را کاهش دهد.

او در این باره گفت:”ما به گونه جدی از تلاش‌های که انرژی تازه برای روند صلح بدهد پشتیبانی می کنیم. و این نیاز به کار مشترک همه طرف‌ها برای دستیابی به پیشرفت دارد تا سطح خشونت‌ها پایین بیاید و با اطمینان مذاکره کنند. “

چند ماده پیش درنشست وزیران دفاع ناتو تصمیم روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان به تعویق انداخته شد.

این در حالی است شماری از فعالان سیاسی میگویند که طرح امریکا برای ایجاد حکومت مشارکتی در افغانستان، در نشست استانبول مورد بحث قرار خواهد گرفت و با تغیرات احتمالی روی آن توافق می شود.

به باور این آگاهان قرار است این نشست در هفته دوم ماه اپریل، با کمیت بیشتر، از شرکت کنندگان دو طرف با مدیریت سازمان ملل و حضور کشورهای بزرگی همچون، امریکا، روسیه، چین، پاکستان، ایران و برخی کشورهای دیگر برگزار شود.

هیئت گفت‌وگو کننده صلح دولت نیز می گوید که در این نشست که در مورد ساختار آینده افغانستان است به گونه پر رنگ شرکت می کنند.

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است