Connect with us

رویداد های اخیر

نشست وزرای خارجه افغانستان، پاکستان و چین فردا در بیجینگ برگزار میشود

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۴, ۱۳۹۶)

قرار است فردا نشست وزرای خارجه افغانستان، پاکستان و چین در شهر بیجینگ برای پایان تنش ها میان کابل و اسلام آباد برگزار شود.

وزارت خارجه خاطر نشان ساخت که در کنار مبارزه با هراس افگنی، حل تنش ها میان افغانستان و پاکستان از موضوعات کلیدی گفتگو های این نشست خواهد بود.

معاون سخنگوی وزارت خارجه، صبغت الله احمدی با آنکه پایان تنش ها میان افغانستان و پاکستان را کار یک شبه نمیداند، اما نقش چین در کاهش تنش ها میان کابل و اسلام اباد و وادار ساختن پاکستان در نابودی لانه های تروریستی را اثر گذار میداند.

آقای احمدی بیان داشت: «چین کشور تاثیر گذاری است. امیدواریم چین از نفوذ اش بر پاکستان استفاده کند. چین از رشد داعش و طالبان در افغانستان نگران است و مصمم است تا بر پاکستان فشار وارد کند تا طالبان و دیگر گروه ها را وادار به صلح سازد.»

حکومت افغانستان برداشتن گام های عملی پاکستان برای ریشه کن ساختن پناه گاه های هراس افگنی در خاک اش را پیشرطی برای گرم شدن دوباره روابط اش با این کشور میداند و تاکید دارد که افغان ها در خط نخست پیکار با هراس افگنی ایستاده اند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی تصریح نمود: «افغانستان با تهدید هراس افگنی روبرو است که حملات انتحاری یکی از اجزایی ان است. مردم افغانستان در برابر این نیرو ها قرار دارند و نیرو های امنیتی هم در دفاع مردم با دادن قربانی ایستاده هستند.»

اما آیا چین میانجی موفقی میان افغانستان و پاکستان در پایان بخشیدن به تنش ها خواهد بود؟

نصرالله ستاکزی، استاد دانشگاه علاوه کرد: «اگر مذاکرات پاکستان همانند گذشته بازی های تکتیکی باشد، این نشست هم ناکام خواهد بود. چین نفوذ زیادی بر پاکستان دارد و اگر واقعا فشار بیاورد در سیاست پاکستان تغییر بوجود خواهد امد.»

روابط افغانستان با همسایه شرقی اش پاکستان، همواره تنش آلود بوده؛ همین چند روز پیش معاون رییس جمهوری امریکا در کابل نیز به پاکستان گوشزد کرد که از بهر ادامه پناه دادن به لانه های هراس افگنی چیز های زیادی را از دست خواهد داد.

گزارشگر: فواد ناصری

رویداد های اخیر

رهنمودهای بهداشتی و فاصله اجتماعی از سوی مقامات دولتی رعایت نمیشود

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۳۹۹)

رعایت نکردن رهنمودهای بهداشتی و فاصله اجتماعی در تجمعات از سوی شماری مقام‌های بلندپایه‌ی دولت با انتقادهای تندی روبرو شده ‌است.

شهروندان برخی مقام‌ها را به بی‌پروایی در برابر ویروس کرونا متهم می‌کنند و می‌گویند، رفتار آن‌ها نشان‌گر بی‌اعتنایی حکومت در کار مبارزه با کووید-۱۹ است.

در تازه‌ترین مورد رییس شورای عالی مصالحه و برخی مقام‌های دگر در یک مراسم بدون رعایت قاعده‌های بهداشتی حضور یافتند و در کنار آن، وزیر داخله هم در یک نشست بدون حفظ فاصله اجتماعی دیده شده‌است.

مراسم سالیاد سالم ایزدیار با حضور مقام‌های بلندپایه دولت و شهروندان به شمول رییس شورای عالی مصالحه ملی بدون هیچ گونه رعایت رهنمودهای بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی؛ نوع برخوردی که زمینه‌ساز ابتلای کرونا به دگران پنداشته می‌شود.

وزیر داخله یکی از مامورین کلیدی در مبارزه با کرونا، نیز با رعایت هیچ فاصله‌گذاری اجتماعی و تدابیر بهداشتی، در نشستی در بغلان حضور یافته است.

قابل یادآوریست که به تازه‌گی رشید بشیر فرمانده پولیس ولایت کندز و فهیم قرلق ولسوال قلعه‌ذال آنولایت در اثر بیماری کرونا جان باختند.

وزارت صحت در رابطه به بی‌پروایی‌ها در فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت نکردن رهنمودهای بهداشتی، بارها هشدار داده و از عواقب ناگوار آن اظهار نگرانی کرده است.

از سوی هم، رویدادهای فوتی ویروس کرونا رو به افزایش است؛ تنها یک بخش از رویدادهای فوتی به گونه‌ی رسمی ثبت می‌شود اما، یک بخش درشت‌تر مرگ رویدادهای مثبت و یا مشکوک کرونا، اصلا اطلاع‌دهی نمی‌شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترور دکتور ایاز نیازی پرسش های را به همراه داشته است

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۳۹۹)

ترور دکتور ایاز نیازی خطیب مسجد وزیر اکبر خان پرسش ها و واکنش های راه به همراه داشته است.

داکتر ایاز نیازی خطیب و ملا امام مسجد وزیر محمد اکبر خان شامگاه روز گذشته در هنگام آمادگی برای نماز شام هدف مواد انفجاری جاسازس شده در مسجد وزیر محمد اکبر خان قرار گرفت و پس از جراحت شدید در بیمارستان جان باخت.

شماری آگاهان نظامی، جان باختن این عالم را یک عمل تروریستی سیاسی گفته و نهاد های امنیتی را در جلوگیری از چنین حمله ها در کابل مقصر می دانند.

اگاهان استخباراتی ضعف درنهاد های امنیتی را سبب اتفاق افتادن چنین حمله های هراس افگنانه می دانند.

رییس جمهور غنی شخصاً به بیمارستان محمد داود خان رفته و ضمن دعا به روح متوفی و تسلیت به بازمانده گان او، دستور پیگیری این رویداد را برای نهاد های امنیتی صادر کرده است.

در همین حال، وزارت داخله هم از تشکیل یک هیئت برای پیگیری این رویداد و بازداشت عاملان آن خبر می دهد.

شرح مختصر از زندگی نامه داکتر ایاز نیازی:

داکتر محمد ایاز نیازی ۵۶ سال عمر داشت و در ولسوالی یمگان بدخشان زاده شده بود. وی در سن دوازده سالگی حافظ قران شد و پس از تکمیل دوره مکتب شامل دانشگاه الازهر مصر شد. لسانس و ماستری اش را در بخش اقتصاد اسلامی به دست آورد. وی در بخش روابط بین الملل از دیدگاه فقه اسلامی نیز از دانشگاه الازهر مصر دوکتورا داشت. آقای نیازی به حیث استاد دانشکده شرعیات دانشگاه کابل و خطیب مسجد محمد وزیر اکبر خان ایفای وظیفه می کرد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

پیامدهای کووید-۱۹؛ روند صادرات افغانستان در حال تعلیق قرار دارد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۳۹۹)

روند صادرات افغانستان به کشورهای دیگر که به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده و هنوز هم آغاز نشده است.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری حکومت را در این راستا به کم کاری متهم می‌سازد و می‌گوید که اگر راه های بازرگانی با کشورهای همسایه باز نشود، سکتور خصوصی میلیون ها دالر زیان خواهد کرد.

مسئولین درین نهاد می‌گویند چنانکه راه های بازرگانی با کشورهای همسایه پس از شیوع ویروس کرونا مسدود شده، حکومت نتوانسته راه های بدیل برای این چالش را دریابد.

از سوی دیگر، آگاهان، نبود ظرفیت کاری در وزارت تجارت و صنعت را سبب کاهش صادرات به کشور های دیگر میدانند.

آنان می‌گویند، مسئولین در این نهاد نتوانسته اند که یک پلان اساسی برای صادرات و سرمایه گذاری در کشور تنظیم کنند.

با شیوع ویروس کرونا در افغانستان، شماری از کشورها شامل ایران و پاکستان مرزهایش را با افغانستان مسدود کرد.

از همین رو، علاوه بر متوقف شدن صادرات افغانستان، قیمت های مواد اولیه در داخل کشور افزایش یافته است.

در همین حال، آگاهان و بازرگانان می‌گویند که حکومت باید راه های بدیل را برای صادرات و واردات جستجو کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending