Connect with us

رویداد های اخیر

نشست وزیران خارجه ناتو: درس‌های آموخته شده از افغانستان موضوع بحث است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی سازمان ناتو، روز گذشته (جمعه، ۵ قوس) گفته که هفته آینده وزیران خارجه این سازمان در باره فعالیت این نهاد در افغانستان و درس‌های آموخته شده بحث خواهند کرد.

قرار است این نشست روز سه شنبه آینده در ریگا پایتخت لتونی آغاز شود.

ستولتنبرگ افزوده که در باره فعالیت‌های این سازمان در افغانستان ارزیابی کرده است.

وی میگوید”بدنبال سقوط سریع حکومت افغان و نیروهای مسلح در افغانستان من در باره تعامل خود ارزیابی جامع راه اندازی کرده ام.”

ستولتنبرگ افزوده که ناتو برای جلوگیری از حملات ترورستان به افغانستان رفته بود.

وی افزود:” بعد از حمله ۱۱ سپتمبر از افغانستان حمله تروریستی علیه ما صورت نگرفته است. اما باید بدانیم که طی سال‌های گذشته، جامعه بین‌المللی خواست‌های را تعیین کرده بود که فراتر از هدف اصلی مبارزه با تروریسم بود که ما آن را با وجود قربانی‌ها و سرمایه گذاری‌ها بدست آورده نتوانستیم.”

سرمنشی عمومی ناتو در باره وضعیت بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

او گفته وضعیت بشری افغانستان “وخیم، وخیم و بسیار دشوار است و این البته برای همه ما بسیار نگران کننده است. و زمستان در راه است. و ما می‌دانیم که بسیاری از مردم در خطر رنج و سختی در زمستان استند.”

ستولتنبرگ از ادامه کمک‌های بشردوستانه اعضای ناتو به افغانستان استقبال کرده و آن تعهد کشورهای ناتو در قبال مردم افغانستان خوانده است.

سرمنشی ناتو افزوده که در باره آینده افغانستان با پاکستان گفتگو خواهد کرد.

او گفت:” ناتو سال‌ها است که تماس‌های منظمی با پاکستان داشته است، نه تنها در مورد وضعیت افغانستان، بلکه ما تماس‌های سیاسی داشته ایم. تماس‌ها و گفت‌وگوهای نظامی منظم داریم و فکر می‌کنم این مهم است که این تماس‌ها ادامه پیدا کند، زیرا هنوز چالش‌های زیادی در منطقه وجود دارد، به ‌ویژه مربوط به آینده افغانستان.”

ستولتنبرگ میگوید که وزیران خارجه ناتو در باره افزایش‌های نیروهای روسی در سرحدات اوکراین نیز بحث خواهد کرد.

او افزود:” «این تنش‌ها را افزایش می‌دهد و خطر اشتباه محاسباتی را به همراه دارد. روسیه باید شفافیت نشان بدهد، تنش‌ها را کاهش دهد و تنش زدایی نکند. رویکرد ناتو نسبت به روسیه بدون تغییر باقی مانده است. ما دفاع خود را قوی نگه داشتیم و در عین حال برای گفتگو آماده استیم.”

او گفته که وزیران خارجه این سازمان در باره وضعیت و سوء استفاده از مهاجران در بلاروس نیز بحث خواهند کرد.

ستولتنبرگ افزوده که موضوعات دیگر بشمول اقدامات تهاجی روسیه، اقدامات چین و تغییرات آب وهوا در این نشست بحث خواهد شد.

رویداد های اخیر

پاکستان: خاک افغانستان هنوز هم علیه اسلام‌آباد استفاده می‌شود؛ کابل رد می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان روزگذشته (پنج شنبه، ۷دلو) ادعا کرده است که کشورش هنوز هم از سوی افغانستان آسیب پذیر است.

یوسف تاکید کرده است که طالبان پاکستانی سال‌ها می‌شود از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند.

اما امارت اسلامی اما هموار تاکید کرده است که خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و به هیچ گروهی اجازه داده نمی‌شود تا در برابر کشورهای همسایه و منطقه از قلمرو کشور تهدید خلق کند.

پاکستان که همواره متهم به حمایت از گروه های تروریستی در خاک افغانستان بوده است حالا ادعای آسیب پذیر بودن ازخاک افغانستان را کرده است.

مشاور امنیت ملی پاکستان که در یک جلسه روابط خارجی پارلمان کشورش صحبت می‌کرد گفته که پاکستان همیشه از سوی افغانستان آسیب پذیر بوده است.

این مقام ارشد دولت پاکستان همچنان می‌گوید که طالبان پاکستانی سال‌ها می شود از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند.

وی گفته است که:”طالبان پاکستانی از سال‌ها به این سو از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده کرده اند، حضور طالبان پاکستانی در خاک افغانستان را نمی‌توان یک شبه پایان داد. و هیچ جای شک نیست که گروه‌های دهشت افگن ضد پاکستان در داخل افغانستان فعالیت دارند.”

امارت اسلامی اما هموار تاکید کرده است که خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و به هیچ گروهی اجازه داده نمی‌شود تا در برابر کشورهای همسایه و منطقه از قلمرو کشور تهدید خلق کند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی دراین باره می‌گوید که:”امارت اسلامی با تمام کشورهای منطقه روابط خوب و حسنه دارد و ما نمیخواهیم که از سوی فغانستان علیه هیچ کشور تهدید واقع شود.”

مشاور امنیت ملی پاکستان در حالی از تهدیدها از خاک افغانستان صحبت می‌کند که این کشور در بیست سال گذشته متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی بر علیه افغانستان بوده است.

ولی فروزان، آگاه بین‌المللی دراین می‌گوید که:”گروه‌های تروریستان در پاکستان پرورش یافته است و حالا این گروه‌ها روابط شان را با پاکستان تغیر کرده است و اکنون برای خود کشورش تهدید شده است.”

این در حالیست که اخیراً تحریک طالبان پاکستانی با پا در میانی امارت اسلامی به آتش بس یک ماه دست یافته بودند و اکنون گزارش‌های از مذاکرات مخفیانه حکومت پاکستان با تحریک طالبان پاکستانی نشر شده و بر اساس این گزارش‌ها، نمایندگان دو طرف در اوایل ماه جاری میلادی چند بار در ولایت خوست با هم ملاقات کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

توافق ترکیه، قطر و امارت اسلامی در باره مدیریت میدان هوایی کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که ترکیه، قطر و امارت اسلامی افغانستان روی “چند موضوع مهم” در باره مدیریت میدان هوایی کابل به توافق رسیده اند.

وزارت خارجه قطر در یک اعلامیه گفته” هیئت‌های دولت قطر، جمهوری ترکیه و دولت موقت افغانستان روز پنجشنبه در دوحه نشست سه جانبه ای را در مورد مدیریت و بهره برداری میدان هوایی بین المللی کابل به پایان رساندند.”

اعلامیه افزوده که آنها” در باره چندین موضوع کلیدی در مورد نحوه مدیریت و راه اندازی میدان هوایی به توافق رسیدند.”

وزارت خارجه قطر افزوده که هفته آینده نیز در این باره گفتگو خواهند کرد.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان نیروهای خارجی هنگام خروج بخش‌های این میدان را تخریب کرده اند.

قبل از این گزارش شده بود که ترکیه و قطر در باره مدیریت میدان هوایی کابل به توافق رسیده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خدمات ملی بس در کابل و ولایات از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

مسوولان ریاست تصدی ملی بس میگویند که پس از توقف زیادی خدمات ملی بس را در کابل و شماری از شهرهای دیگر از سرگرفته است.

به گفته‌ای مسوولان این تصدی ۱۰۰ ملی بس را در شهر کابل و ۳۲ ملی بس دیگر را در هرات، بلخ، ننگرهار، لغمان، پروان و پکتیا فعال کرده اند.

بس‌های شهر کابل در مسیر ده افغانان – سرای شمالی،  کوته سنگی – سینمای پامیر،  شهرک خراسان – پل خشتی و کارته نو – سینمای پامیر فعالیت می کنند.

محمد ایوب محمدی، رییس ریاست ملی بس، در این باره گفت:” بسیار وقت زیاد میشد که این بس‌ها خراب بود و در شهر کابل در چند مسیر به فعالیت آغاز کرده و در آینده هم این فعالیت‌ها ما ادامه دارد و به ولایات هم کار میکنیم.”

مردم از این اقدام تصدی ملی بس استقبال می‌ کنند و امیدوارند که بیشتر مشکلات ترانسپورتی‌ شان با فعالیت دوباره این بس‌ها حل شود.

زکریا، باشنده کابل، در این باره گفت:” در این وضعیت خراب و بد اقتصادی این یک گام مثبت است و باید این چنین یک کار میشد و در زندگی مردم سهولیت ایجاد شود.”

عنایت الله، باشنده دیگری کابل افزود:” قبلا این ریاست این موترها را به اجاره میداد و موتر را خراب میساختند اما حالا باید به یک مدیریت خوب میدادند و باید کار مردم خوب پیش برود.”

در همین حال مسوولان شاروالی کابل از پاکسازی موانع در جاده‌های شهر خبر داده و می‌گویند که تلاش‌های شان برای بهبود وضعیت شهری ادامه دارد.

نعمت الله بارکزی، سخنگوی شاروالی کابل، در این باره گفت:”ما در هماهنگی وزارت داخله بیشترین مکان‌ها را و مسیرها را پاک سازی کردیم و بیشتر این مکان‌ها از ۹۰ فیصد است و سرک‌های فرعی شامل آن میباشد.”

این درحالی است که بیشتر شهروندان کابل از بلند بودن کرایه تکسی در شهر شکایت میکنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending